Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Usunięcie kontka

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator

Awatar użytkownika
P.Yonk
WModerator
WModerator
OSTRZEŻENIA: 0

Usunięcie kontka

Postautor: P.Yonk » pt 16 sie 2019, 08:31

Ostatni post z poprzedniej strony:

Ale nie odniosłeś się do punktów A i B, a to było najważniejsze. Reszta to tło. No i sam sobie odpowiedziałeś:
wroubelek pisze:Source of the post Ale to, co jest w Internecie, jest publiczne

"Im więcej ćwiczę, tym więcej mam szczęścia"
"Jem kamienie. Mają smak zębów."

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Usunięcie kontka

Postautor: Navajero » pt 16 sie 2019, 08:44

A kto tu rozporządza czyim utworem? Autor sam nim rozporządził, publikując swój tekst na tym forum, po zapoznaniu się z regulaminem. Przykłady podane przez Ciebie są od czapy, bo nikt tu nikogo nie obraża, nie okrada, ani nie publikuje wizerunku bez zgody osoby zainteresowanej. Może jak masz wątpliwości podobnego typu, to niczego tu nie zamieszczaj, albo poszukaj bardziej przyjaznego forum? Takiego, które na Twoje życzenie wytnie sam tekst, pozostawiając w powietrzu dyskusje wokół utworu, którego już nie ma? To miejsce ma służyć przede wszystkim nauce poprzez omawianie zamieszczonych tu dobrowolnie utworów i dyskusje jakie te teksty wywołały. Usuwanie utworów na życzenie autora, który pół roku po zamieszczeniu tekstu zdał sobie sprawę, że to kicha i nie chce być z czymś takim kojarzony, uniemożliwiłoby tę misję. Min. dlatego uprzejmie choć z naciskiem, namawiamy nowych userów, aby dobrze przestudiowali regulamin, zanim cokolwiek zrobią.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Usunięcie kontka

Postautor: Bartosh16 » pt 16 sie 2019, 13:11

A co to jest Regulamin? To trzeba przestrzegać?

"Racja jest jak dupa - każdy ma swoją" - Józef Piłsudski

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Usunięcie kontka

Postautor: Sarah » pt 16 sie 2019, 13:36

wroubelek,
Odpowiadając na wątpliwości :

Trochę trudno komentować artykuł medialny, który zawiera bardzo ogólne sformułowania.
Ale spróbuję nieco rozjaśnić i uporządkować te informacje, w odniesieniu do naszego forum.
Nie można bowiem rozpatrywać przepisów w oderwaniu od konkretnej sytuacji prawnej.

Punkt pierwszy – :
Forum Literackie Weryfikatorium, działa jako struktura internetowa służąca podtrzymywaniu więzi społecznych.
Warunki działania społeczności określone są w regulaminie, zaś każdy użytkownik dobrowolnie dokonuje rejestracji na portalu, akceptując jednocześnie zasady na nim panujące.
§1 i § 3 Regulaminu głównego Forum

Punkt drugi – :
Publikując utwór, użytkownik jednocześnie oświadcza, że jest jego autorem, umieszcza go dobrowolnie i nie narusza, poprzez jego zamieszczenie, żadnych praw autorskich.
- pkt 2 § 2 Regulaminu działu „Tu wrzuć tekst do zweryfikowania ” oraz § 1 pkt 2 Regulamin działu „Poezja

Teraz możemy przejść dalej – czyli do cytowanego fragmentu :
Jeśli więc autor nie wyraża zgody, publikowanie jego utworu w internecie jest zabronione.

Podstawową kwestią jest zatem to, KTO publikuje utwór.
Trudno uznać, że autor nie ma świadomości opublikowania swojego własnego utworu, komentowania go lub dyskutowania o nim.
Umieszczając utwór samodzielnie i dobrowolnie, wyraża tym samym jednocześnie zgodę na jego upublicznienie.
Nie mamy zatem do czynienia z naruszeniem praw autorskich osobistych ani majątkowych.
A jest to warunek sine qua non do rozpatrywanie pozostałych informacji zawartych w wymienionym wcześniej artykule medialnym, resztę pozostawiam zatem bez komentarza.

Pozostaje jeszcze problem tzw. „czasowości” – czyli tego, kiedy autor publikujący dobrowolnie, ma prawo usunąć własne posty.
I tu właśnie odwołujemy się do zasad działania naszej społeczności.
Przestrzegamy użytkowników przed pochopnymi decyzjami związanymi z opublikowaniem całości lub części utworu, wyraźnie zaznaczając, że na portalu nie praktykujemy usuwania postów.
Każdorazowe umieszczenie utworu lub jego części na naszym Forum, oznacza zatem wyrażenie zgody na jego „bezterminową” publikację.

Ostatnią możliwą do rozpatrywania kwestią, (choć wykraczającą już poza linkowany artykuł) jest tzw. możliwość „bycia zapomnianym” – czyli przepisy skrótowo nazywane RODO. I tu znów należy się odnieść do informacji zawartych na naszej stronie :
Forum nie przetwarza danych osobowych w celach zarobkowych bądź handlowych. Zgłaszane przez Użytkowników dane osobowe służą wyłącznie celom rejestracyjnym, umożliwiając podtrzymywanie więzi społecznych. Wobec powyższego Forum nie jest uznane za Administratora Danych Osobowych i nie podlega przepisom o RODO

Mam nadzieję, że chociaż w części rozwiałam wątpliwości.

Nie jestem w wieku, w którym nieświadomie popełnia się głupstwa.W moim wieku głupstwa popełnia się planowo i z dziką przyjemnością.

Brniesz w mgłę, a pod stopami bagno, uważaj - R.Pawlak 28.02.2018

Awatar użytkownika
wroubelek
Pisarz domowy
Kontaktowanie:

Usunięcie kontka

Postautor: wroubelek » pt 16 sie 2019, 23:07

P.Yonk pisze:Source of the post Ale nie odniosłeś się do punktów A i B

Po czym wnosisz?
P.Yonk pisze:A. Publikując utwór na forum, sam go "upubliczniasz" w Internecie.

wroubelek pisze:Na pewno prawo nie działa tak, że „jak już kiedyś upubliczniłeś”, to tracisz prawo do rozporządzania utworem.

P.Yonk pisze:B. Rejestrując się na forum, akceptujesz Regulamin, a więc - między innymi - wyrażasz zgodę na "nieodpłatne korzystanie w zakresie własnego użytku osobistego".

wroubelek pisze:Zaś co do użytku osobistego, to OK, każdy kto sobie ściągnął na dysk, używa osobiście. Ale to, co jest w Internecie, jest publiczne — co potwierdza przytoczona przeze mnie interpretacja na stronie legalnakultura.pl.

P.Yonk pisze:Reszta to tło. No i sam sobie odpowiedziałeś:
wroubelek pisze:Source of the post Ale to, co jest w Internecie, jest publiczne

Tu z kolei mylisz stan de iure i de facto. Nie jestem prawnikiem, więc nie będę robił wywodów. Po prostu uściślę: to, co jest w Internecie, jest publiczne — to jest stwierdzenie faktu, że tak jest, a nie postulat, że tak ma być. To coś może sobie tam rezydować w tym Internecie zgodnie z prawem i bezprawnie. Rozumiesz, mam nadzieję.

Navajero pisze:Source of the post A kto tu rozporządza czyim utworem?

Administrator serwisu postem użytkownika.

Navajero pisze:Autor sam nim rozporządził, publikując swój tekst na tym forum, po zapoznaniu się z regulaminem.

Zatem?

Navajero pisze:Przykłady podane przez Ciebie są od czapy

Jakie przykłady? Jaka czapa?

Navajero pisze:, bo nikt tu nikogo nie obraża,

Nie wspominałem o naruszaniu dobrego imienia, od tego są inne przepisy.

Navajero pisze:nie okrada,

Patrz wyżej: różnica między prawem autorskim majątkowym a osobistym.

Navajero pisze:ani nie publikuje wizerunku bez zgody osoby zainteresowanej.

O wizerunku w ogóle mowy nie było.

Navajero pisze:Może jak masz wątpliwości podobnego typu,

Dziękuję za radę, ale ja wątpliwości nie mam. :)

Reszta nie dotyczy tematu, bo misja forum, jakkolwiek pojęta, nie może stać w sprzeczności z prawem.

Sarah pisze:Teraz możemy przejść dalej – czyli do cytowanego fragmentu :
Jeśli więc autor nie wyraża zgody, publikowanie jego utworu w internecie jest zabronione.

Podstawową kwestią jest zatem to, KTO publikuje utwór.

Dlaczego? Jaka to różnica? Prawa osobiste do utworu przynależą twórcy a nie publikującemu, kimkolwiek by nie był.

Sarah pisze:Trudno uznać, że autor nie ma świadomości opublikowania swojego własnego utworu, komentowania go lub dyskutowania o nim.
Umieszczając utwór samodzielnie i dobrowolnie, wyraża tym samym jednocześnie zgodę na jego upublicznienie.
Nie mamy zatem do czynienia z naruszeniem praw autorskich osobistych ani majątkowych.

Nie rozumiem, przecież nikt w tym wątku nie twierdził, że wysłanie posta na forum jest równoznaczne z jakimś naruszeniem prawa. Wiesz co to jest "straw-man argument"? ;)

Sarah pisze:Pozostaje jeszcze problem tzw. „czasowości” – czyli tego, kiedy autor publikujący dobrowolnie, ma prawo usunąć własne posty.
I tu właśnie odwołujemy się do zasad działania naszej społeczności.

Prawo jest nadrzędne względem wszelkich zasad społeczności. Odsyłam zatem do rozdziału 3, "Dozwolony użytek chronionych utworów": http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0083Lj.pdf

Można jeszcze milion razy powtarzać, że użytkownik zamieszcza, że się zgadza itp. Prawo stanowi, że twórca rozporządza swoim utworem (art. 17 Ustawy) i żadne forumowe Regulaminy nie są w stanie mu tego prawa odebrać. Portale, które wyłożyły trochę pieniędzy na prawnika mają zapisy w regulaminach, że użytkownik zobowiązuje się nie wykonywać swoich praw osobistych w stosunku do treści, jakie zamieszcza, ale taki zapis nie ma mocy prawnej.

Ale nie chcę przecież nikogo pouczać, jeśli ktoś mi nie wierzy, może zapytać się prawnika, nawet przez Internet. Po prostu lepiej wiedzieć takie rzeczy zawczasu, zanim dostanie się pismo z kancelarii (bo na pewno prędzej czy później taki użytkownik się trafi, który tę drogę wybierze), wzywające do usunięcia materiałów pod rygorem pozwu cywilnego.

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Usunięcie kontka

Postautor: Sarah » pt 16 sie 2019, 23:16

wroubelek pisze:Source of the post Nie jestem prawnikiem, więc nie będę robił wywodów.

Skoro zatem uważasz, że możesz pouczać prawnika z dwudziestoletnim stażem - gratuluję przeświadczenia o własnej nieomylności i znajomości obowiązujących przepisów
.
wroubelek pisze:Source of the post Ale nie chcę przecież nikogo pouczać,

Bardzo mnie cieszy taka postawa, bo świadczy o tym, że zachowałeś resztki zdrowego rozsądku.

Niniejszym zamykam ten wątek, by przez bzdurne interpretacje nie powodować chaosu .
Wszystko co umieściłam w odpowiedzi na zadany temat jest zgodne z obowiązującymi przepisami.

Nie jestem w wieku, w którym nieświadomie popełnia się głupstwa.W moim wieku głupstwa popełnia się planowo i z dziką przyjemnością.

Brniesz w mgłę, a pod stopami bagno, uważaj - R.Pawlak 28.02.2018

Wróć do „Informacje”