Czarna Lista Wydawnictw

Tu dowiesz się więcej o wydawnictwach i ich zwyczajach

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Natasza
Zasłużony
Zasłużony
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Natasza » sob 10 sty 2015, 18:10

Ostatni post z poprzedniej strony:

"[...] dostałem ofertę z Warszawskiej Firmy Wydawniczej (WFW):

Bardzo dziękuję za nadesłanie propozycji wydania książki. Gratuluję pomysłu, odwagi i inicjatywy.

Też uważałem swój pomysł za świetny, choć zdaje się, że z przedstawicielką wydawnictwa mówiliśmy o innym pomyśle.

Poniżej przedstawiam kalkulację kosztów oraz kilka najważniejszych informacji plus proponowaną umowę. (…) Ze względu na tekst, który uważam za dobry (oczywiście na podstawie przesłanego fragmentu), ceny bardzo zaniżyłam i zaproponowałam nasze działania.

Twierdzenie, że „Torowy zabójca” to dobry tekst, jest tak samo prawdziwe, jak teza, że Angela Merkel w przedbiegach wygrałaby każdy konkurs piękności, gdyby tylko stanęła w szranki. Inne „wydawnictwa” nie chwaliły tekstu, dlaczego robi to WFW? Można się domyślić, że ze względu na konkurencję. Jeśli połechce się ego autora, zwiększa się szansa, że zapłaci za wydanie tam, gdzie go chwalą, nawet jeśli w „wydawnictwie”, z którego dostał suchą kalkulację kosztów, będzie taniej. Taką samą psychologiczną podpuchą jest twierdzenie o zaniżeniu cen.
- See more at: http://pawelpollak.blogspot.com/2014/09 ... h8xkb.dpuf

[ Dodano: Sob 10 Sty, 2015 ]
Navajero pisze:Takiego które Tobie zapłaci.

wężykiem

Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt.(Wittgenstein w połowie rozumiany)

Awatar użytkownika
Łokuciejewska
Szkolny pisarzyna

Postautor: Łokuciejewska » sob 10 sty 2015, 18:29

O kurde! Pierwsze zdanie dostałam takie same. Ale tekst późniejszy świadczy o tym, że naprawdę przeczytali. Oferta mi się podoba, a nie bardzo wierzę, że jakiekolwiek wydawnictwo zainteresuje sie mną na serio.

[ Dodano: Sob 10 Sty, 2015 ]
Nie jestem aż tak naiwna, żeby sądzić, że ktoś się zachwyci moim pisaniem i zechce zaryzykować kasę, ale wierzę, że ma to sens i jestem gotowa dopłacic. Jednak nie chcę się naciąć na oszustwie. Czy ktos może mi polecić jakieś uczciwe wydawnictwo?

Awatar użytkownika
Natasza
Zasłużony
Zasłużony
Kontaktowanie:

Postautor: Natasza » sob 10 sty 2015, 18:31

Łokuciejewska,
nie dostaniesz redakcji i korekty. Ani promocji. Szkoda Twojej pracy...

Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt.(Wittgenstein w połowie rozumiany)

Awatar użytkownika
Łokuciejewska
Szkolny pisarzyna

Postautor: Łokuciejewska » sob 10 sty 2015, 19:08

To co mam robić?

Awatar użytkownika
Black Wind
Pisarz domowy

Postautor: Black Wind » sob 10 sty 2015, 20:35

Łokuciejewska, może zacznij jednak od wysłania swojego tekstu do normalnych wydawnictw (oczywiście jeśli nie był wcześniej publikowany). Jeśli nie przyjmą, to będziesz się zastanawiała, czy poprawić (tekst albo swoje pisanie), czy ryzykować własną kasę (z tematów o tego typu wydawnictwach wnioskuje, że najprawdopodobniej stracisz pieniądze, bo książka sprzeda się w śmiesznej ilości egzemplarzy, chociażby przez brak odpowiedniej dystrybucji).

Awatar użytkownika
Łokuciejewska
Szkolny pisarzyna

Postautor: Łokuciejewska » sob 10 sty 2015, 21:23

A jakie wydawnictwa polecacie?

Awatar użytkownika
Black Wind
Pisarz domowy

Postautor: Black Wind » ndz 11 sty 2015, 09:25

Najlepiej przeglądnij sobie wszystkie tematy o wydawnictwach, bo nie jest tego aż tak dużo, zbierz wszystkie z dobrą renomą i wybierz te, które wydają podobne rzeczy. Potem (powinnaś mieć kilka-kilkanaście wydawnictw) uszeregowałbym je piętrami, od tych, które Ci się najbardziej podobają do mniej fajnych (ja kieruje się wielkością) i wysyłaj tekst falami: pierwsze piętro, powiedzmy 3 miesiące odstępu, drugie piętro i tak dalej ;)

Awatar użytkownika
Łokuciejewska
Szkolny pisarzyna

Dzięki za rady.

Postautor: Łokuciejewska » ndz 11 sty 2015, 12:00

Zrobię najpierw jak radzicie, a potem będę się strać inaczej. Może powinnam bardziej wierzyć w to co robię. Miałam już przejścia z Radwanem...

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Re: Dzięki za rady.

Postautor: Romecki » ndz 11 sty 2015, 12:05

Najlepiej przyjmij zasadę, że jak ktoś woła o pieniądze, należy zakończyć rozmowę. W przypadku normalnej beletrystyki to wydawca ma płacić, nie odwrotnie :)
A na dobrą książkę, przy dużej cierpliwości, w końcu znajdziesz wydawcę. Nie krzaka :)

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Łokuciejewska
Szkolny pisarzyna

Postautor: Łokuciejewska » ndz 11 sty 2015, 12:22

Obyś miał rację. Biała lista na tym portalu jest żałosna. Sama nie wiem, co mam myśleć.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » ndz 11 sty 2015, 12:25

Nie kieruj się listami - one szybko tracą aktualność, to raz; dwa, jednemu dane wydawnictwo odpowiada, drugi je wrzuci na listę, czarną czy białą - nie ma znaczenia; to tylko zgrubna orientacja. Trzeba samemu poszukać pasującego profilem wydawcy. Ale wydawcy - którego książki widujesz w księgarniach, który robi reklamę, etc.
Samo się nie zrobi, użyj wyszukiwarki, poczytaj także odpowiedni dział na forum :)

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Łokuciejewska
Szkolny pisarzyna

Postautor: Łokuciejewska » ndz 11 sty 2015, 12:31

Przeczytałam już wszystko tutaj i jestem skołowana. Kiedyś wysłałam do Santorskiego książkę o depresji i dpa. Do Znaku "Urodzone w PRL-u" i tez dpa. Gdzies tez wysyłałm na jakieś konkursy i kiążkę dla dzieci- wszędzie dpa... Więc juz nie bardzo wierzę.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » ndz 11 sty 2015, 14:44

Sprawa jest prosta: po pierwsze musisz sprawdzić na jakim poziomie piszesz. Znaczy poprosić o ocenę jakiegoś fachowca, względnie wysłać firmie która recenzuje za pieniądze. Dalej już łatwo.
- Poziom zdecydowanie poniżej druku: wydawanie sumptem własnym i w systemie POD
- Poziom okołodrukowalny: doskonalenie warsztatu, udział w konkursach literackich, wysyłanie opowiadań do czasopism ( żeby wyrobić sobie warsztat i nazwisko), później uderzyć do normalnych wydawnictw
- Poziom druku: konkursy, publikacja krótkich tekstów ( w celu wyrobienia nazwiska, jeśli wysyłasz do jakiejś firmy powieść, informacja, że wygrałaś już jakiś konkurs/ publikowałaś opowiadanie dużo daje), wreszcie nawiązanie kontaktu z porządnym wydawnictwem

Ot i wszystko :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Augusta
Pisarz
Pisarz

Postautor: Augusta » ndz 11 sty 2015, 15:13

Łokuciejewska pisze:Przeczytałam już wszystko tutaj i jestem skołowana. Kiedyś wysłałam do Santorskiego książkę o depresji i dpa. Do Znaku "Urodzone w PRL-u" i tez dpa. Gdzies tez wysyłałm na jakieś konkursy i kiążkę dla dzieci- wszędzie dpa... Więc juz nie bardzo wierzę.

Jak wysyłasz do JEDNEGO wydawnictwa, to raczej nie licz na sukces (szybki).
Ja wysłałam do 32 :D
Z tego otrzymałam 2 konkretne propozycje umowy (podpisałam z jednym z nich), plus z jednego (normalnego) propozycję niewielkiego dofinansowania do I tomu.
Oczywiście siedzenie i czekanie na łaskę (w przypadku debiutantów) nie działa. Ale to chyba jasne?

Awatar użytkownika
Łokuciejewska
Szkolny pisarzyna

Postautor: Łokuciejewska » ndz 11 sty 2015, 15:39

Wydaje mi się, że jestem na poziomie druku...Jestem polonistką, co oczywiście o niczym nie świadczy, ale piszę już daaawno i styl już chyba wyrobiłam. Albo jestem w błędzie albo szczęścia nie mam.To co pisze Augusta- pocieszające. "Wysyłanie opowiadań do czasopism? Do jakich i gdzie to znaleźć?

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » ndz 11 sty 2015, 15:50

Opinia powinna być obiektywna, dlatego samoocena nie wystarczy :) Czasopisma? Jest tego trochę, pierwsza z brzegu: "Nowa Fantastyka".

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Wróć do „Wydawnictwa”