Strona 1 z 1

NAJLEPSZA MINIATURA STYCZNIA 2020 - Stare kino (tribble)

: wt 21 sty 2020, 08:29
autor: Eldil
Stare kino

– Nie kręć się, buciki muszę ci wytrzeć. No stój spokojnie.


– Nie chcę. Puszczaj!


– A jak puszczę, znowu będziesz chodził po błocku?


– Tak.


– Nic z tego. Kupię drugą smycz i będę cię ciągnął jak Puszka, daleko od kałuż.


– Głupi jesteś.


– A ty chodzisz do przedszkola.


– A ty jesteś drzewo.


– Co to znaczy, że jestem drzewo?


– Głupi.


– Mama nas słucha i pomyśli, że się nie lubimy.


– No ja cię nie lubię.


– Fatalnie. Czekaj, jeszcze paluszki ci powycieram, smoluchu. Ale na ręce chcesz?


– Tak.Obraz na ekranie zatrząsł się i skierował ku błotnistej ziemi. Starszy mężczyzna nie czekał, aż nagranie się skończy. Przewinął film do początku. Zanim usiadł, cofnął się o kilka kroków i pocałował powietrze. To było dziwaczne, niepotrzebne, ale przecież w miejscu, gdzie zawisł jego całus, byłoby ramię osoby za kamerą. Nie potrafił wczuć się w dawną scenę rodzinną bez tego gestu. Siedział na brzegu fotela, co dopełniało iluzji. Tu powinna być parkowa ławeczka, pozbawiona oparcia. Nie oglądał już nagrania, czuł je całym sobą, był tam, pięćdziesiąt lat wcześniej. Patrzył na siebie – śmiesznego dzieciaka. Zniecierpliwiony machnął ręką, jakby nakazując swojej młodszej wersji przesunąć się, nie zasłaniać Kubusia. Sapnął zezłoszczony, kiedy obraz wypełniły oblepione butki. Obrócił się, tam gdzie za kamerą powinna stać Hela, by niemo poskarżyć się – on znowu wlazł w błoto. Drgnął przestraszony; dopiero teraz zdał sobie sprawę, że nie jest sam.– Ale jak... myślałem... powinieneś...


– Coś się zmieniło od tamtego czasu? – Szpakowaty intruz wskazał na ekran, gdzie para bohaterów od pół wieku toczyła ten sam dialog. Staruszek otrząsnął się z zaskoczenia i odpowiedział złośliwie:


– W kwestii tego, czy mnie lubisz, czy na temat brania cię na ręce?


– Drzewo jesteś, tato. Chodź, jeszcze się nagadamy. Mama woła na obiad.

.

Stare kino (tribble)

: wt 21 sty 2020, 08:49
autor: ithi
Bardzo dobre, Eldilu. Wyraźna, przejmująca scena.

Stare kino (tribble)

: wt 21 sty 2020, 09:34
autor: Romecki
No, niezłe jest :)

Stare kino (tribble)

: wt 21 sty 2020, 10:27
autor: Miras
Bardzo fajne. Bardzo. Wygląda na scenę z odwiedzin rodziców, może podczas ostatnich świąt.
Mam jednak dwie uwagi, nie do poprawności tekstu (gdzie mi tam...), tylko do scenek. Po pierwsze, ja jako ojciec (i to niejednokrotny) zawsze byłem zachwycony jak mały syn coś próbował, broił, właził w błoto, kałuże, na drzewo. Coś takiego jak "nieme poskarżenie się", że kilkuletni syn znowu wlazł w błoto nie istniało (nie było też oficjalnej akceptacji, ale w duszy mi grało). A druga sprawa to ostatnie zdanie - ja bym ojcu nie powiedział na stare lata, że jest głupi (chyba, że to taki jakby dowcip rodzinny).

Stare kino (tribble)

: śr 22 sty 2020, 11:12
autor: Pattie
Urocza historia. Ładnie pokazane, jak to ludzie nie chcą zapomnieć przeszłości i wciąż do niej wracają z coraz to większym sentymentem. Super się czyta.

Stare kino (tribble)

: sob 25 sty 2020, 15:45
autor: Wrotycz
Eldil pisze:Source of the post Patrzył na siebie – śmiesznego dzieciaka.


Eldil pisze:Source of the post Staruszek otrząsnął się z zaskoczenia i odpowiedział złośliwie:
– W kwestii tego, czy mnie lubisz, czy na temat brania cię na ręce?


Pogubiłam się. Nieoczekiwany przybysz, Kubuś, jest już dorosłym dzieckiem staruszka, okey, ale dlaczego tenże staruszek oglądając "stare kino" widzi siebie jako śmiesznego dzieciaka, a nie ojca?
To tylko takie określenie niedojrzałości młodego taty?
Pewnie tak.

Stare kino (tribble)

: sob 25 sty 2020, 20:55
autor: Feder9
fajny djalog, całość fajna, się czyta to...

NAJLEPSZA MINIATURA STYCZNIA 2020 - Stare kino (tribble)

: ndz 09 lut 2020, 13:23
autor: Eldil
Miras pisze:Source of the post jako ojciec (i to niejednokrotny) zawsze byłem zachwycony jak mały syn coś próbował, broił, właził w błoto, kałuże, na drzewo. Coś takiego jak "nieme poskarżenie się", że kilkuletni syn znowu wlazł w błoto nie istniało (nie było też oficjalnej akceptacji, ale w duszy mi grało). A druga sprawa to ostatnie zdanie - ja bym ojcu nie powiedział na stare lata, że jest głupi

Brawo! :)

Wrotycz pisze:Source of the post Pogubiłam się. Nieoczekiwany przybysz, Kubuś, jest już dorosłym dzieckiem staruszka, okey, ale dlaczego tenże staruszek oglądając "stare kino" widzi siebie jako śmiesznego dzieciaka, a nie ojca?
To tylko takie określenie niedojrzałości młodego taty?
Pewnie tak.


Ma syna po pięćdziesiątce - i zapewne wciąż uważa go za młokosa ;) Jak taki dziadeczek będzie patrzył na dwudziesto(kilku)latka?

Dziękuję ithi, Romecki, Miras, Pattie, Wrotycz, Feder9, za komentarze i uwagi. I dziękuję jedenastu osobom głosującym na ten tekst :) A także tym, którzy głosowali na inne teksty, sprawiając, że styczniowa rywalizacja była bardzo dynamiczna, a rezultat do końca niepewny, a przez to tym ciekawszy :)

NAJLEPSZA MINIATURA STYCZNIA 2020 - Stare kino (tribble)

: ndz 09 lut 2020, 22:39
autor: Wrotycz
Eldil pisze:Source of the post Ma syna po pięćdziesiątce - i zapewne wciąż uważa go za młokosa ;) Jak taki dziadeczek będzie patrzył na dwudziesto(kilku)latka?


Ona - Ja dwudziestoletnia - była bardziej poważną niż ja teraz, a sporo czasu minęło:)
Ale okey, dzięki za potwierdzenie przypuszczenia. I jeszcze raz :clap: za zwycięstwo.

NAJLEPSZA MINIATURA STYCZNIA 2020 - Stare kino (tribble)

: wt 21 kwie 2020, 21:30
autor: Wujek Blady
Zakończenie mnie nieco zgubiło. Byłem pewien, że widzem jest ten mały chłopiec, ale chyba jednak nie. Po głębszym zastanowieniu, nie ma to znaczenia. Każdy z nas przeżywa wielokrotnie swoje wspomnienia w pamięci i robimy to często z wielu perspektyw. Dziecka, które np. coś zbroiło, jak i osoby już dorosłej, mającej czasem całe życie za sobą. Ale to wciąż my. Warto czasem znowu stać się dzieckiem, potrzebujemy tego i nie słuchajcie ludzi, którzy Wam mówię, że nie wypada. Im jest się starszym, tym bardziej wypada nam wracać do minionych lat, wspominać i marzyć. Bo co nam pozostało.