NAJLEPSZAMINIATURAMAJA 2020 :arrow: GŁOSUJEMY

Czarna Lista Wydawnictw

Tu dowiesz się więcej o wydawnictwach i ich zwyczajach

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Navajero » ndz 11 sty 2015, 15:50

Ostatni post z poprzedniej strony:

Opinia powinna być obiektywna, dlatego samoocena nie wystarczy :) Czasopisma? Jest tego trochę, pierwsza z brzegu: "Nowa Fantastyka".

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Łokuciejewska
Szkolny pisarzyna

Postautor: Łokuciejewska » ndz 11 sty 2015, 16:09

To chyba jeszcze nie dla mnie, choć i w tym próbuję- zdeterminowana jestem. Jakieś beletrystyczne?

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Navajero » ndz 11 sty 2015, 16:13

NF jest beletrystyczna, po prostu w tekście musi być element fantastyczny.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Łokuciejewska
Szkolny pisarzyna

Postautor: Łokuciejewska » ndz 11 sty 2015, 16:16

To znaczy? Jak u Twardocha? Dujkaja, czy Sapkowskiego?

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Navajero » ndz 11 sty 2015, 17:17

Tak, mniej więcej.

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Łokuciejewska
Szkolny pisarzyna

Postautor: Łokuciejewska » ndz 11 sty 2015, 17:24

Kurcze, ciężko, bo ja lubię realizm do bólu.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Navajero » ndz 11 sty 2015, 17:42

Wystarczy element fantastyczny, jeśli tekst będzie dobry to wezmą.

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Szczepko
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Szczepko » ndz 11 sty 2015, 20:22

Łokuciejewska pisze:Wysyłanie opowiadań do czasopism? Do jakich i gdzie to znaleźć?

Zajrzyj do działu "Sukcesy Weryforumowiczów", to najlepsze źródło informacji na początek.
Poczytaj też teksty, które tam opublikowali - będziesz wiedzieć, jakie teksty przyjmują. Powodzenia :)

Awatar użytkownika
Łokuciejewska
Szkolny pisarzyna

Postautor: Łokuciejewska » ndz 11 sty 2015, 20:59

Dziękuję Natalio.

Awatar użytkownika
Janushido
Zarodek pisarza

Czarna Lista Wydawnictw

Postautor: Janushido » śr 04 maja 2016, 19:55

Wracając do tematu - na linii "dobro-zło", gdzie teraz znajduje się Fabryka Słów?

W ciągu kilku lat były jakieś chryje z niepłaceniem, przemiany, zwolnienia, transformacje fanpejdżowe, upadki firm-córek...Pomówienia? Prawda? A może po prostu zła passa? Jak to teraz z tym jest?

J'adore Hardcore

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Czarna Lista Wydawnictw

Postautor: Navajero » śr 04 maja 2016, 21:29

Fabryka miała firmy córki? Że też ja nic o tym nie wiem :P

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Czarna Lista Wydawnictw

Postautor: Romecki » śr 04 maja 2016, 21:31

Nav, miała: Red Horse'a co najmniej pamiętam :)

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Czarna Lista Wydawnictw

Postautor: Navajero » śr 04 maja 2016, 21:36

A bo ja nie interesuję się takimi sprawami ;) Z tego co mi wiadomo, obecnie płacą i nawet wydają debiutantów :)

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 2

Czarna Lista Wydawnictw

Postautor: Andrzej Pilipiuk » czw 05 maja 2016, 10:01

Janushido pisze:W ciągu kilku lat były jakieś chryje z niepłaceniem, przemiany, zwolnienia, transformacje fanpejdżowe, upadki firm-córek...Pomówienia? Prawda? A może po prostu zła passa? Jak to teraz z tym jest?

do pewnego stopnia - ale choćby pobieżna znajomość rynku księgarskiego...
ok. to wyjaśniam łopatologicznie.

poślizgi z płaceniem są w tej branży smutną normą - po wejściu vat na książki sytuacja się nasiliła - bardzo wiele wydawnictw straciło płynność, wiele padło, wiele balansowało na granicy wypłacalności. Fabryka przetrwała. Nie znam sytuacji by komuś nie zapłacono. Były nawet przypadki gdy ścinając projekty rezygnowano z druku książek, ale autorowi zostawała w kieszeni zaliczka.

Zdaje się dogadano się nawet z J.Ćwiekiem choć numer "wziąłem zaliczkę - nie jestem w stanie przez rok oddać maszynopisu - a jednocześnie wydaję książkę u konkurencji" - to powinna być dożywotnia dyskwalifikacja. :|

Spółki córki powołane były do publikacji rzeczy nie związanych z fantastyką - ten rynek prawdopodobnie okazał się bardzo trudny - przypominam też że kryzys który targał Polską pod rządami PO i bezmyślnie wprowadzony vat na książki (wprowadzony w chwili gdy branże ledwo zipała! - jakby tonącego rypnąć wiosłem w głowę...) zdemolowały rynek - zatem projekty nietrafione, nieopłacalne etc trzeba było ściąć by firma mogła przetrwać.

Venture capital - można inwestować. Można dłuższy czas dokładać do przedsięwzięć które mają szansę wyjść na prostą. Ale w którymś momencie kończą się środki i nie poradzisz...

Redukcje zatrudnienia - to normalna rzecz w kapitalizmie. Jest wzrost - przyjmuje się ludzi. Jest kryzys - zwalnia się. Z tego co wiem - pracownicy z likwidowanego RedHorsa przez jakiś czas pracowali jeszcze w Fabryce. Potem i tam nastąpiła redukcja zatrudnienia. Kryzys i nie poradzisz.

Wstrzymano na dłuższy czas druk debiutantów, przesunięto niektóre projekty by dać pierwszeństwo książkom "pewniaków". Było kilku autorów którzy z różnych powodów przeszli do innych wydawnictw - jak to się mówi krzyżyk na drogę. (swoją drogą mnie parokrotnie próbowano podkupić). Byli i tacy z którymi się pożegnano i którzy nic dziś ni piszą. Albo którzy przestali pisać i się z nimi pożegnano - bo nie da się publikować rzeczy nienapisanych.

Nie dostrzegacie walki z kryzysem. Ale jeśli ktoś ma na półce książki "Fabryki" z różnych lat niech zobaczy jak zmieniały się ich ceny. I jaka w tym czasie była inflacja. Przez ostatnie 15 lat potroiły się ceny mieszkań, potroiły się ceny żywności. Zwariowały ceny złota. skoczyły wszelkie możliwie koszta. wzrosły podatki. Fakt że cena książek "Fabryki" wzrosła przeciętnie z 25 do 40 zł (tylko 37,5%!!!!) to efekt bardzo ciężkiej pracy organizacyjnej. (np. dla ścięcia kosztów i uniknięcia vat na druk część książek drukowano w Czechach - zauważyliście?)

Kryzys udawało się jakoś tam przetrwać. Po wejściu vat - rynek książki skurczył się o ok. 30%. Cy zdajecie sobie sprawę że w ciągu ostatnich lat padła połowa księgarni? Pożar stepu. Podziękujcie tuskowi, kopacz i ich wyborcom.

Z fanpagem była jakaś grubsza afera - ale nie pytałem o szczegóły.

Awatar użytkownika
godai
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Czarna Lista Wydawnictw

Postautor: godai » czw 05 maja 2016, 10:16

Jestem debiutantem, płacą bez obsuw. Współpraca z redaktorami też dobra. Więcej grzechów nie pamiętam.

Awatar użytkownika
Janushido
Zarodek pisarza

Czarna Lista Wydawnictw

Postautor: Janushido » pn 16 maja 2016, 11:41

Dziękuję za odpowiedzi :)

J'adore Hardcore

Wróć do „Wydawnictwa”