s01e06 to nie jest usługa dla starych ludzi

Chcesz pokazać innym swój punkt widzenia? Tu możesz to zrobić

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
slacker!
Pisarz domowy
OSTRZEŻENIA: 0

s01e06 to nie jest usługa dla starych ludzi

Postautor: slacker! » ndz 13 kwie 2014, 18:25

Seria notuje kiepską oglądalność oraz jest mało komentarzy co jest spowodowane słabą jakością tekstów i innych elementów na nią się składających. Obecność serii na forum jest więc mało sensowna, poza tym radość z jej tworzenia zaczyna przesłaniać zmęczenie dyskusjami. Przenoszę więc na bloga, adresu jednak nie podaję, ponieważ seria będzie teraz w całości dla mnie.

UWAGA: dziś będzie trochę krwi a także wulgaryzmów. upewnij się więc, że masz 18 lat jeśli chcesz to przeczytać.

Obrazek

Pytanie odcinka: Dlaczego stare kobiety płacą za internet na poczcie?

WWWWWWWWWNie podoba mi się to genderowe rozróżnienie. Bo starzy mężczyźni też płacą za internet na poczcie.

By lepiej zrozumieć ten problem przyjrzyjmy się… a właśnie, że nie statystykom. Krótko o statystyce:
jeden ze wskaźników określających zamożność społeczeństwa, to procent dochodu wydawany na żywność. Im mniej, tym społeczeństwo jest bogatsze. Jeśli w Polsce wydaje się około 50 % na żywność, a w Sudanie 49%, oznacza to, że Sudańczycy są bogatsi od Polaków.
To prawda, że Sudańczycy wydają 49% wszystkich pieniędzy na jedzenie, bo 51 % wydają na wodę.

*Ba dum tsss*

Dlatego, by lepiej zrozumieć starych ludzi, przyjrzyjmy się dinozaurom.

Dinozaur A chodzi sobie sam po polanie. Nie zadaje się z innymi Dinozaurami A, bo uważa, że jest na tyle duży, że nic mu nie grozi. Nie wyciąga jednak oczywistego wniosku, że wiele Dinozaurów A zginęło podczas samotnych przechadzek, może więc tak nawzajem osłaniać się przed grasującymi w stadach Dinozaurami B, które są mniejsze, ale szybsze?

Dinozaury B biegają w stadach, bo mają dzięki temu przewagę.

Tymczasem 3 Dinozaury B rzucają się na Dinozaura A i pożerają go. Dinozaury B po tym jak już się nażarły, idą spać.

To błąd i pierwszy krok do zagłady.

Powinny pracować, budować schron i gromadzić zapasy, bo gdy jesteś najedzony i spokojny, szykuj się do głodu i wojny. Co jest więc problemem Dinozaurów A i B? Że nie myślą? Myślą.

Problemem Dinozaurów jest to, że nie potrafią połączyć faktów. Widzą tymi dinozaurzymi ślepiami jakiś fakt, ale nie potrafią go skojarzyć z innym. To doprowadzi ich później do zguby.

Starzy ludzie są więc w XXI wieku takimi dinozaurami. Nie potrafią łączyć faktów. Oddzielnie myślą o poczcie, oddzielnie o internecie a jeszcze inaczej o telefonach. Nie rozumieją, że czasem wystarczy wybrać urządzenie i można mieć w nim telefon, internet i konto bankowe.

Nauczyło ich tego życie w XIX i XX wieku. Wtedy była piekarnia, mleczarnia, targ rybny, targ ważywny, giełda sztućców i talerzy. By kupić produkty na śniadanie trzeba było zrobić ze dwadzieścia kilometrów. Starzy ludzie więc przyzwyczaili się do chodzenia, do tego, że świat jest podzielony na wiele małych części. Tak już jest, Starzy ludzie codziennie tuptają po ser i pomidory na kanapki, a później do papierniczego (kupić papier na koperty), a później na pocztę, ale tak naprawdę tuptają nieustannie w stronę ostatecznego stanu, w którym wszystko będzie połączone – tuptają ku śmierci.

Obrazek

uwaga: felieton nie wyraża poglądów autora na temat starszych ludzi. bliżej mi do tego stanowiska:

http://www.youtube.com/watch?v=rXcWeFn-YYM

jeśli ktoś poczuł się urażony, to znaczy, że nie ogarnął konwencję serii. moje poglądy mieszają się czasem z tym co tutaj piszę, jednak w większości są celowo przejaskrawiane, poniewaz jest to seria komediowa, gdyby ktoś przez te 6 odcinków do tego nie doszedł.

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Bartosh16 » ndz 13 kwie 2014, 19:40

slacker! pisze:targ rybny, targ ważywny,

Ojj :)

"Racja jest jak dupa - każdy ma swoją" - Józef Piłsudski

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
szczepantrzeszc
Pisarz domowy

Postautor: szczepantrzeszc » wt 15 kwie 2014, 18:30

Nie pysznią się - bliźniacy stulecia
Że ich nie dorzucono do stosu
Ich życie ma się powtórzyć w dzieciach
- Jesteśmy częścią kosmosu!
(...)
Czasem się z losem godzi czas
Mleko i motyl, dąb w rozkwicie
Ci, co przeżyli - żyją wśród nas
Tak obrażonych na życie

Jacek Kaczmarski coś takiego napisał... a ci którzy przeżyli i tak wiedzą, co ważne, a co ważniejsze.

Awatar użytkownika
Leszek Pipka
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Leszek Pipka » pn 21 kwie 2014, 00:33

1. Umiesz pisać felietony i znasz reguły, masz poczucie humoru i błyskotliwość, ale..

2. Piszesz je mało starannie, takie michałki, pocięte, jakbyś był montażystą kiepskiego kanału muzycznego. Uczciwy felieton ma w sobie coś, co skłania do dyskusji, a przynajmniej do refleksji. Oprócz pobłażliwego uśmiechu oczywiście.

3. Okazuje się, że robienie za enfant terrible jest zajęciem, które wymaga jednak pewnego zachodu, choćby kontynuowania dialogu podjętego przez komentujących. Samo "here I am" najwyraźniej nie wystarcza :-(

4. Wycofanie się z serii (po tadammm... hucznych zapowiedziach) całkiem odpowiedzialne nie jest. Mianowałeś się Twórcą, to trzymaj fason do końca. Jak to szło? "...u mnie słowo droższe piniendzy". Obiecałeś - więc pot, krew i łzy. I wyciągnięcie wniosków z konstatacji, że nie jest tak pięknie, jak miało być :-P

Awatar użytkownika
slacker!
Pisarz domowy

Postautor: slacker! » pn 21 kwie 2014, 01:48

Te 10 odcinków, które zapowiedziałem – powstały (właściwie to 24 odcinki napisałem), z tym, że nie będę ich publikował na forum, ale na blogu. Nie widzę powodu by wpychać komuś produkt na siłę. Jestem na to zbyt zdrowo krytyczny i odpowiedzialny.

I serio, ostatnia rzecz jaką można mi zarzucić jest niesłowność. Obiecałem poprawić jedno z opowiadań? Poprawiłem. Powiedziałem, że nie będę już wrzucał śmieci na forum? Nie wrzucam. Seria ukazywała się przez 6 tygodni w niedzielę? Ukazywała się.

Piszesz je mało starannie, takie michałki, pocięte, jakbyś był montażystą kiepskiego kanału muzycznego. Uczciwy felieton ma w sobie coś, co skłania do dyskusji, a przynajmniej do refleksji. Oprócz pobłażliwego uśmiechu oczywiście.

Tak, to prawda. I też nie do końca. Wielorybem sięgnąłem dna xd.

Inna sprawa to to, że mimo niestaranności, była to na tym forum rzecz nowa (choć można dyskutować z jakością). Opracowałem format, logo, do każdego odcinka był komiks. Włożyłem w to sporo pracy i konsekwencji z której jestem zadowolony. I nie zamierzam się tym chwalić, że sobie pracowałem. To dla mnie naturalne. Cały czas czymś się zajmuję zamiast siedzieć na shotboxie, klepać posty w hyde-parku i robić za celebrytę na forum internetowym jak spora grupa użytkowników.

Samo "here I am" najwyraźniej nie wystarcza

ekhm, ekhm. Każda dyskusja jaka tutaj zaistniała, toczyła się z moim aktywnym udziałem. Napisałem dwa posty na chyba 50 tysięcy znaków. Gdy były wątpliwości, niejasności itd wyjaśniałem. Jak mogłeś tego nie zauważyć?

Mianowałeś się Twórcą, to trzymaj fason do końca.

Tu nie wiem o co chodzi. Jak to mianowałem się twórcą? Przecież to jest forum twórców. Chyba, że wyszedłem na tle innych bardziej poważnie dlatego, że robiłem coś konsekwentnie.

W każdym razie dzięki za uwagi i cały feedback który dostałem od Ciebie (choć wolałbym nie wyróżniać nikogo, żeby nie wpisywać się w praktyki tu zachodzące czyli albo miód albo nie-jesteś-w-naszej-drużynie-ziomek. Ale serio, dzięki, chcę to podkreślić).

Zniknięcie tej serii nie oznacza, że znikam zupełnie.

Do piątku wrzucę dosyć obszerny tekst do działu "Jak pisać", tłumaczenie ciekawego artykułu o warsztacie i innych takich rzeczach.

Opublikuję tu jeszcze dwa opowiadania, jedno jest w 50 % napisane. Powinienem je skończyć do końca kwietnia.

A później się zmywam. Zrozumiałem już po co tutaj byłem, a teraz, w końcu, zrozumiałem dlaczego powinienem odejść XD.

Awatar użytkownika
Leszek Pipka
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Leszek Pipka » pn 21 kwie 2014, 12:23

slacker! pisze:Te 10 odcinków, które zapowiedziałem – powstały (właściwie to 24 odcinki napisałem), z tym, że nie będę ich publikował na forum, ale na blogu. Nie widzę powodu by wpychać komuś produkt na siłę. Jestem na to zbyt zdrowo krytyczny i odpowiedzialny.

Braku pracowitości istotnie nie sposób Ci zarzucić, istotnie Twoje felietony wniosły powiew świeżości do Działu Publicystyki, pytanie, czy duży przerób gwarantuje poziom?

Cierpliwość. To jest jedno z kluczowych pojęć na drodze mistrzostwa. Fajnie jest wsadzić kij w mrowisko i mieć świadomość, że jest się czytanym. Jednak w czasach, kiedy wszyscy piszą a mało kto czyta, na zainteresowanie tłumów trzeba po prostu poczekać. Doliczyłem się (ze sobą ;-) ) dwóch wiernych czytelników Twojej felietonowej twórczości. Niby mało, ale jednak... stać Cię na ich utratę?

I dalej. Liczbę odsłon, która jest wskaźnikiem zainteresowania tekstem (niby nic, ale wszyscy na to patrzą, udając, że w zasadzie nieważne :-P ) największą masz tam, gdzie podjąłeś dyskusję, gdzie nakręciła się kontrowersja. Sama z siebie rzadko się nakręca :-( No i potrzeba czasu. Niekiedy długiego.

Jest różnica między twórcą i Twórcą :-)

slacker! pisze:...choć wolałbym nie wyróżniać nikogo, żeby nie wpisywać się w praktyki tu zachodzące czyli albo miód albo nie-jesteś-w-naszej-drużynie-ziomek.

No fakt. Błądzisz jednak sądząc, że gdzie indziej jest inaczej. Świat ma taką naturę - i tyle.
W mojej drużynie za to jest każdy, kto ma coś ciekawego i autentycznego do zaoferowania. Bum, bum, tratatam, niech żyje patos!

Wróć do „Dziennikarstwo i publicystyka”