Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Klepsydra (drabble)

Wszystko co jest drabblem, jego odmianą lub innym bardzo krótkim zamkniętym dziełem.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Nieokreślona
Zarodek pisarza
OSTRZEŻENIA: 0

Klepsydra (drabble)

Postautor: Nieokreślona » sob 17 lis 2018, 21:22

Pewien poeta zakupił klepsydrę. Stawiając ją na biurku, zauważył, że w górnej części na piasku stoi domek. Zaczął lustrować budowlę, gdy nagle zza drzwi wyłoniła się postać drobnej kobiety. Spojrzeli sobie głęboko w oczy. Ona spuściła wzrok i oblała się rumieńcem, on delikatnie pogładził zimne szkło. Od tego dnia towarzyszyła mu przy pracy, uśmiechała się, doradzała gestem, a on pisał i odpowiadał jedynie spojrzeniem. Zapomnieli o ziarenkach usypujących się spod jej nóg, aż do dnia, kiedy zostało ich zaledwie kilka. Ona stała pogodzona z losem, on wpadł w panikę. Rozbił klepsydrę. Nie znalazł jednak nic prócz piasku i odłamków szkła.

Awatar użytkownika
321atak
Zarodek pisarza

Klepsydra (drabble)

Postautor: 321atak » sob 17 lis 2018, 21:26

O... to fajne.

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra

Klepsydra (drabble)

Postautor: Godhand » sob 17 lis 2018, 21:39

Miałaś pomysł - perełkę. Tym pomysłem kupujesz czytelnika i drabble spotka się pewnie z powszechną sympatią.
Natomiast ta forma słynie z tego, że wymaga wielkiej dyscypliny, precyzji i obnaża wszelkie błędy. A Ty masz mnóstwo niepotrzebnych słów, które można było wykorzystać na podładowanie emocji w tekście.

Nieokreślona pisze:Pewien poeta zakupił klepsydrę. Stawiając ją na biurku, zauważył, że w górnej części na piasku stoi domek. Zaczął lustrować budowlę, gdy nagle zza drzwi wyłoniła się postać drobnej kobiety. Spojrzeli sobie głęboko w oczy. Ona spuściła wzrok i oblała się rumieńcem, on delikatnie pogładził zimne szkło. Od tego dnia towarzyszyła mu przy pracy, uśmiechała się, doradzała gestem, a on pisał i odpowiadał jedynie spojrzeniem. Zapomnieli o ziarenkach usypujących się spod jej nóg, aż do dnia, kiedy zostało ich zaledwie kilka. Ona stała pogodzona z losem, on wpadł w panikę. Rozbił klepsydrę. Nie znalazł jednak nic prócz piasku i odłamków szkła.

Tak czy inaczej, świetny pomysł i bardzo sympatyczny tekst, gratulacje.

G.

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Klepsydra (drabble)

Postautor: Romecki » sob 17 lis 2018, 22:51

Świetny pomysł, który jednak sypie się w szczegółach.
Jeśli domek był tak mały, że nie zauważył go kupując klepsydrę - a chyba ją oglądał podczas zakupu, prawda? - to oznacza, że domek był naprawdę mikroskopijny. Jak bardzo mała wobec tego była kobieta? Relacja wielkości o tyle ma znaczenie, że nawiązanie więzi wcale nie jest tak proste, jak to opisujesz.
Po drugie, domek. Jego wielkość ma znaczenie i w tym aspekcie, że sypiący się piasek powinien naruszyć domek wcześniej, powinny być tego oznaki. No chyba że składał się naprawdę z kilku ziarenek, ale nic na to nie wskazuje. Po prostu nie gra mi wielkość domku w stosunku do naturalnego procesu przesypywania się.

Oczywiście, to są uwagi w bok od metafory, ta jest bardzo ładna. Trochę taka Cortazarowska.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Nieokreślona
Zarodek pisarza

Klepsydra (drabble)

Postautor: Nieokreślona » ndz 18 lis 2018, 10:54

Dziękuję pięknie za komentarze 321 atak, Godhand, Romecki.
Godhand - wskazane przez Ciebie słowa to cenne wskazówki. Może zbytnio skupiam się na płynności czytania, która jednak by nie ucierpiała gdyby te słowa zastąpić bardziej konkretnymi.

Romecki - po części miałam podobne wątpliwości przy pisaniu tego tekstu, ale jednak uważam, że w tego typu historiach nie wszystko musi być logiczne, więc skupiłam się na symbolice. Jednak Twoje wątpliwości są jak najbardziej zasadne. Wezmę to pod uwagę przy kolejnym tekście.

Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
Iwar
Pisarz osiedlowy

Klepsydra (drabble)

Postautor: Iwar » ndz 18 lis 2018, 13:46

Brak logiki mi tam zbytnio nie przeszkadza, zbytek słów trochę bardziej. Bo tak sobie pomyślałem, że gdyby to ładnie przyciąć i gdzieniegdzie połączyć, to i słów i piasku by z każdym wersem w zdaniach zostawało mniej. Materia i myśl w synergii.

Co nie zmienia faktu, że i bez tego jest bardzo dobrze.

Awatar użytkownika
Kreator
Pisarz osiedlowy

Klepsydra (drabble)

Postautor: Kreator » ndz 18 lis 2018, 13:59

Mnie również się podoba

Awatar użytkownika
Nieokreślona
Zarodek pisarza

Klepsydra (drabble)

Postautor: Nieokreślona » sob 24 lis 2018, 19:57

Iwar, Kreator, dziękuję za komentarze.
Iwar - zawsze można lepiej
Iwar pisze:Source of the post że gdyby to ładnie przyciąć
- będę się starać:)

Pozdrawiam serdecznie!

Awatar użytkownika
Begied21
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 1

Klepsydra (drabble)

Postautor: Begied21 » ndz 25 lis 2018, 00:03

Liczyłem na szczęśliwe zakończenie, szoda, że takiego nie ma :)

Added in 4 minutes 18 seconds:
Romecki, Romecki, a nie Marquezowska? (choć Cortazara nie czytałem)
► Pokaż Spoiler

Jak to mawia święta Ziuta - olej risercz, daj uczucia...

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Klepsydra (drabble)

Postautor: Romecki » ndz 25 lis 2018, 12:53

Begied,
ale to Cortazar pisywał świetne, intensywne w treści miniatury.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Begied21
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 1

Klepsydra (drabble)

Postautor: Begied21 » śr 28 lis 2018, 08:21

Romecki, ok, poczytam kiedyś

Jak to mawia święta Ziuta - olej risercz, daj uczucia...

Gelsomina
Pisarz osiedlowy

Klepsydra (drabble)

Postautor: Gelsomina » pt 01 mar 2019, 13:08

Bardzo mi się podoba. Bardzo :)

Wróć do „Drabble i pochodne”