!Głosujemy! Najlepsza Miniatura Listopada !Głosujemy!

Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Upadek

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Damian.88
Pisarz domowy
OSTRZEŻENIA: 0

Upadek

Postautor: Damian.88 » śr 19 paź 2016, 20:30

Obudziłem się leżąc związany w kompletnej ciemności. Nie wiedziałem, czy jest tak ciemno czy może oślepłem. Ruszałem powiekami otwierając i zamykając oczy, ale nie było żadnej różnicy. Czułem tępy ból w całym ciele. Leżałem na gołej ziemi i nie miałem siły, żeby się poruszyć.

Gdzie ja jestem?

Poczułem przenikające zimno i odkryłem, że leżę nagi. Próbowałem sobie przypomnieć, gdzie właściwie dostałem, ale musiałem chwilę odczekać aż uczucie kręcenia się w kółko trochę minie.

Jak to się stało? Jestem przecież bogiem tego świata! to ja go opracowałem! Każdy kamień i każdą istotę! Nawet tych, którzy to zrobili…

Szarpnąłem więzy, ale to tylko spotęgowało ból.

To jest po prostu śmieszne! Przecież ja nie mogę odczuwać tu bólu – wziąłem głęboki oddech próbując uspokoić skołatane serce – Jak mogłem zacząć podlegać wszystkim prawom swojego świata, skoro nie włączyłem takiej opcji ? Błąd systemu? Czy może Ivi mnie źle zrozumiała… Ivi!

- Ivi? – szepnąłem, zaschnięte gardło piekło jak cholera. – Ivi słyszysz mnie?

No pięknie. Ani się wylogować, ani zrzucić więzów… a już miałem ochotę na małą rzeź.

Leżałem nagi w ciemności i dosłownie nic nie mogłem zrobić. Serce zaczęło mi walić jeszcze mocniej. Czekałem.

Moje serwisy: educover.pl oraz nowekorepetycje.pl

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Weryfikator
Weryfikator

Upadek

Postautor: Gorgiasz » sob 22 paź 2016, 19:15

Obudziłem się leżąc związany w kompletnej ciemności. Nie wiedziałem, czy jest tak ciemno czy może oślepłem. Ruszałem powiekami otwierając i zamykając oczy, ale nie było żadnej różnicy. Czułem tępy ból w całym ciele. Leżałem na gołej ziemi i nie miałem siły, żeby się poruszyć.

Gdzie ja jestem?

Poczułem przenikające zimno i odkryłem, że leżę nagi. Próbowałem sobie przypomnieć, gdzie właściwie dostałem, ale musiałem chwilę odczekać aż uczucie kręcenia się w kółko trochę minie.

Jak to się stało? Jestem przecież bogiem tego świata! to ja go opracowałem! Każdy kamień i każdą istotę! Nawet tych, którzy to zrobili…

Szarpnąłem więzy, ale to tylko spotęgowało ból.

To jest po prostu śmieszne! Przecież ja nie mogę odczuwać tu bólu – wziąłem głęboki oddech próbując uspokoić skołatane serce – Jak mogłem zacząć podlegać wszystkim prawom swojego świata, skoro nie włączyłem takiej opcji ? Błąd systemu? Czy może Ivi mnie źle zrozumiała… Ivi!

- Ivi? – szepnąłem, zaschnięte gardło piekło jak cholera. – Ivi słyszysz mnie?

No pięknie. Ani się wylogować, ani zrzucić więzów… a już miałem ochotę na małą rzeź.

Leżałem nagi w ciemności i dosłownie nic nie mogłem zrobić. Serce zaczęło mi walić jeszcze mocniej. Czekałem.

Dwadzieścia dwa (o ile nie ma pomyłki). Tak nie można pisać. Mówiąc oględnie: nie brzmi to dobrze.

Obudziłem się leżąc związany w kompletnej ciemności.

Obudziłem się, leżąc związany w kompletnej ciemności.
Skoro w zdaniu są dwa czasowniki, to wypada je rozdzielić przecinkiem.

Nie wiedziałem, czy jest tak ciemno czy może oślepłem.

Nie wiedziałem, czy jest tak ciemno, czy może oślepłem.

Ruszałem powiekami otwierając i zamykając oczy, ale nie było żadnej różnicy.

To trochę powtórzenie; ruch powiekami w praktyce sprowadza się do otwierania i zamykania oczu.

Ruszałem powiekami otwierając i zamykając oczy, ale nie było żadnej różnicy.

Ruszałem powiekami, otwierając i zamykając oczy, ale nie było żadnej różnicy. (też są dwa czasowniki)

Próbowałem sobie przypomnieć, gdzie właściwie dostałem, ale musiałem chwilę odczekać aż uczucie kręcenia się w kółko trochę minie.

Próbowałem sobie przypomnieć, gdzie właściwie dostałem, ale musiałem chwilę odczekać, aż uczucie kręcenia się w kółko trochę minie. (jak wyżej)

to ja go opracowałem!

Nowe zdanie rozpoczynamy dużą literą.

Przecież ja nie mogę odczuwać tu bólu – wziąłem głęboki oddech próbując uspokoić skołatane serce – Jak mogłem zacząć podlegać wszystkim prawom swojego świata, skoro nie włączyłem takiej opcji ?

Przecinek po "oddech". (z powodów wyżej wymienionych).
A czemu "Jak" jest dużą literą?

- Ivi? – szepnąłem, zaschnięte gardło piekło jak cholera.

Zamiast przecinka proponowałbym średnik albo nowe zdanie.
I może warto uchylić rąbka tajemnicy, kim jest Ivi? Podobnie nie wiadomo kto mógł go związać i o jaką rzeź chodzi, za dużo pytań zawisa w próżni. W sumie niewiele z tego tekstu wynika. To jest preludium, a nie skończona kompozycyjnie i logicznie całość.
Sugeruję poprawić i przeredagować; to dobre ćwiczenie.

Awatar użytkownika
Damian.88
Pisarz domowy

Upadek

Postautor: Damian.88 » sob 22 paź 2016, 19:55

Dzięki Gorgiasz :)

Dokładnie to jest wstęp. Całe opowiadanie jest dłuższe i tam są wyjaśnione te rzeczy, o których piszesz.

Ogólnie zaciekawiło mnie pisanie w pierwszej osobie, chciałem to przetestować.

Gdzie ja jestem?

Nie do końca rozumiem tutaj problem Czytelnika - w sensie, że nie brzmi to dobrze. Chodzi tylko o samo nagromadzenie tego co zaznaczyłeś, czy też np. o odmianę czasownika? Czy o jedno i drugie?

Budzę się leżąc związany w kompletnej ciemności. Nie wiem, czy jest tak ciemno, czy może już oślepłem. Staram się ruszać powiekami otwierając i zamykając oczy, ale nie ma żadnej różnicy. Czuję tępy ból w całym ciele. Leżę na gołej ziemi i nie mam siły, żeby się poruszyć.

Taki kierunek sugerujesz?

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Weryfikator
Weryfikator

Upadek

Postautor: Gorgiasz » sob 22 paź 2016, 20:40

Nie do końca rozumiem tutaj problem Czytelnika - w sensie, że nie brzmi to dobrze.

Nagromadzenie w tak krótkim tekście dwudziestu dwóch końcówek "łem".

Taki kierunek sugerujesz?

Dokładnie taki. Bardzo dobrze to przeredagowałeś!

Awatar użytkownika
dorapa
Pisarz
Pisarz

Upadek

Postautor: dorapa » sob 22 paź 2016, 21:41

Damian.88 pisze:Source of the post Obudziłem się leżąc związany w kompletnej ciemności.

W tym zdaniu nie ma napięcia, jakie odczuwa bohater. Podziel je, na szybkie spostrzeżenia. Takie impulsy. "Obudziłem się. Związany. W kompletnej ciemności."
Gorgiasz pisze:Source of the post Obudziłem się leżąc związany w kompletnej ciemności. Nie wiedziałem, czy jest tak ciemno czy może oślepłem. Ruszałem powiekami otwierając i zamykając oczy, ale nie było żadnej różnicy. Czułem tępy ból w całym ciele. Leżałem na gołej ziemi i nie miałem siły, żeby się poruszyć.

Dwa razy stwierdza, że leży, dlatego imiesłów z pierwszego zdania można wyrzucić.
Gorgiasz pisze:Source of the postLeżałem na gołej ziemi i nie miałem siły, żeby się poruszyć.
/.../Poczułem przenikające zimno i odkryłem, że leżę nagi.

Dwa razy jest o gołym leżeniu. :) Pierwszą goliznę skasujemy. W drugim przypadku wywalimy leżenie. Otrzymamy:
Leżałem na ziemi i nie miałem siły, żeby się poruszyć./.../Poczułem przenikające zimno i odkryłem, że jestem nagi.

Gorgiasz pisze:Source of the postPróbowałem sobie przypomnieć, gdzie właściwie dostałem, ale musiałem chwilę odczekać aż uczucie kręcenia się w kółko trochę minie

Jakie kręcenie się w kółko? Nie rozumiem. Czy to odczucie fizyczne, czy natury raczej emocjonalnej?
Damian.88 pisze:Source of the post Szarpnąłem więzy, ale to tylko spotęgowało ból.

To jest po prostu śmieszne! Przecież ja nie mogę odczuwać tu bólu

A teraz za dużo bólu.

To są drobiazgi, nad którymi możesz pracować. Szukaj powtarzających się fraz i słów. Próbuj je zamieniać. Próbowanie jest twórcze.

Pozdrawiam.

"Natchnienie jest dla amatorów, ten kto na nie bezczynnie czeka, nigdy nic nie stworzy" Chuck Close, fotograf

Awatar użytkownika
Damian.88
Pisarz domowy

Upadek

Postautor: Damian.88 » śr 26 paź 2016, 20:47

dzięki za uwagi :) dwoje weryfikatorów na raz! czuję się rozpieszczony :P

Wróć do „Archiwum Miniatur i Drabbli”