Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Bitwa nr 3: I v J v K v L

Moderator: Faraon

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » wt 27 mar 2018, 10:48

Ostatni post z poprzedniej strony:

Tabela w Grupie III po pierwszej Bitwie:

[Litera - Suma - Średnia z 13 ocen]

1. J = 252 punkty = 19.38
2. L = 244 = 18.77
3. K = 233 = 17.92
4. I = 000 = 00.00

Gratuluję, J! :)
17 kwietnia odbędzie się niesamowity bój o bezpośredni awans do ćwierćfinału z Grupy III!
Zawodnik I otrzyma szansę na przebudzenie się w Turnieju - majowe Baraże.

.

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » wt 27 mar 2018, 11:13

WeryKlawaRecenzentka1 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Tekst 1:: 4
Tekst 2:: 3
Tekst 3:: 5

Kategoria 2. Realizacja tematu
Tekst 2:: 4
Tekst 3:: 4

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat

Kategoria 5. Subiektywne wrażenia
Tekst 1:: 3
Tekst 2:: 3
Tekst 3:: 5

Ekstra punkt! dla: Tekst 3
Za: realizm

Suma.
Tekst 1:: 19
Tekst 2:: 18
Tekst 3:: 23

WeryZacnyRecenzent1 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Tekst 1:
Uzasadnienie:
Tekst 2: 4
Uzasadnienie:
Tekst 3: 3
Uzasadnienie:
Tekst 4: 3
Uzasadnienie:

Tekst 1:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Tekst 3: 4
Uzasadnienie:
Tekst 4: 4
Uzasadnienie: Ale 4 z zastrzeżeniem, bo nawiązanie do tytułu mocno siłowe :)

Kategoria 3. Błędy
Tekst 1:
Uzasadnienie:
Tekst 2: 5
Uzasadnienie:
Uzasadnienie: W zasadzie bez błędów, ale... "izraelski oddział" ma dziś inne znaczenie, inaczej się to czyta. Niby można bronić istnienia państwa Izrael kiedyś, ale to w moim odczuciu niczego nie zmienia, konotacja nie jest wyłącznie historyczna. A i tak nie wiem, czy w odniesieniu do tamtych czasów można by użyć takiego określenia.
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Tekst 1:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie: Powinien dostać 5, ale nie dam, bo nie jest dla mnie dostatecznie jasna motywacja dotycząca głowy syna :) jakby czegoś brakowało. Chociaż dopuszczam, że wina leży po mojej stronie :)
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Tekst 1:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie: Ładnie pomyślany, na 5, ale grany zbyt chłodno, brakowało mi emocji.
Uzasadnienie: Niby wszystko OK, ale przeszedł obok mnie. Więcej w tym było dla mnie klimatów z "Czarnej Kompanii" Cooka niż czegoś poważniejszego. Tyle że niestety to nie poziom Cooka, który w swojej kategorii jest świetny.
Uzasadnienie: wydał mi się zbyt oczywisty, choć sprawnie napisany.

Ekstra punkt! dla: nie tym razem :)
Za:

Suma.
Tekst 1:
Podsumowanie:
Tekst 2: 21
Podsumowanie:
Tekst 3: 18
Podsumowanie:
Tekst 4: 18

WeryKlawaRecenzentka2 pisze:Ponieważ tekstu I nie ma, to dla porządku – tekst J jest w ocenach pierwszy ;)

Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Tekst 1: 4
Uzasadnienie:
Tekst 2: 3
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Tekst 3: 2
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Tekst 1: 5
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Tekst 3: 5
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Tekst 1: 3
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Tekst 1: 2
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla: 3
Za: ciary przy czytaniu :)

Suma.
Tekst 1: 18
Podsumowanie: Przepraszam Autora, ale absolutnie nie są to moje klimaty, smocze ogony i inne łuski z lekka mnie obrzydzają, niestety :(
Tekst 2: 20
Podsumowanie: Zasadniczo dobrze i sprawnie, ale IMO trochę mało kreatywnie. Punkt za warsztat urwany za zbytnie nagromadzenie nazw własnych, miałam przez to wrażenie chaosu w tekście.
Tekst 3: 22
Podsumowanie: Klimatycznie, warsztatowo - najlepszy tekst z tej rundy. Bardzo emocjonalny, przejmujący, aż czuje się emocje bohaterki. Niestety, jeśli rozpatruje się tekst pod kątem wypełnienia tematu pojedynku, jest już gorzej – to „wczoraj” co prawda można znaleźć, ale gorzej już z tym „za późno”...

WeryZacnyRecenzent2 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Tekst 1: 0

Kategoria 3. Błędy
Tekst 4: 5

Kategoria 4. Warsztat

Tekst 4: 2

Ekstra punkt! dla: Tekst K
Za: Izrael.

Suma.
Tekst 2: 18
Tekst 3: 20
Tekst 4: 17

WeryZacnyRecenzent3 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Tekst 1:
Uzasadnienie: Brak tekstu.

Tekst 1:

Kategoria 3. Błędy
Tekst 1:
Tekst 2: 0
Tekst 3: 0
Tekst 4: 0

Kategoria 4. Warsztat
Tekst 1:

Tekst 1:
Tekst 2: 2
Tekst 3: 2
Tekst 4: 2

Ekstra punkt! dla: nd
Za: nd

Suma.
Tekst 1:
Podsumowanie: Brak tekstu.
Tekst 2: 13
Tekst 3: 11
Tekst 4: 13

WeryKlawaRecenzentka3 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat

Ekstra punkt! dla:
Za: tym razem dla nikogo

Suma.
Tekst 2: 23
Podsumowanie: Najładniej skomponowany i namalowany obraz
Tekst 3: 19
Tekst 4: 19

WeryKlawaRecenzentka4 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Tekst 1:4
Tekst 2:4
Tekst 3:4

Tekst 1:5
Tekst 2:3
Tekst 3:3

Kategoria 3. Błędy
Tekst 1:4
Tekst 2:4
Tekst 3:4

Kategoria 4. Warsztat
Tekst 1: 3

Ekstra punkt! dla: Brak

Suma.
Tekst 1: 20
Tekst 2: 17
Tekst 3: 17

WeryKlawaRecenzentka5 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Tekst J: 4
Tekst K: 4
Tekst L: 4

Tekst L: 5

Kategoria 3. Błędy
Tekst J: 3

Kategoria 4. Warsztat
Tekst J: 2
Tekst K: 5

Tekst J: 2

Ekstra punkt! dla: L
Za: emocje

Suma.
Tekst J: 15
Podsumowanie: Oryginalna historia z dużym potencjałem. Niestety wykonanie, w mojej opinii, kiepskie. Dłużyło mi się strasznie.
Tekst K: 21
Tekst L: 25

WeryZacnyRecenzent4 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Tekst I:
Tekst J: 5
Tekst K: 5

Tekst I:

Kategoria 3. Błędy
Tekst I:

Kategoria 4. Warsztat
Tekst I:

Tekst I:
Tekst K: 3
Tekst L: 2

Ekstra punkt! dla: J
Za: klimat

Suma.
Tekst I: 0
Podsumowanie: :(
Tekst J: 22
Podsumowanie: Bardzo klimatyczny pomysł, realizacja bardzo dobra - klimat chińskich legend zachowany. Nie zrozumiałem puenty, mimo to uważam tekst za bardzo przyjemny i dobrze napisany.
Tekst K: 20
Podsumowanie: Bardzo fajny pomysł, akcja umiejscowiona w starożytnym, bliskim wschodzie. Kilka drobnych błędów, choć trzeba się znać, by je wyłapać (np. lejce), ja się nie znam, więc mi nie przeszkodziły, natomiast przeszkodził mi wulgarny język. Domyślam się, że nie było okresu, w którym się nie używało jakichś wulgaryzmów, mimo to tutaj jakby nie pasowały. Może to tylko subiektywne odczucie. Podoba mi się okres i region.
Tekst L: 18
Podsumowanie: Tekst być może nawet napisany dobrze, ale nie potrafiłem zaangażować emocji i wyobraźni. Nie wciągnął mnie i być może jest to z krzywdą dla autora, który wie jak pisać, ale nie wie jak pisać dla mnie - stąd niższe noty w subiektywnych wrażeniach.

WeryZacnyRecenzent5 pisze:Tym razem krótko.

Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie: Ładne. Klimatyczne i ciekawe.
Uzasadnienie: Równie ładne. I równie klimatyczne.
Uzasadnienie: Mocny i realizacyjnie trudny jak cholera.
Tekst 4:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie: Jest pełna, powiązana ściśle z pomysłem i puentą.
Uzasadnienie: Jest. Także pełna.
Uzasadnienie: Nie łapię realizacji, ale zakładam że to moja wina.
Tekst 4:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Drobnostki. Stylizacja języka („coś odnalazł” średnio pasuje do cesarza). „Znać było”. Kilka innych drobiazgów.
Uzasadnienie: Błędny zapis didaskaliów. Dziwna – miejscami – inwersja w narracji.
Uzasadnienie: Nie widać.
Tekst 4:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Dobry.
Uzasadnienie: Dobry (chociaż w/w inwersja uwiera).
Uzasadnienie: Słabszy niż u poprzedników, ale woda głębsza.
Tekst 4:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie: Podobało się bardzo.
Uzasadnienie: Podobało się, ale mniej.
Uzasadnienie: Trudny w realizacji pomysł, trudny tekst - pełen sprzeczności. Wielki szacun za pomysł, warsztat go niestety nie udźwignął.
Tekst 4:
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla: 1
Za: Klimat i „Sadzawka wyglądała jak strzęp ciemności”.

Suma.
Tekst 1: 23
Podsumowanie:
Tekst 2: 21
Podsumowanie:
Tekst 3: 19
Podsumowanie:
Tekst 4:
Podsumowanie:

WeryKlawaRecenzentka6 pisze:I. Pomysł i rozwinięcie
J - 4
K - 4
L - 4

II. Realizacja tematu
J - 3
K - 4
L - 4

III. Błędy
J - 5
K - 3
L - 5

IV. Warsztat
J - 4
K - 4
L - 4

V. Subiektywne odczucia
J - 4
K - 4
L - 4

VI. Punkt dodatkowy - brak.

Podsumowanie
J - 20
K - 19
L - 21

Trzy pomysły bardzo rózne, każdy ciekawy, lecz wykonanie bardzo nierówne. W tekście pierwszym - nadmiar sytuacji i wątków, ten ze straceniem lekarza najzupełniej zbędny. W drugim - poszarpana narracja i sporo potknięć językowych. W trzecim - "rozmazane" zakończenie.

WeryKlawaRecenzentka7 pisze:Kategoria 1.
Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie: Nie lubię klimatów dalekiego wschodu. A tutaj mnie oczarowało. Pomysł ciekawy, klimatyczny, moim zdaniem też dobrze zrealizowany. Jakby było można, ujęłabym pół punktu za nie do końca jasną końcówkę. Ale że nie można, to zaokrąglam w górę.
Tekst 2: 1
Uzasadnienie: Mam wrażenie, że żeby coś ciekawego wyciągnąć z tej mocno już wyeksploatowanej historii, trzeba mocno pokombinować. Tutaj tego zabrakło. Jest zbyt wprost, temat wepchnięty trochę na siłę, brak jakichś oryginalnych elementów.
Uzasadnienie: Fajny pomysł z wykorzystaniem scenerii wojennej i pomieszaniem czasów. Brakowało mi czegoś więcej z tej płaszczyzny, na której nasza sanitariuszka jest już staruszką i mam wrażenie, że trochę zabrakło miejsca, żeby tekst dobrze spuentować. Ale generalnie podobało mi się.

Uzasadnienie: Wczoraj będzie za późno w sensie dosłownym, nie wpakowane na siłę, tylko podparte fajnym mitem.
Uzasadnienie: Moim zdaniem temat wpakowany trochę na siłę w środek wypowiedzi, ale w zasadzie niezrealizowany fabularnie.
Uzasadnienie: Znów mam wrażenie, że samo "wczoraj będzie za późno" jest dopchane trochę na siłę, niemniej przez pomieszanie dwóch płaszczyzn czasowych broni się;

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Jakieś drobiazgi, ale generalnie czysto.

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Warsztat solidny. Bardzo mi się podobało dopasowanie stylu do klimatu tekstu. Miejscami zdania bywały trochę kwadratowe i za to poleciał punkt. Niemniej naprawdę ładnie.
Uzasadnienie: Jest solidnie, ale bez błysku. Może można było pograć dopasowaniem stylu do czasów (niekoniecznie archaizowaniem - może tempem narracji czy coś?).
Uzasadnienie: Solidnie, poprawnie, ale momentami chyba styl nie udźwignął koncepcji. Robi się chaos. Przy dzieleniu akcji między różne czasy może warto było jakoś popracować nad rozgraniczeniem ich?

Kategoria 5. Subiektywne wrażenia (żeby nie było złudzeń - te wcześniejsze też były subiektywne)
Uzasadnienie: Bardzo mi się podobało. Został mi leciutki niedosyt w końcówce - nie czułam powodów, dla których władca decyduje się chwilę przed śmiercią stracić syna. Trochę jakby zabrakło znaków, żeby wszystko wyjaśnić.
Uzasadnienie: Niestety, nie chwyciło zupełnie. Może to pech autora/autorki, bo trafił/a w mocno nie mój temat, ale też realizacja go nie obroniła.
Uzasadnienie: Był potencjał, troszkę zabrakło chyba na płaszczyźnie realizacji.

Ekstra punkt! dla tekstu 1
Za: Za klimat, za mit, za detale (jak badanie przeprowadzane przez medyka), za wplecenie wiersza. Generalnie za masę dobrych smaczków.

Suma.
Tekst 1: 23
Tekst 2: 10
Tekst 3: 17

WeryZacnyRecenzent6 pisze:TEKST J
1. 3 – cofanie czasu o jeden dzień – ok, ale idea dość oczywista, więc nie mogę dać więcej
2. 3
3. 5
4. 4 ktoś, kto już trochę pracował nad stylem (brak strumienia myśl i suchych ekspozycji), ale wyłapałem kilka koślawych zagrywek zaburzających rytm czytania
5. 2

Czyta się ok, tekst dość schludny, widać, że nie oddany na gorąco; aczkolwiek kompletnie nie wiem, co z nim począć. Nie do końca nadążam za ideą. Przeczytałem dwa razy i dalej nie łapię, jak to rozumieć. Jakiś cesarz, otruty, jakaś służka... która jednak nie jest służką, tylko facetem (?). W tym momencie miałem zgrzyt i cofałem się z lekturą.

"– Niech Syn Smoka każe mi zostać - szepnęła niespodziewanie jedna z dziewcząt. A raczej nie dziewczę". Najpierw odebrałem ten wręt na końcu jako podkreślenie, że jest dojrzała, a nie smarkata. Potem (chyba słuszanie) załapałem, że to szpieg płci męskiej.

I co "cho" z tą końcówką?

RAZEM: 17 punktów

TEKST K
1. 3
2. 3
3. 3
4. 5
5. 4

O Jezu, jaki ciężki orzech do zgryzienia. Świetnie napisane, ale gdzie poprawki na spokojnie? Niektóre dialogi źle zapisane (niepotrzebne kropki, wielke litery). Momentami przysłówkometr skacze za wysoko. Plastyczne opisy, fajne dialogi (nie wiem, na ile można je krytykować z punktu widzenia realiów historycznych), no po prostu pocztówka z pożogi i wojny: ładna, posępna, sugestywna. Autor operuje dobrze domysłami, dba o rytm zdań. Misterne to nie jest, pod względem realiacji tematu dupy nie urwało, ale technicznie (pomiajając te głupie, niewyłapane babole) jeden z lepszych tekstów w tym konkursie.

+ ekstra punkt (na zachętę, bo chciałbym cię zobaczyć w następnych etapach z czymś dłuższym i napisanym równie fajnie... no i przeczytanym jeszcze z 3 razy i poprawionym, żebyś nie tracił / nie traciła niepotrzebnie punktów.

RAZEM: 19 punktów

TEKST L

1. 3
2. 3 – Rozumiem, że jej "wczoraj" to rzeczywistość, w której jest za późno na to, żeby uratować sytuację, a że w tekście akcja jest jednocześnie osadzona w teraźniejszości bohaterki - "wczoraj" oznacza to, co ma dosłownie oznaczać. Ale jest to po prostu w tekście i tyle.
3. 4 – wyłapałem jakąś drobnicę, więc – po sprawiedliwości – punkt mniej niż tekst J
4. 3 – sprawny strumień myśli i dość typowych, przerobionych już tysiąc razy porównań. Nic szczególnego. Do tekstu J się nie umywa pod tym względem, a szkoda, bo tutaj też można było zrobić "pocztówkę z pożogi".
5. 2 – rozumiem więcej niż z tekstu J, ale z drugiej strony było mniej ciekawie i oryginalnie, dlatego rozdzieliłem tu po równo

RAZEM: 15 punktów

Było kilka momentów, w których odpala się odpowiedni mechanizm (wzbudzona ciekawość, czy ta kobieta jest na coś chora i zagubiła się w mieście, jednocześnie gubiąca się między teraźniejszością a wspomnieniami itp.), ale ogólnie takie motywy są na tyle ograne (i przez to sztampowe z automatu), że trzeba naprawdę błysnąć stylem i językiem, żeby mieć swoje pięć minut. Tutaj styl jest poprawny i tyle. Poprawny styl + sztampowa idea = śreeednio, przeciętnie. Nie wybija się przez to szczególnie ponad teksty G i H z poprzedniej bitwy.

Trudny temat. Przez to "będzie" mamy kontekst przyszłości w odnieseniu do przeszłości. Fantastyka strasznie ułatwia ogranie sprawy, ale z drugiej strony liczyłem na to, że nie będzie w tych tekstach żadnych wehikułów czasu, dzięki którym "kiedyś" staje się punktem odniesienia do czegoś nowego; przynajmniej nie tych typowych wehikułów czasu. Magia w tekstie J jest tu trochę typowa; wspomnienie wojny w ostatnim tekście to "obyczajowy wehikuł czasu", który – jak już pisałem wcześniej – niepodany w wystrzałowy sposób staje się nudnym samograjem. Oczywiście tekst K też nie wybija się pod tym względem, ale wybija się na tle reszty pod względem warsztatowym; stąd też jego mały, ale może istotny w ostatecznym rozrachunku prym ;)

Wróć do „Zakończone”