Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Wiedźmin

Poleć ciekawy film, który oglądałeś. Napisz swoją recenzję.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
szopen
Pisarz pokoleń
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Wiedźmin

Postautor: szopen » czw 25 lip 2019, 10:28

Ostatni post z poprzedniej strony:

Miały pomalowane twarze w zielone twarze. Gdyby były zielone, Geralt by raczej nie zobaczył pasów.

Awatar użytkownika
P.Yonk
WModerator
WModerator

Wiedźmin

Postautor: P.Yonk » pt 26 lip 2019, 15:45

One są zielone, tylko odbiorniki macie niewyregulowane... :P

"Im więcej ćwiczę, tym więcej mam szczęścia"
"Jem kamienie. Mają smak zębów."

Awatar użytkownika
echO
Pisarz domowy

Wiedźmin

Postautor: echO » pt 26 lip 2019, 20:21

Bartosh16 pisze:Source of the post Z Sagi o Wiedźminie nie wynika jednoznacznie kolor skóry, przyznaję.

A ja coś kojarzę, że były nawet brzozwe, czyli takie o kolorze brzozy, ale pewności nie mam. Trzeba by to sprawdzić. Ja w każdym razie tak to sobie zapisałem w pamięci, że driady bywały różne.
Bartosh16 pisze:Source of the post Np. trudno mi sobie wyobrazić poważny film, w którym Achilles jest tchórzem. Albo czarodziej nie włada magią. Olbrzymy są niskie i krasnoludy wysokie. Najwidoczniej nie-zielone driady przyjdzie mi zobaczyć.

Zapamiętaj moje słowa: to będzie najmniejszy problem tego serialu. Najmniejszy.

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra

Wiedźmin

Postautor: Godhand » pt 26 lip 2019, 22:45

Driady miały "ludzki" kolor skóry, zabarwiony na "odcienie lasu" (jasnooliwkowy, orzechowy, czerwonawy, zielonkawy).

G.

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Wiedźmin

Postautor: Bartosh16 » sob 27 lip 2019, 13:08

Żebyśmy niedawno nie rozmawiali o whitewashingu i blackwashingu...

Nie wiem może to ze mną jest coś nie tak, ale ja nie mam wielkich wymagań względem takich rzeczy. Z książkowych opisów IMO niewiele wynika. W grze driady były zielone, najady niebieskie i w jakiś sposób wpasowuje się to w moje wyobrażenia. Jak zapewne i większości osób.
Kolory lasu? Być może, a być może ktoś się za dużo naoglądał 'Czarnej Pantery', bo Driady bardziej przypominają Dora Milaje - efekciarskie kiecki, fajowe dzidy i ciemna skóra. Tylko czekać aż skrzyżują ręce na piersi i krzykną: "Wakanda Forever".
Nie, wybaczcie, ale wątpię, żeby Sapkowski w trakcie pisania miał taki pomysł. Idę o zakład, że myślał o leśnych europejkach, i nawet jeśli dziwnym przypadkiem natrafiłby w latach 90-tych na Marvelowski komiks, do głowy by mu nie przyszło malować driady na czarno.

Handlarz z Ofiru w dodatku 'Krew i wino' był ciemnoskóry. I nie mam z tym problemu, jako dla Południowca jest to najbardziej normalne. Lud Skellige przypomina Skandynawów - czerstwi, silni, i sorry ale biali.

Wiarygodność. To słowo klucz, którego nauczyłem się na tym Forum przeszło dziesięć lat temu. Tekst, i dzieło jako takie, ma być przede wszystkim wiarygodne. Ma dać się uwierzyć. Owszem, można pisać o kruchej dziewczynce która nakładła po pysku zaprawionego w bojach weterana, tylko kto w to uwierzy? Driady różnorodne? Kupiłbym to. Ale to:

Obrazek

Tego nie kupuję.
Z taką samą stanowczością bym zrzędził, gdyby były białe. Albo żółte. Zwyczajnie tego nie kupuję.

Dla lepszego zrozumienia problemu grupa facetów powinna się oburzyć, że wszystkie driady to kobiety. Wszak to dyskryminacja płciowa. Może to się komuś wydać dziwne, ale dyskryminacja płciowa działa w obie strony.

Przyszło mi ostatnio do głowy, że Rose Leslie jako Triss byłaby świetnym chwytem i puszczeniem oka do fanów GoT.

"Racja jest jak dupa - każdy ma swoją" - Józef Piłsudski

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
echO
Pisarz domowy

Wiedźmin

Postautor: echO » sob 27 lip 2019, 16:32

Btw. Nie wiadomo, czy te czarnoskóre cudeńka to w ogóle driady... To mogą być elfy :) (o których wszak jest mowa w trailerze; a o driadach nic a nic)

Awatar użytkownika
slavec2723
Dusza pisarza

Wiedźmin

Postautor: slavec2723 » sob 27 lip 2019, 16:42

echO pisze:Source of the post Btw. Nie wiadomo, czy te czarnoskóre cudeńka to w ogóle driady... To mogą być elfy

raczej wątpliwe. W trailerze przebija bowiem wątek z "Miecza przeznaczenia" - Geralt napotyka Ciri w Brokilonie, więc to raczej driady.

Nie zawieszam poprzeczki zbyt wysoko, liczę że po prostu to da się oglądać, - i wizualnie wygląda to nieźle, Cavill się broni, co do reszty
obsady można mieć większe, lub mniejsze zastrzeżenia.

To może być w miarę dobry serial, może być średniawy, a może się okazać kupą łajna.
Jest zbyt wcześnie.
Ale podoba mi się, że zabieracie głos w dyskusji, znaczy że Wam zależy :)

(...) zapoznam pana z moim wydawcą. To jest łajdak, jak wszyscy wydawcy. Ale uczciwy łajdak.
Paul Barz - "Kolacja na cztery ręce"

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Wiedźmin

Postautor: Bartosh16 » ndz 28 lip 2019, 12:40

W żadnym miejscu nie napisałem, że serial będzie do duszy z powodu, że w rolach driad obsadzono ciemnoskóre aktorki. Uważam po prostu, że to kiepskie zagranie.

Cały czas porównuję to do Gry o Tron, serialu który w ostatnich latach był jednym z bardziej udanych i popularnych (pomijam wydarzenia ostatnich sezonów). Miałem przyjemność czytać sagę i obejrzeć widowisko. Tak, były zmiany względem pierwowzoru, niektóre mniej, niektóre bardziej udane.

Daenerys nie ma fioletowych oczu jak wszyscy Targaryenowie. Emilia Clarke powiedziała, że noszenie soczewek kiepsko wpływa na jej oczy.
Yara Greyjoy to IMO wybryk natury, ale to akurat wybitnie subiektywne. Zmieniono imię, żeby ludziom nie myliła się z dziką o imieniu Osha.
Wiele kobiet, które w sadze użyczały swego ciała temu czy tamtemu, zastąpiono w serialu niejaką Rose. To też jestem w stanie zrozumieć, zatrudniać statystkę do kilku ról, kiedy można obsadzić jedną aktorkę? Koszty i logistyka.
Zmiany były, ale mniej czy bardziej uzasadnione. Nawet gorsza jakość ostatnich sezonów była w pewien sposób uzasadniona - trudno z tak monumentalnej sagi zrobić wiernie odwzorowany serial, bo sezonów musiałoby być ze trzydzieści.

Ale fundamenty zostały zachowane.
Żyjący Targeryenowie mają srebrne włosy.
Lannisterowie są blondynami.
Starkowie mają ciemne włosy za wyjątkiem Sansy, która włosy ma po matce.
Mieszkańcy Dorne mają południową urodę, mieszkańcy Winterfell mają północną urodę. Przybysze zza Wąskiego morza są ciemnoskórzy i też nikt nie ma z tym problemu. Dothrakowie mają arabsko-latynoską urodę, powiedziałbym. Ok. To wszystko jest strawne.

Nikt nie obsadził rudego w roli Jaimego Lannistera. Jon Snow nie jest blondynem. Theon Greyjoy nie jest czarny. Sansa Stark nie deklaruje biseksualności, za to Oberyn Martell jest seksualnie liberalny i ma to potwierdzenie w książce. Renly Baratheon i Loras Tyrell są gejami. Nikt nie ma z tym problemu. Nikt nie pieje z zachwytu: "Kurczę, postanowiliśmy, że Arya Stark będzie reprezentantką LGBT i uważamy, że to cool".

Serial nie musiał robić ukłonów stronę lewicowych ideałów, żeby zyskać popularność, rozgłos i zysk.

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra

Wiedźmin

Postautor: Godhand » pn 29 lip 2019, 10:49

Mnie czarnoskóra pani driada nie przeszkadza, driady dziwne są, kto je tam wie co one w tych lasach wyprawiają ;)
Dużo bardziej przeszkadza mi np. brak loków Yen.

G.

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
slavec2723
Dusza pisarza

Wiedźmin

Postautor: slavec2723 » wt 30 lip 2019, 06:42

Godhand pisze:Source of the post Mnie czarnoskóra pani driada nie przeszkadza, driady dziwne są, kto je tam wie co one w tych lasach wyprawiają ;)
Dużo bardziej przeszkadza mi np. brak loków Yen.

G.

prawda?
w ogóle Yennefer jest za młoda, już bardziej do roli pasowała Grażyna Wolszczak, chcieliśmy wiedźmy, a nie czarodziejki. Czarodziejką może być mała Ciri. Ja już nie mam high hopes, to się nawet nie otrze o GOT, ale fajnie, że jednak ekranizują. Widzieć - w sumie dobrze zrealizowanego wizualnie "Wiedźmina" - to też coś. Żeby zrobić coś epickiego, to za kamerą musiałby stanąć pasjonat na miarę Petera Jacksona.
Jestem więc jak Wałęsa - za, a nawet przeciw.

(...) zapoznam pana z moim wydawcą. To jest łajdak, jak wszyscy wydawcy. Ale uczciwy łajdak.

Paul Barz - "Kolacja na cztery ręce"

Awatar użytkownika
szopen
Pisarz pokoleń
Kontaktowanie:

Wiedźmin

Postautor: szopen » pn 05 sie 2019, 20:56

Tego ...

Freya o Ciri:
For her, it is just disguising herself as a boy and going out and playing on the streets.

O ile wiem, Ciri bawiła się z chłopcami, ale się za nich raczej nie przebierała.

Hissrich:
she came to a realization that it is in those strong women and the earlier short stories where the foundation for this series could be built. ... It’s about family and monsters ... I think it is impossible to write a fantasy without relating the current real world to it. The good news is that these books are incredibly political. They deal with racism, they deal with xenophobia, they deal with feminism.

https://www.denofgeek.com/us/tv/netflix ... sm-fantasy

Coś czuję, że nawet nie obejrzę jednego odcinka i że wyjdzie coś w rodzjau hollyłódzkiego produktu szczerbicopodobnego.

Added in 1 hour 40 minutes 8 seconds:
Chciałbym to jakoś skomentować, ale jedyne adekwatne trzy słowa zawierają się w znanym skrócie OJP.

Wywiad z facetem grającym elfa. Jego przemyślenia na temat serialu.

the story holds up a mirror as to how westerners still like to perceive the world through the eyes of the white straight man who needs to hold up a certain body of social standards that are often passed on through the fear of losing one’s role in the world and unregarded trauma through conditioning. Being a white man myself, I was glad to open a little door inside of me as to what it feels like to be discriminated against on the basis of race. .... I’m glad that “white male straight privilege” is finally being turned on its head to create space for the acceptance of everybody for who they are and truly want to be.

https://redanianintelligence.com/2019/0 ... englander/

Awatar użytkownika
echO
Pisarz domowy

Wiedźmin

Postautor: echO » pn 05 sie 2019, 22:30

szopen pisze:Source of the post Coś czuję, że nawet nie obejrzę jednego odcinka i że wyjdzie coś w rodzjau hollyłódzkiego produktu szczerbicopodobnego.

Och, to będzie gorsze :) Wieszczę powtórkę z Mrocznej Wieży, już to widzę. Totalnie to sprofanują, póki co wszystko na to wskazuje, nie potrafię wskazać bodaj jednej w całości poprawnie wykonanej rzeczy - tak, wiem, że widziałem całe nic, zdjęcia, trailer, wypowiedzi twórców, wszystko toto fusy, a ja nie mam kompetencji prawdziwego wieszcza, stawiam jednak va banque, że szykuje się porażka jakich mało.

Naturalnie czekam na to z ciekawością. Tak czy inak obejrzę całość, choćbym miał to robić z płaczem.

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra

Wiedźmin

Postautor: Godhand » wt 06 sie 2019, 08:24

echO pisze:Source of the post(...)nie potrafię wskazać bodaj jednej w całości poprawnie wykonanej rzeczy

Ale co to znaczy "poprawnie"?

G.

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Wiedźmin

Postautor: Bartosh16 » wt 06 sie 2019, 09:24

echO pisze:Source of the post nie potrafię wskazać bodaj jednej w całości poprawnie wykonanej rzeczy

Póki co po prostu docierają do nas takie a nie inne informacje. Kurczę, świetnie, Netflix bierze na tapetę RPG-owy fenomen ostatnich lat i zrobi z niego manifest polityczny. Cudnie. Dokładnie o to nam, fanom literatury i gry chodziło. Kto by tam chciał walkę, akcję i romans, jak w grze czy w książce? My chcemy czarnych driad i postępowych ludzi w Królestwach Północy! Dokładnie tego świat obecnie potrzebuje. Kolejnego filmowo-serialowego manifestu.

A tak na serio, akceptowaliśmy homoseksualizm Ciri, zanim to było modne. Współczuliśmy nieludziom, zanim to było modne. W latach, kiedy czytaliśmy 'Sagę' nie było całej tej politycznie poprawnej nagonki.

Najbardziej martwi mnie, że są ludzie gotowi wyłożyć miliony dolarów, by taką a nie inną wizję świata nam sprzedać nawet kosztem czegoś, co uważamy za sacrum.

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
echO
Pisarz domowy

Wiedźmin

Postautor: echO » śr 07 sie 2019, 22:27

Bartosh16 pisze:Source of the post Najbardziej martwi mnie, że są ludzie gotowi wyłożyć miliony dolarów, by taką a nie inną wizję świata nam sprzedać nawet kosztem czegoś, co uważamy za sacrum.

Fantastyka, nie? :D Czuję w moczu, że tak właśnie jest-będzie.

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Wiedźmin

Postautor: Bartosh16 » czw 08 sie 2019, 08:56

Co najgorsze, że może to odnieść skutek odwrotny do zamierzonego. Taka forsowana wizja może wywołać niechęć u ludzi, którzy do tej pory mieli to wszystko gdzieś, i spotęgować u tych, którzy już ją czuli.

Moja ś. p. babcia posyłała mnie do kościoła prawie że przemocą, bo bardzo chciała mieć księdza w rodzinie. To zaskutkowało tym, że do dziś nie lubię chodzić do kościoła. Obawiam się podobnego efektu tutaj. Zamiast zwiększyć akceptację mniejszości, takie przedstawienie historii jeszcze dodatkowo ją zmniejszy.
Szczególnie u fanów sagi i gry, którzy w imię politycznej poprawności i lewackich ideałów dostaną nie to, czego chcieli.

Mój blog "Otwórz oczy"

Wróć do „Filmy/seriale”