Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Twórca w roku 2018

Wszystkie pozostałe tematy

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 3

Twórca w roku 2018

Postautor: Andrzej Pilipiuk » pn 27 lis 2017, 23:17

Ostatni post z poprzedniej strony:

z mojego punktu widzenia - TuSSk zabrał a Kaczor oddał ;)
i w zasadzie tyle mnie interesuje.

oddali - to znaczy że zagłosowałem w wyborach dobrze.

czekam jeszcze na zwrot tego co skradziono mi z II filaru OFE.

*

Naprawdę dość mam sytuacji zbawiania kraju moimi pieniędzmi.

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator
OSTRZEŻENIA: 0

Twórca w roku 2018

Postautor: Sarah » pn 27 lis 2017, 23:23

Oddali tylko część.
Kosztem bardzo dużej i bardzo różnorodnej grupy zawodowej.
A przede wszystkim wprowadzając bardzo nieczytelne przepisy opierając je przede wszystkim na klasyfikacji urzędu statystycznego.
Dobrze, że Ciebie to cieszy i przynosi wymierne korzyści. Oby jak najdłużej.
Reszta będzie musiała sobie jakoś radzić.
Przy czym malutka uwaga..
Ta reszta to również Twoi potencjalni czytelnicy..

Nie jestem w wieku, w którym nieświadomie popełnia się głupstwa.W moim wieku głupstwa popełnia się planowo i z dziką przyjemnością.

Brniesz w mgłę, a pod stopami bagno, uważaj - R.Pawlak 28.02.2018

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Twórca w roku 2018

Postautor: Navajero » pn 27 lis 2017, 23:27

Zaknebluję...

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Twórca w roku 2018

Postautor: Sarah » wt 28 lis 2017, 01:00

Navajero pisze:Source of the post Zaknebluję...

To nie ten wątek..
Nie to forum :P

Nie jestem w wieku, w którym nieświadomie popełnia się głupstwa.W moim wieku głupstwa popełnia się planowo i z dziką przyjemnością.

Awatar użytkownika
Andy
Pisarz osiedlowy

Twórca w roku 2018

Postautor: Andy » wt 28 lis 2017, 06:39

Andrzej Pilipiuk pisze:Source of the post oddali - to znaczy że zagłosowałem w wyborach dobrze
Jak oddali skoro mi pensja spadła, a teraz znowu spadnie?

Pracuję jako programista, na kazde napisane słowo programu przypada minuta myślenia. Nie bez powodu książki w IT nazywają się: "Sztuka programowania", "Sztuka testów jednostkowych". A posłowie zdecydowali arbitralnie, że nie jestem autorem (mimo iz podpisuję umowę oddania praw autorskich majątkowych).

Co gorsza w tym roku zabrali mi kwotę wolną od podatku, normalnie szok.

Efekt: przejdę na b2b, czyli założę działalność, aby płacićniejsze podatki.
No co, nie jestem autorem, to będę firmą.

PS. Mogę też poprosić o podwyżkę, ale to strzał w kolano. Ostatnio zlecenia IT coraz czesciej wygrywa Rumunia i Mołdawia. I strumień gotówki do Polski się zmniejsza. Brawo PIS, zepsuć kolejną branżę.

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Twórca w roku 2018

Postautor: Sarah » wt 28 lis 2017, 09:12

Andy pisze:Source of the post Efekt: przejdę na b2b, czyli założę działalność, aby płacićniejsze podatki.
No co, nie jestem autorem, to będę firmą.

Tu muszę Cię przestrzec przez pozorną oszczędnością.
Rezygnując ze statusu pracownika, pozbawiasz się całej ochrony socjalnej, w tym płatnego urlopu i co najbardziej ryzykowne - wynagrodzenia za chorobę. Może być to szczególnie bolesne przy długotrwałej ( czego oczywiście nie życzę) chorobie.
Na cyferkach wygląda to tak : jako pracownik masz odprowadzane składki na ubezpieczenia od podstawy wypłacanego wynagrodzenia.
Przyjmijmy, że jest to 10 000 zł. W przypadku choroby masz wypłacone 80% tego wynagrodzenia minus podatek. Upraszczając liczenie - przyjmijmy że będzie to 6500 zł. Taką kwotę masz prawo otrzymywać przez 6 miesięcy plus 3 miesiące zasiłku rehabilitacyjnego. W sumie masz ochronę przez 9 miesięcy.
Jako firma ( przez 24 miesiące) masz prawo płacić zmniejszony ZUS - na ubezpieczenie społeczne jest to niecałe 200 zł. Wypłata zasiłku za cały miesiąc choroby nie przekroczy 150 zł. Gdybyś płacił ZUS bez zmniejszenia - to koszt ubezpieczenia społecznego wynosi około 900 zł.
Zaś wypłata nie przekroczy kwoty 1200 zł miesięcznie. A za taką kwotę trudno się będzie leczyć - nie wspominając już o utrzymaniu rodziny.
Poza pozbawieniem się przywilejów socjalnych przynależnych do etatu - wchodzisz też na grząski grunt samodzielnych rozliczeń podatkowych.
Podsumowując powiem tak:
TO NIE JEST DOBRY MOMENT NA REZYGNOWANIE Z ETATU.

Awatar użytkownika
szopen
Pisarz pokoleń
Kontaktowanie:

Twórca w roku 2018

Postautor: szopen » wt 28 lis 2017, 11:02

To zaraz, to programiści w końcu są twórcami, czy nie są, bo już nie rozumiem?

Augusta
Pisarz
Pisarz

Twórca w roku 2018

Postautor: Augusta » wt 28 lis 2017, 11:21

szopen pisze:Source of the post To zaraz, to programiści w końcu są twórcami, czy nie są, bo już nie rozumiem?

Programiści nie tracą ulgi.

f

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Twórca w roku 2018

Postautor: Sarah » wt 28 lis 2017, 11:23

szopen pisze:Source of the post To zaraz, to programiści w końcu są twórcami, czy nie są, bo już nie rozumiem?

Nie wszyscy programiści zostali w grupie Twórców.
Tu determinuje niejako "rodzaj" pisanego oprogramowania.
Programiści zajmujący się grafiką komputerową a także piszący oprogramowanie do gier komputerowych zostali z tej grupy wyłączni.
A co zrobić gdy pracodawca nie umie zakwalifikować wykonywanej pracy do określonej grupy?
Ano ma obowiązek zwrócić się do Głównego Urzędu Statystycznego z zapytaniem , jak jest statystycznie zakwalifikowana działalność świadczona przez jego pracowników/ pracujących na umowy o dzieło.
I w tym niestety widzę główny problem. Bo już nie fakt stworzenia dzieła i przekazania praw autorskich ( zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych ) będzie miał znaczenie a odpowiednia klasyfikacja urzędu statystycznego.

Awatar użytkownika
Andy
Pisarz osiedlowy

Twórca w roku 2018

Postautor: Andy » wt 28 lis 2017, 12:25

Augusta pisze:Source of the post

Programiści nie tracą ulgi.

Jest "dużej części specjalistów IT", a potem o grach. W innym portalu czytalem, ze programistow wykluczaja. Widac sa rozne interpretacje.

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Twórca w roku 2018

Postautor: Sarah » wt 28 lis 2017, 13:45

Odpowiedź, czego dotyczą interpretacje masz powyżej. Chodzi o rodzaj programowania a nie osobę, która to oprogramowanie tworzy.

Wróć do „Mydło i powidło”