NAJLEPSZAMINIATURAMARCA 2020 :arrow: GŁOSUJEMY :text-link: TUTAJ :!:

II drabblowy konkurs - teksty i dyskusja

Mądrej głowie dość stusłowie..

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

II drabblowy konkurs - teksty i dyskusja

Postautor: ithi » wt 17 cze 2014, 23:53

Teksty konkursowe:
[center]Śpiąca królewna[/center]
]...Elżbieta skończyła poranną koronkę różańca i wstawała z kolan, kolebiąc obfitym, niekształtnym już ciałem. Spojrzała na zegar, który od dnia ślubu z Karolem odmierzał niespiesznie czas. Zanim rozbrzmi kurantem – pomyślała – uwinę się z obiadem. Popatrzyła na męża, który spał poświstując rytmicznie. Szron zarostu pokrywał mu zapadłe policzki, nos się wyostrzył, a usta utraciły czerwień. Gdyby nie chapanie, wyglądałby zupełnie jak nieboszczyk.
]...Bądź wola… ! – westchnęła pokornie.
]...Jej Karol, zaklęty przez złą wróżkę w noc poślubną, spał od stu nieprzerwanie. Tylko życia mu i urody ubywało, bywało... Wiedziała, że czar by prysł, gdyby nocą ujrzała męża nagiego. Ale prysłaby wieczność Elżbiety.

[center]Czerwcowa noc[/center]
Upał doskwierał cały dzień i nawet teraz, w środku nocy, nadal czuć gorąco. Pewnie dlatego śpisz na prześcieradle, a nie jak co dzień zawinięty w kołdrę. Wstrząsasz głową, wiercisz się chwilę i ostatecznie rozkładasz na wznak, brzuchem do góry. Patrzę na rudawe pierścionki i delikatnie przeciągam po nich palcem. Mruczysz bezwiednie.
Jesteś taki ufny. Mogłabym spróbować zdusić w tobie życie. Na pewno walczyłbyś zawzięcie, pazury i kły poszłyby w ruch.
Ale nie– śpij spokojnie. Rozwiała się moja złość o ślady łap na świeżym prześcieradle i sierść, którą zostawiłeś na poduszce. Jesteś bezpieczny na jednym posłaniu z człowiekiem.
Dobranoc, Panie Kocie.

[center]*** (1)[/center]
Mężczyzna przechadzał się majestatycznym krokiem, patrząc z wyższością na zgromadzony wokół lud, który usłużnie gwizdał, wiwatował i się kłaniał. Obok niego kroczyła żona, za nim natomiast doradcy, doradcy doradców, błazen i żebrak. Jękom, zachwytom i dziwom nie było końca, jednak do czasu, gdy przed parę rządzącą wybiegło dziecko, które z wyciągniętym palcem oskarżycielskim tonem krzyknęło: „Przecież on jest nagi!”. Poprzednie dźwięki zostały zastąpione przez szepty. Król bez słowa podszedł do jednego ze swoich sług i sięgnął po ozdobioną ornamentami szablę. Świsnęło i na ziemię padło ciało oskarżyciela, a drobna głowa się potoczyła. Spytał król spokojnie: „Kto jeszcze myśli, żem nagi?”

[center]Michał zabija[/center]
Wpatrzony w monitor osiemnastolatek z beznamiętnym wyrazem twarzy przełączał przeglądarkę w tryb prywatny. Wpisał odpowiedni adres strony i włączył buforowanie filmiku; wolne łącze gwarantowało odpowiedni czas na pozbycie się ubrania oraz na małą rozgrzewkę. W końcu doczekał się załadowania nagrania, które uwieczniło zabawiającą się dziewczynę z figlarnym uśmieszkiem, sporym biustem oraz ładnie wydepilowanym ciałem. Widząc, że jest coraz bliżej szczytowego momentu licealista zdecydował, że również niedługo osiągnie upragniony stan. Po skończonej robocie wziął chusteczkę, która szybko stała się zużyta. Chłopak ubrał gacie i przeszedł do toalety, wrzucił zmięty papier i nacisnął spłuczkę. Ileż to życia codziennie w muszli się spuszcza!

[center]Michał zabija - ponownie[/center]
Twarz Michała jaśniała zadowoleniem – ileż można było szykować się przed wyjściem na imprezę, ćwiczyć taniec, gadki szmatki, pracować niewolniczo, by móc za co stawiać pannom drinki? Koniec końców się opłaciło, bowiem prowadził w miarę atrakcyjną pannę do toalety, która w tym klubie z pewnością stanowiła ostatnie miejsce, gdzie ludzie mogliby pozbyć się zbędnych płynów. Cieszył się, że mógł zanurzyć język w damskich ustach, że ręce miał wszędzie, gdzie tylko chciał. Dziewczyna po chwili przystąpiła do pozbywania się zbędnych ubrań, Michał postanowił wziąć z niej przykład, zostawiając dla niej jedynie bokserki. Na jego nieszczęście po ich zdjęciu nastąpił tylko niekontrolowany śmiech.

[center]***(2)[/center]
Szur, szur, jeden, dwa, trzy, pięć, dziesięć, pięćdziesiąt, pięćdziesiąt trzy…
Aaa…
Koniec. Stacza się ze mnie.
- Doszłaś?
- Tak – odpowiadam drżącym głosem.
- Nie! – myślę. – Jak miałam dojść?! Tysiąc razy mówiłam jak chcę: że ostro, że szybko, że gwałtownie, wytargane kłaki, sińce, maliny, ślady ukąszeń…
I wiecznie: nie mogę się przełamać, rybko tak cię kocham, to przecież brak szacunku dla kobiety…
Odwracam się na brzuch, ze złości gryzę haftowaną poduszkę.
- A masz!
Trzask!!! Uderzenie w pośladek! Boli! Piecze! Pali żywym ogniem! Krew huczy w uszach! Nareszcie???
Podnoszę głowę…
Siedzi: goły, wystraszony, uniesiona prawa dłoń.
- Zabiłem komara, przepraszam…

[center] Plan amerykański[/center]
[center](Nagi mężczyzna zabija)[/center]
]...Rozbieram go. Spokojnie, niemal bez emocji.
]...Krawat. Jedwab. Oliwkowy. Prążki o ton-dwa jaśniejsze, rozfalowane przy węźle.
]...Pasek. Niedawno pewnie przesunął o oczko. Tyje.
]...Odkrywam podwiązki do skarpet. To mnie śmieszy. Wsuwam palce pod elastyczne paski, poddają się z szelestem tarcia.
]...Przyklękam. On obserwuje moje ruchy, wiem, choć nie mogę pochwycić spojrzeń. W tym ujęciu – jak gdyby był niewidoczną resztą amerykańskiego planu – dostrzegam drgające, naprężone czujnie mięśnie ud. Porusza niespokojnymi dłońmi.
]...Znów wznoszę się ku biodrom, by językiem ostatecznie oddzielić nieznajomy, ostry zapach tego mężczyzny od skóry genitaliów. Wreszcie jest. Sterylnie nagi. Tak, jak potrzebowałam. Będzie zabijał moją miłość do męża.

[center]*** (3)[/center]
Splątana gęstwina gwiazd rozświetlała nabrzmiałe upałem powietrze. Kręta ścieżka gęstej ropy powoli przecierała wilgotny szlak na wyschniętej skorupie krwi starego wrzodu obserwowanego. Hans splunął żółtozieloną flegmą i z zadowoleniem roztarł ją czubkiem buta na spękanej ziemi warszawskiego getta. Blady język wysunął się spomiędzy ostrych zębów, by pochwycić krople potu schnące nad górną wargą, a jeszcze jedno spojrzenie na owrzodzoną powiekę nieruchomego przywołało grymas satysfakcji. Żaden nie odważy się podnieść ręki na karzącą sprawiedliwość ucieleśnionej potęgi wyższej rasy. Żaden, dopóki swój zawszony dezabil okrywa niczym strzępami łachmanów wiarą w człowieczeństwo, równość i pieprzone przyszłe zbawienie.
Wystrzał kradzionego pocisku.
Upadek.
Zabił nagi.

[center]***(4)[/center]
Rzym, Wenecja, Florencja. Podróżowała sama, z Minoltą na szyi i niedużą różową walizką. Nie chciała jechać z wycieczką i nie, mamo, uspokój się, nikt mnie tam nie zabije!
A jednak…
Absurdalna, tragiczna śmierć. Nikt nie mógł uwierzyć, jak mogło do niej dojść, w taki sposób i w takim miejscu. Ostatnim przystankiem była Florencja; tego feralnego dnia dziewczyna wypiła poranną kawę i poszła zwiedzać miasto. To z Piazza della Signoria, gdzie nie zdążyła zrobić nawet jednego zdjęcia, zabrano jej ciało z roztrzaskaną głową.
- Porca puttana – szeptali zdumieni mieszkańcy. Nie mogli bowiem pojąć, jakim cudem posąg Dawida runął nagle z cokołu.

[center]Tytuł: BANG BANG[/center]
Nie trzymał moczu i fasonu. Nie pijał wódki, samogonu. Nie liczył dni, godzin i łat. Był taki sobie, pełen wad. Wszedł do melinki, zamówił drinki. Powiedział: „Ej, stary, kopę lat!”. Przesunął palcem po blacie pół-mat. Kleisty sok z opuszkiem się zwarł. Lecz on szybko z przeszłością go starł.

BANG BANG!

Kuli błysk nad blatem padł. Połami płaszcz wierności spadł.

BANG BANG!!

Trucizną ołów wątrobę drze.
– Gdzie ona jest?! NO GDZIE?!

BANG BANG!!!

Ciszą zamarł rozmów szum. Za oknem tylko piski gum. Jak on, w nagości swej, pozwolił skrzywdzić się? Odpowiedź? Czy spowiedź? Ach, gdzie ona, gdzie? Na próżno szukać jej.

[center]Ostatnia sztuczka[/center]
Otaczała go aura śmierci, wyczuwalna równie wyraźnie jak zapach drogiej wody kolońskiej. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę kim się stał.
- To origami? - spytał patrząc jak zwijam gazetę.
Z jego twarzy spełzła brutalność, oczy straciły cyniczny wyraz. Przez chwilę znowu wyglądał jak sześciolatek któremu opowiadałem bajki.
- Nie - odparłem uśmiechając się smutno.
- Zawsze pokazywałeś mi sztuczki, pamiętasz? Byłem strasznie płaczliwym dzieciakiem.
- Pamiętam. To Hadaka Korosu.
- Co to znaczy?
Uderzyłem w punkt pod uchem twardym jak drewniana pałka rulonem. W gasnącym spojrzeniu nie było wrogości, tylko rozpacz dziecka które zdradził ktoś bliski.
- Nago Zabijać, braciszku.

[center]***(5)[/center]
Jest piękny. Piękny urodą doskonałą, a równocześnie zmysłową, bardziej młodzieńczą, niż męską. Kiedy tak stoi całkowicie nagi, lekko pochylając głowę, rozproszone światło lampy podkreśla giętką linię nóg i bioder, łagodnie modeluje muskulaturę torsu, wydobywa z półmroku uniesioną rękę.
I tę drugą, ugiętą w łokciu, gotową już do śmiertelnego ciosu.
Klęczę na posadzce jak niewolnica, wpatrując się w jego dłoń. A może jednak nie? Palce są rozchylone, niemożliwe, żeby nagle zamknęły się brutalnie. Dla okrutnego kaprysu?
Przecież chyba może istnieć piękno nie skażone śladem zła?
Trzask migawki, koniec rozmyślań. Spoglądam na ekranik nikona.
Doskonale.
Apollo zabijający jaszczurkę, zbliżenie dłoni. Ujęcie pierwsze.

[center]Nagi mężczyzna zabija[/center]
Codziennie wracał do niej, wszak to było jego mieszkanie. Mamusia mu kupiła, kiedy zgłupiała dla tamtego. Podobno nadszedł czas, tak będzie lepiej. Jemu, Ryszardowi, było tylko gorzej. Nie potrafił żyć. Gotować, prać, myśleć, decydować, sprzątać, pamiętać o kluczach? Mamusia zakochała się, a Ryszard przecież znajdzie kogoś, nieźle zarabia i dobry taki, muchy nie skrzywdzi.
Aż kiedyś przyszła, została i panoszy się, wredna. Nie znosi jej, nienawidzi! Chyba musi zabić. Niczym w filmie. Tak, zrobi to! Tylko ubranie zdejmie, jak zawsze po pracy, będzie czyste na jutro, gatki też, przecież ciepło. Jest! Siedzi w kuchni. Teraz! Machnął packą z całej siły.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty 1970, 01:00 przez ithi, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Natasza
Zasłużony
Zasłużony
Kontaktowanie:

Postautor: Natasza » śr 18 cze 2014, 01:37

To na zacznę:

dobre drabble! Wiele się Wery nauczyło od "Nagiej kobiety" i DNN

dwie gry z baśnią
dwa zabite owady
jedna jaszczurka i jeden kotek (ocalony)
dwie rzeźby męskie w kadrze
jedna gra z popkulturą
sporo seksu i sporo nie (ciekawe - seks głównie nieudany)
dziwnie mało wojowniczości (nagi facet nie jest wojowniczy?)

Ithi! nie zazdroszczę!
mój typ: *** (1)
bo jedyny facet, który nie przestał być nago... wojownikiem
i dojrzały warsztat. Miód! Pięknie!

Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt.(Wittgenstein w połowie rozumiany)

Awatar użytkownika
Nomada
Szkolny pisarzyna

Postautor: Nomada » śr 18 cze 2014, 02:04

Ah, ten komar żartowniś, ostatnim tchnieniem wzbudził próżną nadzieję :mrgreen: .
Do tego nie od dzisiaj wiadomo, że prasa może być niebezpieczna :P .

Awatar użytkownika
eksinda
Pisarz
Pisarz

Postautor: eksinda » śr 18 cze 2014, 09:13

Podobają mi się wszystkie ;D. Znaczy - nie ma śmieci, trzymają poziom i chce się czytać. Aż zapomniałam pójść do roboty :roll:

Augusta

Postautor: Augusta » śr 18 cze 2014, 11:17

większość mi się podoba :)
mój faworyt: *** (4) za Porca Puttanę i całokształt :)
drugi na podium (choć prawie ex aequo) *** (1)

Awatar użytkownika
dorapa
Pisarz
Pisarz

Postautor: dorapa » śr 18 cze 2014, 14:37

Nie zazdroszczę ithi. Sama waham się, komu przyznać palmę pierwszeństwa. :mrgreen:

"Natchnienie jest dla amatorów, ten kto na nie bezczynnie czeka, nigdy nic nie stworzy" Chuck Close, fotograf

Awatar użytkownika
Weneda
Szkolny pisarzyna

Postautor: Weneda » śr 18 cze 2014, 16:48

Wszystkie teksty są dobre, a fakt, że zabójstwo nie wszędzie zostało potraktowane dosłownie, tylko zwiększa różnodność. Kilka wyróżnia się spośród reszty, ale również miałabym trudność z wyborem jedynego (; Faktycznie, panowie zostali potraktowani jako istoty z gruntu łagodniejsze :P

Awatar użytkownika
Ilma
Zarodek pisarza

Postautor: Ilma » śr 18 cze 2014, 17:01

Jak dla mnie zdecydowanie nr 2. Za zamianę stereotypowych ról. Zabawne, bo należało się zarówno bohaterce jak i komarzycy (czyżby przypadek, że obie to samice?).

"The test of a first-rate intelligence is the ability to hold two opposed ideas in mind at the same time and still retain the ability to function" F.S.Fitzgerald

Awatar użytkownika
Adrianna
Zasłużony
Zasłużony

Postautor: Adrianna » śr 18 cze 2014, 17:43

Ciekawy zbiór tego się zrobił :)
Ja niby taka fanka dłuższej formy, a nieźle się bawiłam :P

Jakbym miała głosować, to chyba na pierwszym miejscu postawiłabym ***(1) (tu podzielam zdanie Nataszy i dodam, że bardzo podoba mi się tak zgrabne wykorzystanie baśni), a na drugim ***(2) (taki prosty gag, ale się uśmiałam).

Powiadają, że taki nie nazwany świat z morzem zamiast nieba nie może istnieć. Jakże się mylą ci, którzy tak gadają. Niechaj tylko wyobrażą sobie nieskończoność, a reszta będzie prosta.
R. Zelazny "Stwory światła i ciemności"

Drzewo (SFFiH nr 3/2012) | Strach przed deszczem | Opar absurdu | Demony Witkacego | Przeciętni | Dziennik błędów | Roztańczony

Awatar użytkownika
Filip
Pisarz pokoleń

Postautor: Filip » śr 18 cze 2014, 20:29

Baaardzo fajne drabble. Mój typ to Śpiąca królewna i Plan amerykański, ze wskazaniem na ten pierwszy tekst. Świetne warsztatowo, dobrze pomyślane i przedstawione. Pozostałe drabble również b. ładne, ale te dwa zrobiły na mnie największe wrażenie.

Coś tam było? Człowiek! Może dostał? Może!

Humanozerca
Debiutant
Debiutant

Postautor: Humanozerca » śr 18 cze 2014, 23:19

To ja zrobię małą jazdę.
1. Byłby dobry, gdyby nie pomieszanie dwóch pomysłów, które się nie kleją. Czary i modły typowo katolickie? Ja rozumiem, że młodzi pisarze fantasy często postrzegają religię jako coś podobnego do magi, a następnie zarówno cudowności teologiczne, jak i ezoteryczne przeciwstawiają racjonalności szkiełka i oka. Ale to jest błąd.
2. Hm... "rozwiała się złość o ślady łap". Brzmi niefajnie. Poza tym w tym i pierwszym widzę grę z tożsamością bohatera. Trochę sztampowe.
3. Tu właściwie nie ma puenty, przejście między opowieścią Andersena a pokazem tyrani było zbyt szybkie, niedające czasu na oddech i refleksję. Poza tym te gwizdy i aprobata u despoty... Autor zdecydowanie nie wcelował z jednym słowem.
4. Niesmaczne. Początek składniowo, gramatycznie kulawy. Poza tym założony sens dosłowny (wiem, istnieje jeszcze metaforyczny, ale najprawdopodobniej w charakterze ordynarnego asekuranctwa) nie trafia w sedno, nie znam współczesnych ludzi, którzy utożsamiają nowe życie z plemnikami, no sorry.
5. Pieprzenie, ale bez dosadności i z humorem.
6. Pieprzne i dosadne, ale dobre, z sugestią sensownego morału. Ale metaforykę bym dopracował, zwłaszcza ten "poddawać się z szelestem tarcia". Za dużo skrótów myślowych.
7. Może był pomysł, ale autor przedawkował z poetyzmem. Trochę się pogubiłem przy czytaniu i nie przemówiło do mnie.
8. Wydumane.
9. Fajne, rytmiczne, dobrze się czytało.
10. Zagadkowe, aura grozy. Duchy? Hm.. mimo wszystko mogło to być trochę jaśniejsze w przekazie.
11. Fajne, tylko zmiana nastroju trochę zbyt nagła i zagadkowa.
12. Brak dookreślenia składników świata przedstawionego, trochę absurdalne. Miał żonę-muchę?

Jeśli mogę oddać jeden głos, to daję na 5. Jeśli dwa to jeszcze na 9, jeśli trzy to dorzucam 11, jeśli cztery - dorzucam 6. Kilka tekstów trzeba dopracować, a parę (niestety) wyrzucić do kosza.

Awatar użytkownika
Smoke
Pisarz pokoleń

Postautor: Smoke » czw 19 cze 2014, 11:02

***(2) - tytuł beznadziejny, ale reszta całkiem, całkiem. to zdecydowanie najlepszy drabel konkursu i jeśli pomysł nie jest zaczerpnięty z jakiegoś sitcomu, to jestem pod wrażeniem,

[ Dodano: Czw 19 Cze, 2014 ]
dodam jeszcze, (bo zapomniałem - nie mam wprawy w chwaleniu), że ogólnie poziom jest dobry i wszystkie teksty są ok, ponad kreską i jakoś drable wychodzą lepiej niż inne formy,

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » czw 19 cze 2014, 18:45

Oficjalnie powiem, że wyniki zostaną ogłoszone w Drabble na Niedzielę nr 16, czyli zgodnie z tradycją w sobotę.
Bardzo, bardzo dziękujęwszystkim autorom za nadesłane teksty, poziom jest naprawdęwysoki, drabble są ciekawe - więc mam naprawdę trudny wybór który uznać za ten naj :D
Nie podejmęsięzgadnąć kto co napisał, mam może pewne podejrzenia, ale chyba nie na tyle silne, żeby tu je zdradzać :P. Mogę się za to "pobawić" i spróbować trafić płeć Autora.

Śpiąca królewna - kobieta

Czerwcowa noc - kobieta

*** (1) - mężczyzna

Michał zabija; Michał zabija - mężczyzna, młodszy rocznikiem

***(2) - mężczyzna

Plan amerykański - mężczyzna

*** (3)- mężczyzna

***(4) - kobieta

BANG BANG - kobieta

***(5) - kobieta

Nagi mężczyzna zabija - kobieta

Pewnie się okaże, że potrafiałam jak kulą w płot. Z góry przepraszam jak coś.

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Awatar użytkownika
Thana
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Thana » czw 19 cze 2014, 20:27

Wybrałabym ***(1) - urzekająca jest swoboda, z jaką płyną tu słowa. Nie widać ani krzty wysiłku, jakby Autor był naturalnie zaprogramowany na mówienie stusłówkami, jakby w stu słowach zwykł wygłaszać referaty, zamawiać piwo i opowiadać dowcipy w pociągu. To w drablach powinno być zawsze, a w praktyce zdarza się rzadko. Doceniam i podziwiam.

Oczywiście nieunikniona metafora, węgorz lub gwiazda, oczywiście czepianie się obrazu, oczywiście fikcja ergo spokój bibliotek i foteli; cóż chcesz, inaczej nie można zostać maharadżą Dżajpur, ławicą węgorzy, człowiekiem wznoszącym twarz ku przepastnej rudowłosej nocy.
Julio Cortázar: Proza z obserwatorium

Ryju malowany spróbuj nazwać nienazwane - Lech Janerka

Awatar użytkownika
Leszek Pipka
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Leszek Pipka » sob 21 cze 2014, 17:41

Nie mój rewir łowiecki.
Długie jest piękne :-P

Jednak przeczytałem bez bólu, miejscami z niemałą przyjemnością.
Wszystkie drabelki są JAKIEŚ, w każdym zamknięty jest zgrabny pomysł, idea, refleksja.
Wszystkie (w różnym stopniu) cierpią na niedostatek tego, co odbywa się w dziale "Miniatury" - czyli dyskusji i uwag, prowadzących do wyszlifowania formy. Ważnej, tak bardzo ważnej przy krótkiej kołderce, jaką ma do dyspozycji autor.
Podobały mi się najbardziej:
"Śpiąca królewna", "2", "Plan amerykański", "4", "Ostatnia sztuczka".
Jury kochane, masz przegwizdane :-)

Zakładam, że oba "Michały" napisał ten sam autor. Piękny strzał w stopę, bo "Michał I" jest całkiem pomysłowy, gdyby nie miał towarzystwa - wyglądałby znacznie lepiej.
A "Nagi mężczyzna zabija" też jest fajny, nawet jeśli bohaterowi daleko do ideału męskości.

Dobry konkurs!

Wróć do „Konkursy Drabblowe”