Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.


Dialogatornia - kwalifikacje do warsztatów z pisania dialogów

Przeniesienie prawa autorskich na osoby trzecie

Tu dowiesz się więcej o wydawnictwach i ich zwyczajach

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Raist
Kmiotek
Posty: 9
Rejestracja: wt 10 wrz 2019, 15:45
OSTRZEŻENIA: 0
Płeć: Mężczyzna
Kontaktowanie:

Przeniesienie prawa autorskich na osoby trzecie

Postautor: Raist » śr 11 wrz 2019, 15:29

Hi, ostatnio zacząłem się zastanawiać nad taką oto kwestią, rozeznawał ktoś głębiej temat?

Wydawnictwa często zawierają w umowach - implicite lub explicite - możliwość przeniesienia praw autorskich na osoby trzecie (autorowi zwykle przysługuje wtedy 40-50% wynagrodzenia wydawcy). Bardzo twardo jest to dla przykładu określone w umowie Czwartej Strony sprzed kilku lat, którą wydawnictwo upubliczniło w ramach regulaminu konkursu "Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu oraz prawa do zezwalania na wykonywanie praw zależnych związanych z utworem obejmuje również prawo do dokonywania dalszych rozporządzeń tymi prawami, a zwłaszcza do odpłatnego i nieodpłatnego przenoszenia ich na osoby trzecie." (źródło: http://czwartastrona.pl/wp-content/uplo ... lamin1.pdf).

Po co wydawnictwom ten zapis i jakie ryzyko pociąga on dla autora? Czy to standard? Ja na przykład w umowie która kiedyś zawarłem z dużym wydawnictwem takich zapisów nie miałem. Czy nie jest jednak to próba zmienienia umowy licencyjnej w de facto umowę na wyłączność? Czy ma wpływ na długość licencji? No bo co się dzieje z oryginalną 5 letnia licencją, gdy zostanie przeniesiona na osobę trzecią?

pozdrawiam
Raist



Awatar użytkownika
Wizimir
Pisarz osiedlowy
Posty: 231
Rejestracja: ndz 22 lip 2012, 21:23
OSTRZEŻENIA: 0
Płeć: Mężczyzna

Przeniesienie prawa autorskich na osoby trzecie

Postautor: Wizimir » czw 12 wrz 2019, 21:40

W prawie siedzę, nie w autorskim, ale spróbujmy się zastanowić.

Z art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o prawie autorskim wynika, że "nabywca autorskich praw majątkowych może przenieść je na inne osoby, chyba że umowa stanowi inaczej". Czyli co do zasady, jeśli twórca z nabywcą nie umówią się inaczej, nabywca może przenosić prawa majątkowe na inne podmioty - w przypadku umowy o przeniesienie prawa własności.

Zupełnie odwrotnie jest z licencją. Art. 67 ust. 3 ustawy stanowi co następuje: "Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, licencjobiorca nie może upoważnić innej osoby do korzystania z utworu w zakresie uzyskanej licencji.".

Innymi słowy - taki zapis jest dla wydawnictwa niezbędny, żeby mógł udzielać dalszych licencji.

Jednocześnie jest on moim zdaniem - choć mogę się mylić - błędnie sformułowany, bo skoro zgodnie z umową przeniesienie praw autorskich majątkowych następuje na okres X lat, to umowa ta nie przenosi tychże praw, a stanowi jedynie udzielenie licencji (zgodnie zresztą z domniemaniem z ustawy). W tej sytuacji licencjobiorca nie może dokonywać rozporządzeń innych niż udzielenie dalszej licencji. Licencja musi określać pola eksploatacji i wydawnictwo nie może udzielić licencji w zakresie szerszym niż pierwotna licencja (ani na dłuższy okres). Sam przepis mówi o "zakresie uzyskanej licencji". Czyli jeśli udzielisz licencji wyłącznie na pole eksploatacji w postaci druku Twojej powieści, to wydawnictwo nie będzie mogło sprzedać komuś innemu prawa do zrobienia audiobooka.

Wniosek jest oczywisty - nabywca/licencjobiorca chce mieć prawa autorskie na wszystkich polach eksploatacji, prawa zależne i jeszcze możliwość dowolnego dysponowania tymi prawami bez zgody autora.

Rozporządzenie autorskimi prawami zależnymi (np. do adaptacji powieści na film) to inna kwestia, tu musi być odrębne postanowienie w przedmiocie ich przeniesienia - co również może nastąpić na zasadzie licencji.

Raist pisze:Source of the post Czy nie jest jednak to próba zmienienia umowy licencyjnej w de facto umowę na wyłączność? Czy ma wpływ na długość licencji? No bo co się dzieje z oryginalną 5 letnia licencją, gdy zostanie przeniesiona na osobę trzecią?


Podsumowując: 1) dokładnie tak, 2) nie, nie można udzielić sublicencji szerszej niż podstawowa licencja 3) jeśli udzielasz licencji na 5 lat, a wydawnictwo po 2 latach będzie chciało opchnąć ją komuś, to będzie to mogło zrobić max na 3 lata, chyba że się z Tobą dogada co do przedłużenia.



Awatar użytkownika
Raist
Kmiotek
Posty: 9
Rejestracja: wt 10 wrz 2019, 15:45
OSTRZEŻENIA: 0
Płeć: Mężczyzna
Kontaktowanie:

Przeniesienie prawa autorskich na osoby trzecie

Postautor: Raist » pt 13 wrz 2019, 09:08

Dzięki!




Wróć do „Wydawnictwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości