Twój Top 5 :)

O wszystkim co z literaturą związane.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Jim Skalniak
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Jim Skalniak » sob 11 kwie 2020, 02:18

Ostatni post z poprzedniej strony:

Postanowiliśmy posegregować na kategorie, bo inaczej zbyt duży się robił rozgardiasz. Jakoś wyszło pięć, choć jesteśmy w zasadzie pewni, że mimo starań o transparentność, przejrzystość, uczciwość et varia, równo dobrze mogłoby wyjść co innego...

1. Poezja - Rafał Wojaczek "Którego nie było". Ktoś, kto myśli, że Wojaczek to tylko młodzieńczy bunt, poeta wyklęty, używanie języka potocznego, często wulgarnego... Dobra, niczego nie wymagamy, nam w każdym razie zdarza się jeszcze poczuć co to metafizyka. ;)

2. Proza - Włodzimierz Nabokow "Ada, albo Żar". Chyba najpiękniejsza powieść o miłości, namiętności, jaką teraz znamy, chociaż to akurat dziedzina szczególnie dla nas bliska (a i tak wiemy gówno na te tematy). Poza tym podoba nam się też zaprezentowana w powieści geopolityczna wizja świata, w której USA i Rosja to w zasadzie to samo.

3. Dramat - Stanisław Różewicz "Białe małżeństwo". bo niewiele jest przypadków, że obnażanie hipokryzji, obnaża hipokryzję. Jeśli chodzi o literaturę konkretnie polską, to jakby taka godna kontynuacja p. Gabrieli Zapolskiej.

4. Naukowe/popularno-naukowe - Stefan Hawking "Krótka historia czasu". Już samo wybranie sobie takiego tytułu i tematu imponuje, a jeśli jeszcze ma się w temacie tak wiele to powiedzenia...

5. Inne - nie zamierzamy tu bynajmniej wyróżniać instrukcji obsługi odkurzacza, ale są też ciekawe formy nie wchodzące w zakres żadnej z powyższych kategorii. Na przykład książki reporterskie, czyli coś pomiędzy tamtymi kategoriami. Zamierzaliśmy tu początkowo umieścić "Dzienniki" Witolda Gombrowicza i tak też zostawiamy.

"Naucz się, że można coś innego roznosić niż kiłę. Można roznieść światło, tak?"
Robert Brylewski

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » śr 15 kwie 2020, 15:11

1. Władca Pierścieni J.R.R. Tolkien - bo od niego wszystko się zaczęło. Brat mnie podpuścił, bym przeczytał książkę... Niechętnie zacząłem czytać i wsiąkłem.
2. Ubik, Philip K. Dick - przeczytałem w młodości, prawie nic już nie pamiętam, ale po wielu latach książka i wrażenie jakie wywołała, dalej siedzi w głowie i nie chce jej opuścić.
3. Gra Endera, Orson Scott Card - za niestandardowe podejście do rozwiązywania problemów. Z podobnego powodu pamiętam też mentatów z Diuny.
4. Świat Dysku, Terry Pratchett - całość. Chyba już gdzieś tu o nim wspominałem ;)
5. Gwiezdny pył, Neil Gaiman - nie uważam tego za najlepszą książkę autora, ale ujęła mnie przedstawieniem baśni dla dorosłych, z dobrą historią, przepięknym, sugestywnym światotworzeniem i gorzko-słodkim zakończeniem.

Jeszcze kilka ważnych książek by się znalazło, ale skoro ma być pięć, to kto pierwszy, ten lepszy :P

ichigo ichie

Opowieść o sushi - blog kulinarny

Wróć do „Dyskusje o literaturze”