Konkurs Literacki "Kryminał z Rogalinem"

Ogłoszenia o aktualnych konkursach literacko-poetyckich.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Szczepko
Umysł pisarza
Posty: 818
Rejestracja: śr 06 lut 2013, 00:39
OSTRZEŻENIA: 0
Lokalizacja: Poznań
Płeć: Kobieta
Kontaktowanie:

Konkurs Literacki "Kryminał z Rogalinem"

Postautor: Szczepko » czw 08 paź 2015, 16:28

Organizatorem konkursu jest Mosińska Biblioteka Publiczna.
Celem konkursu jest popularyzowanie współczesnej literatury polskiej i promowanie utalentowanych pisarzy, tworzących w języku polskim; integracja środowisk twórczych. Promowanie walorów kulturalnych i turystycznych Gminy Mosina, ze szczególnym uwzględnieniem zespołu pałacowo–parkowego w Rogalinie.

Warunki uczestnictwa:

1. Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim brać udział twórcy, piszący w języku polskim, którzy ukończyli 16 lat, zarówno zrzeszeni jak i niezrzeszeni w związkach twórczych.
2. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie jednego opowiadania do 5 znormalizowanych stron (1800 znaków na stronę), podpisanego godłem.
3. Tematyka utworów: kryminalna, sensacyjna. Miejsce akcji: Rogalin.
4. Utwory należy przesłać na adres mailowy: biblioteka@bibliotekamosina.pl. W temacie maila należy wpisać: „Kryminał”. W treści maila należy zamieścić: godło, imię, nazwisko, adres i numer telefonu.

Termin: 11 września 2015 r.
Nagrody: I miejsce 1000 zł
II miejsce 700 zł
III miejsce 300 zł

Regulamin

[ Dodano: Czw 08 Paź, 2015 ]
Są wyniki:

Laureatów wyłoniono z 73 autorów, którzy nadesłali prace z całej Polski. Pisarze musieli zmierzyć się z niełatwym zadaniem: opowiadanie musiało wiązać się z Rogalinem, mieć charakter kryminalny lub sensacyjny, a cała intryga powinna rozegrać się na pięciu stronach. Przewodnicząca jury, pani Katarzyna Wojtaszak z Biblioteki Raczyńskich, która sama jest autorką stylowych komedii kryminalnych, zwróciła uwagę na wielką różnorodność tematyczną i formalną nadesłanych prac - pojawiały się elementy makabresek, opowieści o wampirach, powieści historycznych, humoresek, love story i eksperymentów literacko-językowo-stylistycznych. Dokonanie wyboru zaledwie sześciu prac z tylu tak różnych pod względem nastroju, stylu i formy opowiadań nie było łatwym zadaniem dla jurorów.

Pierwsze miejsce zdobyło opowiadanie „Dłoń Protazego” Adriany Surwiło z Warszawy. „To świetnie osadzony we współczesnym parku w Rogalinie tekst, w którym niecodzienne i nie oszukujmy się - nieco makabryczne wydarzenia - równoważy dowcip i lekkość stylu, proponując czytelnikowi nie tylko zagadkę, ale i wielką przyjemność płynącą z lektury dobrze przemyślanego i napisanego tekstu” – uzasadniała przewodnicząca jury.

Drugie miejsce przyznano Sławomirowi Stawnemu ze Złotnik za „Podmianę”. „Nagrodzony tekst to nastrojowa opowieść z dobrze przemyślanymi tropami literackimi, licznymi nawiązaniami do historii literatury polskiej oraz historii Wielkopolski, w tym do dziejów rodu Raczyńskich. Na uznanie zasługuje bardzo oryginalny pomysł oraz przygotowanie merytoryczne autora do podjęcia tej intertekstualnej zabawy z tradycją literacką, językiem i realiami dziewiętnastego wieku”.

Jako trzecie nagrodzono opowiadanie Mirosława Laszczaka z Bielsko-Białej „Cerambyx cerdo”. Jak odczytała pani Katarzyna w uzasadnieniu: tekst zawiera prawdziwie kryminalną zagadkę z cienką jak siatka na motyle siecią motywów i wzajemnych powiązań. Doceniamy tworzone z wielkim wyczuciem napięcie oraz udowodnienie, że nawet owady mogą mieć wpływ na rozwój śledztwa i literatury.

Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali:
- Marek Chojnacki (Poznań) za "Procedurę",
- Olga Karpińska (Trzemeszno) za pracę bez tytułu,
- Anna Strzeszewska (Gliwice) za opowiadanie „Śmiertelny weekend i Studnia Napoleona”.Wróć do „Konkursy literacko-poetyckie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość