Obrazek Weryfikatorium

Kawa po wiedeńsku (drabble)

Wszystko co jest drabblem, jego odmianą lub innym bardzo krótkim zamkniętym dziełem.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Thana
Weryfikator
Weryfikator
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Thana » sob 05 paź 2019, 08:55

Naprawdę chcesz znów pojechać do Wiednia…? Bój się Boga, dziewczyno! To miasto jest psychopatą! Na wierzchu przylizana biała peruka i lukier, pod spodem czerń piwnic, o której lepiej nie myśleć. Chory zew ciągnie od spodu, miota się pod kwadratowym brukiem. Nie przykryją go ogrody różane, koncerty skrzypcowe ani złocone dorożki. Wiedeń ma koszmarne wspomnienia z dzieciństwa i niedostatki empatii. Gdy był mały, lubił wyrywać nóżki muchom. Dziś wygląda jak kapitan drużyny piłkarskiej w liceum, ale nie pytaj, co się wydarzy, gdy zostaniesz z nim sama. Pociąga cię? Skąd wiesz, że to ty chcesz powrotu, a nie on? Smakuje ci? Przepadłaś...

Oczywiście nieunikniona metafora, węgorz lub gwiazda, oczywiście czepianie się obrazu, oczywiście fikcja ergo spokój bibliotek i foteli; cóż chcesz, inaczej nie można zostać maharadżą Dżajpur, ławicą węgorzy, człowiekiem wznoszącym twarz ku przepastnej rudowłosej nocy.
Julio Cortázar: Proza z obserwatorium

Ryju malowany spróbuj nazwać nienazwane - Lech Janerka

Awatar użytkownika
brat_ruina
Legenda pisarstwa
OSTRZEŻENIA: 2

Postautor: brat_ruina » sob 05 paź 2019, 09:04

:kawusia: no i oddalaś nam Wiednia:)
Dobrze go oddałaś. Świetny punkt widzenia. Tylko sto słów a jak ciekawie.

Jeszcze raz odwróciłam głowę, by zobaczyć, jak lafirynda odchodzi dumnym krokiem, plaskając głośno pośladkami

Ja sam przeczytałem już ok. 8 000 książek

http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... 5_pop4.pdf
http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... 6_druk.pdf
http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... tu_ABC.pdf

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Gorgiasz » sob 05 paź 2019, 14:08

Bardzo przyjemna miniaturka. Obrazowa i przekonująca. Odnoszę tylko wrażenie, że (być może po niewielkim retuszu) pasowałaby do wielu innych miast.

Awatar użytkownika
Adrianna
Zasłużony
Zasłużony

Postautor: Adrianna » sob 05 paź 2019, 15:49

Gorgiasz pisze:Source of the post Odnoszę tylko wrażenie, że (być może po niewielkim retuszu) pasowałaby do wielu innych miast.

O! To jest chyba mój problem z tym tekstem. Mam wrażenie, że ten plastyczny obrazek mógłby być o jakimkolwiek mieście. Nie dlatego, że dane miasto takie jest, tylko dlatego, że tak ładnie będzie napisać. Nie czuję w tym Wiednia.
Choć przyjemne, nie trafiło jakoś do mnie.

Powiadają, że taki nie nazwany świat z morzem zamiast nieba nie może istnieć. Jakże się mylą ci, którzy tak gadają. Niechaj tylko wyobrażą sobie nieskończoność, a reszta będzie prosta.
R. Zelazny "Stwory światła i ciemności"

Drzewo (SFFiH nr 3/2012) | Strach przed deszczem | Opar absurdu | Demony Witkacego | Przeciętni | Dziennik błędów | Roztańczony

Awatar użytkownika
tomek3000xxl
Pisarz osiedlowy

Postautor: tomek3000xxl » sob 05 paź 2019, 16:16

[quote][/quote]
Też tak rano pomyślałem, bo przecież każde miasto i wieś ma taki PRwizerunek. Słodko, przyjażnie i uroczo na pokaz, a pod płaszczykiem; prywata, zło najgorszej maści i człowiek człowiekowi wilkiem.

Added in 2 minutes 29 seconds:
Na górze miał być cytat od ADRIANNY, ale coś poszło źle... :ups:

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Postautor: Sarah » ndz 06 paź 2019, 17:02

Plastyczny, ciekawy i rzeczywiście bardzo uniwersalny. Gdyby nie tytuł i podwójne wymienienie Wiednia w tekście, można by ten opis przypisać choćby do Paryża :) A kawa na Montmartre jest chyba najdroższa w Europie :)

PS. aaa... zapachu kawy po wiedeńsku nie poczułam..:(

Nie jestem w wieku, w którym nieświadomie popełnia się głupstwa.W moim wieku głupstwa popełnia się planowo i z dziką przyjemnością.

Brniesz w mgłę, a pod stopami bagno, uważaj - R.Pawlak 28.02.2018

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » ndz 06 paź 2019, 17:08

No ja jakoś nie bardzo tym razem. Głównie dlatego, że mało Wiednia w Wiedniu :)
Poza tym wydaje mi się, że tym razem minimalistyczna forma, ograniczająca objętość, zaszkodziła - w dziesięciu zdaniach trudniej zawrzeć różnice (chyba że jedzie się geografią i nazwohistorią) niż w trzydziestu :)
Potraktowałbym to jako punkt wyjścia do dłuższej historii, jeden z klocków, bo sam klocek jest bardzo dobry, tylko ściana za mała :)

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
Thana
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Thana » ndz 06 paź 2019, 17:16

Państwo wybaczą, ale więcej nie będzie. Ja naprawdę nie lubię Wiednia. Kazali na SB utrwalić, co mi na jęzor wpadło, to utrwaliłam. Na więcej mnie nie stać. :P

Oczywiście nieunikniona metafora, węgorz lub gwiazda, oczywiście czepianie się obrazu, oczywiście fikcja ergo spokój bibliotek i foteli; cóż chcesz, inaczej nie można zostać maharadżą Dżajpur, ławicą węgorzy, człowiekiem wznoszącym twarz ku przepastnej rudowłosej nocy.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » ndz 06 paź 2019, 17:23

No trudno, będzie mała kawa, jakoś się zadowolimy tym, co jest :)

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
brat_ruina
Legenda pisarstwa
OSTRZEŻENIA: 2

Postautor: brat_ruina » ndz 06 paź 2019, 18:40

Romecki pisze: Potraktowałbym to jako punkt wyjścia do dłuższej historii
Też wspominałem, że to aż się prosi o rozciąganięcie w dłuższe opowiadanie.
Thana pisze:Państwo wybaczą, ale więcej nie będzie. Ja naprawdę nie lubię Wiednia.
Nielubienie to są emocje - na papier z nimi! Sam pisałem o kilku takich których nie lubię i wyszło:)

Jeszcze raz odwróciłam głowę, by zobaczyć, jak lafirynda odchodzi dumnym krokiem, plaskając głośno pośladkami

Ja sam przeczytałem już ok. 8 000 książek

http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... 5_pop4.pdf
http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... 6_druk.pdf
http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... tu_ABC.pdf

Awatar użytkownika
Czarna Emma
Umysł pisarza

Postautor: Czarna Emma » ndz 06 paź 2019, 18:48

Bardzo mi się podoba, aż by się więcej chciało. :)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Awatar użytkownika
Thana
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Thana » ndz 06 paź 2019, 18:51

brat_ruina pisze:Source of the post Sam pisałem o kilku takich których nie lubię i wyszło:)

Ale Ty jesteś Ty i masz inaczej niż ja! Przynajmniej w niektórych sprawach masz inaczej, bo w niektórych to całkiem tak samo... ;)

Awatar użytkownika
wroubelek
Pisarz domowy
Kontaktowanie:

Postautor: wroubelek » ndz 06 paź 2019, 19:01

Co do tekstu, spoko, ale zbyt mało konkretny — takie „uwaga uwaga, bój się, gdyż niebezpieczeństwo cię czeka” i nie wiadomo właściwie o co chodzi :)

Natomiast więcej to już Jelinek niejaka napisała ;) ale ona w tym mieście zmarnowała spędziła całe życie, to wie…

Wiedeń jest cool
Obrazek

Awatar użytkownika
Thana
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Thana » ndz 06 paź 2019, 19:04

wroubelek pisze:Source of the post Natomiast więcej to już Jelinek niejaka napisała ;) ale ona w tym mieście zmarnowała (spędziła) całe życie, to wie…

O! Dziękuję Ci bardzo! Słyszycie? Noblistkę proszę czytać, a mnie dać spokój! :P

Awatar użytkownika
wroubelek
Pisarz domowy
Kontaktowanie:

Postautor: wroubelek » ndz 06 paź 2019, 19:13

A to w ogóle ciekawa sprawa z tym miastem, bo ostatnio przyszedł mi pomysł na futurystyczną dystopijną powieść i jej akcja też przeważnie miała dziać się w Wiedniu, hm…

A teraz można by napisać drabble o jakimś Patryocie, który właśnie do tego miasta zawitał, napisy sprayem porobił, żeby zaznaczyć swoją obecność, wrócił do Oyczyzny i narzeka: że Schoenbrunn do niczego, że muzea na placu Marii Teresy to syf, że Konserwatorium i Musikverein to się mogą schować, metro słabe itp. To miasto ma w sobie coś takiego, że biedny przybysz ze Wschodu czuje, że każdy budynek najchętniej by na niego splunął, gdyby tylko mógł :D

Wróć do „Drabble i pochodne”