Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Trudności

Wszystkie pytania o sprawy techniczne dotyczące pisania

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 0

Trudności

Postautor: Navajero » śr 07 mar 2018, 13:27

Ostatni post z poprzedniej strony:

Zamieść tekst na forum, a dostaniesz informację zwrotną. Żeby Ci tylko oko nie zbielało :P

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
ravva
Legenda pisarstwa

Trudności

Postautor: ravva » śr 07 mar 2018, 14:20

Strzałka pisze:Największym zabójcą chęci do pisania jest brak informacji zwrotnej. Nie mam czytających znajomych (...)
czytający znajomi to nie problem, wszyscy komentują text w ten sam sposób: fajne. z nieczytającymi jest łatwiej, bo tego typu komentarze do textu masz z glowy ;-)
strzalka pisze: I nie wiem. Tekst jest cienki? Skasować? Pisać dalej? Może więcej dobrego zrobię, wkładając naczynia do zmywarki?
To uczucie zawieszenia w próżni jest okropne.
większośc piszacych ma ten sam problem.

Druga sprawa to poprawianie. Za dużo poprawiam. Siedzę i zmieniam, bo słowo mi „nie brzmi”, bo powtórzenie, bo sylaby się nie zgadzają, bo cośtamcośtam. Bez sensu.
i ten również.

Serwus, siostrzyczko moja najmilsza, no jak tam wam?
Zima zapewne drogi do domu już zawiała.
A gwiazdy spadają nad Kandaharem w łunie zorzy,
Ty tylko mamie, żem ja w Afganie, nie mów o tym.
(...)Gdy ktoś się spyta, o czym piszę ja, to coś wymyśl,
Ty tylko mamie, żem ja w Afganie, nie zdradź nigdy.

Awatar użytkownika
Juliahof
Debiutant
Debiutant

Trudności

Postautor: Juliahof » śr 07 mar 2018, 14:37

Strzałka pisze:Source of the post Największym zabójcą chęci do pisania jest brak informacji zwrotnej. Nie mam czytających znajomych

Jak najszybciej wstaw tutaj jakiś fragment, tu jest masa czytających znajomych :) Czekamy :)

Awatar użytkownika
Kruger
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Trudności

Postautor: Kruger » śr 07 mar 2018, 15:07

Lepiej zamknięte opowiadanie, byle nie za długie.

Awatar użytkownika
Juliahof
Debiutant
Debiutant

Trudności

Postautor: Juliahof » śr 07 mar 2018, 15:30

Kruger pisze:Source of the post Lepiej zamknięte opowiadanie, byle nie za długie.

Dla mnie może być fragment, niekoniecznie zamknięta całość :D

Awatar użytkownika
Swoja Basn
Pisarz domowy

Trudności

Postautor: Swoja Basn » śr 07 mar 2018, 18:03

Ja nie mam talentu do pisania, jestem rzemieślniczką i mam sporą wyobraźnię, lecz tego co sobie wyobrażam nie potrafię przelewać na papier. Potrafię zawiesić pisanie na długie tygodnie, czekając aż wpadnie mi do głowy słowo, dzięki któremu pociągnę jakiś fragment. Zniechęca mnie też do pisania surowizna, jaka bije z moich tekstów. I to nie jest ta rasowa surowizna, tylko zdania jak z podręcznika do wosu. Albo nawet gorsze. Także to moja największa bolączka, nie potrafię tworzyć klimatu, emocji. No ale znajomi /rodzina lubią mnie czytać, dostaję od nich satysfakcjonujące informacje zwrotne, więc dla nich skrobię tyle ile się zmuszę, choć poodrzucały mnie już wszystkie wydawnictwa:)

Będę śniła swoją baśń
Powrócę tutaj znowu
W mrocznych zamkach skryty skarb
Lecz jak?

Awatar użytkownika
Strzałka
Pisarz domowy

Trudności

Postautor: Strzałka » śr 07 mar 2018, 20:35

Navajero pisze:Zamieść tekst na forum, a dostaniesz informację zwrotną. Żeby Ci tylko oko nie zbielało :P

Spoko. Z byakuganem to już mi nikt na wiosce nie podskoczy :twisted:
Juliahof pisze:
Kruger pisze:Source of the post Lepiej zamknięte opowiadanie, byle nie za długie.

Dla mnie może być fragment, niekoniecznie zamknięta całość :D

Pewnie wrzucę fragment czegoś większego. Nie umiem pisać opowiadań.

Swoja Basn pisze:Ja nie mam talentu do pisania, jestem rzemieślniczką i mam sporą wyobraźnię, lecz tego co sobie wyobrażam nie potrafię przelewać na papier. Potrafię zawiesić pisanie na długie tygodnie, czekając aż wpadnie mi do głowy słowo, dzięki któremu pociągnę jakiś fragment. Zniechęca mnie też do pisania surowizna, jaka bije z moich tekstów. I to nie jest ta rasowa surowizna, tylko zdania jak z podręcznika do wosu. Albo nawet gorsze. Także to moja największa bolączka, nie potrafię tworzyć klimatu, emocji.

Bycie rzemieślnikiem wymaga po prostu nieco innego podejścia.
Klimat można rozbić na poszczególne składowe. Kolor, dźwięk, zapach otoczenia, rytm poszczególnych słów i całych zdań, ruch lub jego brak, i tak dalej.
Są na to dwa ćwiczenia: rozgrzebywanie scen z ulubionych książek i podglądanie, jak zrobili to mądrzejsi oraz dopasowywanie słów/określeń do codziennych/niecodziennych sytuacji.
Emocje to z kolei reakcja organizmu na niedostateczną ilość informacji. Czysta fizjologia :)

Awatar użytkownika
martar
Pisarz domowy

Trudności

Postautor: martar » śr 14 mar 2018, 17:39

Być może to nie najlepsze miejsce, żeby o to pytać, ale skoro zdarzyła się okazja... Co to znaczy "nie za długie" opowiadanie? Jak długie teksty można umieszczać na forum w jednym temacie? Szukałam na ten temat informacji w regulaminie, ale nic nie znalazłam.

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Trudności

Postautor: Rubia » śr 14 mar 2018, 19:23

Regulamin nie stawia autorom ograniczeń, jeśli chodzi o objętość tekstów :D Maksymalna pojemność jednego posta w Tu wrzuć... to około 60 000 znaków, czyli ponad 30 standardowych stron (po 1800 znaków). Tak długie teksty są jednak męczące dla czytelników, w warunkach, jakie mamy na forum. 20 - 25 000 znaków to długość optymalna, jak na moje wyczucie, gdyż wtedy sporo można już o tekście powiedzieć. Na naprawdę krótkie opowiadania jest dział Miniatur.

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
Kingsleigh
Zarodek pisarza

Trudności

Postautor: Kingsleigh » śr 14 mar 2018, 20:24

Nic tak szybko nie zabija mojego zapału do pisania jak research. Staram się z tym usilnie walczyć, ale czasami jest to ponad moje siły. Cały ten proces sprowadza tworzenie jakiejś historii z magicznej krainy inspiracji do szarej rzeczywistości. Wiem jednak, że dobry research bywa niezbędny. Czasami przeskakuję ten problem oddając się kreowaniu własnych światów, w których ja rozporządzam regułami ich działania. Poza tym ciężko u mnie o codzienne pisanie. Kolejna rzecz, nad którą staram się pracować.

Awatar użytkownika
anowi
Dusza pisarza

Trudności

Postautor: anowi » czw 15 mar 2018, 15:18

JD pisze:jakie macie największe wyzwania podczas procesu pisania? Czy to dziennie, czy to już (w odniesieniu do profesjonalistów) na etapie wydawania? Co staje się powodem jakiegoś oporu, niechęci, powstrzymuje przed ukończeniem danej pracy (opowiadania, noweli czy powieści)?
Dwa etaty i chęć założenia nogi na nogę po powrocie z pracy.
Jeśli udaje mi się mieć 1 weekend wolny w miesiącu, to czuję, że latam (a razem ze mną mózg), a w tygodniu pisanie po 20-tej zwyczajnie nie ma sensu, bo wychodzą paskudztwa.
Gdyby tak myśli i to, co siedzi w głowie same napisały tekst za mnie (i za siebie)...:wink:

Wróć do „Jak pisać?”