II drabblowy konkurs - teksty i dyskusja

Mądrej głowie dość stusłowie..

Moderatorzy: Weryfikator, Moderator

Awatar użytkownika
Leszek Pipka
Dusza pisarza

Postautor: Leszek Pipka » sob 21 cze 2014, 17:41

Ostatni post z poprzedniej strony:

Nie mój rewir łowiecki.
Długie jest piękne :-P

Jednak przeczytałem bez bólu, miejscami z niemałą przyjemnością.
Wszystkie drabelki są JAKIEŚ, w każdym zamknięty jest zgrabny pomysł, idea, refleksja.
Wszystkie (w różnym stopniu) cierpią na niedostatek tego, co odbywa się w dziale "Miniatury" - czyli dyskusji i uwag, prowadzących do wyszlifowania formy. Ważnej, tak bardzo ważnej przy krótkiej kołderce, jaką ma do dyspozycji autor.
Podobały mi się najbardziej:
"Śpiąca królewna", "2", "Plan amerykański", "4", "Ostatnia sztuczka".
Jury kochane, masz przegwizdane :-)

Zakładam, że oba "Michały" napisał ten sam autor. Piękny strzał w stopę, bo "Michał I" jest całkiem pomysłowy, gdyby nie miał towarzystwa - wyglądałby znacznie lepiej.
A "Nagi mężczyzna zabija" też jest fajny, nawet jeśli bohaterowi daleko do ideału męskości.

Dobry konkurs!

Awatar użytkownika
Herman
Pisarz osiedlowy
Kontaktowanie:

Postautor: Herman » sob 21 cze 2014, 21:31

Skoro konkurs dobiegł końca, zwycięzca znany i lubiany (jeszcze raz gratki, Rubia :D), to dodam komentarz od siebie.
Jak widzicie, Król jest mój. Po pierwsze - bardzo dziękuję Nataszy, Adzie i Thanie. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się takich opinii, szczególnie od dwóch pierwszych osób, które zwykle chłostały i karały moje teksty (choć Ada miała większy udział). Thanę mogę uznać jako taką mentorkę, bowiem Dzikość jakoś mnie otworzyła. Fajnie się bawiłem, fajnie się pisało, może coś jeszcze skrobnę. Powrót uważam za udany.
Żeby nie było - Michały też są moje ;) Powstały po to, by odciągnąć uwagę od Króla, który, jak widać, nie miał tytułu. Nie wiem, na ile było widać podobieństwo w tekstach, ale myślę, że częściowy sukces osiągnąłem.
Jeszcze raz - dzięki wielkie!

http://dnokufra.pl/ - Co się kryje na dnie kufra...

Awatar użytkownika
Augusta
Pisarz
Pisarz

Postautor: Augusta » sob 21 cze 2014, 21:59

Gratuluję Zwyciężczyni :)
Rubia brawo !!!!

A ze swojej strony dziękuję bardzo za wszystkie miłe opinie o moim komarze :D
Jestem równie zaskoczona - jak bohaterka mojego Drabbla (niedrabbla - bo Word coś tam liczy inaczej - ale ja się nie znam zasadniczo), z tą różnicą - że ja mile :) i bez rozczarowania przy finale :P

Dzięki :D

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » sob 21 cze 2014, 22:17

Ogromnie dziękuję Ithi za wybór Apollina. To mój pierwszy drabbelek, jaki kiedykolwiek napisałam, a ja przecież nie jestem od małych form :) Jestem więc naprawdę zaskoczona, nie kryguję się. No i bardzo się cieszę :)

Tu przedstawiam mojego bohatera: http://commons.wikimedia.org/wiki/Categ ... auroktonos

Kiedy czytając w czwartej klasie podstawówki Mity greckie Wandy Markowskiej zobaczyłam fotografię tej rzeźby, nie mogłam zrozumieć, czemu akurat Apollo zajmuje się czymś tak okrutnym i głupim, jak polowanie na jaszczurkę. Zdaje się, że archeolodzy też tego nie rozumieją, do dzisiaj :)
A pomysł z fotografią przyszedł mi do głowy, gdyż oglądałam przepiękne zdjęcia Nan Goldin, która całkiem banalne rzeźby klasycystyczne fotografuje tak, że nadaje im życie. To niesamowite, co ta kobieta potrafi zrobić z kawałkiem marmuru.

Herman - mi też Nagi król się spodobał. Przewrotne wykorzystanie powszechnie znanego motywu literackiego - to jest to!

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
Natasza
Weryfikator
Weryfikator
Kontaktowanie:

Postautor: Natasza » sob 21 cze 2014, 22:19

A ja nie mogłam rozgryźć - Ty Rubio czy Galla

Pięknie gratuluję!

Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt.(Wittgenstein w połowie rozumiany)

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » sob 21 cze 2014, 22:23

Gratulacje Rubia :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » sob 21 cze 2014, 22:33

Pięknie dziękuję :) Nataszo: gdybym nie wiedziała, też bym podejrzewała Gallę :)

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
ithilhin
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithilhin » sob 21 cze 2014, 22:40

Jeszcze raz Rubio gratuluję :) To ciekawe, co piszesz o tym, że to Twój pierwszy drabble - ja swój pierwszy napisałam na poprzednią edycję tego konkursu ;)

Wszystkim naprawdę bardzo dziękuję. Jesteście wspaniali i było mi bardzo trudno wybrać.
Poniżej zdradzę Autorów poszczególnych tekstów - bo nie wszyscy byli ujawnieni w DNN, wraz z moimi opiniami o tekstach. I naprawdę bardzo Wam dziękuję za udział!

Śpiąca królewna (Natasza)
Tekst z baśnią i tajemnicą, która mi umyka. Gdzieś w opowieści czai się piękno. Szkoda, że wykrzyknik narobił zamieszania i ukradł słowo.

Czerwcowa noc (dorapa)
Koty uwielbiam, ale ten nie trafił do mnie z opowieścią. Ale uwiódł inteleketem.

*** /1/ (Herman)
Kolejna baśń i bardzo gładki, sprawny narracyjnie drabbel. Ostre zakończenie.

Michał zabija, Michał zabija - ponownie (Herman)
W drugim jest pomysł, pierwszy zupełnie nie przekonuje.

***/2/ (Augusta)
Tekst z zaskakująca pointą i świetnym portretem bohaterów. Niestety - to nie drabble. Szkoda.

Plan amerykański (Natasza)
Bardzo dobry drabble, z genialną narracją. Był zdecydowanie w czołówce i długo się wahałam czy nie wybrać właśnie tego.

*** /3/ Weneda
Bardzo sugestywny i sprawnie wymalowany opis, ale całość obrazu rozmywa się trochę w zakończeniu.

***/4/ (Zoee)
Lekka i sprawna narracja, świetne zakończenie, dopinające perfekcyjnie całość. Szkoda, że zabrakło jednego słówka do setki.

BANG BANG (Chii)
Kojarzy mi się z piosenką Nancy Sinatry. I ten prześmiewczo-westernowaty klimat. Tylko trochę pointy zabrakło. Ale czytało sięsuper.

Ostatnia sztuczka (Navajero)
Tu także żałowałam, że słów jest za mało, bo pomysł doskonały i dobrze przedstawiony. Główny bohater wzbudza ciekawość i jest dobrze narysowany.

***/5/ (Rubia)
Zwycięzca. Klasyka, ponadczasowość i piękno. Obraz perfekcyjny.

Nagi mężczyzna zabija (eskinda)
Historia z tłem, dopracowany pomysł. I zaskakujące zakończenie. Ponownie mamy owada, który marnie kończy. Fajny drabble.

Aha:
Herman, obiecany medal:
Obrazek

gosia

me@Szortal
Thig crioch air an saoghal, ach mairidh gaol is ceòl.

Awatar użytkownika
Herman
Pisarz osiedlowy
Kontaktowanie:

Postautor: Herman » sob 21 cze 2014, 22:44

Jaaaaaki ładny medal! Powieszę go sobie obok tego, który otrzymałem za wygrany wyścig na niewidzialnym różowym jednorożcu!

http://dnokufra.pl/ - Co się kryje na dnie kufra...

Awatar użytkownika
ithilhin
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithilhin » sob 21 cze 2014, 22:45

I jeszcze jedno: mamy też opinie Drabblospecjalistów, widzieliście jużczęść w DNN: Romka Pawlaka, Krzysztofa "Baranka" Baranowskiego, Bartłomieja Dzika, Rafała Sali.
Natasza wyśle je Autorom później na PW.

gosia

me@Szortal

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » sob 21 cze 2014, 23:05

Jakie "za mało"? :) Liczyłem i niby było sto bez tytułu. Tak mi przynajmniej pokazuje Word. Czy to jakoś inaczej się liczy? Tzn. to nie jest protest zawodniczy, tylko się zapytowywuję. Bo jestem z tego wszystkiego nieco skołowany. Jak pisałem to mój pierwszy drabel.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
ithilhin
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithilhin » sob 21 cze 2014, 23:11

Woru uznaje myślniki itepe za słowa. A one się nie liczą.
Inna sprawa, że udało Ci się świetnie zarysować opowieść w mniejszej ilości słów. No ale drabble ma swoje wymogi formalne...
Taka ciekawostka - mój program liczy bez myślników:
Obrazek

gosia

me@Szortal

Awatar użytkownika
Augusta
Pisarz
Pisarz

Postautor: Augusta » sob 21 cze 2014, 23:14

Navajero - ja też mam ten problem :D
nie liczyłam, zerkałam do statystyk we właściwościach pliku
no i stało jak byk: 100 :D

i tak wyszło z nas, żeśmy lamy :P

corpus delicti w załączniku :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Filip
Pisarz pokoleń

Postautor: Filip » sob 21 cze 2014, 23:20

Hehe, widzę, że ładnie się wstrzeliłem z poprzednim postem :D
Gratki dla Rubii i wszystkich uczestników! I dla Ithi, bo to fajny konkurs był. I dla Bariego, który zapoczątkowałał drabblową rewolucję na WM!

Coś tam było? Człowiek! Może dostał? Może!

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » sob 21 cze 2014, 23:42

Rzeczywiście, jak policzyłem na piechotę, wyszło 92. No, to teraz będę już wiedział :) Ithi - jakim cudem tak liczy?

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
ithilhin
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithilhin » sob 21 cze 2014, 23:55

Widocznie ma inny algorytm niż Word (bo to Word tylko Pages - składamy w nim DNN, bo.. nie mam nic innego, a Worda tylko w pracy). Z ciekawości sprawdziłam - liczy słowa i cyfry, pomija znaki interpunkcyjne.

gosia

me@Szortal

Wróć do „Konkursy Drabblowe”