Tato...

Miniaturki, drabble i inne krótkie teksty

Moderatorzy: Weryfikator, Moderator

Awatar użytkownika
ithilhin
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Tato...

Postautor: ithilhin » sob 24 cze 2017, 13:44

Ostatni post z poprzedniej strony:

ej no, przecież w ostatnim wersie są te przystanki takie same jak zawsze.
deszcz z pierwszego akapitu i parasol z trzeciego się łączą, śmierć w pierwszym i drugim też.
a po zgubieniu parasola już nic nie chroni.

gosia

me@Szortal
Thig crioch air an saoghal, ach mairidh gaol is ceòl.

Awatar użytkownika
brat_ruina
Pisarz pokoleń

Tato...

Postautor: brat_ruina » sob 24 cze 2017, 18:47

Cieszy mnie to, że fioletowi zamieszczają jeszcze swoje teksty w działach miniatur, jak i w poezji. To podnosi morale i dopinguje. Przynajmniej mnie.

Dobrze Gosia, że znajdujesz na to czas.

Jeszcze raz odwróciłam głowę, by zobaczyć, jak lafirynda odchodzi dumnym krokiem, plaskając głośno pośladkami

http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... 5_pop4.pdf
http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... 6_druk.pdf
http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... tu_ABC.pdf

Awatar użytkownika
Rumcajs
Dusza pisarza
Otrzymane ostrzeżenia: 1
Kontaktowanie:

Tato...

Postautor: Rumcajs » czw 29 cze 2017, 17:23

brat_ruina pisze:Source of the post Cieszy mnie to, że fioletowi zamieszczają jeszcze swoje teksty w działach miniatur, jak i w poezji. To podnosi morale i dopinguje. Przynajmniej mnie.

Dobrze Gosia, że znajdujesz na to czas.

Dokładnie, sam napisałem dwa i jeden wiersz, ale, wiele poprawek i pochwalę się, ten drabbel jest dobry moim zdaniem

Nie ma rzeczy bar­dziej niewiary­god­nej od rzeczywistości.

Awatar użytkownika
cru
Pisarz domowy

Tato...

Postautor: cru » czw 10 sie 2017, 18:47

O, ja to zrozumiałam tak, że parasol, kupiony na pogrzeb, jest takim jakby ostatnim elementem łączącym z ojcem, zwłaszcza przez to skojarzenie bezpieczeństwa pod parasolem, schronienia przed spojrzeniami ludzi. Ojcowie też w końcu zapewniają bezpieczeństwo. Niektórzy :D
Więc strata parasola wydawała mi się dotkliwsza.

Awatar użytkownika
ithilhin
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Tato...

Postautor: ithilhin » czw 10 sie 2017, 19:41

Dziękuję cru.

gosia

me@Szortal

Awatar użytkownika
P.Yonk
Pisarz domowy

Tato...

Postautor: P.Yonk » czw 10 sie 2017, 20:19

Oj oj.... Bardzo się wczułem, wciągnął mnie tekst i stałem obok bohaterki... Czułem mżawkę i deszcz. I tę w środku i tę na zewnątrz. I stratę w drugim wersie i czwartym... Wszystko takie żywe, takie plastyczne... Tylko ten fragment mi zazgrzytał:
ithilhin pisze:Source of the post Lekka mżawka filtrowała niczym światło, dźwięki trąbki mknące niebem nad cmentarzem

Przecinek zaburza mi odbiór... Mżawka filtrowała niczym światło? Ale to światło jest filtrowane. Rozumiem, że mżawka miała filtrować i światło i dźwięki trąbki? To by wtedy miało sens: Mżawka filtrowała światło i dźwięki trąbki mknące niebem nad cmentarzem, a czarny materiał [...] ?

Nic więcej nie napiszę. Muszę odejść, by tam nie zostać... I zazdro do tekstu.

"Im więcej ćwiczę, tym więcej mam szczęścia"

Awatar użytkownika
ithilhin
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Tato...

Postautor: ithilhin » czw 10 sie 2017, 20:26

RoboTeller, dziękuję.
No mżawka miała filtrować dźwięki trąbki. :oops:

gosia

me@Szortal

Awatar użytkownika
Eldil
Pisarz domowy

Tato...

Postautor: Eldil » czw 24 sie 2017, 00:25

Przecinek po "niczym światło" nie pomaga. Może lepiej byłoby tak:
"filtrowała – niczym światło – dźwięki trąbki mknące...".

Inaczej niż poprzednicy odebrałem metaforę zagubionej parasolki. Dla mnie to dobicie podmiotu, odebranie Taty doszczętnie, nawet w tej pamiątce z pogrzebu. Potwierdzenie, że jak się wali to wszystko.

Poza tym, jeśli czegoś w tekście nie ma, a być powinno, to też ma ogromne znaczenie. Nie ma szarpiących emocji, rozpaczy. Cała scenografia przygnębiająca, świat się zmienił całkowicie i bez powrotu a emocji miałoby tu nie być? Oczywiście że są, właśnie w tym braku. Podmiot o nich nie mówi, żeby się nie rozkleić, próbuje być dzielnym. Przerzuca wydarzenia z serca w pamięć. Takie próby są niebezpieczne bo mogą się skończyć trwałym smutkiem, już na zawsze. Albo, przy odrobinie szczęścia, katharsis. Wybuch płaczu, to zabraniane wcześniej sobie rozklejenie się. Wywołać je może czyjaś serdeczność. W tym tekście postaci nikt nie pociesza. Ale przekłuć balon z emocjami może też właśnie takie drobne ale burzące resztki spokoju wydarzenie. Postać i tak już była bardzo napięta emocjonalnie.
Zgubienie parasolki może być takim właśnie katharsis. Trudnym prezentem od losu, małą wredną szpilą która nakłuwa wymuszoną dzielność i pozwala na oczyszczenie ze smutku.

Dobrze, że jesteś! :)

Awatar użytkownika
ithilhin
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Tato...

Postautor: ithilhin » czw 24 sie 2017, 00:54

Eldil, dziękuję za komentarz.
.
.
.
.
.
.
Dziś akurat rocznica...

gosia

me@Szortal

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
Pisarz osiedlowy

Tato...

Postautor: Anna Nazabi » pt 25 sie 2017, 12:15

Nieprawidłowe są te mijające przystanki. Bo podmiot pisze, że mijały go/ją przystanki. Raczej przystanki stoją w miejscu. Śmiesznie to wyszło.

Awatar użytkownika
ithilhin
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Tato...

Postautor: ithilhin » pt 25 sie 2017, 12:20

Może i śmiesznie.
Ja siedzę w autobusie i te przystanki się pojawiają i znikają jak autobus jedzie dalej.
Więc z tej perspektywy mnie mijają.
Nie do końca jestem przekonana czy nieprawidłowo. Ale nie będę się kłócić :)
Dzięki za przeczytanie.

gosia

me@Szortal

Awatar użytkownika
Andy
Pisarz osiedlowy

Tato...

Postautor: Andy » pt 01 wrz 2017, 20:19

ithilhin pisze:Source of the post duże koła autobusu ochlapywały nas wodą z kałuż

Czy autobus może mieć małe koła?

ithilhin pisze:Source of the post Potem brat zabrał mnie na spacer, padał deszcz i duże koła autobusu ochlapywały nas wodą z kałuż.

To zdanie "Potem brat zabrał mnie na spacer," zakończyłbym kropkę i nowe zdanie: "Padał deszcz i"

ithilhin pisze:Source of the post przemierzającym wciąż moje przystanki, w drodze do pracy.

Autobus jechał do pracy?

Awatar użytkownika
Sarah
Dusza pisarza

Tato...

Postautor: Sarah » pt 01 wrz 2017, 20:32

Zastanawiam się czasem jak wiele musi mi umykać skoro nie dostrzegam przystanków lub autobusów a widzę jedynie piękną, poruszającą scenę..
Może dlatego, że szkolne analizy co podmiot miał na myśli wykonywałam jakieś 20 lat temu?
To tekst, który "widzę" i który zapamiętam.
Poruszający tekst.
Dziękuję Ci za niego..

Czerwień kobiecych warg jest po to, żeby nie było na nich znać krwi, wyssanej przy pocałunkach - S.Lem

Awatar użytkownika
Eldil
Pisarz domowy

Tato...

Postautor: Eldil » ndz 17 wrz 2017, 19:49

Anna Nazabi pisze:Source of the post Nieprawidłowe są te mijające przystanki. Bo podmiot pisze, że mijały go/ją przystanki. Raczej przystanki stoją w miejscu. Śmiesznie to wyszło.

Równie nieprawidłowe czy śmieszne, jak powiedzieć, że słońce przesuwa się na niebie.
Teoria względności w praktyce. Kiedy siedzisz w autobusie, i nie czujesz przyśpieszenia czy hamowania, w swoim odczuciu jesteś nieruchoma. To przedmioty za oknem "przesuwają się".
Oczywiście, tak "przesuwanie się słońca po niebie", jak i "przesuwanie się przystanków za oknem" jest metaforą, nie opisem zjawiska fizycznego. Odpowiedz sobie - czego oczekujesz po poezji? Metafor? Czy opisów zjawisk fizycznych?

Dobrze, że jesteś! :)

Wróć do „Miniatura literacka”