Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Dialogatornia - kwalifikacje do warsztatów z pisania dialogów

Redaktor nie jest wrogiem Autora

O wszystkim co z literaturą związane.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Naturszczyk
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Naturszczyk » sob 23 kwie 2016, 10:01

Takich wywiadów powinno być o wiele, wiele więcej...
https://zupelnieinnaopowiesc.com/2016/0 ... -sikorska/

Władysław "Naturszczyk" Zdanowicz

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » sob 23 kwie 2016, 10:19

Bardzo dobry wywiad. Jako człek, który stoi po obu stronach barykady, a czasem nawet siedzi na niej okrakiem, kiwam głową i mówię: czytać! :)

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
slavec2723
Dusza pisarza

Postautor: slavec2723 » sob 23 kwie 2016, 11:11

jakżeś, to Naturszyk, chłopie wynalazł?
Świetny tekst.

(...) zapoznam pana z moim wydawcą. To jest łajdak, jak wszyscy wydawcy. Ale uczciwy łajdak.
Paul Barz - "Kolacja na cztery ręce"

Awatar użytkownika
Naturszczyk
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Naturszczyk » sob 23 kwie 2016, 12:03

Bo mam dziwnych znajomych i chodzę po dziwnych forach... Namawiam właśnie autora wywiadu po podobnych rozmów z innymi twórcami rynku książki: wydawcy, korektora, grafika, hurtownika, księgarza, autora, itd, itd... Bo uważam, że jako Autorzy powinniśmy mieć większe pojęcia jak powstaje książka...
I co roku [podobnie jak Romek] pisze, że już pora aby środowisko autorów wreszcie się skonsolidowało i zaczęło mówić jednym językiem, a nie dzieliła się na ZLP/SPP/nie zrzeszonych... bo będą się z nami liczyć tylko wtedy gdy będziemy razem...

Władysław "Naturszczyk" Zdanowicz

Awatar użytkownika
godai
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: godai » sob 23 kwie 2016, 12:20

Powiem jedynie - nie jest. Ale musi to być dobry redaktor, który zna się na swojej robocie ;)

Awatar użytkownika
Czarna Nina
Pisarz domowy

Postautor: Czarna Nina » sob 23 kwie 2016, 13:18

Wywiad fajny :) Tak sobie myślę, skoro redaktor wie jak pisać (lepiej nieraz od pisarza), to czemu właściwie sam nie napisze ksiązki? :D

Kto czyta książki - żyje podwójnie. Umberto Eco

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » sob 23 kwie 2016, 14:08

Redaktor nie wie jak pisać :) Redaktor wie za to lepiej od pisarza jak ma wyglądać ostateczna wersja książki. Rzecz jasna przy założeniu, że to dobry redaktor. Bywają tacy co i redagują i piszą książki, ale w większości przypadków nie są nadzwyczajni w żadnej dziedzinie. Oczywiście za wyłączeniem tu obecnych :D Bo pisanie i redagowanie wymagają innych zdolności, a rzadko kto jest utalentowany w obu dziedzinach.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Mrs Alistair
Dusza pisarza

Postautor: Mrs Alistair » sob 23 kwie 2016, 14:39

Świetny wywiad. Przeczytałam dwa razy.Jednak trochę gloryfikuje pracę redaktora. Nie neguję, że redaktor ciężko pracuje, ale też i autor też jest coś wart, a tu jest widziany jako ten, którego dzieło trzeba ciągle poprawiać.

Pisać może każdy, ale nie każdy może być pisarzem
Katarzyna Bonda

Awatar użytkownika
MaciejŚlużyński
Wydawca
Wydawca
Kontaktowanie:

Postautor: MaciejŚlużyński » sob 23 kwie 2016, 16:51

Czarna Nina pisze:Source of the post Wywiad fajny :) Tak sobie myślę, skoro redaktor wie jak pisać (lepiej nieraz od pisarza), to czemu właściwie sam nie napisze ksiązki? :D

Oj, zdziwiłbyś się, ilu pisarzy jednocześnie zajmuje się redakcją prac innych :wink:

Ale fakt faktem - pisanie i redagowanie wymaga dwóch nieco odmiennych "trybów twórczych". Znam co najmniej jedna osobą z tego wspaniałego forum, która potrafi się z jednego na drugi tryb przełączyć, prywatnie znam też jeszcze inną osobę, które także daje radę :wink:

Aloe pisze:Source of the post Nie neguję, że redaktor ciężko pracuje, ale też i autor też jest coś wart, a tu jest widziany jako ten, którego dzieło trzeba ciągle poprawiać.

Ale ile czytałeś do tej pory artykułów o pisarzach? Sto, dwieście? Ten jest jednym z nielicznych o redaktorach, więc niech gloryfikuje do woli - po to został napisany.

Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
Wydawnictwo Sumptibus
Oficyna wydawnicza RW2010

Awatar użytkownika
slavec2723
Dusza pisarza

Postautor: slavec2723 » sob 23 kwie 2016, 17:05

Aloe pisze:Source of the post Świetny wywiad. (...) Jednak trochę gloryfikuje pracę redaktora. Nie neguję, że redaktor ciężko pracuje, ale też i autor też jest coś wart, a tu jest widziany jako ten, którego dzieło trzeba ciągle poprawiać.

Nie, no - jasne, że jeśli redaktor nie dostanie tekstu - to i nie będzie miał czego poprawiać. Redaktor bez autora nie istnieje. Wymowa tekstu jest taka - że optymalną sytuacją jest współpraca autora, redaktora, korektora, agenta, menadżera, ilustratora itd., itp.
To jest nawet fajne, że tylu ludzi pracuje nad wydaniem. Ma to swój urok, i nadaje wartość płodom pisarzy :)

(...) zapoznam pana z moim wydawcą. To jest łajdak, jak wszyscy wydawcy. Ale uczciwy łajdak.

Paul Barz - "Kolacja na cztery ręce"

Awatar użytkownika
Monivrian
Dusza pisarza

Postautor: Monivrian » sob 23 kwie 2016, 18:48

Teoretycznie redaktor nie jest wrogiem autora, ale w praktyce czasami niestety jest odwrotnie. Pamiętam głośną sprawę, którą nagłośniła Kamiko po konkursie, w którym brała udział. Redaktor dokonał poprawek, które godziły mocno w tekst i żadne argumenty do niego nie trafiały. Albo jego ostateczne poprawki albo tekst nie zostanie wydrukowany. Naprawdę przykra sprawa.

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » sob 23 kwie 2016, 19:14

Monivrian pisze:Source of the post Teoretycznie redaktor nie jest wrogiem autora, ale w praktyce czasami niestety jest odwrotnie. Pamiętam głośną sprawę, którą nagłośniła Kamiko po konkursie, w którym brała udział. Redaktor dokonał poprawek, które godziły mocno w tekst i żadne argumenty do niego nie trafiały. Albo jego ostateczne poprawki albo tekst nie zostanie wydrukowany. Naprawdę przykra sprawa.

To sytuacja patologiczna w której osoba zajmująca się redakcją zna słowo "profesjonalista" tylko ze słyszenia. Niewłaściwy człowiek na niewłaściwym miejscu.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » sob 23 kwie 2016, 19:40

Na początku kariery literackiej autor nie może wybierać sobie redaktora. Później jest inaczej. Dlatego nie ma co się martwić :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
B.A.Urbański
Legenda pisarstwa

Postautor: B.A.Urbański » ndz 24 kwie 2016, 09:50

Bardzo dobry wywiad. Warto przeczytać.
Od dawna zastanawiam się, dlaczego redaktorzy są w Polsce tak niedoceniani, a np. w nagrodach Hugo jest też kategoria dla najlepszego redaktora.

I pity the fool who goes out tryin' to take over da world, then runs home cryin' to his momma!
B.A. = Bad Attitude

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » ndz 24 kwie 2016, 12:30

Odpowiedź jest banalna: bo u nas się uważa (tj. tak uważają amatorzy i aspiranci, bez doświadczenia), że redaktor to jest taki koleś od przecinków i ewentualnie ortów. Stąd zresztą zabawne uwagi "ja tworzę sztukę, przecinki i błędy redaktor poprawi" :)
Podczas kiedy dobry redaktor jest na wagę złota. Potrafi podpowiedzieć ciekawsze rozwiązanie fabularne czy w jaki sposób pogłębić postać. Czyta tekst tak, jak ja nigdy na swój nie spojrzę, bo zbytnio jestem z nim związany, przyzwyczaiłem się do błędów :) potrafi pokazać, jak zaplatać, tj. kończyć wątki w tekście. Nigdy nie zapomnę, jak redaktorka moich dwóch pierwszych książek w Runie pokazała mi to na moim tekście, a potem na kilku wyjętych z półki książkach cudzych :) u mnie było OK, ale ona pokazała mi, jak to zrobić lepiej.
Ja bardzo sobie cenię współpracę z dobrymi redaktorami i redaktorkami. I uważam, że należy ich doceniać publicznie.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Wróć do „Dyskusje o literaturze”