Poszukuję spisu świętych

Pomysły, inspiracje, fabuły i inne bolączki pisarzy

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Poszukuję spisu świętych

Postautor: Jacek Łukawski » pn 07 gru 2015, 11:03

Witajcie :)

Jak w temacie: poszukuję kompletnej listy Świętych (oczywiście katolickich).
Mam na myśli wszystkie osoby, które zostały wyniesione na ołtarze. Interesuje mnie głównie okres średniowiecza, lecz nie pogardzę kompletem.

Jeśli ktoś z Was mógłby w tym pomóc - będę zobowiązany.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Galla
Dusza pisarza

Postautor: Galla » pn 07 gru 2015, 11:26

Łatwiej było zadać to pytanie w google ;)

http://patroni.waw.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi% ... tolickiego

Dokładniejsze opisy - książki takie jak "Mój święty patron", lub "Żywoty Świętych Pańskich", gdzie jednak nie będzie tych ostatnio kanonizowanych.

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » pn 07 gru 2015, 11:44

Czy każdy Święty zostaje patronem?

Pierwszym Świętym, który mnie interesuje jest pewien rycerz z okresu średniowiecza, który został wysłany do południowych Włoch z krucjatą przeciw antypapierzowi (lub antypapierzom). Zasłynął z niepojętego okrucieństwa dopuszczając się gwałtów i morderstw na niewinnych. Za swe zasługi w pacyfikacji został świętym.

Sądzisz, Galla, że odnajdę go w tym spisie?

Awatar użytkownika
Galla
Dusza pisarza

Postautor: Galla » pn 07 gru 2015, 12:09

Nie każdy święty jest znany z imienia. Pierwsze spisy to akta męczenników rzymskich, zapisanych z datami śmierci; w późniejszym Kościele każdy kanonizowany czy beatyfikowany miał przydzielany dzień, w którym go wspominano.

Oczywiście jest szereg niejasności, podwójne zapisy męczenników, niepewność co do istnienia i czynów danych osób, legendy, wpływy rodzimych wierzeń, różnice między wyznaniami (dla prawosławia świętymi są np. Konstantyn Wielki albo car Mikołaj II z rodziną). Im więcej źródeł i bliżej naszych czasów, tym sytuacja jest jaśniejsza.

Tak, każdy święty może zostać patronem. Tradycyjnie ten, którego wspomnienie jest najbliższe dniu urodzin dziecka, któremu nadano to samo imię. Kiedyś powszechne było łączenie imienin i urodzin; stąd pojawiają się czasem na chrzcie w małej wsi tak rzadkie imiona jak Pryska, bo dziecko urodziło się we wspomnienie św. Priscilli.

Rycerzy walczących w średniowiecznej Italii było multum ;) Masz bliższe dane? Czy został kanonizowany?
antypapierzowi (lub antypapierzom).

Papież.

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » pn 07 gru 2015, 12:12

Najbardziej obszerny "spis" świętych Kościoła Rzymskiego (tych z czasów wczesnego chrześcijaństwa, średniowiecza i czasów nieco późniejszych) to Acta Sanctorum, a właściwie indeksy do nich. Podstawowa wersja - łacińska, lecz istnieje również tłumaczenie angielskie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Acta_sanctorum
Czy Ty znasz imię tego rycerza? Informacji o świętych najłatwiej szukać według kalendarza liturgicznego, lecz są tacy, których kult nie jest powszechny, lecz praktykowany tylko w niektórych regionach.

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » pn 07 gru 2015, 12:24

Galla pisze:
antypapierzowi (lub antypapierzom).

Papież.

Palę się ze wstydu, mimo iż mam na takie "kwiatki" papiery (wcale nie żółte) ;)

Rubia pisze:Najbardziej obszerny "spis" świętych Kościoła Rzymskiego (tych z czasów wczesnego chrześcijaństwa, średniowiecza i czasów nieco późniejszych) to Acta Sanctorum, a właściwie indeksy do nich. Podstawowa wersja - łacińska, lecz istnieje również tłumaczenie angielskie.

Rycerzy walczących w średniowiecznej Italii było multum ;) Masz bliższe dane? Czy został kanonizowany?

Rubia pisze:Czy Ty znasz imię tego rycerza? Informacji o świętych najłatwiej szukać według kalendarza liturgicznego, lecz są tacy, których kult nie jest powszechny, lecz praktykowany tylko w niektórych regionach.

W chwili obecnej nie pamiętam, lecz wkrótce sięgnę do źródła, gdzie znalazłem tę postać i poszukiwania staną się prostsze. Generalnie wspominając go pomyślałem, że na podstawie spisu odnajdę więcej takich oryginalnych i inspirujących postaci i stąd moje zapytanie :)

Dziękuję za wskazanie tropu :)

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » pn 07 gru 2015, 12:28

Możesz oczywiście poczytać Złotą legendę Jakuba de Voragine (po polsku tyko wybór, w tłumaczeniu Janiny Pleziowej). To najbardziej w średniowieczu popularny zbiór żywotów świętych, ułożony przez bardzo edukowanego w tym zakresie biskupa Genui, zmarłego w roku 1298. Zorientujesz się, jak wygląda taka hagiografia, bo jest tam trochę przypisów, które wyjaśniają, czy owi święci w ogóle istnieli i czy jakiś żywot nie jest przypadkiem kompilacją źródeł odnoszących się do róznych osób ;)

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
Miseracordia
Pisarz domowy

Postautor: Miseracordia » pt 01 kwie 2016, 10:07

Warta uwagi jest także "Fabryka świętych" Kennetha Woodwarda, nie zawierająca co prawda spisu wszystkich świętych ale wyjaśniająca w jakim kontekście beatyfikacja lub kanonizacja jest dla katolików wiążąca. Książka ta - o ile dobrze pamiętam - porusza też temat świętych których Kościół wycofał z panteonu w wyniku posoborowych reform. Jest to ważne z tego względu, że w takim ujęciu listy świętych które można znaleść mogą być nieaktualne.

Das Ewig-Weibliche zieht uns hinan.

Wróć do „Kreatorium”