Ogólnopolski protest pisarzy i miłośników literatury

O wszystkim i o niczym.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Jim Skalniak
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Jim Skalniak » sob 22 gru 2018, 18:05

W naszym kraju protestują ostatnio rolnicy, mundurowi, nauczyciele, pracownicy sądów, a nawet włoski podwykonawcy inwestycji kolejowych. Nie ujmując wagi ich problemom, zadajemy pytanie: Czyż problemy z jakimi boryka się w kraju nad Wisłą literatura nie są czymś równie ważnym (w naszym subiektywnym odczuciu nawet ważniejszym) niż problemy wspomnianych grup?
W Paryżu - przez lata nieformalnej stolicy dobrego smaku - tylko z powodu głupich podwyżek paliwa płoną samochody. Tymczasem my - twórcy i miłośnicy słowa pisanego - dość biernie obserwujemy podstępującą (tj. podstępnie postępującą) wtórną analfabetyzacją naszego społeczeństwa.

Nikt, przynajmniej na razie, nie chce palić samochodów, ani nawet szmat (czy tam flag). Propozycja "strajku ostrzegawczego" brzmi następująco - wszyscy piszący (tak zawodowo, jak i tylko dla idei), a także zainteresowani czytający, (zarówno Manna i Dostojewskiego, jak i literatury popowej),w umówionym terminie wychodzą blokować jakiś ważny punkt komunikacyjny na mapie kraju (wstępnie proponujemy węzeł autostrad A1 i A2 w pobliżu Strykowa). Ponieważ to pierwszy taki protest, może być oficjalnie zgłoszony i zarejestrowany.Jeśli nie przyniósłby skutku gotowi jesteśmy rozważyć działania bardziej radykalne.

Domagamy się:
- Wzrostu czytelnictwa w Polsce do poziomu przynajmniej 40% w roku 2019 i do poziomu przynajmniej (wg badań rządowych książki czyta nie więcej niż 38% społeczeństwa) i systematycznej poprawy w kolejnych 5 latach.
- Zniesienia podatku VAT na książki (bezwzględnie do 0%).
- W szkołach średnich, niezależnie od rodzaju szkoły i realizowanego profilu - zwiększenie liczby wymaganych do przeczytanie lektur do minimum 6 w semestrze.
- Dla piszących i czytających, a zatrudnionych na etatach (na stanowiskach niezwiązanych bezpośrednio z literaturą) - skrócenie tygodniowego czasu pracy do maksymalnie 30 godzin.
- Wprowadzenie konstytucyjnego obowiązku znajomości przynajmniej jednego wiersza (dłuższego niż cztery wersy) z pamięci, bezwzględnie od każdego obywatela (służby mundurowe powinny mieć możliwość dokonywania odpowiednich kontroli w tym zakresie i stosowania ewentualnych sankcji).

Jednocześnie każdy piszący uczestnik protestu z własnej strony winien deklarować chęć natychmiastowego podjęcia działań na rzecz wzrostu poziomu pisanych i wydawanych przezeń tekstów, a także gotowość do poszukiwania nowych, atrakcyjnych form pisarskich i wywierania wpływu na ogólne trendy literatury europejskiej i światowej.

"Naucz się, że można coś innego roznosić niż kiłę. Można roznieść światło, tak?"
Robert Brylewski

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » sob 22 gru 2018, 20:43

A wzrostu czytelnictwa będą pilnować pisarskie szwadrony śmierci, pod lufami karabinów, bo inaczej się tego nie wymusi... No i już widzę jak mechanicy samochodowi i ogrodnicy zaczytują się w literaturze światowej. Nic tylko pogratulować pomysłu :P

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Kreator
Pisarz osiedlowy

Postautor: Kreator » sob 22 gru 2018, 21:10

Navajero pisze:Source of the post No i już widzę jak mechanicy samochodowi i ogrodnicy zaczytują się w literaturze światowej.

A może niektórzy przedstawiciele wymienionych zawodów czytają? Nic tylko pogratulować takiego podejścia do ludzi.

Awatar użytkownika
Wolha.Redna
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Wolha.Redna » sob 22 gru 2018, 21:15

Navajero pisze:Source of the post No i już widzę jak mechanicy samochodowi i ogrodnicy zaczytują się w literaturze światowej.

Mój życiowy towarzysz jest mechanikiem i owszem, zaczytuje się i lubi. Klasizmem powiało.

A post - w zasadzie to nie wiem, czemu na służyć. Czy to ma być zwrócenie uwagi na problemy środowiska i brak solidarnej akcji? Czy ma być ironizowaniem na temat strajków? Owszem, różne grupy zawodowe ostatnio protestują, bo chcą sobie poprawić byt. Z czego tu ironizować?
Nie zrozumiałam.

"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, aby im okazać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi". Pratchett

"Dłubanie w źle wysmażonym kotlecie jest mało rozwojowe" by Rumcajs

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » sob 22 gru 2018, 21:25

Jak miło, że inni wiedzą lepiej ode mnie co mam na myśli :P W odróżnieniu od Was, jako nauczyciel w szkole branżowej, mam z takimi do czynienia na co dzień, masowo, i to proste stwierdzenie faktu. Oni nie są zainteresowani jakąkolwiek literaturą. Generalnie. Poza wyjątkami. Bo i dlaczego mieliby być? Stąd absurdalność postulatu zwiększenia ilości lektur, w sytuacji kiedy większość uczniów i tak nie czyta obecnie obowiązujących, przeważnie polegając na streszczeniach czy filmach.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra

Postautor: Godhand » sob 22 gru 2018, 22:02

Jim Skalniak pisze:Source of the post Domagamy się:
- Wzrostu czytelnictwa w Polsce do poziomu przynajmniej 40% w roku 2019 i do poziomu przynajmniej (wg badań rządowych książki czyta nie więcej niż 38% społeczeństwa) i systematycznej poprawy w kolejnych 5 latach.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Wolha.Redna pisze:Source of the post Z czego tu ironizować?

Z żądań Red, a przynajmniej pierwszego i ostatniego :) Bo chyba nie uważasz ich za poważne?
Zwiększenie liczby lektur, kiedy nauczyciele nie potrafią wyegzekwować przeczytania aktualnych, też jakoś tak...

G.

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Wolha.Redna
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Wolha.Redna » sob 22 gru 2018, 22:12

Godhand, nie zrozumiałeś. Oczywiste, że post autora to nonsens, ironia, doprowadzenie rzeczy do absurdu. Chodzi mi o to, że nie rozumiem, do czego pije. Do strajkujących pracowników sądów, do nauczycieli? Do samej idei strajku? Czy do pisarzy?

"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, aby im okazać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi". Pratchett

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra

Postautor: Godhand » sob 22 gru 2018, 22:18

Wolha.Redna pisze:Source of the post Godhand, nie zrozumiałeś.

Sztylety się kłaniają Red :) Nieładnie.

Wolha.Redna pisze:Oczywiste, że post autora to nonsens, ironia, doprowadzenie rzeczy do absurdu. Chodzi mi o to, że nie rozumiem, do czego pije. Do strajkujących pracowników sądów, do nauczycieli? Do samej idei strajku? Czy do pisarzy?

Autor, na ile znam Jima, wyjaśni do czego pije. Na razie wprowadził zabawną atmosferę i nie ma się co oburzać, tym bardziej kiedy przedstawiciel pisarzy - czyli Nav, przyjął sprawę z uśmiechem i humorem.

G.

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Wolha.Redna
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Wolha.Redna » sob 22 gru 2018, 22:21

Godhand pisze:Source of the post
Wolha.Redna pisze:Source of the post Godhand, nie zrozumiałeś.

Sztylety się kłaniają Red :) Nieładnie.

G.

Żaden sztylet. Zacząłeś mi wyjaśniać nonsens żądań a propos lektur, podczas gdy ja nie odnosiłam się do treści posta, tylko domniemanego celu jego napisania.

[quote="Godhand"

Autor, na ile znam Jima, wyjaśni do czego pije. Na razie wprowadził zabawną atmosferę i nie ma się co oburzać, tym bardziej kiedy przedstawiciel pisarzy - czyli Nav, przyjął sprawę z uśmiechem i humorem.

G.[/quote]

Pozwolisz, że sama uznam, co w mojej opinii jest zabawne, a co nie :) i jaką reakcję mam okazać wobec analizowanego zjawiska.

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra

Postautor: Godhand » sob 22 gru 2018, 22:26

Pozwolisz, że przejaskrawione reakcje będą miały możliwość spotkać się z odzewem społecznym :P

G.

Awatar użytkownika
Wolha.Redna
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Wolha.Redna » sob 22 gru 2018, 22:27

Godhand pisze:Source of the post przejaskrawione reakcje

G.

I to jest właśnie sztylet.

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra

Postautor: Godhand » sob 22 gru 2018, 22:33

Nie jest. Moim zdaniem, to jest właśnie taka reakcja, mam prawo do wyrażenia swojego zdania, dokładnie tak samo, jak Ty do wyrażenia swojego.
I już uciekam - nie chciałem urazić ani siać zamętu, drażni mnie przesada (dodajmy - moim zdaniem) w każdej formie.

G.

Awatar użytkownika
Wolha.Redna
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Wolha.Redna » sob 22 gru 2018, 22:35

Po prostu nie lubię, gdy ktoś mówi: "Nie zrozumiałaś, to jest przecież zabawne/luźne/a tak w ogóle, to inni odnieśli się do tej kwestii inaczej".
A przedtem tłumaczy mi sens cudzej wypowiedzi, podczas gdy wcale o to nie prosiłam :P

Mam nadzieję, że wytłumaczyłam przejrzyście. Też już znikam.

Awatar użytkownika
Kreator
Pisarz osiedlowy

Postautor: Kreator » sob 22 gru 2018, 22:38

Navajero pisze:Source of the post ak miło, że inni wiedzą lepiej ode mnie co mam na myśli W odróżnieniu od Was, jako nauczyciel w szkole branżowej, mam z takimi do czynienia na co dzień, masowo, i to proste stwierdzenie faktu. Oni nie są zainteresowani jakąkolwiek literaturą. Generalnie. Poza wyjątkami. Bo i dlaczego mieliby być? Stąd absurdalność postulatu zwiększenia ilości lektur, w sytuacji kiedy większość uczniów i tak nie czyta obecnie obowiązujących, przeważnie polegając na streszczeniach czy filmach.

Ach, bo uczniowie w tym wieku to głównie o uczennicach myślą, nie o lekturach, a uczennice - o swoich przystojnych i światłych nauczycielach historii! ;)

Seriously, niektórzy zaznajamiają się z czymś takim jak literatura długo, dłuuugo poniewczasie. Zapytaj ich za 10 lat jak się spotkacie czy - oraz co - czytają. Mam znajomego po zawodówie, który jest piekarzem i bardzo dużo czyta. Co prawda jakieś gówniane kryminały, rzeczy może niezbyt poważne, ale jednak sporo, nałogowo, zwyczajnie książki traktując jako dobrą rozrywkę, a nie jako coś dla uczonych :)

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » sob 22 gru 2018, 22:54

No ale ja to pisałem a propos zwiększenia limitu lektur, w szkole, a więc odnośnie uczniów. Nb. nie sądzę też, żeby dziesięć lat po szkole byli uczniowie odczuwali jakiś pęd do czytelnictwa, bo i skąd? Jak ktoś nie wyrobił sobie nawyku czytania dla przyjemności w wieku młodzieńczym, to raczej nie wyrobi jako zabiegany dorosły z rodziną na głowie. Przez kilka lat uczyłem w liceum dla dorosłych i widziałem z jakim trudem przychodzi im nauka. O czytaniu dla przyjemności nie było nawet mowy. Choć też znam parę czytających osób z tej grupy społecznej, ale to raczej wyjątki.

dr Samuel Johnson

Wróć do „Hyde park”