3 Pytania o sens pisania... czyli: kto? co? za ile?

Moderatorzy: Weryfikator, Moderator

Awatar użytkownika
Óp
Pisarz domowy

Postautor: Óp » czw 24 sie 2017, 21:43

Ostatni post z poprzedniej strony:

Wydawnictwo jest raczej poważne, mam z nimi dobry kontakt i w ogóle traktują mnie jak należy (choć nie mam porównania, bo to mój debiut będzie), złego słowa powiedzieć nie mogę, ale tak jak mówię - chciałbym się doszkolić, liznąć trochę teorii, choć wiadomo, że najlepsza nauka jest przez praktykę i mam nadzieję, że tej będę miał jak najwięcej. ;-)

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » czw 24 sie 2017, 22:28

Najważniejszy jest procent od zysków. Uczciwy to 15-20% ceny wydawniczej ( nie okładkowej). Znaczy 2 - 3 zł od egzemplarza. Jak zaproponują więcej, to prawdopodobnie powetują to sobie w innym miejscu, na przykład minimalizując wydatki na marketing. Dla debiutanta nawet nieco niższy będzie ok, ale pod warunkiem, że od następnej książki podniosą. Trzeba też zwracać uwagę na jaki okres przekazujesz prawa do książki wydawnictwu, 4- 5 lat jest ok, dłużej już nie za bardzo.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Óp
Pisarz domowy

Postautor: Óp » czw 24 sie 2017, 22:42

Dzięki, dzięki. To mam akurat przerobione i jest naprawdę dobrze i uczciwie.

Awatar użytkownika
Romek Pawlak
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romek Pawlak » czw 24 sie 2017, 22:48

Z podatkiem od jakiegoś czasu sprawa jest niby prosta, ale nie tak całkiem.
Teoretycznie jest jak standardowy od umowy o dzieło, ale w praktyce zwykle pojawia się punkt, w którym oświadczasz, że gdzieś pracujesz i pracodawca opłaca ZUS. Jeśli nie, wysokość podatku ulega zmianie, bo umowa staje się ozusowana :)
To samo zresztą dotyczy często (o ile nie zawsze) rozliczeń spotkań autorskich :) i tu w ogóle bywa hardkor, jak udowadniasz niczym wielbłąd, że pracujesz, ale w bibliotece i tak wolą ozusować umowę :)

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » pt 25 sie 2017, 09:05

Óp pisze:Source of the post
- czy możecie mi polecić jakąś dobrą publikację z zakresu prawa autorskiego, umów itd? Rozmawiam z jednym wydawnictwem i kontakt jest świetny, szanowna pani wszystko tłumaczy cierpliwie, ale wypadałoby, żebym się trochę podszkolił w temacie.

Autor - Wydawca. Poradnik prawa autorskiego
Andrzej Karpowicz

Awatar użytkownika
Sarahaulit
Pisarz osiedlowy

Postautor: Sarahaulit » pt 25 sie 2017, 14:45

Romek Pawlak pisze:Source of the post Z podatkiem od jakiegoś czasu sprawa jest niby prosta, ale nie tak całkiem.
Teoretycznie jest jak standardowy od umowy o dzieło, ale w praktyce zwykle pojawia się punkt, w którym oświadczasz, że gdzieś pracujesz i pracodawca opłaca ZUS. Jeśli nie, wysokość podatku ulega zmianie, bo umowa staje się ozusowana :)

Dla umów o dzieło nic się nie zmieniło. Wynagrodzenie z tego tytułu nie podlega obowiązkowi odprowadzania składek na ubezpieczenie, zaś punkt dotyczący innego tytułu ubezpieczenia może dotyczyć wyłącznie umów zlecenia.

Marzenia mają dwie złe strony, że się nie spełniają albo się spełniają, tylko okazuje się wtedy, że szło o coś całkiem innego. - S.Lem

Awatar użytkownika
Romek Pawlak
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romek Pawlak » pt 25 sie 2017, 15:01

No ale ja to właśnie mam na myśli, chociaż może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Trzeba mieć miejsce pracy, inaczej umowa zostaje zamieniona na umowę-zlecenie i wszystko, co się z tym wiąże.
Aczkolwiek spotkałem się z umowami o dzieło, gdzie jest pobierany wyższy podatek, nie ma 50% odliczenia kosztów uzyskania. Akurat nie mam żadnej pod ręką, żeby sprawdzić szczegóły, ale nie zawsze mamy przy tantiemach proste 18% od 50%, o to chodziło :)

A jeszcze w temacie, o czym warto wiedzieć, ja jestem - jak widać w przeciwieństwie do Navajero - wielkim fanem zaliczek :) głównie dlatego, że wtedy wydawca będzie się starał te pieniądze odzyskać (bo realnie spore pieniądze i tak można mieć ze sprzedaży). A odkąd weszło w modę podpisywanie przez sporą część wydawnictw umów bez zaliczki, a potem - na przykład po roku czy więcej - rezygnowanie z wydania książki, to już w ogóle...

"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Sarahaulit
Pisarz osiedlowy

Postautor: Sarahaulit » pt 25 sie 2017, 15:04

Romek Pawlak pisze:Source of the post Trzeba mieć miejsce pracy, inaczej umowa zostaje zamieniona na umowę-zlecenie i wszystko, co się z tym wiąże.
Aczkolwiek spotkałem się z umowami o dzieło, gdzie jest pobierany wyższy podatek, nie ma 50% odliczenia kosztów uzyskania.

Mogę tylko skomentować to tak, że osoby przygotowujące takie umowy nie mają zielonego pojęcia o przepisach podatkowych..
ale to niestety jest ostatnio coraz częstsza praktyka..
nie można zamiennie stosować umowy o dzieło i umowy zlecenia - bo obejmują one zupełnie inne czynności w rozumieniu podatkowym:))

Marzenia mają dwie złe strony, że się nie spełniają albo się spełniają, tylko okazuje się wtedy, że szło o coś całkiem innego. - S.Lem

Awatar użytkownika
Romek Pawlak
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romek Pawlak » pt 25 sie 2017, 15:07

Ja to wiem, toteż piszę o sytuacjach, które ćwiczę na sobie.
Ale też znajome autorki miały jazdy, że biblioteki wystawiły im papier, a potem nagle się okazało, że ZUS kazał płacić bibliotekom i tymże autorkom za brak składki na umowie o spotkanie autorskie (jednorazowe) :) jedna z takich afer stała się nawet mocno publiczna, linki są chyba wciąż do odnalezienia :)

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » pt 25 sie 2017, 15:09

Romek Pawlak pisze:A jeszcze w temacie, o czym warto wiedzieć, ja jestem - jak widać w przeciwieństwie do Navajero - wielkim fanem zaliczek :) głównie dlatego, że wtedy wydawca będzie się starał te pieniądze odzyskać (bo realnie spore pieniądze i tak można mieć ze sprzedaży). A odkąd weszło w modę podpisywanie przez sporą część wydawnictw umów bez zaliczki, a potem - na przykład po roku czy więcej - rezygnowanie z wydania książki, to już w ogóle...

Nigdy nie miałem z tym problemu.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Romek Pawlak
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romek Pawlak » pt 25 sie 2017, 15:24

Ja też nie :)
Ale primo: zawsze może być ten pierwszy raz. Secundo, zauważam różnicę u znajomych: wydawca zainwestował pieniądze, bardziej się stara - nie zainwestował, to spoko, książka ma mniejszą reklamę albo jest spychana na dalszy plan. I to w niezłych, czasem z pozoru bardzo mocnych wydawnictwach.

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » pt 25 sie 2017, 19:20

Romek Pawlak pisze:Source of the post Ja to wiem, toteż piszę o sytuacjach, które ćwiczę na sobie.
Ale też znajome autorki miały jazdy, że biblioteki wystawiły im papier, a potem nagle się okazało, że ZUS kazał płacić bibliotekom i tymże autorkom za brak składki na umowie o spotkanie autorskie (jednorazowe) :) jedna z takich afer stała się nawet mocno publiczna, linki są chyba wciąż do odnalezienia :)

http://www.rp.pl/artykul/1162249-Wieczo ... k-ZUS.html

Wróć do „Jak wydać książkę w Polsce?”