Zostawcie Messiego w spokoju

1
Istnieje pewna grupa kobiet o dosyć specyficznych poglądach („feministkami” ich nie nazwę, bo byłaby to obraza dla tego niezwykle potrzebnego ruchu), która traktuje największy kobiecy turniej piłkarski jako pole bitwy o „równouprawnienie”. Zamiast cieszyć się wspaniałą futbolową feta, stanowiącą olbrzymi krok milowy w rozwoju damskiej piłki, skupiają się na elemencie, który powoli zdaje się przejadać tę dyscyplinę – na pieniądzach.

Od miesiąca wszędzie, gdzie bym w internecie nie zabłądził, widzę porównania zarobków piłkarek i piłkarzy, narzekania, że pula nagród na kobiecym Mundialu wynosi ledwie 30 milionów dolarów (dla porównania: na zeszłorocznych MŚ w Rosji wyniosła ok. 400 milionów) i że wszystko to jest wielkim spiskiem światowych federacji, które nie mają nic lepszego do roboty niż uprawianie swoich ulubionych dyscyplin: seksizmu i dyskryminacji kobiet.

I wszystko byłoby w jak najlepszym porządku, gdyby na narzekaniu się skończyło. Swoje trzy grosze do sprawy postanowił jednak dołożyć… ONZ. Bo widocznie nie ma nic lepszego do roboty. Wojna domowa w Syrii? Klęska głodu w Jemenie? Prześladowania muzułmanów w Chinach? To wszystko może poczekać, zajmijmy się lepiej tym, że Leo Messi zarabia 84 miliony dolarów rocznie, co jest niesprawiedliwe, bo 1700 piłkarek łącznie zarabia mniej.

Odpitolcie się od portfela Leo, naprawdę. Facet zasłużył na te pieniądze – mimo braku sukcesów z reprezentacją, Messi zgarnął wszystkie najbardziej prestiżowe klubowe trofea, włączając w to wielokrotne zwycięstwo w Lidze Mistrzów (2005/06, 2008/09, 2010/11 i 2014/15), dziesięciokrotny tytuł mistrza Hiszpanii (2004/05, 2005/06, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2012/13, 2014/15, 2015/16, 2017/18 i 2018/19) oraz trzykrotny triumf w Klubowych Mistrzostwach Świata (2009, 2011 i 2015). Nie wspominam już nawet o dziesiątkach rekordów, które ustanowił.

Dlaczego kobiety zarabiają w futbolu mniej? Wbrew temu, co może się niektórym wydawać, wcale nie jest to spisek żadnego męskiego lobby. Po prostu mniej osób chce oglądać, jak panie haratają w gałę. Mniejszy zysk z biletów i praw do transmisji powoduje, że kluby również mają mniej pieniędzy, a to z kolei powoduje, że i piłkarki dostają mniejszą wypłatę. I nie ma co się o to pruć, to naturalna kolej rzeczy.

Warto też dodać, że lwią cześć ze wspomnianych wyżej 84 milionów dolarów zarabianych rocznie przez Messiego stanowią różne kontrakty reklamowe. To drugi powód, dla którego kobiety zarabiają mniej – większość z tych 1700 najlepszych piłkarek nie ma na tyle dużej rozpoznawalności, by firmy widziały sens w zatrudnianiu ich do promowania swoich produktów.

Nie wolno nam również zapominać, że poziom kobiecej piłki nożnej pozostawia jeszcze sporo do życzenia. Wynika to z tego, że trzon drużyn występujących na mundialu stanowią przede wszystkim zawodniczki urodzone w latach 90 i 80, a więc w czasach, kiedy rozwojowi damskiego futbolu nie poświęcano zbyt wiele uwagi. Przypuszczam jednak, że za dziesięć, góra dwadzieścia lat, przestanie to być problemem – nikogo nie dziwią już dziewczynki trenujące piłkę nożną, a ilość żeńskich zespołów zgłaszanych choćby do turnieju „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku” (będącego największą tego typu imprezą w Europie) sukcesywnie się zwiększa.

Piłka nożna to nie wolontariat. UEFA i FIFA działają trochę jak korporacje, nastawione są przede wszystkim na czysty zysk. Dopóki kobieca piłka nożna nie zacznie im się opłacać, nie wydadzą na nią złamanego grosza więcej, niż jest to konieczne. Roszczeniowa postawa tu nie pomoże – potrzeba czasu, aby wysokość pensji się zrównała.

Ja naprawdę mam wielką nadzieję, że to się kiedyś zmieni, a kobiecy futbol stanie się równie popularny co ten męski. Ostatnie lata pokazują wyraźnie wzrostową tendencję, jeśli chodzi o zainteresowanie damską piłką. Stadiony na tegorocznym Mundialu są wypełnione po brzegi, a zyski z transmisji przekraczają wszelkie oczekiwania.

Przyszłość rysuje się więc w niezwykle optymistycznych barwach.
https://mateuszpatalan.wordpress.com/

Zostawcie Messiego w spokoju

4
Gdyby tak ściśle trzymać się przepisów, to w sporcie w zasadzie nie ma żadnych rozgrywek tylko dla mężczyzn. Są rozgrywki dla obu płci i rozgrywki wyłącznie dla kobiet. Przynajmniej na papierze tak to wygląda.
Pierwsza grupa to te najczęściej oglądane i najhojniej opłacane (piłkarskie mistrzostwa świata były w ubiegłym roku), które w praktyce rzeczwwiście są męskimi (a to ze względu na wspomniane już powyżej różnice w budowie fizycznej), tak naprawdę są otwarte również dla kobiet. Na niższych poziomach rozgrywek krajowych zdarzają się w nich kobiety. Kiedyś było głośno o tym, że włoski klub AC Perugia zatrudnił piłkarkę. Eksperyment okazał się fiaskiem, ale nie ze względów formalno-prawnych.
Co do samego p. Messiego to lubię go ale w świecie, w którym 10% ludzi żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa, jego zarobki po prostu muszą oburzać, niezależnie od tego na czym się ich dorobił.
"Naucz się, że można coś innego roznosić niż kiłę. Można roznieść światło, tak?"
Robert Brylewski

Zostawcie Messiego w spokoju

5
ciekawe, że wątek jakoś nie zainteresował płci nadobnej :)

ja mogę tylko się zgodzić z przedmówcami, mężczyźni lepiej zarabiają, bo to wynika z oglądalności, chęci sponsorowania danego turnieju przez korporacje, wpływów z reklam itd. Swoją drogą, nikt nie zabrania kobietom gremialnego oglądania piłki nożnej, przecież w ten sposób mogą wspierać swoją płeć i pomagać piłkarkom w osiągnięciu poziomu zarobków piłkarzy.

Wracając do rzeczy, mówimy veto: bo to jest tak, jakby piłkarki chciały zarabiać tyle ile piłkarze, a nie generowały podobnych zysków, jednym słowem ze względów czysto ideologicznych miałby nastąpić transfer środków, co się kłóci z pojęciem sprawiedliwości. Z drugiej strony zarobki piłkarzy są skandalicznie wysokie i w ogóle, to należałoby postulować obniżenie zarobków wszystkim zawodowcom kopiącym piłkę. Jak zachowują się piłkarze, jak są pompowani na megagwiazdy, celebrytów, herosów XXI wieku, się w mańce nie mieści.

Co oni mi zrobili z moim ulubionym sportem? Jakiś cyrk na kółkach z menadżerami, agentami sportowymi, asystentami, i Bóg wie kim jeszcze. Piłkę, panowie, coraz gorzej się ogląda.
I told my whole body to go fuck itself Patrick Coleman, Churchgoer

Zostawcie Messiego w spokoju

6
slavec2723 pisze: Ciekawe, że wątek jakoś nie zainteresował płci nadobnej
Zaglądnęłam na samym początku, ale włączył mi się mod oceniania wpisu jako tekstu literackiego, a jak mniemam nie o to chodzi w tym dziale.

Cóż mogę powiedzieć? Ciężko się nie zgodzić. Nikomu się nie należą 84 miliony rocznie za samo istnienie, a branża rozrywkowa to nie służba publiczna, gdzie można by jeszcze dyskutować o zasadności odgórnego regulowania zarobków w imię dobra ludzkości. To jedno z miejsc, gdzie dość zdrowo i jasno realizowane są założenia wolnego rynku. Zarabia ten, kto pracuje tak, że ludzie chcą płacić za oglądanie/słuchanie go. Trudno sobie wyobrazić bardziej sprawiedliwą sytuację.

Oczywiście, że brak zainteresowania piłką nożną kobiet da się wytłumaczyć patriarchatem i zinternalizowaną mizoginią, no ale kurczę no. Jak się człowiek postara, to wszystko wytłumaczy patriarchatem. Gdzieś trzeba postawić granicę.

Zostawcie Messiego w spokoju

7
Messiego nie lubię. Jedynym napastnikiem, który robi na mnie wrażenie jest Ibra, a na codzień wolę się fascynować innymi sportami. Natomiast co do zarobków. "Musi oburzać"? A dlaczego? Czyjaś praca jest warta tyle, ile ktoś jest skłonny za nią zapłacić. I kropka.
Pomijając już, że przeciętny zjadacz chleba zgrzyta zębami oglądając zdjęcia piłkarzy w drogich samochodach, na wakacjach i z pięknymi żonami u boku. Powiedzcie temu samemu gościowi, żeby trzymał dietę przez sześć/siedem lat, wyjaśnijcie na czym polega reżim treningowy, podajcie informacje ile dni rocznie piłkarz spędza w podróży itd. A na początek niech przeczyta "Futbol Obnażony".
"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Zostawcie Messiego w spokoju

8
mati212 pisze: Przypuszczam jednak, że za dziesięć, góra dwadzieścia lat, przestanie to być problemem
Tadaa! Reprezentacja USA rozegrała mecz przeciwko piętnastolatkom z drużyny akademickiej FC Dallas i strzeliła dwa gole!. Wprawdzie ogółem przegrały z chłopcami 5:2 , ale masz rację, mati, wyraźny postęp! Strzeliły dwa gole!
http://radomirdarmila.pl

Zostawcie Messiego w spokoju

9
no, ale nie rozumiem, chcesz, żeby kobiety ograły mężczyzn (chłopców) w piłkę? Futbol to jest specyficzny sport, jasne, techniczny, liczą się przede wszystkim umiejętności, ale w dużej mierze to też sport czysto fizyczny. Niemcy i Wyspiarze zawsze grali "siłowo", u nich podstawa to przygotowanie fizyczne, i nie czarujmy się, mężczyźni są silniejsi (wiem, szok!). Nawet piętnastolatek może być silniejszy fizycznie od 25-latki, szczególnie, jeśli trenuje.

Kobiety grają z roku na rok lepiej, tylko, że myślę, poziomem nigdy nie dorównają facetom.
I told my whole body to go fuck itself Patrick Coleman, Churchgoer

Zostawcie Messiego w spokoju

10
Po co na siłę to porównywać?
Kobiety nigdy nie będą grały jak mężczyźni - wystarczy poobserwować grę gwiazd kobiecej piłki nożnej i zastanowić się, jak ma się do gry mężczyzn. Bez obrazy dla nikogo, ale to jest trzecia a może i czwarta liga męska w rozwiniętym futbolowo kraju. Takie fakty. Czy to źle? Nie. Tak po prostu jest. Jest mnóstwo dyscyplin (chyba), gdzie kobiety mają naturalne predyspozycje by być topem, a faceci mogą ich tylko nieudolnie gonić. Dziewczyny chcą grać w piłkę? Niech grają na zdrowie. Mogą przecież. Szanuję ich pot wylany na treningu - to taki sam wysiłek jak mężczyzn, szanuję wyrzeczenia i zaangażowanie. Ale porównywanie wyników... Można wszystko, ale skończymy na sytuacji jamajskich bobsleistów.

G.
"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Zostawcie Messiego w spokoju

12
Dobra, ale ja stawiam na takie rozwiązanie za lat 20: https://en.wikipedia.org/wiki/Harrison_Bergeron :D
"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Zostawcie Messiego w spokoju

13
szopen pisze: Macie rację. To tylko głosem komentarza do żądań identycznej płacy za tą samą pracę.
To jest (powiedzmy) ta sama praca, ale nie to samo wykonanie owej pracy, ponieważ żadna z nich nie zbliżyła się kilometr do poziomu Messiego. To jakby ekipa z W11 zażądała gaży Pacino, bo wykonują "tę samą pracę".

G.
"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Zostawcie Messiego w spokoju

14
Godhand pisze:
szopen pisze: Macie rację. To tylko głosem komentarza do żądań identycznej płacy za tą samą pracę.
To jest (powiedzmy) ta sama praca, ale nie to samo wykonanie owej pracy, ponieważ żadna z nich nie zbliżyła się kilometr do poziomu Messiego. To jakby ekipa z W11 zażądała gaży Pacino, bo wykonują "tę samą pracę".

G.
No wiem. Taki właśnie miałem cel przypominając wyniki rozgrywek reprezentacji USA (czyli, w domyśle, najlepszych piłkarek w kraju) z drużyną chłopców.
http://radomirdarmila.pl

Zostawcie Messiego w spokoju

15
Nie znalazłem nic o tym, że piłkarki domagają się takiej pensji jak Messi. Była za to sprawa Megan Rapinoe, reprezentantki USA w piłce nożnej, która domagała się takiej samej płacy dla piłkarek, jak piłkarzy z kadry narodowej. Był też pozew Hope Solo i to też dotyczyło kadry. Nie chodzi więc o kontrakty reklamowe czy kontrakty w klubach. Pomiędzy zarobkami w kadrze, a w klubie jest przepaść, która jest uwarunkowana właśnie kwestiami rynkowymi.

A tak na marginesie, Messi oszukiwał na podatkach i został za to skazany przez hiszpański sąd :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dziennikarstwo i publicystyka”

cron