Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Twórca w roku 2018

Wszystkie pozostałe tematy

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator
OSTRZEŻENIA: 0

Twórca w roku 2018

Postautor: Sarah » pn 27 lis 2017, 18:43

Na prośbę kilku osób przygotowałam informację dotyczącą zmian w nadchodzącym roku.
Starałam się nie używać za wiele prawniczego i podatkowego żargonu - tak by było to w miarę zrozumiałe dla wszystkich czytających.

Obecnie (w roku 2017) z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów może korzystać każdy twórca, który zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych wytworzył dzieło i korzysta z praw autorskich, czyli czerpie z tego tytułu korzyści majątkowe.
Od początku 2018 r. preferencja przysługiwać będzie jednak wyłącznie ściśle określonym zawodom.
Ustawowa lista nie obejmuje między innymi (trudno bowiem wymienić enumeratywnie wszystkich):
• tłumaczy
• copywriterów
• grafików komputerowych
• geodetów
• psychologów i terapeutów
• prowadzących szkolenia , coachingi,
• projektantów odzieży
• dużej części inżynierów (np. projektanci budowlani pracujący nad projektami technicznymi różnych instalacji)
• doradców
• dużej części specjalistów IT
• twórców gier (poza programistami).
• analityków,
• przygotowujących opinie i ekspertyzy.

Możliwość korzystania z 50% kosztów uzysku dotyczyć będzie wyłącznie działalności:
1) twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
2) badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej;
3) artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii;
4) w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów;
5) publicystycznej.
Dobra informacja jest taka, że Twórcy z w/w grup będą mogli korzystać z podwyższonego limitu.

Added in 44 minutes 53 seconds:
Zmianę wprowadza ustawa z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nowelizacja została podpisana przez prezydenta 22 listopada br., a nowe regulacje dotyczące opodatkowania twórców zaczną obowiązywać z początkiem 2018 r.
Wymienione zmiany zawarte są w art. 22 ust. 9b

Nie jestem w wieku, w którym nieświadomie popełnia się głupstwa.W moim wieku głupstwa popełnia się planowo i z dziką przyjemnością.

Brniesz w mgłę, a pod stopami bagno, uważaj - R.Pawlak 28.02.2018

Awatar użytkownika
szopen
Pisarz pokoleń
Kontaktowanie:

Twórca w roku 2018

Postautor: szopen » pn 27 lis 2017, 19:04

Czyli, jako pracownik z grupy (2) oraz docelowo (1), nie mam się czego bać? ALe przyznam, że nie rozumiem, dlaczego nie zaliczono też tłumaczy (literatury pięknej) oraz grafików. Nie rozumiem też, dlaczego na liście wcześniej byli geodeci. A najbardziej nie rozumiem, dlaczego w ogóle ta lista jest, poza tym, że dzięki temu zawody zarabiające często psie pieniądze, mogą zarobić nieco więcej.

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Twórca w roku 2018

Postautor: Sarah » pn 27 lis 2017, 19:10

To już niestety pytanie do posłów. Co im przyświecało - tego nie wiem.
Mogę tylko podsumować, że tak nieczytelne przepisy będę stwarzać bardzo dużo problemów interpretacyjnych.
I niestety nie jest to odosobniony przypadek.
Nie rozumiem czemu ustawy pisane są tak... hmm.. niechlujnie..

Nie jestem w wieku, w którym nieświadomie popełnia się głupstwa.W moim wieku głupstwa popełnia się planowo i z dziką przyjemnością.

Awatar użytkownika
szopen
Pisarz pokoleń
Kontaktowanie:

Twórca w roku 2018

Postautor: szopen » pn 27 lis 2017, 19:12

Sarah pisze:Source of the post Nie rozumiem czemu ustawy pisane są tak... hmm.. niechlujnie..

Istnieją dwie odpowiedzi. Jedna zakłada, że posłowie nie są idiotami (i wtedy wiadomo, dlaczego są niechlujne ;) ). Druga zakłada, że są idiotami (i wtedy też wiadomo).

Awatar użytkownika
Szczepko
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Twórca w roku 2018

Postautor: Szczepko » pn 27 lis 2017, 20:42

Z czegoś trzeba wyżywić 500+. Plus jak jeszcze artyści pójdą w inną robotę, bo będzie im się po prostu bardziej opłacać, to tym lepiej, bo przecież intelektualiści rządowi wadzą :/

Awatar użytkownika
szopen
Pisarz pokoleń
Kontaktowanie:

Twórca w roku 2018

Postautor: szopen » pn 27 lis 2017, 20:48

Szczepko pisze:Source of the post Z czegoś trzeba wyżywić 500+.

Akurat jeden z najbrdziej sensownych programów tego rządu, chociaż można mieć uwagi do realizacji. O pollitykę pro-prokreacyjną wołano od dwudziestu lat, i chociaż są lepsze metody (niektóre znacznie, znacznie lepsze), pierwszy raz spróbowano jakiejkolwiek metody.

(Można też 500+ traktować jako program transferu pieniędzy, docelowo wyrównujący nierówności społeczne; albo odpowiedniki "helicopter money" bernankego, ale zamiast rzucanych bankom, rozdawanych ludziom).

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Twórca w roku 2018

Postautor: Navajero » pn 27 lis 2017, 21:14

Tylko bez polityki w tym wątku, ok? Może skoncentrujmy się tu na przepisach dotyczących pisarzy.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Twórca w roku 2018

Postautor: Sarah » pn 27 lis 2017, 21:18

Navajero pisze:Source of the post Tylko bez polityki w tym wątku, ok? Może skoncentrujmy się tu na przepisach dotyczących pisarzy.

Dziękuję.. Właśnie miałam prosić o to samo.
Pisarze na szczęście są uprzywilejowaną grupą.
Pozostają przy 50 % kosztach uzyskania przychodu i mają również zwiększony o połowę limit tych kosztów.

Awatar użytkownika
szopen
Pisarz pokoleń
Kontaktowanie:

Twórca w roku 2018

Postautor: szopen » pn 27 lis 2017, 21:18

SPoko, ja tylko w odpowiedzi na dygresję Szczepki :D

Ale serio, od zawsze korzystałem od 50% kosztów uzysku, ale naprawdę nie rozumiem, dlaczego mój kolega pracujący jako konsultant powiedzmy, który cały czas musi kupować książki, dokształcać się, jeździć na konferencję nie ma ulgi, a ja mam. Bardzo ulgę lubię, i nie chciałbym jej zniesienia (bo dzięki niej sporo więcej mi wpływa do kieszeni), ale trudno mi - z czysto obiektywnego punktu widzenia, tzn na podstawie wywiedzenia na podstawie logicznego wnioskowania z kilku przesłanek - uzasadnić, dlaczego akurat ja tą ulgę mam mieć.

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra

Twórca w roku 2018

Postautor: Godhand » pn 27 lis 2017, 21:18

Navajero pisze:Tylko bez polityki w tym wątku, ok? Może skoncentrujmy się tu na przepisach dotyczących pisarzy.

Koniecznie, zanim znów temat zdryfuje w rejony, które już posiadają swoje wątki.

G.

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Twórca w roku 2018

Postautor: Romecki » pn 27 lis 2017, 21:24

Ciachnijcie dryf, niech sobie płynie obok, w dyskusyjnym wątku. To ważna kwestia, nie zamulajmy jej.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Twórca w roku 2018

Postautor: Sarah » pn 27 lis 2017, 21:25

szopen pisze:Source of the post
, od zawsze korzystałem od 50% kosztów uzysku, ale naprawdę nie rozumiem, dlaczego mój kolega pracujący jako konsultant powiedzmy, który cały czas musi kupować książki, dokształcać się, jeździć na konferencję nie ma ulgi, a ja mam.

Ustawodawca uznał, że konsultant nie jest twórcą.
Czemu?
Na to pytanie nie umiem odpowiedzieć, albowiem ten Sejm nie udostępnia ani nie publikuje założeń do projektów ustaw. Biuro legislacyjne Sejmu i Senatu też ograniczyło omawianie projektów.
Może stąd tyle niechlujstwa i bałaganu prawnego.
Nad czym bardzo ubolewam

Awatar użytkownika
Szczepko
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Twórca w roku 2018

Postautor: Szczepko » pn 27 lis 2017, 22:07

Ok, przepraszam. Do odpowiedzi Szopena już się tutaj nie odniosę.

Sarah pisze:i mają również zwiększony o połowę limit tych kosztów.

To znaczy? Jaki był limit, a jaki jest/będzie? I co w wypadku jego przekroczenia?
Wybaczcie laikowi, ja swoje pity wrzucam w program i nie analizuję szczegółów :)

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Twórca w roku 2018

Postautor: Sarah » pn 27 lis 2017, 22:33

Limit przychodów osiąganych przez twórców, od których będzie można liczyć 50-proc. koszty uzysku przychodów, zostanie dwukrotnie zwiększony, tj. do kwoty 85 528 zł rocznie. Co oznacza, że do poziomu 171 056 zł rocznych przychodów, twórcy będą mogli odliczać 50 proc. kosztów.
Oczywiście dotyczy to wyłącznie twórców w rozumieniu nowych przepisów.
Pisarze są Twórcami zgodnie z nowelizacją.

Added in 8 minutes 15 seconds:
To co zarobisz ponad 171 056 zł brutto będzie stanowiło jednocześnie podstawę opodatkowania. Bo dla tej nadwyżki nie ma już żadnych kosztów.
A z racji kwoty dochodu - nadwyżka będzie opodatkowana już w drugim progu tj. w wysokości 32 %.

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 3

Twórca w roku 2018

Postautor: Andrzej Pilipiuk » pn 27 lis 2017, 23:17

z mojego punktu widzenia - TuSSk zabrał a Kaczor oddał ;)
i w zasadzie tyle mnie interesuje.

oddali - to znaczy że zagłosowałem w wyborach dobrze.

czekam jeszcze na zwrot tego co skradziono mi z II filaru OFE.

*

Naprawdę dość mam sytuacji zbawiania kraju moimi pieniędzmi.

Wróć do „Mydło i powidło”