Klasztor [drabble]

Miniaturki, drabble i inne krótkie teksty

Moderatorzy: Weryfikator, Moderator

Awatar użytkownika
Andy
Pisarz osiedlowy

Klasztor [drabble]

Postautor: Andy » pt 29 wrz 2017, 19:08

Klasztor stał na niewysokim, skalistym wzgórzu. Za otaczającym go białym murem, jaśniejącym na tle szarego granitu, wyrastały masywne, zbudowane z kamienia gmachy. Wąskie okna, blanki i basteje świadczyły nie tyle o średniowiecznej architekturze, co o porządnym ufortyfikowaniu twierdzy.
Sakralny charakter podkreślał tylko gotycki kościół. Jego wieża z czerwonej cegły i stromym dachem była jedynym obiektem z centralnych zabudowań widocznym z traktu.
Ogrom monumentalnej konstrukcji budził respekt. Wyglądała, jakby była tu od zawsze. Wrażenie potęgowała cisza i bezruch. A przecież w sierpniu powinny ciągnąć tu tłumy pielgrzymów. Tymczasem z pobliskiego lasu wyszła tylko garstka ludzi.
– Zrównać z ziemią! – rozkazał niemiecki pułkownik.

Awatar użytkownika
Isabel
Pisarz domowy

Klasztor [drabble]

Postautor: Isabel » pt 29 wrz 2017, 20:29

Całościowo i ogólnie - jak najbardziej w porządku. Puenta też bez zarzutu, przejmuje i porusza...
Detalicznie - możnaby się ciut czepnąć paru słów :wink: W pojedynczych miejscach, moim zdaniem, lepiej by zagrały inne wyrazy, np. w zdaniu
Andy pisze:Source of the post Za otaczającym go białym murem, jaśniejącym na tle szarego granitu, wyrastały masywne, zbudowane z kamienia gmachy.
zamieniłabym miejscami kamień z granitem: "Za otaczającym go białym murem, jaśniejącym na tle szarego kamienia, wyrastały masywne, zbudowane z granitu gmachy.
Fragment
Andy pisze:Source of the post Sakralny charakter podkreślał tylko gotycki kościół. Jego wieża z czerwonej cegły i stromym dachem była jedynym obiektem z centralnych zabudowań widocznym z traktu.

fajniej by mi brzmiał jako "Sakralny charakter miejsca podkreślał tylko gotycki kościół. Jego wieża z czerwonej cegły i stromym dachem była jedynym obiektem z zabudowań widocznym z traktu."
I ostatnie, interpunkcyjne tym razem - we fragmencie
Andy pisze:Source of the post Wrażenie potęgowała cisza i bezruch. A przecież w sierpniu powinny ciągnąć tu tłumy pielgrzymów.
zamiast dwóch oddzielnych zdań, zrobiłabym jedno, z myślnikiem: "Wrażenie potęgowała cisza i bezruch - a przecież w sierpniu powinny ciągnąć tu tłumy pielgrzymów."
Ale, tak jak mówiłam, to jest czepialstwo czysto kosmetyczne :wink:

Dobra architektura nie ma narodowości.

Awatar użytkownika
Strach na wróble
Pisarz osiedlowy
Kontaktowanie:

Klasztor [drabble]

Postautor: Strach na wróble » pt 29 wrz 2017, 20:47

Tymczasem z pobliskiego lasu wyszła tylko garstka ludzi.
– Zrównać z ziemią! – rozkazał niemiecki pułkownik.

Rozumiem, że taka konstrukcja wynika z tego, że to drabina stusłowna. Rzecz w tym, że garstka ludzi jakoś nie kojarzy się z możliwością zrównania z ziemią tak masywnej budowli. Blanki, wierze, kamień, granit... Co mają zrobić, użyć Mocy? Choćby każdy przydźwigał pełny plecak TNT, to nadal mało. Tu by pewnie było potrzebne kilka wagonów środków wybuchowych.

Strach herbu Cztery Patyki, książę na Miedzy, Ugorze etc. do usług

Awatar użytkownika
Romek Pawlak
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Klasztor [drabble]

Postautor: Romek Pawlak » pt 29 wrz 2017, 21:01

Moim zdaniem zgrzyta też ta cegła. Wiadomo, technicznie to trzyma realia, ale wizerunkowo - jak stawiasz na solidność, to cegła jest dysonansem. Podobnie jak stromy dach, w przypadku wieży brzmi to dziwnie - która wieża o kształcie wieży nie ma stromego dachu? :) Przynajmniej w przypadku katolickiej odnogi, bo wiadomo, prawosławie to inna bajka :)

Added in 31 seconds:
Ale miniatura sympatyczna.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Andy
Pisarz osiedlowy

Klasztor [drabble]

Postautor: Andy » pt 29 wrz 2017, 21:21

Isabel pisze:Source of the post Całościowo i ogólnie - jak najbardziej w porządku. Puenta też bez zarzutu, przejmuje i porusza...

Dzięki, półtora tygodnia nad tym siedziałem (po parę minut dziennie oczywiście). Komentarze zastosuję.
Strach na wróble pisze:Source of the post Rzecz w tym, że garstka ludzi jakoś nie kojarzy się z możliwością zrównania z ziemią tak masywnej budowli.

Dzięki za komentarz. Cenię Twoją wnikliwość.
Myślałem, że przedstawienie "bohatera" stopniem "pułkownika" wyjaśni sprawę. Chciałem początkowo generała, ale to by było nierealne. U mnie, dowództwo (nawet sztab) z daleka obserwuje obiekt, a za nimi (a raczej dookoła nich) jest armia (pułkownik nie chadza samopas).
Czy tym obroniłem fragment? ;)
Romek Pawlak pisze:Source of the post która wieża o kształcie wieży nie ma stromego dachu?

Wnikliwość na tym forum nie przestaje mnie zaskakiwać :D (pozytywnie).
W wersji sprzed paru dni ten stromy dach bardziej podkreślał przejście z romańskiej (twierdzy) na gotycką architekturę sakralną. Trudno mi to inaczej "obronić" ;)

Awatar użytkownika
Strach na wróble
Pisarz osiedlowy
Kontaktowanie:

Klasztor [drabble]

Postautor: Strach na wróble » sob 30 wrz 2017, 09:10

Czy tym obroniłem fragment?

Nie - bo fragment nie uległ zmianie.
Chyba że wytłumaczenie doń dokleisz i uznasz za integralną część.

Strach herbu Cztery Patyki, książę na Miedzy, Ugorze etc. do usług

Wróć do „Miniatura literacka”