NAJLEPSZAMINIATURAMARCA 2020 :arrow: GŁOSUJEMY :text-link: TUTAJ :!:

Luźne pytania i zagadnienia dot. pisania

Wszystkie pytania o sprawy techniczne dotyczące pisania

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Navajero » wt 11 wrz 2012, 15:01

Ostatni post z poprzedniej strony:

Pisanie z "lepszym" nie ma sensu, chyba jako wprawka dla "gorszego". Pisać razem mogą równi sobie poziomem pisarze. Każdy z nich rzecz jasna jest w czymś lepszy niż pozostali, dlatego to świetne ćwiczenie dla wszystkich.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Majorette
Dusza pisarza

Postautor: Majorette » sob 15 wrz 2012, 09:36

Może rozwinę nieco post nade mną. Jeśli chodzi o uczenie się od siebie, to wspólne pisanie lub jego kalekie próby to całkiem niezłe rozwiązanie. Mam znajoma na całkiem podobnym do mojego poziomie, z tym że ona specjalizowała się w szeroko pojętych opisach erotycznych, a ja w krwawej siekaninie. Ona dzięki mnie nauczyła się jak opisywać latające flaki, rozgniatane mózgi i odnóża, a ja się dowiedziałam jak należy opisywać seks.
Tak więc da się od siebie wzajemnie uczyć, tylko trzeba chcieć.

Awatar użytkownika
Sepryot
Legenda pisarstwa
Kontaktowanie:

Postautor: Sepryot » sob 15 wrz 2012, 11:23

LubieCię pisze:Ona dzięki mnie nauczyła się jak opisywać latające flaki, rozgniatane mózgi i odnóża, a ja się dowiedziałam jak należy opisywać seks.

No, to teraz podbijecie rynek wydawniczy.

[center]1 | 2 | 3 | 4 | O poezji[/center]

Awatar użytkownika
Majorette
Dusza pisarza

Postautor: Majorette » sob 15 wrz 2012, 16:59

Seprioth pisze:
LubieCię pisze:Ona dzięki mnie nauczyła się jak opisywać latające flaki, rozgniatane mózgi i odnóża, a ja się dowiedziałam jak należy opisywać seks.

No, to teraz podbijecie rynek wydawniczy.

Czy to był sarkazm?

Awatar użytkownika
Sepryot
Legenda pisarstwa
Kontaktowanie:

Postautor: Sepryot » sob 15 wrz 2012, 17:09

Owszem. Ale taki delikatny, sympatią podszyty. :P

Awatar użytkownika
merdevsky
Pisarz domowy

Postautor: merdevsky » sob 15 wrz 2012, 20:55

A tak w ogóle to po co uczyć się od koleżanki, skoro mamy biblioteki pełne mniej lub bardziej znanych, klasyków?

ZBANOWANY ZA CHAMSTWO.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » sob 15 wrz 2012, 21:55

Bo Tołstoj nie zaproponuje Ci wspólnego pisania? :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Filip
Pisarz pokoleń

Postautor: Filip » ndz 16 wrz 2012, 09:42

Warto pisać wspólnie, zwłaszcza w parach mieszanych - jeżeli nawet nie powstanie dobra książka, to z pewnością dzieci będą śliczne.

Awatar użytkownika
Natasza
Zasłużony
Zasłużony
Kontaktowanie:

Postautor: Natasza » ndz 16 wrz 2012, 09:50

Pilif pisze:jeżeli nawet nie powstanie dobra książka, to z pewnością dzieci będą śliczne.

na to jest rada z Hegla - wiek pozwala mi jej udzielić - wystarczy dobra koncepcja i antykoncepcja...
(może to teza i antyteza była?... ech, ten wiek...)

Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt.(Wittgenstein w połowie rozumiany)

Awatar użytkownika
Sepryot
Legenda pisarstwa
Kontaktowanie:

Postautor: Sepryot » ndz 16 wrz 2012, 11:31

Pilif pisze:Warto pisać wspólnie, zwłaszcza w parach mieszanych - jeżeli nawet nie powstanie dobra książka, to z pewnością dzieci będą śliczne.

To miało swój romantyzm w czasach rękopisów, kiedy można było nimi wyściełać podłogę. :P

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 2

Postautor: Andrzej Pilipiuk » ndz 16 wrz 2012, 15:55

Natasza pisze: wystarczy dobra koncepcja i antykoncepcja...

Ech dziewczyny, ale dlaczego chcecie ograniczać swoją płodność?
Niemowlę śpi nawet 18 godzin na dobę. Chłopa do roboty dziecko
spać a same siadajcie pisać książki ;)

Awatar użytkownika
Caroll
Pisarz pokoleń

Postautor: Caroll » ndz 16 wrz 2012, 16:01

Andrzej Pilipiuk pisze:Niemowlę śpi nawet 18 godzin na dobę.

Tak tylko piszą w książkach, żeby nie odstraszać:D

Awatar użytkownika
Natasza
Zasłużony
Zasłużony
Kontaktowanie:

Postautor: Natasza » ndz 16 wrz 2012, 16:01

Andrzej Pilipiuk pisze:Ech dziewczyny, ale dlaczego chcecie ograniczać swoją płodność?

Ja nie swoją... (że ograniczam)

Andrzej Pilipiuk pisze:Niemowlę śpi nawet 18 godzin na dobę.

Gdy przydusić poduszeczką nawet dłużej ;)

Andrzej Pilipiuk pisze:Chłopa do roboty
.
o to-to! z zastrzeżeniem patrz wyżej ;)
Ostatnio zmieniony ndz 16 wrz 2012, 16:03 przez Natasza, łącznie zmieniany 2 razy.

Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt.(Wittgenstein w połowie rozumiany)

Awatar użytkownika
Frank Black
Pisarz osiedlowy

Postautor: Frank Black » ndz 16 wrz 2012, 17:18

Dziecko to kupa szczęścia, z naciskiem na kupę...

Nemezis666 - moja propozycja jest taka - wymyśl sobie dwóch bohaterów Waszego wspólnego opowiadania i niech każdy z Was opisuje przygody swojego, a pod koniec łączycie to w całość.
Takie eksperymenty już były.

"Stąpać po krawędzi, gdzie lęk i strach..."

Muszę uczyć się polityki i wojny, aby moi synowie mogli uczyć się matematyki i filozofii. John Adams.

Awatar użytkownika
Nem
Dusza pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Nem » ndz 16 wrz 2012, 19:58

Hahaha xD, dziękuję za rady, nawet jeśli z niektórych nie mogę skorzystać. Na razie wolałabym płodzić literaturę, na potomstwo jeszcze czas.

Navajero pisze:Bo Tołstoj nie zaproponuje Ci wspólnego pisania? :)

Navajero, LubięCię i jej koleżanki mogłyby nie być zachwycone Tołstojem, bo on preferował trochę inny sposób przedstawiania wnętrz i stosunków ludzkich ;p.

Pilif pisze:Warto pisać wspólnie, zwłaszcza w parach mieszanych - jeżeli nawet nie powstanie dobra książka, to z pewnością dzieci będą śliczne.

Pilif, może i nie byłyby śliczne te dzieci, za to jakie zdolne! To byłaby idealna fuzja talentów w jednym dziele ;D.

Andrzej Pilipiuk pisze:Chłopa do roboty dziecko
spać a same siadajcie pisać książki ;)

Gorzej jak chłop też chcący pisać. Takiemu ciężko byłoby utrzymać trzyosobową rodzinę.

Frank Black pisze:Nemezis666 - moja propozycja jest taka - wymyśl sobie dwóch bohaterów Waszego wspólnego opowiadania i niech każdy z Was opisuje przygody swojego, a pod koniec łączycie to w całość.
Takie eksperymenty już były.

Frank Black, myśleliśmy już tym. Jestem wielką fanką braci Strugackich i zawsze inspirowało mnie, że tych dwoje pisało razem. Jak tworzyli fabuły? Czy dzielili się pracą czy każdy "pisał" swoje? Ich książki są spójne, a mimo wyróżniają się nie tylko świetnymi pomysłami z dziedziny astrofizyki (jak na tamte czasy), ale też genialnymi spostrzeżeniami na temat człowieka, społeczeństwa, ludzkiej natury.
Niby można by tak zrobić, że jedno pisze postacie, drugie fabułę, jedno wymyśla astronomię świata, a drugie tworzy jakieś technologie czy niuanse biologiczne, ale to wszystko można dogadywać nawet z osobna, a we wspólnych dziełach zawsze prędzej czy później ktoś zaczyna przejmować inicjatywę, gdzieś jest konflikt. Nie ma jak rozdzielić pracy. Jest wiele pomysłów, ale dzieło tylko jedno, więc większość z tych pomysłów się marnuje.
A ja chciałabym z tego wyciągnąć jak najwięcej. Coś jak rozgrywanie literackiej partii szachów. Wspinanie się na wyżyny wyobraźni, kreatywności, talentu, żeby zmierzać się na poziomie narracji, kreacji bohaterów, fundamentów fabuły, podejmowanej tematyki, estetyki prezentowania.
Navajero ma rację. Do tego trzeba równych poziomów. A czy poziomy mogą być kiedykolwiek równe gdy się pisze przede wszystkim inaczej?

Awatar użytkownika
Frank Black
Pisarz osiedlowy

Postautor: Frank Black » ndz 16 wrz 2012, 20:20

Swego czasu czytałem fajne opko Łasica, któe pisała z kimś jeszcze (o Mroczkiewicz). Polegało to na tym, że Łasic pisała historię z perspektywy jednego bohatera a Jej znajomy z perspektywy drugiego. W Pewnym momencie fabuła się zazębiała i wychodziła fajna historia.

Osobiście piszę cykl opowieści "Przypadki Romana G." wraz z moją dziewczyną. Piszemy wspólnie. Nie ma podziału "ty piszesz to a ja to". Razem układamy fabułę. Razem pracujemy nad opowiadaniem. Razem zastanawiamy się nad historią, którą chcemy opowiedzieć i nakręcamy dialogi czy zwroty akcji.

" - Diagnoza jest prosta. To hipochondria - powiedział doktor Raus.
- Hipojądria? - zapytałem przerażony. - Znaczy, że co? Że utną mi... Ale mnie tylko tyłek bolał! - zaprotestowałem"

I takie tam...

W każdym razie pisanie w duecie jest fajne.

"Stąpać po krawędzi, gdzie lęk i strach..."

Muszę uczyć się polityki i wojny, aby moi synowie mogli uczyć się matematyki i filozofii. John Adams.

Wróć do „Jak pisać?”