Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Tekturowe domy

Wszystkie pozostałe tematy

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator
OSTRZEŻENIA: 0

Tekturowe domy

Postautor: Bartosh16 » czw 14 wrz 2017, 10:57

Ostatnio widzę bekę z tzw. tekturowych domów, jakie buduje się w Stanach w obszarach zagrożonych huraganem. Abstrahując od samego tematu beki, zastanawia mnie kwestia motywów obywateli USA.

Weźmy na przykład takie Zakopane i prześwietne domki ze stromymi dachami. Nie buduje się ich w ten sposób dlatego, że to fajnie wyglądają. Dachy muszą być strome, by regularnie padający śnieg na nich nie zalegał, nie tworzył nacisku, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do zawalenia stropu. Przynajmniej tak nam tłumaczył przewodnik w Zakopcu.

Idąc tym tropem - czym kierują się Amerykanie, stawiając delikatne domy w obszarach huraganowych? Czy istnieje projekt domu będącego w stanie wytrzymać taką nawałnicę? Czy to względy oszczędności, tj. "tekturowy" dom postawię szybko i tanio?
Coś czytałem na ten temat, facet podaje jako alternatywę budynek na stalowej ramie. Zaznacza również, że budowa schronu poza domem kosztuje dla przykładu 5 000$ a w domu 10 000$ itd.
Co nie zmienia faktu, że nadal tego nie rozumiem. Może ktoś coś wie?

"Racja jest jak dupa - każdy ma swoją" - Józef Piłsudski

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Smoke
Pisarz pokoleń

Tekturowe domy

Postautor: Smoke » pn 18 wrz 2017, 18:48

przykład z Zakopanem zły - tam śnieg jest pewnikiem i codziennością, huragany mogące zniszczyć budynki są jednak rzadkością w porównaniu z tym

zapytaj Polaków czemu masowo budują na terenach zalewowych,

a jeśli jeszcze Cię to nie przekonuje, to zapytaj z pozycji Amerykanina: czemu Europejczycy jeżdżą tak delikatnymi samochodami, skoro drogi są tak niebezpieczne? jeżdżą jakimiś zadaszonymi deskorolkami - jednotonowymi, jednolitrowymi "samochodami" z tektury :mrgreen:
jeszcze coś niejasne jest? :twisted:

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Tekturowe domy

Postautor: Bartosh16 » wt 19 wrz 2017, 02:13

Smoke, kupę czasu Cię nie widziałem na forum i nie wiem nadal, czy tęsknię, czy jednak obawiam się Twego powrotu...

W swym poście prawdopodobnie masz rację w każdym rzeczonym słowie, aczkolwiek żadne z tych słów nie odpowiada na moje pytanie - dlaczego Amerykanie budują delikatne domy na terenach huraganowych?

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Tekturowe domy

Postautor: Misieq79 » wt 19 wrz 2017, 11:47

Jakby to powiedzieć - NIE budują. Chyba, że masz na myśli domy o konstrukcji szkieletowej jako takie. Na Florydzie wprowadzono zmiany w przepisach budowlanych po przejściu huraganu Endrju ;) w 1992, a dodatkowo niektóre hrabstwa dostały łatkę High Velocity Hurricane Zone i tam przepisy są jeszcze bardziej zaostrzone.
Ale, ofkz, prawo nie stanowi wstecz, dostosowanie starych domów to kwestia rozsądku właścicieli.

A samej konstrukcji szkieletowej bym nie demonizował, jest bardzo wytrzymała. Problem leży głownie w mocowaniu dachu, nie ma sytuacji, w której najpierw dom się składa a potem odlatuje dach.
Jak poderwie jeden brzeg dachu to już po zawodach, idzie efekt domina. Jeżeli dachówki leżą tylko ciężarem na łatach to mamy problem, a jeżeli okap jest dodatkowo umocowany to wytrzymałość tez mamy wiekszą.

PS takie domy są ofkz obliczone na uderzenie wiatru a nie niesionego wiatrem samochodu / drzewa / domu sąsiada.

Ostatecznie zupełnie niedaleko odnalazłem fotel oraz sens rozłożenia się w nim wygodnie Autor nieznany. Może się ujawni.
Same fakty to kupa cegieł, autor jest po to, żeby coś z nich zbudować. Dom, katedrę czy burdel, nieważne. Byle budować, a nie odnotowywać istnienie kupy. Cegieł. - by Iwar
Dupczysław Czepialski herbu orka na ugorze

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Tekturowe domy

Postautor: Bartosh16 » wt 19 wrz 2017, 14:11

Dałbym Ci medal za tę odpowiedź.

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Grandel
Umysł pisarza
OSTRZEŻENIA: 3
Kontaktowanie:

Tekturowe domy

Postautor: Grandel » wt 19 wrz 2017, 19:25

Tanio i szybko, jak w MacDonald, przy tym niezdrowo, Taka kultura, proste.

Nie ma rzeczy bar­dziej niewiary­god­nej od rzeczywistości.

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Tekturowe domy

Postautor: Jacek Łukawski » wt 19 wrz 2017, 23:01

W sumie misieq79 dał wyczerpująca odpowiedź. Pozwolę sobie więc tylko napisać, że śmiać się z domów szkieletowych mogą tylko osoby, które w takich domach nie mieszkały lub miały do czynienia z podróbką szkieletowca robioną przez "pana Zdzisia" ;)

Awatar użytkownika
Raptor
Pisarz osiedlowy
Kontaktowanie:

Tekturowe domy

Postautor: Raptor » śr 20 wrz 2017, 21:30

Hmm patrząc po obrazkach z ostatnich nawałnic na pomorzu, nasze domy nie są wcale wiele wytrzymalsze na uderzenia huraganowych wiatrów (warto wspomnieć, ze to co u nas było wielokrotnie słabsze niż to co nawiedza USA).
Kwestią pewną jest na pewno cena: łatwo postawić, łatwo posprzątać jak się rozleci.
Jak przejdzie huragan czy tornado to tak naprawdę bardziej opłaca się postawić takiego szkieletowca, nawet jak go zdmuchnie, niż dom murowany. Remont murowańca będzie droższy niż postawienie nowego domu szkieletowego w warunkach amerykańskich.
Często budują oni piwnice, gdzie jest już w miarę bezpiecznie, bo zwykle ginie to co nad powierzchnią gruntu.
Budynki użyteczności publicznej, biurowce etc. są tam całkiem wytrzymałe i nie straszne im huragany.
Jeżeli jeszcze weźmiemy pod uwagę towarzyszące huraganom powodzie tym sprawa staje się jaśniejsza. Murowany dom po powodzi jest baaardzo kosztowny do doprowadzenia do stanu użyteczności. Mamy takie doświadczenia.

Awatar użytkownika
godai
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Tekturowe domy

Postautor: godai » czw 21 wrz 2017, 10:40

Bartosh16 pisze:dlaczego Amerykanie budują delikatne domy na terenach huraganowych?

Bo są głup i skąpi?

Awatar użytkownika
Strach na wróble
Pisarz osiedlowy
Kontaktowanie:

Tekturowe domy

Postautor: Strach na wróble » pt 22 wrz 2017, 13:37

No i zaorane...

Strach herbu Cztery Patyki, książę na Miedzy, Ugorze etc. do usług

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Tekturowe domy

Postautor: Bartosh16 » sob 23 wrz 2017, 11:34

godai pisze:Source of the post
Bartosh16 pisze:dlaczego Amerykanie budują delikatne domy na terenach huraganowych?

Bo są głup i skąpi?

Zatem beka z Murriki ma jakieś sensowne podstawy :)

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
godai
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Tekturowe domy

Postautor: godai » wt 10 paź 2017, 16:55

To nie jest kwestia wyłącznie Murriki.

W moim mieście jest osiedle, przez którego teren przechodził kiedyś rów odwadniający, srogo przybierający w okresie roztopów. Developer zamknął rów rurą o średnicy pół metra. Co wiosnę mieszkańcy bloków (przepraszam, ekskluzywnych apartamentów) płaczą "zalewa nas, ratujcie nas, powódź) bo kupili mieszkania nie sprawdzając, czy stoją na terenie zalewowym. Przy okazji woda zalewa okoliczne domy, które zresztą też stoją na terenie zalewowym.

Mieszkańcy stanowczo żądają, żeby gmina coś zrobiła z efektem ich głupoty. W końcu im się należy, bo płacą podatki.

Gmina zasadniczo umywa ręce.

Po prostu jak ktoś kupuje dom na terenie zalewowym, to niech się nie dziwi, że mu zalewa. Ja mieszkam 20 metrów od rzeki i jestem dobrze ubezpieczony od powodzi. Na wszelki wypadek, bo parter jest metr nad poziomem gruntu, który zresztą jest dobry metr nad poziomem rzeki. I nie pamiętam, żeby przez ostatnie 40 lat akurat w tym miejscu coś wylało i kogoś zalało. Tak tylko mówię.

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Tekturowe domy

Postautor: Misieq79 » wt 10 paź 2017, 17:23

Szukaliśmy kiedyś działki na wsi, każdą lokację sprawdzałem na SOPO (portal lokalizacji osuwisk). Raz pośrednik dzwoni że działeczka marzenie, ok, na zdjęciach fajnie, odpalam aplikację i zgrywam z geoportalem.
Tjaa, nazwa Zapadliska zobowiązuje :-P
Ludzie budują się w miejscu o.nazwie Podłęże czy Załęże a potem zaskoczenie że zalewa.

Ostatecznie zupełnie niedaleko odnalazłem fotel oraz sens rozłożenia się w nim wygodnie Autor nieznany. Może się ujawni.
Same fakty to kupa cegieł, autor jest po to, żeby coś z nich zbudować. Dom, katedrę czy burdel, nieważne. Byle budować, a nie odnotowywać istnienie kupy. Cegieł. - by Iwar
Dupczysław Czepialski herbu orka na ugorze

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Tekturowe domy

Postautor: Bartosh16 » śr 11 paź 2017, 10:09

Ubezpieczam dom takiego gościa z Francji. Ot, postawił sobie drewniany dom w jednej z okolicznych wsi i jak zjeżdża do Polski, to sobie tam siedzi. Kto bogatemu zabroni?
Domek znajduje się na terenie zalewowym, dwa razy go zalało, ale:
1. Ma ubezpieczenie.
2. Zabezpieczył się przed kolejnymi powodziami poprzez odpowiednią meliorację (chyba tak się to nazywa).

A to że deweloperzy kłamią, to temat na osobną książkę prawdopodobnie :)

Mój blog "Otwórz oczy"

Wróć do „Mydło i powidło”