Wiek cyborga

Miniaturki, drabble i inne krótkie teksty

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Owsianko
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Wiek cyborga

Postautor: Owsianko » czw 19 lip 2018, 23:51

Słowo jest zależne od naszych doświadczeń i od ich wartości. Tętniące krwią elżbietańskich czasów barokowe sformułowania Szekspira, były aktualne wtedy i wtedy tylko spotykały się z żywą reakcją widzów.

Teraz muszą być na nowo tłumaczone, zinstrumentalizowane na nowo i dostrojone do współczesności, odremontowane z użytych przez niego słów, odpowiadające naszej wrażliwości i pasujące do naszych przeżyć, bo te z Renesansu, nie są zrozumiałe nawet dla Anglika.

Starczy sobie wyobrazić Mistrza Reja żywcem przeniesionego w realia pubów i gwiezdnych wojen, posługującego się telefonem komórkowym, piszącego e-maila zamiast wiersza o gęsiach.

Dostosuj się, mówią mi różni ludzie. Przyjmij do wiadomości, że są inne czasy, bądź ucharakteryzowany na cherubinka, chodź w triumfalnym sznurowadle zamiast ponurego krawata, ciesz się bez względu na to, że jest ci źle!

Nie potrafię, odpowiadam. Zanadto pamiętam. Zbyt dobrze mi jest w czasach poprzednich. Buntuję się, protestuję, zamykam w sobie i odtąd przebywam w krainach błyszczących lakierków i trzcinowych laseczek, butonierek i kamelii, w promenadowych pejzażach, wśród serdecznych pozdrowień i przyjaźni na mur.

Na zawsze opuszczam techniczny Wiek Cyborga, by patrzeć w czar minionego, w kojące bezmiary leśmianowych łąk, by znaleźć się wśród gwaru dzieci i widzieć jak zaciekle migają w koszach karuzeli, jak z piskiem uradowanego przerażenia to wzlatują w niebo, to spadają na ziemię.

Jak różnią się od obecnych, niosących w rękach roześmiane, wyrwane z życia, zadowolone głowy swoich rodziców.

Marek Jastrząb (Owsianko) https://studioopinii.pl/dzia%C5%82/feli ... N9tKoJZNoo

nieważne, co mówisz. Ważne, co robisz.

Awatar użytkownika
Grandel
Umysł pisarza
OSTRZEŻENIA: 3
Kontaktowanie:

Wiek cyborga

Postautor: Grandel » pt 20 lip 2018, 00:20

<treść usunięta>, poczynając od tytułu, kończąc na przesłaniu, JA CYBORG jest zły. a czemu człowiek dobry?

edit- anc

Nie ma rzeczy bar­dziej niewiary­god­nej od rzeczywistości.

Awatar użytkownika
Grandel
Umysł pisarza
OSTRZEŻENIA: 3
Kontaktowanie:

Wiek cyborga

Postautor: Grandel » pt 20 lip 2018, 02:01

<treśc usunięta> O merytorykę trudno, jeśli autor pogrywa z czytelnikiem narracją z brukowca, bo czyż w tej miniaturze nie jest wszystko jasne, definitywnie przesądzone kto jest kim. Ale wszak to rozważania, mędrca, naukowca, kogo pytam? wizioner futurysta zgaduję, mnie to nie przekonuje, krainy lakierków i laseczek, Pana Leśmiana.

edit-anc

Nie ma rzeczy bar­dziej niewiary­god­nej od rzeczywistości.

Wróć do „Miniatura literacka”