Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Dialogatornia - kwalifikacje do warsztatów z pisania dialogów

Narracja pierwszoosobowa

Wszystkie pytania o sprawy techniczne dotyczące pisania

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator
OSTRZEŻENIA: 0

Narracja pierwszoosobowa

Postautor: Bartosh16 » czw 07 wrz 2017, 14:37

Siema

Mam zamiar napisać małe coś z pierwszej osoby, ale chciałbym uniknąć paskudnej przypadłości, jaką los mnie obdarzył - szczątkowych opisów postaci.
Tutaj pada pytanie - czy i jak, pisząc z pierwszej osoby, powinienem opisać podmiot liryczny? Co w sytuacji, gdy chcę sprawić, by czytelnik wczuł się w głównego bohatera, i patrzył na świat jego oczami?

"Racja jest jak dupa - każdy ma swoją" - Józef Piłsudski

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Narracja pierwszoosobowa

Postautor: Navajero » czw 07 wrz 2017, 14:40

Przeczytaj jakąś dobrą książkę napisaną w narracji pierwszoosobowej i będziesz wiedział :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Narracja pierwszoosobowa

Postautor: Romecki » czw 07 wrz 2017, 14:41

Ale widzisz, zaletą tego typu narracji jest to, że właśnie wchodzisz w bohatera, w jego myśli i uczucia, uciekając od fizys, za to masz większe pole manewru w opisywaniu zewnętrza jego oczyma.
Choć jak już musisz, to odbicie w lustrze czy innej gładkiej powierzchni, ewentualnie krzyk kogoś w duchu "Mogłeś nie zakładać tej sraczkowej koszuli! nienawidzę jej!" zapewnia Ci fizys. Psyche - no tu masz wolność stuprocentową.

Ale ogólnie to trudna narracja.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Narracja pierwszoosobowa

Postautor: Bartosh16 » czw 07 wrz 2017, 15:06

@Nav, polecisz jakiś tytuł?
Czytałem kilka pozycji, ale większość, bodajże nawet wszystkei, były pisane z konkretnej perspektywy, czyli np.: "Jestem wysokim, zaje***ści przystojnym facetem z dużym ego, włosami na żel, zawsze noszę dżinsy i aparat na zębach z gumkami w kształcie $" subtelnie wplecione w znaki na pierwszych stronach. I wtedy jako czytelnik mimo wszystko oglądasz film z perspektywy trzeciej osoby z owym bohaterem w roli głównej.
A mi chodzi o film w stylu POV, jak Blair Witch Project, gdzie czytelnik może oglądać pisaną przeze mnie historię jak przez gogle VR. Gdzie nie myśli: "Widzę tego gościa" tylko "Jestem tym gościem".

@Romku, dokładnie coś takiego przeszło mi przez myśl, że mam jakąś dowolność w opisie. Szukałem potwierdzenia.

"Racja jest jak dupa - każdy ma swoją" - Józef Piłsudski

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Narracja pierwszoosobowa

Postautor: Navajero » czw 07 wrz 2017, 15:16

Jest sporo takich książek, sam napisałem kilka w tej narracji :) Fajne jest np. "Imię róży" Eco, choć trochę stylizowane.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Natasza
Zasłużony
Zasłużony
Kontaktowanie:

Narracja pierwszoosobowa

Postautor: Natasza » czw 07 wrz 2017, 15:23

Lustro jest "ograne"
Można próbować technikami przemiany: jako dziecko byłam pulchną blondynką, teraz.... (i tu wygląd)
Można cytować opinie innych
mozna nie zajmować się wyglądem :D

Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt.(Wittgenstein w połowie rozumiany)

Augusta
Pisarz
Pisarz

Narracja pierwszoosobowa

Postautor: Augusta » czw 07 wrz 2017, 17:02

Bartosh16 pisze:Source of the post Siema

Mam zamiar napisać małe coś z pierwszej osoby, ale chciałbym uniknąć paskudnej przypadłości, jaką los mnie obdarzył - szczątkowych opisów postaci.
Tutaj pada pytanie - czy i jak, pisząc z pierwszej osoby, powinienem opisać podmiot liryczny? Co w sytuacji, gdy chcę sprawić, by czytelnik wczuł się w głównego bohatera, i patrzył na świat jego oczami?

A po co rozbudowany opis?
Mam na myśli wygląd.
Bo wnętrze wyniknie samo, z narracji.
Przemycaj w treści detale, nie od razu z grubej rury: jestem wysokim blondynem, mam niebieskie oczy, mięsiste usta i szeroką klatę ;)
W treści.
Laska mówi do narratora: kocham twoje oczy, są takie niebieskie jak coś tam...
Matka mówi: kiedy mój Jasiu skończył szesnaście lat, przerósł ojca, a przecież Franek ma prawie dwa metry wzrostu...
etc...
i tak sobie składaj wygląd bohatera z małych puzzli ;)

A co do utożsamiania, czytelnik nie utożsamia się przez wygląd, a zachowania bohatera :)

f

Wróć do „Jak pisać?”