Pytania do Jacka Łukawskiego

Tu możesz zadać pytanie autorom udzielającym się na Weryfikatorium.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Pytania do Jacka Łukawskiego

Postautor: ithi » śr 17 lut 2016, 15:52

Oto temat, w którym można zadawać wszelkie pytania dotyczące twórczości Jacka.
Chodzi tu nie o bardziej ogólne porady, bo tych jest pełno w różnych działach, ale właśnie o pytania do naszego Autora.

gosia

Thig crioch air an saoghal, ach mairidh gaol is ceòl.

Obrazek

Awatar użytkownika
Szczepko
Umysł pisarza

Postautor: Szczepko » śr 17 lut 2016, 16:10

Jacek, przede wszystkim gratuluję wydania książki i fioletu na Wery ;)

Zacznę standardowo: do SQN wysłałeś propozycję na zasadzie przypadku czy zrobiłeś wcześniej dogłębny risercz wydawców? ile czekałeś na odpowiedź? czy redakcja w dużym stopniu ingerowała w tekst (np. sugerowała usunięcie jakiegoś dużego fragmentu lub zmiany fabularne)?

"Można to porównać do strategii prowadzenia wojen. Jedna bitwa nie zapewnia lauru zwycięzcy na zawsze. Każda kolejna powieść to nowe wyzwanie, wyprawa w nieznane. Trzeba się w nią wybrać z ostrożnością sapera i doświadczeniem dobrego rzemieślnika (...)"
Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania, Katarzyna Bonda

http://www.szortal.com/taxonomy/term/124

Awatar użytkownika
szopen
Pisarz pokoleń
Kontaktowanie:

Postautor: szopen » śr 17 lut 2016, 16:50

Mnie ciekawi, czy SQN było pierwszym wydawnictwem, do którego słałeś? Jeżeli nie, to czy inne w ogóle odpowiadały? Czy pisałeś konspekt powieści? Jeżeli tak, to może zechciałbyś się podzielić opinią, jak się taki konspekt robi...

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » śr 17 lut 2016, 18:46

Witajcie
Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Przyznam szczerze, że gdy rejestrowałem się na Wery nie przyszło mi do głowy, że mogę się znaleźć w tym miejscu. Jestem zaszczycony.

Szczepko, Szopenie

Zrobiłem sobie listę wydawnictw do których zamierzałem wysłać tekst. Brałem pod uwagę oczywiście tylko te, które wydawały lub mogły wydawać fantastykę. Ułożyłem je w kolejności, gdzie wyznacznikami były: udział w rynku, ilość książek fantasy, jakość wydań, oceny wybranych pozycji itd. Na pierwszych miejscach tej listy były wydawnictwa w których wydanie było, co prawda, mało prawdopodobne, ale dawałoby mi największą satysfakcję i możliwości. Co ciekawe SQN zajmował pierwszą pozycję :) Zaraz za nim Fabryka i GC.
Tekst rozesłałem do wszystkich wydawnictw z listy prosząc o potwierdzenie otrzymania maila. Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie otrzymałem potwierdzenia to wysyłałem maila z prośbą o nie lub dzwoniłem.
Pierwsze odpowiedzi dostałem po kilku dniach. Dwa, czy trzy wydawnictwa odmówiły zasłaniając się ustalonym planem na dłuższy okres czasu lub po prostu pisząc "nie, bo nie".
Kolejna odpowiedź przyszła po jakiś dwóch tygodniach. Była odmowna, ale napisana w bardzo miły sposób. To był Rebis - szacunek, naprawdę.
Po miesiącu przyszedł mail ze SQNa, że książka bardzo im się spodobała i chcą ją wydać. Jakiś czas rozmawialiśmy o szczegółach, a ja w międzyczasie rozesłałem informację do większości wydawnictw z prośbą o wycofanie tekstu z kolejki recenzenckiej. Do większości bo zostawiłem sobie trzy firmy z ciekawości, czy zaproponują coś lepszego. Do momentu podpisania umowy jedna nie odpowiedziała w ogóle, druga nie zdecydowała się wydać, a trzecia zaproponowała dużo gorsze warunki niż SQN.

Szopenie
Nawet na forum pytałem się jak napisać konspekt ;) W końcu wysłałem:
- tekst
- info o autorze
- streszczenie w punktach (bo to żaden konspekt)

Szczepko
Skasowaliśmy pewne dłużyzny i wodolejstwo, do których mam skłonność nie ruszając wątków ani postaci. Otrzymałem kilka sugestii do których mogłem się ustosunkować dowolnie. Tyle, że od początku zakładałem, że zrobię wszystko co zaproponują. W końcu oni mają doświadczenie, a ja musze je dopiero zdobywać :) Tak więc pod okiem redaktorki dopisałem kilka krótkich fragmentów, rozbudowałem część postaci i odważyłem się dopisać dwa rozdziały, które bałem się ruszyć wcześniej.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Szczepko
Umysł pisarza

Postautor: Szczepko » śr 17 lut 2016, 23:34

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ;)

Jacek Łukawski pisze:a ja w międzyczasie rozesłałem informację do większości wydawnictw z prośbą o wycofanie tekstu z kolejki recenzenckiej.

Nie wiedziałam, że ktoś tak w ogóle robi :shock: Klasa, szacun.

Last but not least - jaki miałeś wpływ na okładkę?

"Można to porównać do strategii prowadzenia wojen. Jedna bitwa nie zapewnia lauru zwycięzcy na zawsze. Każda kolejna powieść to nowe wyzwanie, wyprawa w nieznane. Trzeba się w nią wybrać z ostrożnością sapera i doświadczeniem dobrego rzemieślnika (...)"

Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania, Katarzyna Bonda

http://www.szortal.com/taxonomy/term/124

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » czw 18 lut 2016, 08:24

Szczepko pisze:Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ;)

Jacek Łukawski pisze:a ja w międzyczasie rozesłałem informację do większości wydawnictw z prośbą o wycofanie tekstu z kolejki recenzenckiej.

Nie wiedziałam, że ktoś tak w ogóle robi :shock: Klasa, szacun.

Last but not least - jaki miałeś wpływ na okładkę?

Dziękuję :)

Z okładką wyszło zabawnie bo "wygryzłem" ilustratora ;)
Front okładki jest moim projektem (z zawodu jestem grafikiem). Tył i grzbiet wraz z zakładkami doprojektował grafik z wydawnictwa. Oczywiście musiałem te elementy akceptować więc można powiedzieć, że miałem pełny wpływ na to jak będzie wyglądać ;)

Ale nawet gdyby nie był w stanie sam jej zaprojektować to nadal schemat działania wydawnictwa dawałby kilkustopniowy poziom kontroli i bezpośredniego wpływu na jej wygląd. Od wyboru stylu, przez wstępne projekty, aż po szczegóły.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Monivrian
Dusza pisarza

Postautor: Monivrian » czw 18 lut 2016, 19:14

Przyznam się, że w tym miesiącu nie zamierzałam kupować żadnej książki. Jednak, kiedy dziś w Matrasie, zobaczyłam Krew i Stal to z przyjemnością zakupiłam tę pozycję wraz nowym Abercrombim. :)

Awatar użytkownika
Marcin Dolecki
Debiutant
Debiutant

Postautor: Marcin Dolecki » czw 18 lut 2016, 20:08

Jacku, serdecznie gratuluję Ci fioletu oraz książki :)

"Właściwie było to jedno z tych miejsc, które istnieją wyłącznie po to, żeby ktoś mógł z nich pochodzić." - T. Pratchett

Double-Edged (S)words

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » czw 18 lut 2016, 21:04

Monivrian
Czuję się zaszczycony i dziękuję!
Mam nadzieję, że podzielisz się ze mną swoją opinią po przeczytaniu :)

Marcinie
Dziękuję!

Awatar użytkownika
Kamiko
Pisarz
Pisarz

Postautor: Kamiko » pt 19 lut 2016, 21:30

Kongratulejszyn!

Można gdzieś przeczytać fragment?

"Istnieje na świecie parę rzeczy ważniejszych niż pokój, a jedną z nich jest godne człowieczeństwo. Koncepcja, że ludzkość miałaby zrezygnować z wojen wyłącznie ze strachu, to poniżenie ludzkiej godności, zwłaszcza gdy w grę wchodzi strach przed czymś tak banalnym jak technika, którą ludzie sami przecież wymyślili" (Chesterton)

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » pt 19 lut 2016, 23:35

Kamiko pisze:Kongratulejszyn!

Można gdzieś przeczytać fragment?

Proszę:
https://issuu.com/wydawnictwosqn/docs/l ... /33317864a

Choć to akurat jest chyba najmniej reprezentatywne ;)

Awatar użytkownika
Knight Martius
Zarodek pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Knight Martius » sob 20 lut 2016, 00:45

Jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że pisarz pracujący nad powieścią może osiągnąć sukces na trzech polach: 1) napisać powieść do końca, 2) wydać ją, 3) sprawić, żeby się sprzedała. Choć, zdaje się, to ostatnie nie do końca zależy już od pisarza. ;]

Zazdrościć nie zazdroszczę, bo w sumie sam nie gonię specjalnie za tym, żeby wydać cokolwiek (nie mówiąc o tym, czy w ogóle kiedykolwiek mi się to uda ;)). Ale - gratuluję. Szczerze. Bo wyobrażam sobie, że wydanie powieści nie jest łatwe. Teraz pozostaje punkt trzeci. :D

Nie mogę nic obiecać, ale spróbuję obczaić przynajmniej fragment.

Eskapizm stosowany - blog, w którym chwalę się swoją twórczością. Zapraszam!

Awatar użytkownika
DAF
Pisarz osiedlowy

Postautor: DAF » sob 20 lut 2016, 10:26

Jeszcze raz, szczere gratulacje!

Masz jakieś plany promocyjne?

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » sob 20 lut 2016, 11:47

DAF pisze:Masz jakieś plany promocyjne?

Pytasz o moje prywatne, czy wydawnictwa?

Awatar użytkownika
DAF
Pisarz osiedlowy

Postautor: DAF » sob 20 lut 2016, 12:08

O ile to nie tajemnica, to o jedne i drugie :wink:

Wróć do „Strefa Pisarzy”