Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

TARTAK czyli POGOTOWIE LITERACKIE

Wszystkie pytania o sprawy techniczne dotyczące pisania

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Begied21
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 1

Postautor: Begied21 » czw 22 lut 2018, 00:53

Ostatni post z poprzedniej strony:

Na razie siedzę nad czymś innym bo matura wisi nad głową i słabo trochę, więc teraz myślę chociaż nad tym jak zrobić żeby było spójnie, fajnie i sensownie, w wakacje jeszcze będę miał czasu trochę. :roll:

Jak to mawia święta Ziuta - olej risercz, daj uczucia...

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Navajero » czw 22 lut 2018, 00:56

Trzeba najpierw trenować na krótkich tekstach. Jak spróbujesz drogi na skróty, stracisz tylko czas.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » czw 22 lut 2018, 07:53

Naucz się - dobrze - najprostszej narracji, trzecioosobowej, ale na poziomie zbliżonym do druku, wtedy zacznij eksperymentować. Bo to, o co pytasz, to są w zasadzie zabawy a la Mitchell w "Atlasie chmur". Ja bym się nie porywał teraz.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
iris
WModerator
WModerator

Postautor: iris » czw 22 lut 2018, 15:57

Jak Nav jest ordynatorem, to ja mogę być siostrą oddziałową - będę głośno tupała, i sapała, i krzyczała, żeby nie siadać na łóżkach, bo zaraz obchód :mrgreen:

„Styl nie może być ozdobą. Za każdym razem, kiedy nachodzi cię ochota na pisanie jakiegoś wyjątkowo skocznego kawałka, zatrzymaj się i obejdź to miejsce szerokim łukiem. Zanim wyślesz to do druku, zamorduj wszystkie swoje kochane zwierzątka.” Arthur Quiller-Couch

„Czasami nie wie się czegoś aż do czasu, kiedy się wie. Nie ma w tym nic złego.” Kubuś

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Misieq79 » czw 22 lut 2018, 16:17

iris pisze:Source of the post to ja mogę być siostrą oddziałową

Tzw Siostra Niejednokrotnie Przełożona

Ostatecznie zupełnie niedaleko odnalazłem fotel oraz sens rozłożenia się w nim wygodnie Autor nieznany. Może się ujawni.
Same fakty to kupa cegieł, autor jest po to, żeby coś z nich zbudować. Dom, katedrę czy burdel, nieważne. Byle budować, a nie odnotowywać istnienie kupy. Cegieł. - by Iwar
Dupczysław Czepialski herbu orka na ugorze

Awatar użytkownika
BollyBoss
Pisarz domowy

Postautor: BollyBoss » pt 02 mar 2018, 22:10

Czym ten wątek się różni od "luźnych pytań i zagadnień dot. pisania"?

Awatar użytkownika
ancepa
WModerator
WModerator

Postautor: ancepa » sob 03 mar 2018, 00:14

BollyBoss pisze:Source of the post Czym ten wątek się różni od "luźnych pytań i zagadnień dot. pisania"?

W wątku "Luźne pytania i zagadnienia dot. pisania" najczęściej wstawia się zdanie lub akapit, w którym coś zgrzyta, coś nam nie pasuje, lub mamy dylemat dotyczący składni, interpunkcji itp.

Ten wątek natomiast powstał po to, żeby na szybko zapytać o dosłownie cokolwiek, co powoduje blokadę podczas pisania np. pamiętam z SB coś w stylu - nazwy czerwonych ryb albo czy ktoś w jakiejś epoce może umieć albo mieć cośtam. Bardzo dużo pytań pojawiało się w Shoutboxie i ginęły bezpowrotnie, a tutaj będą widoczne dla każdego.

Mam nadzieję, że wyjaśniłam. ;)

Awatar użytkownika
iris
WModerator
WModerator

Postautor: iris » sob 03 mar 2018, 09:40

Ok. To dwie kłody do tartaku. I trochę hydroksyzyny poproszę.

1. We dworach ziemiańskich były oczywiście piwnice, gdzie trzymano alkohol, kredensy oraz specjalne zamykane szafki, w których ochmistrzyni zamykała nalewki. Trudno znaleźć wzmiankę o tym, czy pan domu miał coś w rodzaju barku np. w bibliotece lub gabinecie. Miał? Na różnego rodzaju współczesnych aukcjach antyków można znaleźć przeszklone szafeczki nawet z początków XIX w. nazywane "barkami". Czy ktoś z Was, Drodzy, gdzieś spotkał się ze wzmianką, że pan domu miał w swoim pokoju/salonie/gabinecie barek z alkoholem? (No nie sądzę, żeby mężczyźni aż tak różnili się od tych współczesnych i polegali w "tych sprawach" tylko na służbie ;) )

2. Czy marmurową rzeźbę można było uratować, jeśli ktoś jej utrącił rękę, głowę lub inną część ciała? Skleić, kołek wstawić, super glue zasmarować??? ;) (Mówimy o połowie XIX wieku, Warszawa)

„Styl nie może być ozdobą. Za każdym razem, kiedy nachodzi cię ochota na pisanie jakiegoś wyjątkowo skocznego kawałka, zatrzymaj się i obejdź to miejsce szerokim łukiem. Zanim wyślesz to do druku, zamorduj wszystkie swoje kochane zwierzątka.” Arthur Quiller-Couch

„Czasami nie wie się czegoś aż do czasu, kiedy się wie. Nie ma w tym nic złego.” Kubuś

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » sob 03 mar 2018, 09:53

No sęk w tym, że wtedy nie używano nazwy "barek", choć oczywiście były szafki w których przechowywano alkohol :) Nie wiem kiedy pojawiła się ta nazwa, ale stawiałbym na początek XX wieku.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Misieq79 » sob 03 mar 2018, 10:00

iris pisze:Source of the post Czy ktoś z Was, Drodzy, gdzieś spotkał się ze wzmianką, że pan domu miał w swoim pokoju/salonie/gabinecie barek z alkoholem?

Jejmość radzi herbatę, lecz to trunek mdlący.
Jakoś koło apteczki[*] przeszedłem niechcący,
Hanyżek mnie zaleciał, trochę nie zawadzi.
Napiłem się więc trochę, aczej to poradzi:

* apteczka — „w domach szlacheckich osobna izdebka na schowanie korzeni kuchennych, wódek, likworów i lekarstw domowych”. (Linde, Słownik języka polskiego, Lwów 1854).

Więc chyba barku w naszym rozumieniu nie było.

Ostatecznie zupełnie niedaleko odnalazłem fotel oraz sens rozłożenia się w nim wygodnie Autor nieznany. Może się ujawni.
Same fakty to kupa cegieł, autor jest po to, żeby coś z nich zbudować. Dom, katedrę czy burdel, nieważne. Byle budować, a nie odnotowywać istnienie kupy. Cegieł. - by Iwar

Awatar użytkownika
iris
WModerator
WModerator

Postautor: iris » sob 03 mar 2018, 10:03

Misiu, skarbie - BAREK!!!! Że w szafaczkach, apteczkach, kredensikach to ja wiem. Ja potrzebuję wiedzieć, czy mieli barki :)

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » sob 03 mar 2018, 10:10

Ależ z Ciebie maruda! Jakby nie można było napisać tej sceny, bez używania słowa "barek" :P I gdzie potrójny ukłon za nocne porady? ;) Oglądanie Lang ya bang, trochę rzuca mi się na mózg :)

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
iris
WModerator
WModerator

Postautor: iris » sob 03 mar 2018, 10:17

Navajero pisze:Source of the post Ależ z Ciebie maruda! Jakby nie można było napisać tej sceny, bez używania słowa "barek" :P I gdzie potrójny ukłon za nocne porady? ;) Oglądanie Lang ya bang, trochę rzuca mi się na mózg :)

Poczekaj, podziękowania redaguję. To nie takie proste.

Barek mogę wywalić, ale zaintrygowało mnie to bo faktycznie wszędzie mowa o tych szafeczkach i in. ale o barkach się nie spotkałam. (No przeca chłop normalny musiał mieć coś pod ręką, nie? :P )

A mnie też się coś na mózg rzuca, bo od wczoraj się bawię z tym 1000 znaków, KTÓRY I TAK W TRAKCIE DALSZYCH OBRÓBEK ZOSTANIE ZAPEWNE ZABITY JAKO UKOCHANE ZWIERZĄTKO.

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Misieq79 » sob 03 mar 2018, 10:24

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » sob 03 mar 2018, 10:42

Teraz tylko trzeba rozstrzygnąć problem, jak się cellarette zwała po polsku i czy w ogóle :D Bo z angielskim wśród polskich ziemian około 1860 to nieświetnie bywało...

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Misieq79 » sob 03 mar 2018, 11:00

A czy to nie był już okres francuskiego jako języka świata? Zwłaszcza że Rohow ma francuskie korzenie.
EDIT: w ogóle nie znalazłem słowa "barek" u Brucknera ani nawet (!) w wiki. Selare znalazłem guglając liquor cabinet.

Wróć do „Jak pisać?”