Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Długie formy - wcześniejszy zarys fabuły, czy freestyle?

Wszystkie pytania o sprawy techniczne dotyczące pisania

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
hellbike
Pisarz domowy
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: hellbike » śr 13 lut 2019, 23:03

Mam do was pytanie - w jaki sposób podchodzicie do pisania powieści?

Wchodzicie z jakimś konspektem, planem wydarzen, streszczeniem historii, i dopiero piszecie?
Czy może siadacie po prostu przed pustą kartką, i wymyślacie fabułę na bieżąco?

Mam ten problem, że sam uprawiam dużo freestyle, zazwyczaj mam pomysł na jakąś scenę, ale czasem nie mam nawet tego, i piszę trochę co mi ślina na język przyniesie, nie wiedząc za bardzo, do czego to zmierza. Czuje się trochę zagubiony, bo przy opowiadaniu była to kwestia jednego-dwóch wątków, czyli generalnie prosta sprawa.

Zastanawiam się, czy lepszym pomysłem nie byłoby właśnie wcześniejsze zarysowanie fabuły i konkretnych scen, tak żebym pracując nad książką nie poruszał się po omacku.

A jakie są wasze metody?

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra

Postautor: Godhand » śr 13 lut 2019, 23:23

Ile osób, tyle metod.
Niektórzy piszą z planem szczegółowym, inni (jak Nav) z planem, ale tylko punktów węzłowych, jeszcze inni bez planu, na żywioł.
Kwestia nie - jak pisać, ale jak dobrać metodę do siebie i swojego sposobu tworzenia. Po prostu każdy musi znaleźć swoją ścieżkę na drodze "metoda planowania fabuły - autor".

G.

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Bartosh16 » śr 13 lut 2019, 23:36

hellbike z całym szacunkiem, ale któryś raz z kolei pytasz o temat, który był wałkowany na Forum wiele razy. Nie powinno interesować Cię to, jak inni piszą, lecz tylko to, jak Ty sam piszesz, i żeby to było dobre pisanie.
Jeden z pisarzy nie dokończył pisania strony, dopóki nie uznał, że jest idealna w każdym punkcie. Nie ruszył dalej z tekstem. Nazwiska nie pomnę, Stephen King o nim wspominał.
Na Forum mamy kilka tysięcy użytkowników. Część z nich tworzy szczegółowy plan wydarzeń, wraz z metrykami bohaterów i linią czasu. Inni piszą z głowy. Jedni jak wyznaczą sobie 450 tys. znaków, piszą 450 tys. znaków. Inni piszą, aż skończą. Jedni piszą stale przynajmniej godzinę dziennie, inni stale minimum 5 000 znaków dziennie, a inni 15 tys. co trzeci dzień.
Ale to są oni. Każdy pisze inaczej, bo każdy jest inny. Mogę Ci powiedzieć, na ile powieści mam pomysł, ile opowiadań piszę, czy to będzie raczej kryminał, czy raczej sci-fi, mogę Ci szczegółowo opowiedzieć o moim procesie twórczym, o ulubionych patentach, archetypach, zasadach i rutynach. Nie wiem tylko, w jaki sposób ma Ci to pomóc.

Jeśli lubisz pisać po szkole, pracy, lubisz przy tym słuchać muzyki klasycznej, pogryzać paluszki, sączyć lemoniadę i wolisz pisać na pececie zamiast na laptopie, to nie zmienisz nawyków z dnia na dzień dlatego, że ktoś z Forum Ci tak powiedział. "Bo ravva nie pisuje krótkich form, to ja też nie powinienem", "bo szopen ma szczegółowo opisane postaci, to ja też powinienem".

Musisz odnaleźć własny styl, własną literę, własną tożsamość i własne pisanie. Jak powiedział mądry człowiek dawno temu - krocząc po śladach innych, dojdziesz tam, gdzie oni. Tylko tworząc swoją ścieżkę, masz szansę dojść dalej.

"Racja jest jak dupa - każdy ma swoją" - Józef Piłsudski

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » śr 13 lut 2019, 23:38

Dobry plan nie jest zły. Pod warunkiem, że się umie zachować elastyczność = nie być niewolnikiem planu w chwili, gdy coś się zmieniło, trzeba kopnąć w stolik i na nowo porozstawiać pionki :)

Ale ogólnie zgadzam się bardzo z Bartoshem. Każdy sam musi poszukać metod mu odpowiadających :)

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
hellbike
Pisarz domowy

Postautor: hellbike » czw 14 lut 2019, 00:00

Bartosh16 pisze:Source of the post hellbike z całym szacunkiem, ale któryś raz z kolei pytasz o temat, który był wałkowany na Forum wiele razy. Nie powinno interesować Cię to, jak inni piszą, lecz tylko to, jak Ty sam piszesz, i żeby to było dobre pisanie.
Jeden z pisarzy nie dokończył pisania strony, dopóki nie uznał, że jest idealna w każdym punkcie. Nie ruszył dalej z tekstem. Nazwiska nie pomnę, Stephen King o nim wspominał.
Na Forum mamy kilka tysięcy użytkowników. Część z nich tworzy szczegółowy plan wydarzeń, wraz z metrykami bohaterów i linią czasu. Inni piszą z głowy. Jedni jak wyznaczą sobie 450 tys. znaków, piszą 450 tys. znaków. Inni piszą, aż skończą. Jedni piszą stale przynajmniej godzinę dziennie, inni stale minimum 5 000 znaków dziennie, a inni 15 tys. co trzeci dzień.
Ale to są oni. Każdy pisze inaczej, bo każdy jest inny. Mogę Ci powiedzieć, na ile powieści mam pomysł, ile opowiadań piszę, czy to będzie raczej kryminał, czy raczej sci-fi, mogę Ci szczegółowo opowiedzieć o moim procesie twórczym, o ulubionych patentach, archetypach, zasadach i rutynach. Nie wiem tylko, w jaki sposób ma Ci to pomóc.

Jeśli lubisz pisać po szkole, pracy, lubisz przy tym słuchać muzyki klasycznej, pogryzać paluszki, sączyć lemoniadę i wolisz pisać na pececie zamiast na laptopie, to nie zmienisz nawyków z dnia na dzień dlatego, że ktoś z Forum Ci tak powiedział. "Bo ravva nie pisuje krótkich form, to ja też nie powinienem", "bo szopen ma szczegółowo opisane postaci, to ja też powinienem".

Musisz odnaleźć własny styl, własną literę, własną tożsamość i własne pisanie. Jak powiedział mądry człowiek dawno temu - krocząc po śladach innych, dojdziesz tam, gdzie oni. Tylko tworząc swoją ścieżkę, masz szansę dojść dalej.

Olaboga, ktoś inicjuje dyskusje na forum, w których inni mogą mieć coś do powiedzenia, tak jakby nie na tym polegał sens istnienia tej społeczności, tragedia xd

I to nie jest przecież tak, że po tym wątku uznam "ojezujezu Romecki robi tak to ja zrobię tak samo", tylko po prostu ciekaw jest metod innych osób, bo może są tu już jakieś powszechnie wypracowane i przyjęte standardy pracy, o których nie wiem, a to co obecnie robie, to próba wynalezienia koła od nowa.

Uważam, że dyskusja i wymiana poglądów to pełnoprawny sposób na szukanie swojej własnej drogi, własnego stylu i chyba nie sposób się ze mną nie zgodzić.

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Bartosh16 » czw 14 lut 2019, 09:41

Ano właśnie ja się nie zgodzę, bo o ile Forum może Ci pomóc z poprawnością językowa, gramatyczną czy stylistyczną, o ile pomoże Ci poprawić warsztat, o tyle styl musisz wypracować sam.

"Racja jest jak dupa - każdy ma swoją" - Józef Piłsudski

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
szopen
Pisarz pokoleń
Kontaktowanie:

Postautor: szopen » czw 14 lut 2019, 09:55

Spróbuj kilku metod i znajdź swoją. Ja próbowałem pisać z planem, bez planu i bez szczegółowego planu pisało mi się lepiej, ale efekt wyszedł jak rozlewisko Biebrzy i Narwi. Bartosh16 słusznie prawi, że metody opracowuje się indywidualnie i kto wie, może właśnie warto tutaj wyważać otwarte drzwi i odkrywać na nowo koło. Weźmy uniwersa - jak zobaczyłem jego plany, karteczki pokreślone, to niewiele zrozumiałem i ja bym tak nie potrafił, ale dla niego działa.

W tej chwili testuję np metodę ścinków: rozpisuję sobie jak najwięcej szczegółów na małe karteczki i żongluję nimi, układając na stole, wyrzucając te, które nie mogę dopasować, przesuwając i tak dalej. Przy okazji zastanawiam się, jak przejść od jednej karteczki do drugiej. Na koniec zostawiam ścinki, siadam i piszę, ale nie trzymając się niewolniczo ustalonego planu. Dla mnie działa; dobrze mi się myśli przesuwając te ścineczki, a zarazm potem, kiedy już piszę na laptopie, łatwiej mi na odstępstwa od planu, gdy przyjdzie mi jakiś pomysł.

Poprzednio np. próbowałem tworzyć szczegółowy plan na laptopie. Niby to samo, ale jednak efekt był znacznie gorszy - dziwna rzecz, ale raz: czułem większy nacisk, by każdy podpunkt rozwijać, a dwa: gorzej mi się jakoś myślało, niż kiedy mogę fizycznie rękoma przesuwać karteczki. Potem próbowałem plan na większym poziomie abstrakcji, bez szczegółów - i pisało mi się świetnie, ale wpadałem w całe mnóstwo absolutnie potrzebnych dygresji i książka spuchła niemożebnie.

Co do boahterów, mam teraz plik, w którym wszyscy bohaterowie są wymienieni i hasłowo podaję ich wygląd i cechy. Wcześniej miałem też arkusz, gdzie miałem rozpisany każdy rozdział, z ilością znaków, najważniejszymi wydarzeniami oraz głównymi aktorami, dzięki czemu widziałem, jak często występuje jakiś bohater.

Są zresztą programy, które w tym pomagają, typu bibisco - bym pisał w bibisco, gdyby nie to, że najważniejsze ficzery są w wersji płatnej...

Awatar użytkownika
mrs.durst1
Debiutant
Debiutant

Postautor: mrs.durst1 » czw 14 lut 2019, 10:50

Ja do pomysłu, który mam w głowie robię sobie plan, czasami coś mi umknie i wolę wszytsko sobie zapisać. Potem robię krótkie streszczenie.
Jako, że piszę książkę dla dzieci zastanawiam się jakie cenne lekcje mogę w niej zawrzeć i jakie zdarzenia mogę im przypisać, co potem też sobie zapisuję.

Awatar użytkownika
Raptor
Pisarz osiedlowy
Kontaktowanie:

Postautor: Raptor » czw 14 lut 2019, 20:22

Ja mam plan na kręgosłup, do którego w międzyczasie kompletuję kosteczki na zasadzie wolnej twórczości ;)
Staram się też pisać rozdziałami, na które także mam określony plan. Ale często w międzyczasie ten plan jest modyfikowany, a plan na następny rozdział jest sprawą otwartą dopóki nie zacznę go pisać.
Zatem jakiś tam pomysł na całość/główny wątek cały czas w głowie siedzi. Jedynie jego wykonanie mocno ewoluuje. U mnie się sprawdza.

Wróć do „Jak pisać?”