Jasna Strona Mocy
Walcz o tytuł "Siewca Dobra 2018"!
Informacje o konkursie :arrow: KLIK

Jak poprawnie przygotować konspekt?

Tu dowiesz się więcej o wydawnictwach i ich zwyczajach

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Cerro
Debiutant
Debiutant
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Cerro » ndz 26 cze 2016, 18:52

Ostatni post z poprzedniej strony:

Przyszła kryska na...

W każdym razie. Konspekt, 25 - 30 stron (jeszcze nie skończony, ale jakoś tak wyjdzie). Czy powinien mieć spis treści?
Widzę zalety - jak ktoś po krótkim streszczeniu nie będzie chciał czytać szczegółowego czy o bohaterach, tylko skoczyć do biogramu, to nie musi całego przeglądać.
Widzę i wady - nie wiem, czy nie przerost formy nad treścią i czy konspekt w ogóle ma spis treści? Poza tym nowsze Wordy mają taki fajny spis po lewej, w strukturze dokumentu, ale znowu nie jestem pewna, czy wszyscy tego używają (zakładam, że powinni, chyba wydawnictwa nie pracują na Notatnikach).

Ja wiem, że popierdółka - ale Wery chyba nie musi odpowiadać tylko na wielkie pytania o los literatury i Wszechświata. xD

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » ndz 26 cze 2016, 18:56

Kto to będzie czytał? :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Cerro
Debiutant
Debiutant
Kontaktowanie:

Postautor: Cerro » ndz 26 cze 2016, 22:31

Sądzę, że nikt. Raz w życiu chciałam być porządna. Nie chciało mi się pisać ani poprawiać tekstów, więc znalazłam substytut, by uciszyć wyrzuty sumienia.
Ale zauważyłam przy okazji kilka rzeczy, wartych doprecyzowania w tekście, więc nie poszło tak całkiem na marne! :D

Awatar użytkownika
MaciejŚlużyński
Wydawca
Wydawca
Kontaktowanie:

Postautor: MaciejŚlużyński » ndz 26 cze 2016, 23:50

Konspekt z własnym spisem treści - tego jeszcze w życiu nie widziałem :shock:

I do tego TRZYDZIEŚCI STRON?

Jeśli to konspekt roboczy, dla Ciebie, żeby uporządkować fabułę i materiał, który powstał PRZED napisaniem dzieła głównego - to bym jeszcze zrozumiał. Ale jeśli tak - to raczej w punktach, z odnośnikami, zaznaczeniem cliffhangerów, retrospekcji, relacji między bohaterami, szczegółów świata przedstawionego (jeśli to fantasy bądź sf). W innej formie - to nie wiem, czemu miałoby takie coś posłużyć...

Added in 2 minutes 2 seconds:
Cerro pisze:Source of the post chyba wydawnictwa nie pracują na Notatnikach

Wydawnictwa pracują na tym, co im autorzy podeślą, bo ci przeważnie nie zawracają sobie głowy żadnymi "wytycznymi" od wydawnictwa, gdzie jest opisane szczegółowo, jak przygotować materiał...

Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
Wydawnictwo Sumptibus
Oficyna wydawnicza RW2010

Awatar użytkownika
Cerro
Debiutant
Debiutant
Kontaktowanie:

Postautor: Cerro » pn 27 cze 2016, 17:40

Maciek - doceniam troskę, ale pytanie nie brzmiało "czy to ma sens", tylko "czy ma być spis treści". ;) Poniekąd odpowiedziałeś, za co dziękuję.

Co do szczegółowych wytycznych... niestety wydawnictwa mistrzami UX nie są. Jeśli te wytyczne są w stopce, w podmenu sugerującym coś innego i ukryte za lakonicznym linkiem, to ja się nie dziwię, że niektórzy bawią się w zgaduj-zgadula. ;)
Chociaż w sumie jeżeli wytyczne są, to już nie tak źle.

Awatar użytkownika
iris
WModerator
WModerator

Postautor: iris » pt 07 wrz 2018, 14:32

Przebrnęłam przez cały wątek. I w sumie, jak nie wiedziałam, jak wygląda wzorcowy konspekt i jakie cechy powinno mieć wzorcowe streszczenie (tak, cechy - bo padły przykłady zwykłego streszczenia fabuły, streszczenia głównego wątku, przedstawienia w streszczeniu intencji bohaterów, istoty powieści w mniemaniu autora oraz wiele innych), tak nie wiem :lol:

„Styl nie może być ozdobą. Za każdym razem, kiedy nachodzi cię ochota na pisanie jakiegoś wyjątkowo skocznego kawałka, zatrzymaj się i obejdź to miejsce szerokim łukiem. Zanim wyślesz to do druku, zamorduj wszystkie swoje kochane zwierzątka.” Arthur Quiller-Couch

„Czasami nie wie się czegoś aż do czasu, kiedy się wie. Nie ma w tym nic złego.” Kubuś

Awatar użytkownika
BMF
Dusza pisarza

Postautor: BMF » pt 07 wrz 2018, 15:17

iris pisze:Source of the post Przebrnęłam przez cały wątek. I w sumie, jak nie wiedziałam (...), tak nie wiem :lol:

Witamy na Weryfikatorium. :mrgreen:

you get me closer to god

Wróć do „Wydawnictwa”