Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

MOCARSTWO POLAN W PĘPKU EUROPY

Chcesz pokazać innym swój punkt widzenia? Tu możesz to zrobić

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Owsianko
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Owsianko » czw 22 lut 2018, 00:04

Od dawna nie mam złudzeń: źle się dzieje w naszym Państwie; przyzwyczaiłem się do życia w smrodzie, gdyż nic nie wskazuje na to, by w przewidywalnej perspektywie nastąpiły pozytywne zmiany.

Fala moich zdziwień rosła z chwili na chwilę. Lecz już nie wzbudza tak silnych emocji; choć nie możemy pozwolić sobie na luksus rozwalania wszystkiego co pożyteczne, to nadal postępujemy wbrew temu powiedzeniu. W rezultacie żyjemy jak w czasach PRL-u: znowu nie liczy się człowiek samodzielnie myślący.

Jakkolwiek nadal jeszcze chcę wierzyć w powszechne opamiętanie ludzi i dostrzegam szansę na pojednanie polityków, choć nadal jeszcze dziwi mnie agresywna niechęć władz do ignorowania poselskich zapytań w istotnych sprawach, to przyznaję, iż dziwię się coraz mniej. Bo coraz mniej interesuję się knajackimi sztuczkami teatrzyku kukiełek.

Kukiełki te nie potrafią obejść się bez kluczenia po umysłowych wertepach. Bez chybionych dygresji, rozwlekłych zastrzeżeń, bzdurnych wątpliwości i lapsusowych abstrahowań, tudzież dzielenia włosa na czworo i mizdrzenia przed zwierciadełkiem. Nie są w stanie oszczędzić sobie akademickich wygibasów świadczących o erudycji z dolnej półki.

O erudycji jałowej, prowadzącej na dyskusyjne manowce, nazywanej deptaniem kapusty lub młóceniem słomy.

Lecz gdy o tym czytam lub piszę, dochodzi mnie zdroworozsądkowy głos:

- i co z tego, że masz rację? Czy jest ktoś , kto przejmie się twoimi wokalizami? Czy razem z twoim workiem utyskiwań nie spuści cię na wycięte drzewo byłej szyszki?

- a jak mam gadać SKUTECZNIE, zaryczałem w odpowiedzi. Tak jak owi zafajdańcy, czyli po chamsku? Bo tylko taki język do nich dociera? A może subtelnie, przez bibułkę, nienawistną polszczyzną imperatora z Żoliborza?
*
Mam znajomego. To łebski gość, gdyż podziela moje poglądy i z reguły wie, co w trawie rzęzi.
Wie na przykład, że bez polemiki nie da się ruszyć z posad bryły gówna; jest konkretny, strzela prosto w słabiznę i rzadko trafia panu Bogu w okno.

Na pytanie o to, co czynić z czekającym nas ubawem w nadchodzące wybory, odpowiada po ludzku. To znaczy nie mówi niczego odkrywczego, tylko bije po oczach znaną prawdą. Tą mianowicie, że wystarczy dać wolną rękę PiS-owi: pozwolić mu na nieprzemyślane wypowiedzi, na uporczywe brnięcie w nich i dalsze umacnianie bezprawia, na radosne popełnianie dyplomatycznych błędów.

Wie, że humanitarnym wyjściem z patowej sytuacji jest zezwolenie na poltyczne samobójstwo.

Jak wspomniałem, nie mówi niczego odkrywczego, bowiem wystarczy poczekać do wyborów: w krótkim czasie ujrzymy, jak biedny pis utraci zwolenników, pośliźnie się na własnej, korsarskiej metodzie zaprowadzania ładu i wywinie orła na dochodzeniu do swojej żałosnej prawdy.

Marek Jastrząb (Owsianko) https://studioopinii.pl/dzia%C5%82/feli ... N9tKoJZNoo

nieważne, co mówisz. Ważne, co robisz.

Awatar użytkownika
Annarosa
Zarodek pisarza

Postautor: Annarosa » czw 22 lut 2018, 13:49

Owsianko pisze:Source of the post Mam znajomego. To łebski gość, gdyż podziela moje poglądy
:) Swietne :)
A Polanie to zapewne od pola tak jak uczy historia
Pozdr

Awatar użytkownika
Eldil
Dusza pisarza

Postautor: Eldil » czw 22 lut 2018, 16:00

1. Ulotka polityczna nie jest literaturą. Nie jest też ani dziennikarstwem, ani publicystyką: nie ma żadnej analizy, przedstawienia faktów, propozycji ocen czy środków zaradczych na kłopoty. Jest stwierdzenie, że jest źle, bo tak. Bo Ty i Twój kumpel (którego uważasz za mądrzejszego od siebie, bo przekonująco narzeka) tak uważacie.

Przyciągniesz łatwe zachwyty lub oburzenie w zależności od tego, czy ktoś podziela Twoje poglądy; a tu nie ma chodzić, czy to dobrze, że ktoś popiera lub potępia jakąś partię, tylko czy dobrze pisze.

2. Nawet patrząc na ten tekst jako część debaty społecznej, to jest przykład najgorszej jej formy. W jednym tekście lecisz hasłami które nie są Twoje, tylko powtarzasz frazesy; a jednocześnie przedstawiasz innych jako kukiełki, bo się od Twoich frazesów dystansują. Nie udowodniłeś że owi "oni" (myślący inaczej niż Ty), są kukiełkami. Udowodniłeś, że Ty jesteś.
Potępiasz osoby myślące inaczej, kim by one nie były, więc widać z tego, że nie będzie tu żadnego dialogu. Za to nie dajesz najmniejszego argumentu na prawdziwość tego co mówisz. Prócz autorytetu kumpla. Którego nie znamy. Objawienie boskie, można wyłącznie słuchać, robić notatki i rozdziawiać buzię.

3. Z ludzkiego poziomu popełniasz błąd sądząc, że "wszyscy myślą jak ja". Oczywiście, że otaczasz się ludźmi sobie podobnymi i słyszysz od nich potakiwania. Dopiero w necie się przekonujemy, że jest masa ludzi sądzących odwrotnie, tylko zwykle się wyzywamy od głupków, zamiast posłuchać, czy czego ciekawego nie powiedzą.

Podsumowując:
- bądź sobie za lub przeciw komukolwiek, ale uzasadniaj swoje opinie.
- Nie musisz się z każdym zgadzać, ale szanuj go jako osobę, i dawaj mu prawo do myślenia inaczej niż Ty.
- Co więcej, nieustannie się zastanawiaj, czy to może on ma rację?
- Nie każdy przyjmuje jako swój autorytet JP II, a Ty uzasadniasz opinie autorytetem anonimowego kumpla....

Added in 12 minutes 36 seconds:
(ad. 3 - zwykła przyczyna "nieomylnych diagnoz", choć fakt, z tekstu bardziej wynika wiara we własny geniusz unoszący autora nad pospólstwem. A może jeszcze inny powód? Nawet jeśli to odczytać jako pamflet na narzekania opozycji, to i tak wychodzi jednostronne i kiepskie, tyle że tym razem z drugiej strony).

System crash down. Out of order.

Awatar użytkownika
szopen
Pisarz pokoleń
Kontaktowanie:

Postautor: szopen » czw 22 lut 2018, 19:07

Annarosa pisze:Source of the post
Owsianko pisze:Source of the post Mam znajomego. To łebski gość, gdyż podziela moje poglądy
:) Swietne :)

Świetne, ale dziwne, że tego nie czytałaś/słyszałaś wcześniej. Ja to słyszałem tyle razy (W różnych formach), że dla mnie to zaczyna się zbliżać do ogranej kliszy.

Added in 1 minute 43 seconds:
Aha, Eldil - w pełni się zgadzam z tym, co napisałeś. Owsianki tekstów czytałem kilka wcześniej, jeden skomentowałem, innych mi się nie chciało, bo zawsze jest to mniej więcej to samo, ten sam styl, ta sama nuda. Taki nieco podrasowany wpis na forum GW.

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra

Postautor: Godhand » czw 22 lut 2018, 20:37

szopen pisze:Source of the postTaki nieco podrasowany wpus na forum GW

To zdanie, jest bardzo krzywdzące wobec Autora publikującego np. na forum Polski Walczacej.
A Pan Marek prezentuje tu głos pokolenia, który nie ma na Wery echa. Autor naszej estymy niespecjalnie potrzebuje, bo jest (był) szeroko publikowany, z prezentacją radiową twórczości włącznie.
I moim zdaniem, są te teksty technicznie lepsze lub gorsze, ale zawsze zaangażowane i o czymś. W dodatku o czymś, co zawsze jest w wyraźny sposób dla Autora ważne.

Pozdrowienia,

G.

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Eldil
Dusza pisarza

Postautor: Eldil » pt 23 lut 2018, 00:05

Godhand pisze:Source of the post Autor naszej estymy niespecjalnie potrzebuje, bo jest (był) szeroko publikowany, z prezentacją radiową twórczości włącznie.

Autor napisał tekst w zamiarze publicystyczny, w którym nie ma publicystyki, są tylko emocje. Teraz Ty bronisz tego tekstu, nie podnosząc jego zalet (proszę, znajdź je i pokaż, chętnie przyznam się do błędnej oceny), tylko grając na emocjach i odnosząc się do osoby autora. Ależ my tu nie oceniamy wartości autora, tylko jego tekst!

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra

Postautor: Godhand » pt 23 lut 2018, 07:19

Eldilu Drogi,

Wskaż, proszę, gdzie zauważyłeś "obronę tekstu" :shock:?
Ja po prostu wskazuję fakt, z którego nie wszyscy zdają sobie sprawę. I wynikajace z niego konsekwencje, mianowicie, że autor już swoje opublikował, feedback odebrał, a to, co tu robi to tylko PREZENTACJA, nie nastawiona na odzew. Jasne, że rodzi to pytanie o sens publikacji na naszym portalu, ale na nie powinien odpowiedzieć autor.

Podsumowując :) Miałem na myśli Owsiankę, jako zjawisko występujące w ekosystemie Wery, nie zaś ten konkretny tekst, co na pewno zauważyłeś :)

Nie uważam, zeby Twoja ocena tekstu była błędna.
Żeby nie było offtopu - tekst jest zupełnie przeciętny, jak na możliwości autora. Problem w tym, że w publicystyce Owsianki, choć pisanej przeważnie z charakterystycznym pazurem, pojawia się negacja rzeczywistości, w ilości zupełnie niestrawnej dla masowego czytelnika. Dokładnie to samo tyczy się tekstu powyżej.

Gdybyś, Eldilu, miał jeszcze jakieś wątpliwości co do tego, co miałem na myśli - zapraszam na PW.

Eldil pisze:Source of the postNie musisz się z każdym zgadzać, ale szanuj go jako osobę, i dawaj mu prawo do myślenia inaczej niż Ty.

Amen.

G.

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Juliahof
Debiutant
Debiutant

Postautor: Juliahof » pt 23 lut 2018, 11:58

Autor opublikował swój tekst w dziale "Publicystyka, dziennikarstwo", czyli zgodnie z zasadami, i tekst spełnia wymogi tekstu publicystycznego, z emocjami itp. włącznie.

Warto sięgnąć do definicji:

Publicystyka – gatunki subiektywnejwypowiedzi w środkach komunikacji społecznej (prasa, radio, telewizja, internet, książka, wydawnictwa jednorazowe) na publicznie interesujące w danym momencie tematy[1]. Typowe rodzaje publicystyki:

pozaprasowa (traktaty, rozprawy, pisma ulotne)
prasowa (artykuły, felietony, reportaże)
radiowa, telewizyjna i filmowa.
Wypowiedź publicystyczna interpretuje i ocenia fakty z przyjętego przez autora punktu widzenia, celem jej jest zaś wpływ na opinię publiczną.

Awatar użytkownika
Annarosa
Zarodek pisarza

Postautor: Annarosa » pt 23 lut 2018, 23:44

szopen pisze:Source of the post Świetne, ale dziwne, że tego nie czytałaś/słyszałaś wcześniej

Wyłapałam to stwierdzenie jako naginające rzeczywistość do swoich wyobrażeń, nie myślałam, że ktoś przyjmie to dosłownie jako świetne same w sobie.
No my tu gadu gadu a Autor ani mru mru :)
Pozdr

Awatar użytkownika
Juliahof
Debiutant
Debiutant

Postautor: Juliahof » sob 24 lut 2018, 00:33

Annarosa pisze:Source of the post No my tu gadu gadu a Autor ani mru mru

A co ma tu autor powiedzieć? Napisał klasyczny felieton, ale czytelnicy najwyraźniej nie znają tej formy i stąd całe zamieszanie.

Awatar użytkownika
Begied21
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 1

Postautor: Begied21 » sob 24 lut 2018, 23:51

Przecież w tym tekście nic nie ma więc nie rozumiem po co pisać coś takiego(pomijając że s...lenie rządzącej partii wzrasta w tempie geometrycznym) to jako tzw. młody człowiek nawet nie czuje się oszukany tylko zawiedziony - w podstawówce optowałem za ochroną przyrody i walkę z globalnym ociepleniem, potem byłem korwinistą i AKAP-em, który uważam za ekwiwalent komunizmu - ma prawo się udać a modyfikacje w sposobie postępowania ludzi mogą doprowadzić do tego że będzie kiedyś skuteczny - komunizm to jedna wielka mrzonka i tyle,dziwię się że ktoś sie na to jeszcze nabiera, no właśnie tego mi w tym felietonie brakuje - konkretu. Otóż każdy kto myślał to wie że to boli i stara się tego unikać, lepiej zaufać, dać wiarę - na dzień ma się określony zapas logicznego myślenia a resztę przyjmujemy jako stałe środowisko dlatego cytując klasyka - "że dla mnie polityka to w krysztale pomyje"
Nie wiem, dla mnie nie ma nadziei - oprócz głównych dwóch i pół partii nie ma nic - u Korwina który trzyma galopujące cwaniactwo byłych ministrantów, przewodniczących samorządów szkolnych i podpiętych samozwańców wszystkiego jest dogorywający trup jakże pięknej idei - partia Razem "Rakłem" (ale kuszą mnie propozycją seksu socjalnego) :mrgreen:
Zastanawiam się czy to będą jakieś panny z przydziału czy wytrzaśnięte kurtyzany. :mrgreen:
Ale, ale - jeszcze został do objechania Mikołaj K. Klubiński vel "Afera z psem" - a ja powtarzam za Tomaszem Czaplą - libertarianizm to nie libertynizm. :mrgreen:
Mamy jeszcze białą siłę czyli zbrojne ramię Seby spod piątki - "w końcu białe to można wciągnąć hyhy". Niemniej felieton nawet ok, tylko strasznie pusty - nic nie wnosi jak na moje bo to tylko moja opinia a chętnie bym sobie podyskutował jaka jest i tu znowu cytat "jedna droga dla kraju". :mrgreen:

Jak to mawia święta Ziuta - olej risercz, daj uczucia...

Awatar użytkownika
Annarosa
Zarodek pisarza

Postautor: Annarosa » ndz 25 lut 2018, 17:26

Juliahof pisze:Source of the post Napisał klasyczny felieton, ale czytelnicy najwyraźniej nie znają tej formy

No fakt, ja się nie znam, ale sprawdziłam w Wikipedii
"Gatunek ten wprowadzony został w XIX wieku, w epoce dynamicznego rozwoju prasy wielkonakładowej, a dokładnie po raz pierwszy na łamach francuskiego "Le Journal des débats". Felieton jest zwykle umieszczany na stałej kolumnie (tzn. stronie gazety lub czasopisma - stąd po angielsku stały felietonista to columnist), zwanej kolumną felietonową. We Francji nazywano go pogawędką z czytelnikiem (causerie) "
Czyli stoi napisane, że to pogawędka z czytelnikiem.

Awatar użytkownika
Owsianko
Pisarz osiedlowy
Kontaktowanie:

Postautor: Owsianko » sob 08 cze 2019, 08:00

z wielce serdecznymi pozdrowieniami dla dyskutantów: https://studioopinii.pl/archiwa/193147

Marek Jastrząb (Owsianko) https://studioopinii.pl/dzia%C5%82/feli ... N9tKoJZNoo

nieważne, co mówisz. Ważne, co robisz.

Wróć do „Dziennikarstwo i publicystyka”