Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Dialogatornia - kwalifikacje do warsztatów z pisania dialogów

wzór umowy wydawniczej z autorem - ciekawe paragrafy

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Kamiko
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Kamiko » pn 05 wrz 2016, 12:00

Znalezione na: http://webcache.googleusercontent.com/s ... ient=opera

Co sądzicie o paragrafie 18? Myślałam, że już się nie daje takich rzeczy w umowach:

§ 18
Autor zobowiązuje się niniejszym do zaoferowania Wydawcy do wydanie swego następnego utworu podobnego rodzaju, na takich samych warunkach jak w niniejszej umowie. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia co do warunków nowego wydania, Autor będzie mógł zawrzeć umowę z innym wydawcą , jednakże nie będzie miał prawa zaakceptować warunków mniej korzystnych niż zaoferowane przez Wydawcę.

Przykuwa też uwagę ten:

§ 16
Autor w czasie trwania tej umowy nie będzie, bez pisemnej zgody Wydawcy, wydawać żadnej innej pracy, która mogłaby być uznana przez Wydawcę za mogącą konkurować z przedmiotem tej umowy albo takiej, która mogłaby niekorzystnie wpłynąć na sprzedaż utworu lub na wykorzystanie praw do utworu przyznanych Wydawcy przez tę umowę.

"Istnieje na świecie parę rzeczy ważniejszych niż pokój, a jedną z nich jest godne człowieczeństwo. Koncepcja, że ludzkość miałaby zrezygnować z wojen wyłącznie ze strachu, to poniżenie ludzkiej godności, zwłaszcza gdy w grę wchodzi strach przed czymś tak banalnym jak technika, którą ludzie sami przecież wymyślili" (Chesterton)

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » pn 05 wrz 2016, 12:04

Takie punkty odrzuca się natychmiast :) Nb. mnie nikt czegoś takiego nawet nie proponował.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pn 05 wrz 2016, 12:18

Takie punkty z mocy prawa są nieważne - a prawo to przyjęło postać któregoś tam paragrafu w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych :)
Czytać, psiakość, ustawę! :)

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Kamiko
Pisarz
Pisarz

Postautor: Kamiko » pn 05 wrz 2016, 12:38

Coś ze strony ZAIKS-u : "Istotną jest też kwestia nieważności umowy w części dotyczącej wszystkich utworów lub wszystkich utworów określonego rodzaju tego samego twórcy, mających powstać w przyszłości (art. 41 pkt 3 ustawy). Przepis ten nie wyklucza jednak zawarcia umowy pomiędzy wydawc, a autorem na dwie kolejne powieści czy na trzy kolejne albumy muzyczne – co jest częstą praktyką rynkową. Klauzule te, szczególnie na rynku muzycznym, przyjmują najczęściej formę zobowiązania zdeklarowanego w umowie przez twórców. Funkcjonuje również tzw. „prawo opcji”, na podstawie którego wydawca czy producent zastrzega sobie, że chce mieć prawo wglądu i oceny nowopowstałego utworu oraz zdecydowania, czy zrealizuje swoje prawo do np. wydania książki (konstrukcja ta podobna jest do prawa pierwokupu)."

"Istnieje na świecie parę rzeczy ważniejszych niż pokój, a jedną z nich jest godne człowieczeństwo. Koncepcja, że ludzkość miałaby zrezygnować z wojen wyłącznie ze strachu, to poniżenie ludzkiej godności, zwłaszcza gdy w grę wchodzi strach przed czymś tak banalnym jak technika, którą ludzie sami przecież wymyślili" (Chesterton)

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pn 05 wrz 2016, 12:46

Ale jest orzecznictwo, że w przypadku książek dotyczy to tylko tych pozycji, które zostały zdefiniowane - czyli nie "następna książka", tylko coś, co ma tytuł i przynajmniej opis idei. Plus zaliczka, czyli zobowiązanie ze strony wydawcy, a nie zapis, w którym to autor jest ciężkim jeleniem i niewolnikiem :)
Bo jak podpisujesz umowę na konkretną książkę, to owszem, jest to zobowiązanie. Jak każde inne.

"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Kamiko
Pisarz
Pisarz

Postautor: Kamiko » pn 05 wrz 2016, 22:53

A jak, Romku, rozumiesz punkt 3. paragrafu 1.(z tego linku, co podałam) - co ja mam sobie zatrzymać? Wydruk?

Tak samo punkt 2. paragrafu 3.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pn 05 wrz 2016, 23:00

Ale wiesz, ja nie widzę sensu analizowania umowy, którą ktoś wrzucił nie wiadomo kiedy i po co :)
Ona jest bardzo stara - przecież tam jest mowa o dyskietkach!!! :) :) :)
I żaden autor sam z siebie nie powinien jej proponować wydawcy :)

A ten passus z wydrukiem to pochodzi zapewne z czasów, kiedy podpisywało się kopie maszynopisu. Ja słyszałem/czytałem o tym, sam się nigdy nie zetknąłem :)

Nie, szkoda czasu na grzebanie się w koprofitach :)

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » pn 05 wrz 2016, 23:01

Chyba, że taką podpisałaś :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Kamiko
Pisarz
Pisarz

Postautor: Kamiko » wt 06 wrz 2016, 00:25

Romek Pawlak pisze:Source of the post Ona jest bardzo stara - przecież tam jest mowa o dyskietkach!!!

Widziałam nową, bardzo podobną (a właściwie to 2, chyba skopiowane i powycinane właśnie z tej), z tym, że zamiast dyskietki była "forma elektroniczna".

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » wt 06 wrz 2016, 08:04

Bo punkt o zapewnieniu sobie kolejnych tekstów autora w umowach się pojawia. Ale o tym napisałem :)

Wróć do „Jak wydać książkę w Polsce?”