Bitwa nr 7: J v K v L

Moderator: Faraon

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » śr 11 kwie 2018, 11:52

Temat: Mistrz powiedział: uczyć się i ciągle ćwiczyć
Gatunek: dowolny
Objętość: max 5.000 znaków ze spacjami
Czas do: 18.04.2018 do 21:00

Oceniać można przez tydzień od wstawienia, tak więc w tym przypadku ostateczny termin wystawienia oceny to 28.04.2018 godz. 23:59. Po tym czasie temat zostanie zamknięty, a punkty podliczone.

Prosimy o przyznawanie od 0 do 5 punktów [bez połówek] w poniższych kategoriach:
1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność (idea, podejście do tematu, potencjał, rozwój i wykorzystanie możliwości zamysłu)
2. Realizacja tematu (wypełnienie warunków pojedynku)
3. Błędy (błędy ortograficzne, gramatyczne, interpunkcyjne, stylistyczne i leksykalne)
4. Warsztat (błędy logiczne [fabularne], ocena stylu, narracji, dialogów oraz kompozycji)
5. Subiektywne wrażenia/odczucia
i ewentualnie 1 punktu dla wybranego tekstu jako:
6. Ekstra punkt! (niezależnie od powyższych ocen przyznaj 1 dodatkowy punkt - za element, który Cię urzekł/Twojemu zwycięzcy - albo nie przyznawaj nikomu; nie można dać każdemu po jednym)

Suma: 0-26.

Wzór:

Kod: Zaznacz cały

Kategoria 1. [b]Pomysł i rozwinięcie/kreatywność[/b]
Tekst 1:
Uzasadnienie:
Tekst 2:
Uzasadnienie:
Tekst 3:
Uzasadnienie:

Kategoria 2. [b]Realizacja tematu[/b]
Tekst 1:
Uzasadnienie:
Tekst 2:
Uzasadnienie:
Tekst 3:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. [b]Błędy[/b]
Tekst 1:
Uzasadnienie:
Tekst 2:
Uzasadnienie:
Tekst 3:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. [b]Warsztat [/b]
Tekst 1:
Uzasadnienie:
Tekst 2:
Uzasadnienie:
Tekst 3:
Uzasadnienie:

Kategoria 5. [b]Subiektywne wrażenia[/b]
Tekst 1:
Uzasadnienie:
Tekst 2:
Uzasadnienie:
Tekst 3:
Uzasadnienie:

[b][i]Ekstra punkt![/i][/b] dla:
Za:

[b]Suma[/b].
Tekst 1:
Podsumowanie:
Tekst 2:
Podsumowanie:
Tekst 3:
Podsumowanie:

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » czw 19 kwie 2018, 16:33

Jeśli przegapiłem jakieś formatowanie czy cokolwiek zmieniłem, proszę autorów o szybki kontakt.

! Wiadomość z: Faraon
Oceny użytkowników zarejestrowanych po 31.12.2017r. lub niepodporządkowane wzorowi nowego systemu oceniania bitew są jak najbardziej mile widziane - autorzy liczą na jak największy odzew z Waszej strony! - ale nie będą mieć wpływu na ostateczny wynik starcia (sumę punktów).
Ocena wszystkich dwudziestu zaplanowanych pojedynków zagwarantuje wzięcie udziału w losowaniu wyjątkowej nagrody specjalnej.

W Firefoxie fragmenty tekstu mogą nie wyświetlać się poprawnie - na szczęście bitwy są widoczne bez zalogowania i wystarczy przekopiować link do dowolnej innej przeglądarki internetowej.

#############################################

Tekst J

Mistrz powiedział: uczyć się i ciągle ćwiczyć

Bogowie, ale nudy.

Po sali snują się damy w kreacjach wartych wioskę albo dwie. Mężczyźni, niemal bez wyjątku wbici w idealnie skrojone mundury. Lokaje roznoszą trunki. Dziesiątki pachnideł łączą się w zaduch, który można kroić nożem. W tymże zaduchu krążą opowieści o dawnych bitwach oraz nieszczere komplementy. Jak to na kameralnym, w wąskim gronie trzystu osób, przyjęciu u Księcia.

Przynajmniej sofka jest wygodna, a wino warte książęcej piwnicy.

W rogu sali cichną dźwięki mandoliny. Trubadur Vasco Armin kończy występ, słychać oklaski i westchnienia dam. Niezły jest, łajdak. Kłania się, zbiera całusy. Nagle przestaje, jego wzrok kieruje się w kierunku nadchodzącej postaci.

I nie tylko jego. Czarna Ines przykuwa męskie spojrzenia. Niewieście też, ale zdecydowanie mniej przychylne.

Ona nie idzie, ona płynie przez salę. Bogowie, jaka jest piękna. Asymetryczna szkarłatna suknia odsłania jedno ramię i opina się na nieziemskiej figurze. Czarne oczy błyszczą figlarnie. Uśmiech na cudownie wykrojonych ustach…

Sprawia, że już mi żal Armina.

On kolekcjonuje niewieście serca. Ona - męskie. Złamane.

Podchodzi, toruje sobie drogę do artysty. Pozostałe szlachcianki rozstępują się niechętnie. Ines ma nie tylko urodę. Posiada również nazwisko.

Armin kłania się z rewerencją należną jednemu i drugiemu. Oczy błyszczą triumfem. Biedak.

Zamieniają kilka słów, piękne ręce panny dotykają instrumentu, błądzą po pudle, zdecydowanie nieprzyzwoicie wędrują po szyjce. Trubadur zapewne już widzi je na własnym ciele.

Ines zacieśnia chwyt, wyciąga mandolinę z rąk oniemiałego artysty i odchodzi, zostawiając go z rozdziawioną gębą.

No tak. Vasco Armin poznał uprzednio, że Ines to za wysoki próg. Poznawszy, na jednym z poprzednich balów zwrócił swój aksamitny głos i maślane spojrzenie ku innej. A teraz zostanie za to ukarany.

Ech, najwyraźniej moimi rękami. Wstaję, gdy Czarna Ines podchodzi z instrumentem.

– Panie kawalerze, zagraj mi coś, proszę. Coś nie tak mdłego - dodaje głośniej, na użytek sali.

Mandolina doskonale leży w dłoniach, próbuję palcami struny. Odpowiadają dźwiękiem, w takt kroków odchodzącego, upokorzonego Vasco Armina.

– O wojnie - szepce Ines.

– Pozwól mi łyk wina, pani.

Zwilżone gardło służy, śpiewam o bitwie pod Glennrock. A pod przymkniętymi powiekami mam szturm na Trydent. Gdy otwieram oczy, Ines nie jest sama, słuchaczy przybyło. Pochylają się z uznaniem głowy poznaczone bliznami.

– Piękne, don Miguel. Kto cię nauczył?

– Jeden mistrz i lata ćwiczeń.

– Ucz się i ćwicz? - pyta piękność, kryjąc uśmiech za wachlarzem.

– Dokładnie tak, pani.

Młody major o sumiastych wąsach toruje sobie drogę do Ines. Znam go. Leoncio de Soto. Rozpycha pułkowników jak równy albo lepszy. Kolejny, którego hrabianka nie może pokochać. I który za to zapłaci.

– Pozwól na słowo, pani.

– Chcę posłuchać muzyki, don Leoncio - prycha Ines zza wachlarza.

Major czerwienieje, chyba ciut za dużo wypił. Przymykam oczy, gram. Śpiewam.

– Myślę, że pan grajek już się zmęczył - cedzi de Soto.

Grajek. Jestem w mundurze. Przy szabli.

– Ależ skąd - odpowiadam z uśmiechem. - Nawet zagram i dla ciebie, panie.

Tym razem nie opuszczam powiek, patrzę prosto w jego nabiegłe krwią oczy. Melodia jest ostrzejsza, drażni. Postępuję krok, potem kolejny. Przyspieszam tempa. Widzę, jak pod wąsem błyskają zęby.

– Przestań! - charczy.

Przecież to tylko melodia, mości de Soto. Skomponowana specjalnie dla ciebie. W chwili. Pod wpływem chwili.

Jeszcze jeden krok, kilkanaście szarpnięć strun. Dźwięki zagłuszają syk stali trącej o skórę.

– Ty ścierwo! - ryczy, wyciągając szablę. Nie użyje jej, na nadgarstku zaciska się żelazna dłoń siwego pułkownika, inny oficer otacza ramieniem szyję majora, odbiera mu oddech. Bielejące palce rozwierają się, broń z brzękiem uderza o posadzkę.

– Odpowiesz mi za to, de Ciscar! - sapie de Soto, gdy znika duszący chwyt. - Skartablu chędożony!

Powstrzymuję dłoń szukającą szabli, zamiast tego kłaniam się z szacunkiem. Major szybko pojmuje, że bynajmniej nie jemu.
Oficerowie pochylają głowy przed księciem, Ines dyga wytwornie.

– Wyjąłeś broń w moim domu. Na mojego gościa. - Dante Henares mówi spokojnie, ale z siłą grzmotu. – Wynoś się.

– Co to za melodia, don Miguel? - pyta Czarna Ines.

– Mój mistrz nazwał ją “Twoja matka” - odpowiadam i chłonę rumieniec na liczku panny.

– Nauczył cię jej?

– Pokazał jak ją skomponować. To melodia jednej chwili i jednego człowieka.

– Zagrałeś na jego upiciu i gniewie. - Hrabianka patrzy poważnie zza wachlarza. Kiwam głową z uznaniem.

– Jak zatem ją tworzysz? Przecież tego nie da się nauczyć.

– Tak, jak mój mistrz nakazał. Ćwiczę głos i palce. A uczę się ludzi.

– Nawet nie wiesz, jak wielką przysługę mi wyświadczyłeś - mówi i wyciąga dłoń. Palce muskają mój policzek. Odchodzi, zostawiając mnie samego na tarasie. Zapalam cygaro.

Uczę się ludzi. Więc Ines nie dowie się, że to nie było dla niej. Skromni kapitanowie piechoty nie bywają na balach u Księcia. Chyba, że w świcie kogoś potężniejszego. Kogoś, kto ma z rodem de Soto zadawnione urazy.

Tekst K

- Nie radzisz sobie z własną kobietą?

Posłał zirytowane spojrzenie znad ekranu laptopa.

- Mam na głowie wdrożenie projektu i kilka przetargów. A ona chce…

- Uwagi?

- Żebym wszystko rzucił i z nią był. I nie chce zrozumieć.

- Kobieta dwa miesiące po porodzie oczekuje wsparcia od partnera, absolutnie niesamowite, prawda? – Śmiał się i szare oczy błyszczały ironią, ale przecież skinął głową. Znał go od lat, przyjaźnili się. Ją też znał. Krótko i ostrożnie, jak inne kobiety nielicznych kumpli, bo nie lubił łączyć pracy z życiem prywatnym.

- Wcześniej umiała.

- Walczyć?

- Nie, to drugie. Zresztą, walczyć też, ojciec ją trenował. Trochę ja. Ale ciąża, poród… - Wpisał kilka słów i westchnął irytacją. – Nie dogadujemy się ostatnio.

Milczał, szukając w sobie powodu, żeby odmówić zanim wejdzie w pułapkę. Tamten uciekał spojrzeniem w błękitną poświatę, cichy stukot klawiatury i delikatnie odstawiał szklankę whisky. Sięgnął po butelkę, pytająco uniósł brwi.

- Musze jakoś wrócić.

- Pomożesz? – Zamknął laptopa. Cichy trzask plastyku zagrał z niecierpliwością.

- Mam zdjąć ci ją z głowy. Na długo? – Chciał znać warunki brzegowe.

Przytaknął cicho.

- A tamto pierwsze? Nie ma szans?

- Wątpię.

- Jak chcesz – zgodził się niechętnie. – Będę ją szkolił.

- Nie mam już siły – poprosiła. Zamrugała gwałtownie, gdy kropla potu spłynęła po skórze. Przetarła oko i nieśmiało szukała wzrokiem przyzwolenia, jakby była adeptką, a on…

- Jeszcze piętnaście. - Uciekł wzrokiem przed jej spojrzeniem, bo rozumiał, że spędzają razem za dużo czasu. Nie chciał patrzeć w oczy, za to chciwie poznawał każdy skrawek ciała, wędrował po łagodnym łuku ud, w górę wąskiej talii do nabrzmiałych piersi otulonych luźnym t-shirtem. Sięgał ku szyi, niekiedy dotykał ust i zatrzymywał się niechętnie, przyznając rację logice wbrew uczuciom.

- Nie mam siły.

- Potem powalczymy. – Obiecał i psotne iskierki rozświetliły szare oczy. – Chciałaś.

Poderwała głowę. Zdumienie rozchyliło jej usta, nieoczekiwanym pożądaniem zaróżowiło policzki, ale patrzyła uważnie, czujnie jak oszukiwane dziecko.

- Z tobą? Nie dam rady przecież.

- Szybko wracasz do formy.

- Minęły dwa miesiące. – Odliczała na palcach w dziecięcym skupieniu, zabawnie marszczyła brwi, aż miał ochotę pogłaskać jasne włosy. - Wcześniej ponad pół roku. Sześć. Razem osiem. Przed…

- Ciążą? – podpowiedział łagodnie.

- Umiałam. Nawet o n mówił, że dobrze i że mogłam wygrać. Pokonać go.

Drgnęły mu kąciki ust, ale zachował powagę. Zbliżył się, wbrew zasadom łamiąc narzucony dystans przyjaźni i lojalności. Leniwie odgarnął niesforny kosmyk, który wymknął się spod klamry spinającej jasne włosy dziewczyny, zamknął między palcami i z pietyzmem wsunął pod spinkę.

Zajrzała w szarość i zdziwiła się błękitnie, najpierw niewinnie, potem, gdy zrozumiała gest, po kobiecemu zalotnie. Obserwował zmianę z ciekawością, aż zarumieniła się, umknęła na moment spod dłoni. Niechętnie oddał jej przestrzeń, ale chciał wiedzieć. Musiał. Dla siebie, dla niej. I dla niego.

- To takie ważne?

- Ciąża?

- Żeby z n i m wygrać – doprecyzował zaciekawiony, bo ważył przyjaźń, znaną i bezpieczną, ze sztormem wciąż bezpiecznie ukrytym w błękicie jej oczu.

Wzruszyła ramionami, w nastoletnim buncie zacisnęła usta. Pchnęła dźwignię. Siłą. Milczeniem. W końcu gniewem, że o n nie rozumiał albo rozumiał, ale nie chciał pomóc, a powinien, bo przyjaźnili się.

Obserwował w ciszy, rozumiał przecież, że potrzebowała czasu i uwagi.

- Ważne – zdecydowała po chwili. – Chcę, żeby zrozumiał co ma. I że może stracić, jeśli źle wybierze. Chcę, żeby mu zależało. Myślisz, że zależy?

- Nie wiem. – Uciekł w kłamstwo, bo dla niego tutaj było bezpieczniejsze niż prawda i tańsze niż przyjaźń. – Jeszcze trzynaście. Skup się.

Była posłuszna, a on z ulgą przyjął milczenie.

- Jestem zmęczona.

- Ćwicz. Zostało pięć.

Obserwował grę mięśni pod jasną skórą i kroplę potu na skroni. Rysowała wilgocią ślad na skórze, jak zegar słoneczny cieniem wyznaczający mijanie czasu.

- Myślisz, że zrozumie jak wygram?

- Chcesz wygrać dla siebie czy dla was?

Zaklęła.

- Nie wiem – przyznała do dłuższej chwili. – Dla siebie.

Musnął palcami słoną kroplę, delikatnie zgarnął i uniósł do ust. Smakowała grzechem, karą i brakiem zrozumienia. Dziewczyna spojrzała uważnie.

- Nauczysz mnie?

- On już nauczył cię wszystkiego.

Błękit rozbłysnął wesoło, prowokacyjnie. Piersi zafalowały oddechem, szybszym niż jeszcze przed chwilą, i rytmem serca, którego nie znał, chociaż dawno nauczył się rozróżniać inne, bo posłusznie wykonywała każde ćwiczenie. Lojalność i przyjaźń odsunął tak samo, jak podczas tamtej rozmowy świadomość, że wejdzie w pułapkę z zamkniętymi oczami. Wszedł przecież. Wchodził wiele razy, ale wcześniej potrafił zrobić krok wstecz, zanim było za późno.

- Brakuje mi praktyki – kłamała. - Ile to już minęło? Pamiętasz?

Sięgnął ku niej, zagarnął wargami ciepłe usta, mieszając na języku sól pożądania i gorycz poczucia winy za przyjaźń.

- Pamiętasz? – zażądała.

- Dwa po. Wcześniej sześć. Osiem. – Pamiętał z westchnieniem. – Trzeba ćwiczyć.

Tekst L

Antek pamiętał go dokładnie: ciemne włosy, gęsty, całkowicie zakrywający górną wargę wąs, który przygryzał za każdym razem, gdy słyszał pomyłkę.

– No jak ty to przeczytałeś, Jantoś? No jak? Co to za litera jest?

– „M” – odpowiadał strapiony uczeń.

Wąs drgał nerwowo, niebieskie oczy mrużyły się, traciły na chwilę ostrość spojrzenia.

– Nu, a jak ty czytasz, Jantoś?... Źle czytasz, źle! – W sękatej dłoni pojawiał się pas, sprzączka pobrzękiwała złowieszczo.

Antek kulił się, skamlał.

– Nie bijcie, panie, nie bijcie! Przeczytam… – Chwytał elementarz, z napięciem wpatrując się w tajemne znaki, których czarne kształty upodabniały papier do niedawno kupionej przez ojca na targu jałówki.

– Nu, czytaj. – Pas lądował w kącie, nauczyciel siadał pod oknem, kątem oka patrząc, jak uczeń sinieje z wysiłku, próbując rozpoznać wyraz. Gdy próba nie powodziła się, sprzączka szła w ruch. Towarzyszył jej płacz i okrzyki „Nie bijcie, panie, przeczytam!”.

Teraz, stojąc na ambonie, młodzieniec zaciskał usta, przypomniawszy sobie jedną z ostatnich lekcji czytania, kiedy to po raz pierwszy bezbłędnie przeczytał cały tekst. Teraz mu pokaże, zemści się, sam go spierze słowem, wyrzuci mu wszystkie grzeszki, spuści mu lanie za każde spojrzenie na matkę, za każdą pręgę na grzbiecie. O, zemsta będzie słodka niczym maliny, które podkradał z seminaryjnego ogrodu, niczym zapach kadzidła o świcie! Jakże on mu pokaże!

Antek nabrał tchu, spojrzał na kartkę i zaczął:

„Moi drodzy bracia i siostry. Dziś odszedł od nas…”

Słowa niosły go na swych falistych grzbietach, sypały się na wiernych niczym perły na stado świń. Antoni wiedział, że prędzej czy później ta zgraja go zadepcze i zniszczy wszelki zapał, lecz teraz triumfował, patrząc na ciemny prostokąt trumny u stóp ołtarza. Uśmiechnął się, wypowiadając nazwisko zmarłego. Blizna na prawym ramieniu zapiekła na nowo, usłyszał brzęk sprzączki. Skulił się mimo woli, zszedł z tonu, wplótł kilka słów pochlebstwa.

Mistrz znów okazał się potężniejszy…

Oceniamy!
.

Awatar użytkownika
Isabel
Dusza pisarza

Postautor: Isabel » czw 19 kwie 2018, 21:38

Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Tekst 1: 5
Uzasadnienie:
Tekst 2: 3
Uzasadnienie:
Tekst 3: 5
Uzasadnienie:

Kategoria 2. Realizacja tematu
Tekst 1: 4
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Tekst 2: 5
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 5. Subiektywne wrażenia
Uzasadnienie:
Tekst 2: 2
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla: nikogo :(
Za:

Suma.
Tekst 1: 22
Podsumowanie: Podoba mi się przedostatni akapit, ten z rozmową o granej melodii; ładne jest to „uczenie się ludzi”. Z minusów – trochę chaos, trochę za dużo imion i nazwisk jak na taki krótki tekst.
Tekst 2: 16
Podsumowanie: Niby nie jest źle, ale szału też nie robi. Poprawny – po prostu. Taki jakiś powierzchowny, jakby bez wyrazu...
Tekst 3: 25
Podsumowanie: Chyba najbardziej z z tej rundy poruszający (chociaż to odrobinę za duże słowo). Jakiś taki prawdziwy i realny, no i idzie nie w ilość, a w jakość – podoba mi się :)

Dobra architektura nie ma narodowości.
s

Awatar użytkownika
Kruger
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Kruger » pt 20 kwie 2018, 11:25

Tekst 3: 3

Kategoria 3. Błędy
Tekst 1: 3

Tekst 2: 4

Kategoria 4. Warsztat

Tekst 3: 2

Ekstra punkt! dla: J

Suma.
Tekst 1: 23

Tekst 3: 16

Awatar użytkownika
uniwers
Debiutant
Debiutant

Postautor: uniwers » ndz 22 kwie 2018, 13:50

Uzasadnienie: za niedopowiedzenia plus, który jednocześnie jest minusem

Tekst 3: 4

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: sprowadzenie podmiotów do on/ona zaciemnia w dialogach co kto mówi, zwłaszcza kiedy rozmawia ze sobą dwóch facetów.

Uzasadnienie: nie załapałem, co oni tam ćwiczą. Jogę? Szermierkę?
Uzasadnienie: czemu to jest takie krótkie?

Ekstra punkt! dla: tekst 1
Za: całokształt

Suma.
Tekst 1: 26
Podsumowanie: Spójny w 100%, najfajniejszy z wszystkich
Tekst 2: 22
Podsumowanie: tekst oparty na niedopowiedzeniach, których jest jednak lekki nadmiar
Tekst 3: 22
Podsumowanie: Za krótki.

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » śr 25 kwie 2018, 23:47

I. Pomysł i rozwinięcie
J - 5
K - 4
L - 4
II. Realizacja tematu
J - 5
K - 4
L - 3
III. Błędy
J - 5
K - 5
L - 5
IV. Warsztat
J - 4
L - 4
K - 4
V. Wrażenia subiektywne
J - 5
K - 4
L - 4
VI. Punkt ekstra - J

Razem
J - 24
K - 21
L - 20

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
P.Yonk
WModerator
WModerator

Postautor: P.Yonk » czw 26 kwie 2018, 20:28

Ojojoj

Tekst J: 3
Tekst K: 2
Tekst L: 3

Tekst J: 2

Kategoria 3. Błędy
Tekst L: 4

Kategoria 4. Warsztat

Ekstra punkt! dla: L
Za: Krótką i dobrą formę.

Suma.
Tekst J: 12
Podsumowanie: Nie do końca zrozumiałem co się dzieje. Ale jest jakiś klimat.

Tekst K: 10
Podsumowanie: Jeszcze mniej zrozumiałem niż w tekście J. Co gorsze - zauważyłem trochę błędów. No skoro ja je zauważyłem, to znaczy, że chyba tekst w ogóle nie był sprawdzany przed wrzuceniem. Nie, to niesprawiedliwa ocena - pewnie był sprawdzany. Ale za słabo.

Tekst L: 18
Podsumowanie: Najlepszy z tej trójki. Choć - w mojej ocenie - wszystkie trzy były o wiele słabsze, niż teksty przeciwników w pozostałych bitwach.

"Im więcej ćwiczę, tym więcej mam szczęścia"
"All the signs show that I'll move somewhere soon. I don't know where, but the sky will be blue, and too bright the Sun."
"Jem kamienie. Mają smak zębów."

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra

Postautor: Godhand » czw 26 kwie 2018, 22:07

Uzasadnienie: Bardzo fajny.
Uzasadnienie: Równie fajny.
Uzasadnienie: Dobry.

Uzasadnienie: Pełna.
Uzasadnienie: Dobra, rozwalona ostatnim zdaniem. Autor nie pisze dla... W sensie - jasno było i bez tego.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie: Bardzo ładnie i bardzo się podobało.
Uzasadnienie: Po mojemu i trafia.
Uzasadnienie: Jest w tym zamysł, ale minimalizm znaków go rozwalił.

Ekstra punkt! dla: 2
Za: Życie w literkach i świadomość, że przepychanki na macie uwalniają przeróżne emocje.

Suma.
Tekst 1: 25
Podsumowanie:
Tekst 2: 25
Podsumowanie:
Tekst 3: 20
Podsumowanie:

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
ancepa
WModerator
WModerator

Postautor: ancepa » pt 27 kwie 2018, 23:12

Kategoria 3. Błędy
Tekst 1: 4 trzy powtórzenia, dwa być może celowe, ale jedno na pewno nie
Tekst 2: 4 jakaś literówka mi się rzuciła w oczy
Tekst 3: 5 nie zauważyłam

Kategoria 4. Warsztat

Tekst 2: 1 nierealistyczne - zarówno w kwestii samopoczucia w ciąży, samopoczucia po ciąży i potrzeb kobiety po ciąży. Co mi się nie podobało - kwestia priorytetów bohaterów i brak informacji kto opiekuje się dzieckiem podczas treningów (na pewno nie ten bucowaty ojciec!). Na kogo ono wyrośnie (dziecko) jeżeli ojciec będzie na pierwszym miejscu stawiał pracę, "oddawał kobietę" "przyjacielowi", a ona zamiast zacieśniać więź z dzieckiem/karmić piersią/przekazywać spokój i bliskość, ech, szkoda gadać. Nie wróżę dobrze temu małżeństwu, tej przyjaźni i temu dziecku.

Ekstra punkt! dla: Brak

Suma.
Tekst 1: 20
Tekst 2: 15
Tekst 3: 18

Awatar użytkownika
Escort
Dusza pisarza

Postautor: Escort » sob 28 kwie 2018, 09:33

Tekst 1: 2
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla:
Za:

Suma.
Tekst 1: 13
Podsumowanie:
Tekst 2: 12
Podsumowanie:
Tekst 3: 12
Podsumowanie:

Pisarz miłości.

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Postautor: Sarah » sob 28 kwie 2018, 21:52

Tekst 1:3
Tekst 2:3
Tekst 3:3

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat

Ekstra punkt! dla: nikogo

Suma.
Tekst 1: 15
Tekst 3: 15
Wszystkie trzy opowiadania bardzo średnie. Trochę bez polotu i iskry. W tym zestawieniu najlepiej prezentuje się K.

Nie jestem w wieku, w którym nieświadomie popełnia się głupstwa.W moim wieku głupstwa popełnia się planowo i z dziką przyjemnością.

Brniesz w mgłę, a pod stopami bagno, uważaj - R.Pawlak 28.02.2018

Awatar użytkownika
BorsukRaPa
Szkolny pisarzyna

Postautor: BorsukRaPa » sob 28 kwie 2018, 23:22

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Intensywne ćwiczenia sportów walki + młoda matka. Naprawdę ktoś jest w stanie trenować chwilę po porodzie i w wybujałej laktacji? Może rok przerwy? Albo zmienić na ćwiczenia ze "Starcrafta". Odejmuje za warsztat bo internet jest pełen informacji na takie tematy a autorowi zabrakło chęci żeby skorzystać z wyszukiwarki.

Tekst 2: 1
Uzasadnienie: Romans na linii uczeń - mistrz. Ileż to można wałkować?
Tekst 3: 1
Uzasadnienie: "Perły na stado świń". Zęby mnie od tego rozbolały.

Ekstra punkt! dla: nie
Za: nd

Suma.
Tekst 1: 21
Tekst 2: 14
Tekst 3: 17

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » wt 01 maja 2018, 02:11

Wyniki drugiej bitwy w tej grupie.

Tabela w Grupie III:

[Litera = Suma1 + Suma2 = Summa summarum ;) | Średnia z 13 ocen + Średnia z 10 ocen]

1. J = 252 + 202 = 454 na 598 możliwych | 19.38 + 20.20 = 39.58 (maksimum wynosi 52)
:!: J :arrow: AWANS 1/4 :!:
2. L = 244 + 183 = 427 / 598 | 18.77 + 18.30 = 37.07 / 52.00 [oczekiwanie na koniec drugiej rundy]
3. K = 233 + 167 = 400 / 598 | 17.92 + 16.70 = 34.62 / 52.00 BARAŻE
4. I = 0 / 338 | 00.00 / 26.00 BARAŻE?

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » ndz 06 maja 2018, 12:19

WeryKlawaRecenzentka1 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla: nikogo :(
Za:

Suma.
Tekst 1: 22
Podsumowanie: Podoba mi się przedostatni akapit, ten z rozmową o granej melodii; ładne jest to „uczenie się ludzi”. Z minusów – trochę chaos, trochę za dużo imion i nazwisk jak na taki krótki tekst.
Podsumowanie: Niby nie jest źle, ale szału też nie robi. Poprawny – po prostu. Taki jakiś powierzchowny, jakby bez wyrazu...
Tekst 3: 25
Podsumowanie: Chyba najbardziej z z tej rundy poruszający (chociaż to odrobinę za duże słowo). Jakiś taki prawdziwy i realny, no i idzie nie w ilość, a w jakość – podoba mi się :)

WeryZacnyRecenzent1 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat

Ekstra punkt! dla: J

Suma.
Tekst 1: 23

Tekst 3: 16

WeryZacnyRecenzent2 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie: za niedopowiedzenia plus, który jednocześnie jest minusem

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: sprowadzenie podmiotów do on/ona zaciemnia w dialogach co kto mówi, zwłaszcza kiedy rozmawia ze sobą dwóch facetów.

Uzasadnienie: nie załapałem, co oni tam ćwiczą. Jogę? Szermierkę?
Uzasadnienie: czemu to jest takie krótkie?

Ekstra punkt! dla: tekst 1
Za: całokształt

Suma.
Tekst 1: 26
Podsumowanie: Spójny w 100%, najfajniejszy z wszystkich
Tekst 2: 22
Podsumowanie: tekst oparty na niedopowiedzeniach, których jest jednak lekki nadmiar
Tekst 3: 22
Podsumowanie: Za krótki.

WeryKlawaRecenzentka2 pisze:I. Pomysł i rozwinięcie
J - 5
K - 4
L - 4
II. Realizacja tematu
J - 5
K - 4
L - 3
III. Błędy
J - 5
K - 5
L - 5
IV. Warsztat
J - 4
L - 4
K - 4
V. Wrażenia subiektywne
J - 5
K - 4
L - 4
VI. Punkt ekstra - J

Razem
J - 24
K - 21
L - 20

WeryZacnyRecenzent3 pisze:Ojojoj

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat

Ekstra punkt! dla: L
Za: Krótką i dobrą formę.

Suma.
Tekst J: 12
Podsumowanie: Nie do końca zrozumiałem co się dzieje. Ale jest jakiś klimat.

Tekst K: 10
Podsumowanie: Jeszcze mniej zrozumiałem niż w tekście J. Co gorsze - zauważyłem trochę błędów. No skoro ja je zauważyłem, to znaczy, że chyba tekst w ogóle nie był sprawdzany przed wrzuceniem. Nie, to niesprawiedliwa ocena - pewnie był sprawdzany. Ale za słabo.

Tekst L: 18
Podsumowanie: Najlepszy z tej trójki. Choć - w mojej ocenie - wszystkie trzy były o wiele słabsze, niż teksty przeciwników w pozostałych bitwach.

WeryZacnyRecenzent4 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie: Bardzo fajny.
Uzasadnienie: Równie fajny.
Uzasadnienie: Dobry.

Uzasadnienie: Dobra, rozwalona ostatnim zdaniem. Autor nie pisze dla... W sensie - jasno było i bez tego.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie: Bardzo ładnie i bardzo się podobało.
Uzasadnienie: Po mojemu i trafia.
Uzasadnienie: Jest w tym zamysł, ale minimalizm znaków go rozwalił.

Ekstra punkt! dla: 2
Za: Życie w literkach i świadomość, że przepychanki na macie uwalniają przeróżne emocje.

Suma.
Tekst 1: 25
Podsumowanie:
Tekst 2: 25
Podsumowanie:
Tekst 3: 20
Podsumowanie:

WeryKlawaRecenzentka3 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność

Kategoria 3. Błędy
Tekst 1: 4 trzy powtórzenia, dwa być może celowe, ale jedno na pewno nie
Tekst 2: 4 jakaś literówka mi się rzuciła w oczy
Tekst 3: 5 nie zauważyłam

Kategoria 4. Warsztat

Tekst 2: 1 nierealistyczne - zarówno w kwestii samopoczucia w ciąży, samopoczucia po ciąży i potrzeb kobiety po ciąży. Co mi się nie podobało - kwestia priorytetów bohaterów i brak informacji kto opiekuje się dzieckiem podczas treningów (na pewno nie ten bucowaty ojciec!). Na kogo ono wyrośnie (dziecko) jeżeli ojciec będzie na pierwszym miejscu stawiał pracę, "oddawał kobietę" "przyjacielowi", a ona zamiast zacieśniać więź z dzieckiem/karmić piersią/przekazywać spokój i bliskość, ech, szkoda gadać. Nie wróżę dobrze temu małżeństwu, tej przyjaźni i temu dziecku.

Ekstra punkt! dla: Brak

Suma.
Tekst 1: 20
Tekst 2: 15
Tekst 3: 18

WeryZacnyRecenzent5 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla:
Za:

Suma.
Tekst 1: 13
Podsumowanie:
Tekst 2: 12
Podsumowanie:
Tekst 3: 12
Podsumowanie:

WeryKlawaRecenzentka4 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat

Ekstra punkt! dla: nikogo

Suma.
Tekst 1: 15
Tekst 3: 15
Wszystkie trzy opowiadania bardzo średnie. Trochę bez polotu i iskry. W tym zestawieniu najlepiej prezentuje się K.

WeryZacnyRecenzent6 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Intensywne ćwiczenia sportów walki + młoda matka. Naprawdę ktoś jest w stanie trenować chwilę po porodzie i w wybujałej laktacji? Może rok przerwy? Albo zmienić na ćwiczenia ze "Starcrafta". Odejmuje za warsztat bo internet jest pełen informacji na takie tematy a autorowi zabrakło chęci żeby skorzystać z wyszukiwarki.

Tekst 2: 1
Uzasadnienie: Romans na linii uczeń - mistrz. Ileż to można wałkować?
Tekst 3: 1
Uzasadnienie: "Perły na stado świń". Zęby mnie od tego rozbolały.

Ekstra punkt! dla: nie
Za: nd

Suma.
Tekst 1: 21
Tekst 2: 14
Tekst 3: 17

Wróć do „Zakończone”