Pytania do Jacka Łukawskiego

Tu możesz zadać pytanie autorom udzielającym się na Weryfikatorium.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
DAF
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: DAF » sob 20 lut 2016, 12:08

Ostatni post z poprzedniej strony:

O ile to nie tajemnica, to o jedne i drugie :wink:

Awatar użytkownika
Mrs Alistair
Dusza pisarza

Postautor: Mrs Alistair » sob 20 lut 2016, 13:37

Jacek Łukawski, mam pytanie. Ile czasu zajęło ci pisanie książki? I czy przygotowywałeś się tak samo metodycznie jak to było z wydawnictwami?

Pisać może każdy, ale nie każdy może być pisarzem
Katarzyna Bonda

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » sob 20 lut 2016, 14:26

DAF pisze:O ile to nie tajemnica, to o jedne i drugie :wink:

Prywatnie chciałbym się odciąć od wszystkiego, przestać zaglądać do sieci i skupić na pisaniu kolejnego tomu.
Wydawnictwo natomiast - słusznie zresztą - chciałoby, abym był aktywny i pozwolił się poznać potencjalnym czytelnikom. By zaczęli kojarzyć moje nazwisko.

Tym samym będziemy dążyć do jakiegoś kompromisu (realizować plan minimum) w ramach którego staram się udzielać na portalu społecznościowym, odpowiadać na pytania (wywiady dla portali) i (wkrótce) zobaczyć na żywo jak wyglądają spotkania miłośników fantastyki.
Jak to wyjdzie i jak będzie wyglądać nie wiem jeszcze - wszystko jest dla mnie nowe.

Aloe

Starałem się przygotować na miarę swoich możliwości w przyswajaniu wiedzy, które są niestety ograniczone (mam dobrą pamięć, ale krótką ;) ). Rozpisałem szkielet powieści i przygotowałem część materiałów. Reszta powstawała lub rozwijała się już w trakcie pisania.

W kwestii czasu możemy spojrzeć na to z dwóch perspektyw: pomysł pojawił się w 1998 roku i co jakiś czas wracał do mnie dojrzewając (albo - co bardziej prawdziwe - kołatając się w głowie). Usiąść i napisać zdecydowałem się dopiero pod koniec 2014 roku, a skończyłem w wakacje. Więc można przyjąć, że pisałem około 6-8 miesięcy.

Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
Mrs Alistair
Dusza pisarza

Postautor: Mrs Alistair » sob 20 lut 2016, 14:44

Jacek Łukawski pisze:Starałem się przygotować na miarę swoich możliwości w przyswajaniu wiedzy, które są niestety ograniczone (mam dobrą pamięć, ale krótką ;) ). Rozpisałem szkielet powieści i przygotowałem część materiałów. Reszta powstawała lub rozwijała się już w trakcie pisania.

W kwestii czasu możemy spojrzeć na to z dwóch perspektyw: pomysł pojawił się w 1998 roku i co jakiś czas wracał do mnie dojrzewając (albo - co bardziej prawdziwe - kołatając się w głowie). Usiąść i napisać zdecydowałem się dopiero pod koniec 2014 roku, a skończyłem w wakacje. Więc można przyjąć, że pisałem około 6-8 miesięcy.

Pozdrawiam serdecznie

Dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam również. A będziesz może gdzieś rozdawał autografy? ;D

Pisać może każdy, ale nie każdy może być pisarzem
Katarzyna Bonda

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » sob 20 lut 2016, 17:55

Knight Martius

Dziękuję

Aloe

Na autografy jeszcze stanowczo zbyt wcześnie. Jeśli uda się wydać trzeci tom, to może wtedy dopiero :)

Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
Filip
Pisarz pokoleń

Postautor: Filip » czw 25 lut 2016, 07:35

Gratuluję, Jacku ! ;)

Ciekawi mnie, jak długo trwała redakcja tekstu? Bardzo iskrzylo? ;)

Coś tam było? Człowiek! Może dostał? Może!

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » czw 25 lut 2016, 09:10

Filip pisze:Gratuluję, Jacku ! ;)

Ciekawi mnie, jak długo trwała redakcja tekstu? Bardzo iskrzylo? ;)

Dziękuję Filipie :)

Nad tekstem pracowaliśmy około dwa miesiące (głównie ze względu na brak czasu z mojej strony). Miałem szczęście i trafiłem na redaktorkę z którą się świetnie rozumieliśmy więc nie iskrzyło, a w zamian była masa dobrej zabawy i śmiechu. Ostatecznie te dwa miesiące uważam za najprzyjemniejszą część pracy nad książką.

Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
brat_ruina
Legenda pisarstwa
OSTRZEŻENIA: 2

Postautor: brat_ruina » czw 25 lut 2016, 11:53

Jacek Łukawski pisze: przestać zaglądać do sieci

yhy... i jeszcze zrezygnować z motoru:)))

Jacek, dobrze idzie jak narazie. Po trzeciej części pogratuluję żeby w laurach siedzenia nie było:)

Jeszcze raz odwróciłam głowę, by zobaczyć, jak lafirynda odchodzi dumnym krokiem, plaskając głośno pośladkami

Ja sam przeczytałem już ok. 8 000 książek

http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... 5_pop4.pdf
http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... 6_druk.pdf
http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... tu_ABC.pdf

Awatar użytkownika
Filip
Pisarz pokoleń

Postautor: Filip » czw 25 lut 2016, 17:16

Jacek Łukawski pisze:Nad tekstem pracowaliśmy około dwa miesiące

Jacek Łukawski pisze:Miałem szczęście i trafiłem na redaktorkę z którą się świetnie rozumieliśmy

Dobra redaktorka to skarb :D
Dużo było ingerencji w tekst? Tzn, musiałeś jakieś wątki rozwijać, lub skracać?

Coś tam było? Człowiek! Może dostał? Może!

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » czw 25 lut 2016, 20:40

Filip pisze:
Jacek Łukawski pisze:Nad tekstem pracowaliśmy około dwa miesiące

Jacek Łukawski pisze:Miałem szczęście i trafiłem na redaktorkę z którą się świetnie rozumieliśmy

Dobra redaktorka to skarb :D
Dużo było ingerencji w tekst? Tzn, musiałeś jakieś wątki rozwijać, lub skracać?

Redaktorka zmusiła mnie do rozwinięcia wątku miłosnego :mrgreen:
Pod jej okiem odważyłem się dopisać dwa rozdziały, których bałem się wcześniej.
Dopisałem też prolog i epilog. Poza tym powalczyliśmy z dłużyznami, do których mam skłonność.

Ja nie mam doświadczenia by oceniać, ale odbierałem to jako "szlifowanie", a nie ingerencję. :)

Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
Wolha.Redna
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Wolha.Redna » pn 25 kwie 2016, 21:52

Jacku, czytam i podoba mi się, szczególnie ten bliski mojemu sercu słowiański klimat. Wiły, wołchw, leszy - świetne, uwielbiam. Pytanie więc: skąd pomysł, aby było właśnie tak słowiańsko?

"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, aby im okazać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi". Pratchett

"Dłubanie w źle wysmażonym kotlecie jest mało rozwojowe" by Rumcajs

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » wt 26 kwie 2016, 20:38

[quote="Wolha.Redna"] pisze:
> [b]Jacku[/b], czytam i podoba mi się, szczególnie ten bliski mojemu sercu słowiański
> klimat. Wiły, wołchw, leszy - świetne, uwielbiam. Pytanie więc: skąd pomysł, aby
> było właśnie tak słowiańsko?[/quote]

Witaj :)
przepraszam, że musiałaś czekać na odpowiedź.

Pomysł rozwijał się na przestrzeni kilkunastu lat*. Początkowo chciałem pisać stuprocentowe arturiańskie fantasy, a potem - w miarę poznawania mitologii słowiańskiej - myślałem o osadzeniu akcji w naszych rodzimych klimatach. Te dwie koncepcje mieszały mi się w głowie i wreszcie nie byłem w stanie ich rozdzielić. Tolkien szarpał się z Kraszewskim, aż się zmęczyli i poszli na piwo ;)

Przyznam, że niepokoiłem się co z tego wyjdzie, bo - jak już z pewnością zauważyłaś - z naszych rodzimych wierzeń wykorzystałem tylko bestiariusz (miejscami go trochę modyfikując), a panteon jest już typowo wyssany z palca. Byłem przekonany, że miłośnicy klasyki będą sarkać o wciskanie słowiańszczyzny, a miłośnicy rodzimowierstwa o wstawki klasyczne i generalnie wszyscy mnie pogonią gdzie pieprz rośnie ;)

Tymczasem nikt mi - jak na razie - nie wybija szyb w oknach, więc wychodzi na to, że udało się uzyskać spójny świat, który łączy dużo moich prywatnych fascynacji, a w tym również tę słowiańską :)

*dla ścisłości: chodzi tylko o to, co każdy z nas miewa: jakiś pomysł, który łazi za nami czy tego chcemy czy nie.
Gdybym nie był "cienki bolek" to bym napisał tę książkę kilkanaście lat temu i teraz nie wypisywał głupot które ktoś może wziąć za poważną pracę nad universum ;)

Awatar użytkownika
Wolha.Redna
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Wolha.Redna » wt 26 kwie 2016, 20:49

Dziękuję :)
zauważyłam, że ogólnie sporo naszych rodzimych pisarzy miesza te klimaty, z Sapkowskim na czele. Daje to różne efekty, ale u Ciebie jest rzeczywiście spójnie, pomijając kwestie imion - tu mi zgrzyta, ale to takie moje osobiste spostrzeżenie. Nie sądzę więc, żeby ktoś miał Ci wybijać szyby w oknach :P

"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, aby im okazać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi". Pratchett

"Dłubanie w źle wysmażonym kotlecie jest mało rozwojowe" by Rumcajs

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » wt 10 maja 2016, 18:56

Jeśli ktoś z Was chciałby posłuchać jak gadam głupoty to zapraszam:
https://www.youtube.com/watch?v=FdxR5K4_950
Pierwszy w życiu panel dyskusyjny zaraz po pierwszej w życiu prelekcji, czyli: stres, trema i tak dalej...

Awatar użytkownika
Kamiko
Pisarz
Pisarz

Postautor: Kamiko » wt 07 cze 2016, 16:23

Skoro to tom 1, to rozumiem, że od razu podpisałeś umowę na kolejny, czy tak? Masz ściśle wytyczony termin oddania go? Czy umowa zawiera konkretną liczbę tomów, czy też na luzie snujesz sobie historię?

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » wt 14 cze 2016, 09:21

Kamiko pisze:
> Skoro to tom 1, to rozumiem, że od razu podpisałeś umowę na kolejny, czy tak? Masz
> ściśle wytyczony termin oddania go? Czy umowa zawiera konkretną liczbę tomów, czy
> też na luzie snujesz sobie historię?

Witaj Kamiko

Umowę podpisałem tylko na pierwszy tom, a wydanie pozostałych tomów było deklarowane ustnie. Również ustnie zadeklarowałem termin dostarczenia kolejnego tekstu.
Teoretycznie wiec piszę na luzie, a praktycznie wydawca coraz częściej dopytuje o postępy prac nad kolejną częścią :)

Pozdrawiam serdecznie

Wróć do „Strefa Pisarzy”