Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Pytania do Andrzeja Pilipiuka

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 3

Postautor: Andrzej Pilipiuk » czw 07 gru 2017, 12:46

Ostatni post z poprzedniej strony:

dochody autora:

1) tantiemy od sprzedaży - 1-4 zł/egz. zależy od nakładu, poczytności, umowy, wydawcy etc. Do tego tantiemy od e-booków i audio-booków - ale tego się legalnie w Polsce sprzedaje bardzo mało - więc to grosze...

2) honoraria za spotkania w domach kultury i bibliotekach 300-1200 zł zależy od budżetu instytucji, programów rządowych etc.

3) opłata od wypożyczeń bibliotecznych ok 14 gr od wypożyczenia książki a liczy się tak że jest kilkanaście bibliotek z systemem komputerowym zliczającym ile kogo na podstawie tego szacuje się jak to jest w kraju mnoży. Górna granica wypłat to 20'300 zł

4) z opłaty reprograficznej nic nie trafia do autorów. w zasadzie nie ma mechanizmu wedle którego można by oszacować ie zaiks ma wybulić...

5) niektórzy autorzy mają fart że ich książki są czytane w radio w odcinkach. to jest konkretna kasa 10-30 tyś zł. Są też autorzy którzy mają fart ze radio czyta a nie płaci - bo to jest świetna reklama!

6) czasem autor się załapie bo np. miasto w ramach promocji zleca napisanie opowiadań/powieści etc. urzędasy są głupie więc na taki projekt mogą wywalić np 50-80-100 tyś do podziału na kilku albo i dla jednego.

7) można pisać opowiadania dla czasopism. jest z tego parę groszy z naciskiem na groszy - ale takie opowiadanie może potem pójść w antologii.

8) Trafiają się stypendia twórcze ministerstwa, magistratów, fundacji etc. potem powstają takie literackie potworki jak zbiór opowiadań o chorych na AIDS.

9) Czasem autor się załapie jako felietonista w gazecie, recenzent etc. jak się załapie do tygodnika to ma z tego dajmy na 1000+ miesięcznie.

10) jak zekranizują to coś tam płacą. Albo jednorazowo albo np. procent od zysków - jak film tv puszcza co jakiś czas - wpada kilka stówek. Ekranizacja najbardziej badziewna ("wieśmin" i te sprawy) to bardzo dobra reklama.

Added in 40 minutes 7 seconds:
jeszcze odnośnie opłaty reprograficznej: teoretycznie mógłbym wystąpić chyba tylko o kasę z tytułu ochrony e-booków i audobooków a i to chyba wcześniej musiałbym wstąpić do stowarzyszenia...

Awatar użytkownika
Andy
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Andy » czw 07 gru 2017, 14:32

Augusta pisze:Source of the post
Andrzej Pilipiuk pisze:Source of the post 4) z opłaty reprograficznej nic nie trafia do autorów. w zasadzie nie ma mechanizmu wedle którego można by oszacować ie zaiks ma wybulić...

Moim skromnym zdaniem taka opłata (ewentualna) byłaby idealnym wytłumaczeniem i przyczynkiem do rozgrzeszania się wszelkiej maści złodziei.

"Byłaby" - ale ta opłata istnieje... była uzasadniana jako rekompensata. Sens jej istnienia jest idiotyczny, jak wiele przepisów w naszym kraju. A wychodzi na to, że do tego, to jest jakiś przekręt...

Augusta
Pisarz
Pisarz

Postautor: Augusta » czw 07 gru 2017, 14:44

Andy pisze:Source of the post ale ta opłata istnieje... była uzasadniana jako rekompensata. Sens jej istnienia jest idiotyczny, jak wiele przepisów w naszym kraju. A wychodzi na to, że do tego, to jest jakiś przekręt...

Dasz link do stosownych przepisów? (jakaś ustawa/rozporządzenie)

f

Awatar użytkownika
Andy
Pisarz osiedlowy

Postautor: Andy » czw 07 gru 2017, 15:21

Augusta pisze:Source of the post
Andy pisze:Source of the post ale ta opłata istnieje... była uzasadniana jako rekompensata. Sens jej istnienia jest idiotyczny, jak wiele przepisów w naszym kraju. A wychodzi na to, że do tego, to jest jakiś przekręt...

Dasz link do stosownych przepisów? (jakaś ustawa/rozporządzenie)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Op%C5%82a ... ograficzna

"Opłaty reprograficzne mają w założeniu stanowić „godziwą rekompensatę” strat ponoszonych przez twórców w związku z dozwolonym przez prawo kopiowaniem ich utworów na własny użytek przez osoby fizyczne (dozwolony użytek)."
W Polsce kwestię opłat reprograficznych reguluje art. 20 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz rozporządzenie ministra kultury z dnia 2 czerwca 2003[4].

Augusta
Pisarz
Pisarz

Postautor: Augusta » czw 07 gru 2017, 17:09

Przeczytałam. Problem polega na tym, że pirackich kopii raczej nikt nie drukuje ;)
Rzadko skanuje.
Jeszcze rzadziej nagrywa na płyty.
Najczęściej są to pliki PDF ściągane na telefony komórkowe i tam czytane.
IMO, prędzej świnia niebo zobaczy, niż polscy pisarze kasę za piractwo ;)

f

Awatar użytkownika
Eldil
Dusza pisarza

Postautor: Eldil » czw 07 gru 2017, 19:05

Andrzej Pilipiuk pisze:Source of the post 3) opłata od wypożyczeń bibliotecznych ok 14 gr od wypożyczenia książki a liczy się tak że jest kilkanaście bibliotek z systemem komputerowym zliczającym ile kogo na podstawie tego szacuje się jak to jest w kraju mnoży. Górna granica wypłat to 20'300 zł

Z ciekawości - ta górna granica to miesięcznie, rocznie, czy np. całość za 1 konkretny tytuł?

System crash down. Out of order.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » czw 07 gru 2017, 19:11

Górna w rozliczeniu rocznym. Bez względu na stan faktyczny. Spłaszczenie dochodów, żeby wystarczyło dla wszystkich :)

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Eldil
Dusza pisarza

Postautor: Eldil » czw 07 gru 2017, 19:25

145000 wypożyczeń rocznie trzeba przekroczyć, żeby było co spłaszczać ;) Robi wrażenie :)

Autorom zagranicznym też to wypłacają?

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » czw 07 gru 2017, 19:29

Nie, to tylko dla polskich autorów. I tłumaczy, nie zapominajmy o nich. I ilustratorów, o nich również powinniśmy pamiętać :)

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Postautor: Andrzej Pilipiuk » pt 08 gru 2017, 10:53

z tą opłatą reprograficzną to niewąski idiotyzm...

bo np. ja bym widział to tak - skoro nasze państwo ma pieniądze od sprzedaży urządzeń kopiujących i nośników a jednocześnie w żaden dostrzegalny sposób nie walczy z piractwem - to tak na logikę mogłoby albo użyć tych pieniędzy do lepszego ścigania piratów albo do rekompensowania autorom strat...

Jeśli ktoś kopiuje legalnie zakupiony produkt bo np. chce posłuchać muzyki w aucie a jego radio nie ma czytnika płyt to autor nie ponosi strat więc nie widzę sensu rekompensat...

teraz się zastanawiam - skoro istnieją legalne e-booki i audiobooki z moich książek to może należy i się jakaś kasa? :>

Added in 2 minutes 22 seconds:
Romek Pawlak pisze:Spłaszczenie dochodów, żeby wystarczyło dla wszystkich :)

e, ja myślę że to po to cobyśmy sobie ze szczęścia głów o sufit nie rozbili...

i dyskryminacja czynnika kulturotwórczego :twisted:

Awatar użytkownika
Black Wind
Pisarz domowy

Postautor: Black Wind » pt 08 gru 2017, 12:28

Andrzej Pilipiuk pisze:Source of the post 2) honoraria za spotkania w domach kultury i bibliotekach 300-1200 zł zależy od budżetu instytucji, programów rządowych etc.

Wszyscy płacą, czy część spotkań za Bóg zapłać?

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Postautor: Andrzej Pilipiuk » pt 08 gru 2017, 14:14

Nie biorę od harcerzy.

Nie płacą za imprezy branżowe i spotkania w księgarniach.

Reszta ma na to budżet a czasem są programy celowe - i oni kombinują kogo by tu zaprosić...

są literaccy celebryci co to śpiewają i po 5 tyś... :roll:
Ale ja się nigdy nie targuję

Awatar użytkownika
Isabel
Dusza pisarza

Postautor: Isabel » ndz 10 gru 2017, 11:01

Andrzeju, a ja mam takie pytanie, krótkie i zwięzłe: dlaczego Skandynawia? Tak po prostu, bo kiedyś przyszło do głowy i zaciekawiło, czy jakaś głębsza historia się za tym kryje? :)

Dobra architektura nie ma narodowości.
s

Awatar użytkownika
Eldil
Dusza pisarza

Postautor: Eldil » ndz 10 gru 2017, 18:48

A ja podrążę - pierwszy raz ktoś się tak szczegółowo dzieli wiedzą o praktycznych, finansowych sprawach. Popytam, póki okienko otwarte :)

Antologie - to jest te przykładowe 2 zł / egz. do podziału na wszystkich? Wg jakich kryteriów? Od sztuki tekstu, od liczby znaków? Może "lokomotywa" (autor dla którego komuś się chce kupić tę antologię) bierze większość, a debiutant - tylko cieszy się, że go wydali razem z "lokomotywą"? :) (Nie kpię, to przecież też bardzo ważne).
Jak z antologiami wygląda opłata od wypożyczeń?
Czasopisma literackie, zwykle będące w czytelniach, mają swój udział w opłacie od wypożyczeń? Za opka w NF autorzy otrzymają coś, jeśli egzemplarz miesięcznika ktoś wypożyczył?

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Postautor: Andrzej Pilipiuk » ndz 10 gru 2017, 20:19

Isabel pisze:Source of the post Andrzeju, a ja mam takie pytanie, krótkie i zwięzłe: dlaczego Skandynawia? Tak po prostu, bo kiedyś przyszło do głowy i zaciekawiło, czy jakaś głębsza historia się za tym kryje? :)

opisałem to w pierwszych trzech rozdziałach - gdy byłem dzieckiem - w siermiężnym, biednym i syfiastym świecie komuny - Skandynawia jawiła się jako lepszy świat...

Added in 3 minutes 30 seconds:
Elidil:

w przypadku antologii najczęściej jest jednorazowa wypłata - kilka stówek dla każdego (chyba że to antologia dotowana dla krewnych i znajomych urzędasa - wtedy kilka tysiączków na twarz).

z tego co wiem płacą każdemu niezależnie debiutant czy lokomotywa.

Co do czasopism - nie płacą. Kasa jest tylko od publikacji książkowych posiadających numer isbn.

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Postautor: Andrzej Pilipiuk » pn 25 gru 2017, 08:31

Czego życzyć moim Czytelnikom na święta Bożego Narodzenia? Spokoju, beztroski, by każdy znalazł swoje miejsce przy stole… I żeby mógł uznać że jest to także jego stół. Aby spory polityczne i rodzinne nie zakłócały nam tej chwili. Życzę też zrozumienia istoty tych świąt - pogodnej zadumy nad początkami naszej religii i nad tym jak bardzo chrześcijaństwo zmieniło świat na lepsze.

A na nadchodzący rok? Żeby był to tok spokojnego budowania. Żeby była okazja do ciężkiej pracy, ale też by pojawiła się za nią godziwa zapłata. Żebyśmy byli zdrowi i żeby dopisywało nam w życiu szczęście. Żebyśmy był mądrzy i rozsądni i abyśmy potrafili pozytywnie wpływać na tych głupszych… Żeby nie zbrakło nam sił, wiedzy, umiejętności i optymizmu by sprostać wyzwaniom które niesie życie. Żeby władza się nas nie czepiała. Nie przeszkadzała, nie pomagała a najlepiej by w ogóle raz na zawsze zapomniała o naszym istnieniu. By niezbędne reformy tworzone były nie dla pijanych i słabych ale dla trzeźwych i silnych*.

A światu przede wszystkim potrzebny jest pokój i honor przywódców, bo bez tego drugiego pokoju nie będzie…

Wróć do „Archiwum Pisarzy”