Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Dialogatornia - kwalifikacje do warsztatów z pisania dialogów

Pytanie o start

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
A. Alona
Kmiotek
OSTRZEŻENIA: 0

Pytanie o start

Postautor: A. Alona » śr 12 lip 2017, 00:53

Witajcie!

Chciałam Was spytać o zdanie.
Chociaż "do szuflady" piszę odkąd pamiętam, to oficjalnie dopiero zaczynam moją przygodę z pisaniem... Tak na marginesie, z forum Weryfikatiorium również... :)

Mam dopracowaną, skończoną bajkę etyczną, która ma 13 stron tekstu. Znajomi zachęcają mnie, bym ją gdzieś wysłała i miała z tego korzyść. Z tym, że nie wiem jak zacząć. Zastanawiałam się, czy nie wysłać jej do jakiegoś wydawnictwa, ale zdaję sobie sprawę, że tekst jest krótki. Mam do niego jedną ilustrację (ale zawsze mogę zrobić więcej).

Co więcej, bajka jest dosyć nietypowa ze względu na odbiorców. Adresowałam ją do starszych dzieci i myślę, że styl mi się udał, ale ta historia zawiera też konflikty moralne i problemy ludzi dorosłych. Podchodzi też raczej pod klasykę (jedna osoba, której ją pokazałam uznała, że ta bajka nie przejdzie, bo jest niemodna).

Marzę, by w przyszłości wydać książkę, ale te 13 stron tekstu to chyba za mało? Mogę też zrobić kilka kolejnych bajek w ramach dalszego ciągu, ale to jeszcze zajmie trochę czasu, zwłaszcza, że jestem perfekcjonistką.

A może jest możliwość wysłać do jakiegoś czasopisma kilku tekstów i jak już się w nim ukażą, to wydać książkę z tymi tekstami? Nie wiem jak w tym przypadku działa prawo autorskie i czy ktoś chciałby wydać taką książkę, skoro teksty będzie można przeczytać w czasopiśmie.

Z góry przepraszam za bałagan powyżej...

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Pytanie o start

Postautor: Navajero » śr 12 lip 2017, 01:10

Nie znam czasopisma które mogłoby wydrukować taką bajkę. Może Romek coś poradzi, on siedzi w literaturze dla dzieci. Poza tym sama piszesz, że tekst jest ni to dla dzieci, ni to dla dorosłych... Może napisz coś innego? Opowiadanie?

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
A. Alona
Kmiotek

Pytanie o start

Postautor: A. Alona » śr 12 lip 2017, 01:24

O jakiego Romka chodzi? Pawlaka?

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Pytanie o start

Postautor: Navajero » śr 12 lip 2017, 01:31

Tak. Ale szanse chyba niewielkie. Nie wiem czy ktoś w ogóle drukuje bajki. Znaczy w pismach.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Pytanie o start

Postautor: Romecki » śr 12 lip 2017, 07:24

Króciutko, więcej może wieczorem.
Z opisu - klops, bajka to bajka, a wszystkie treści dla dorosłych muszą istnieć w wyższych planach tekstu, czyli trzeba je umiejętnie wpleść. To [i]najczęstszy[/i] błąd piszących dla dzieci - de facto piszą dla dorosłych, a często dla siebie :)
Wydawnictw jest od groma, a tekst taki krótki nie jest (rozumiem, że jakieś 30 000 znaków ze spacjami?, bo liczenie w stronach niewiele mówi), o ile mowa o kategorii wiekowej 5-7 lat. Takie książeczki się ukazują. Aczkolwiek lepiej mieć w odwodzie tekst dłuższy lub rozwinięcie pierwszego. Tu dużo zależy od koncepcji.
Ilustracje - wydawcy szukają zawodowców, nie amatorów. Twoje ilustracje muszą być bardzo dobre pod względem nie tylko artystycznym (tu wystarczy średni poziom), ale także technicznym, ukierunkowanym na druk. Inaczej w ogóle nie będzie rozmowy.
Ja na Twoim miejscu bym wysłał paru dziecięcym wydawnictwom i poczekał na ich reakcję :)

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
A. Alona
Kmiotek

Pytanie o start

Postautor: A. Alona » śr 12 lip 2017, 12:15

To jeszcze dopytam - czy to dobry pomysł publikacji czasopiśmie (myślałam o czasopiśmie filozoficznym), by w ogóle zaistnieć, a potem wydanie tych tekstów jako książki?

Bajkę przedstawiłam w formie teatrzyku na zajęciach na Uczelni, wyszło super :) ale to grono to byli ludzie dorośli...

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Pytanie o start

Postautor: Romecki » śr 12 lip 2017, 17:29

To nie będzie miał znaczenia dla wydawnictw książkowych.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
A. Alona
Kmiotek

Pytanie o start

Postautor: A. Alona » śr 12 lip 2017, 19:25

Dziękuję za odpowiedzi :)
Teraz myślę, że faktycznie, chyba pisałam bardziej dla siebie :p

Wróć do „Jak wydać książkę w Polsce?”