Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Spotkania autorskie

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
SkySlayer
Łowca Baboli
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: SkySlayer » ndz 02 lis 2008, 23:14

Ostatni post z poprzedniej strony:

Również byłbym chętny odnośnie tygodniowych warsztatów... choć jam jest w województwa dolnośląskiego, więc już niekonieczne rzut beretem ;)

Jeszcze się zobaczy, do wakacji trochę czasu :twisted:

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 3

Postautor: Andrzej Pilipiuk » pn 03 lis 2008, 00:25

na razie jest problem z blachą na pokrycie dachu...

znaczy z forsą na blachę :cry:

Awatar użytkownika
mrs.durst1
Debiutant
Debiutant

Spotkania autorskie

Postautor: mrs.durst1 » pt 16 sie 2019, 13:59

Mam nadzieję, że sformułuję pytanie także, że nie odbierzecie mnie jako zarozumialca.

Wieści o książce roznoszą się szerokim echem.
Dostałam już parę propozycji spotkań autorskich.
Bardzo się cieszę z tego powodu, ale...
Jak to jest, dostajecie maila/wiadomość telefon z propozycją, podają wam od razu kwotę takiego spotkania? Czy sami mówicie?
Wiem, że jestem debiutantem i powinnam (?)cieszyć się, że ktoś w ogóle mnie zaprasza, ale usłyszałam niedawno, że chodzenie za darmo "psuje rynek". Trochę się z tym zgadzam, bo przecież poświęcam swój czas, muszę dojechać itp.
Oczywiście wiem, że muszę robię wyrobić nazwisko, pozycję itp. Ale sądzę też, że dyganie za darmo też nie jest fajne.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Spotkania autorskie

Postautor: Romecki » pt 16 sie 2019, 14:08

Przyjmij zasadę, która w świecie spotkań autorów książek dla dzieci jest często spotykana:
- za darmo w wyjątkowych sytuacjach typu charytatywnego: szpital, świetlica osiedlowa, która nie ma kasy na kredki, a cóż dopiero na jakieś fanaberyje ze ściąganiem autorów, etc. Plus wyjątek drugi: sentymenty. Moja szkoła, moja ukochana biblioteka, lubię kogoś bardzo i wiem, że zorganizuje mi spotkanie, ale jego instytucja kasy nie ma...
Natomiast rzeczywiście - zbyt wielka liczba darmówek psuje rynek. I nie chodzi tylko o stawki za spotkania - w jeszcze większym stopniu dotyczy to postrzegania naszego zawodu czy zajęcia. Bo to stąd biorą się potem głupie zdziwienia "ale dlaczego on/ona chce pieniądze za opublikowanie książki? Powinien się cieszyć, że ją wydał!" :) albo "Pieniądze za spotkanie? A nasza ludowa poetka wystąpiła za darmo, taka jest!" :) tylko że Ty musisz np. dojechać 100 km, czasem przenocować, ba, po chamsku jakiś obiad zjeść... :)
Ergo: darmówki jak najbardziej, ale z rozwagą.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
mrs.durst1
Debiutant
Debiutant

Spotkania autorskie

Postautor: mrs.durst1 » pt 16 sie 2019, 14:11

Nie ukrywam, że przyjęłam parę propozycji za darmo, tłumacząc to w różny sposób, ale masz rację - czas to trochę przystopować.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Spotkania autorskie

Postautor: Romecki » pt 16 sie 2019, 14:14

Ja nie jestem przeciwnikiem spotkań za darmo. Rzecz jedynie w tym, aby nie obniżać i tak już kiepskiego wizerunku nas jako grupy pracującej. Mało kto będzie oczekiwać, że hydraulik przyjdzie i zrobi swoją robotę za darmo, choć to się zdarza, wiem z własnego doświadczenia :)
Zawsze zresztą można manipulować stawkami, zachowując zasadę, a nie tworząc bariery finansowej.

"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
mrs.durst1
Debiutant
Debiutant

Spotkania autorskie

Postautor: mrs.durst1 » pt 16 sie 2019, 14:27

A jak mam rozumieć, gdy w informacji o spotkaniu napisane jest "dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury"?
Bo ciekawi mnie fakt, że dostają jakąś pomoc finansową, która idzie na co?

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Spotkania autorskie

Postautor: Romecki » pt 16 sie 2019, 14:32

Czasem biblioteki czy domy kultury dostają pieniądze na spotkanie albo serię spotkań. To są granty celowe. Być może chodzi o to, choć to niejedyna możliwość.

Awatar użytkownika
mrs.durst1
Debiutant
Debiutant

Spotkania autorskie

Postautor: mrs.durst1 » pt 16 sie 2019, 14:35

Romecki pisze:Source of the post Czasem biblioteki czy domy kultury dostają pieniądze na spotkanie albo serię spotkań. To są granty celowe. Być może chodzi o to, choć to niejedyna możliwość.

Z tego co czytam to jest cykl spotkań w różnych dniach. Czyli można powiedzieć, że te dofinansowanie to honorarium dla autora?
Pani zaproponowała spotkanie, ale o wynagrodzeniu nic nie wspomniała, a teraz w poście na FB doczytałam informację o tym dofinansowaniu.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Spotkania autorskie

Postautor: Romecki » pt 16 sie 2019, 14:40

Tak. Przy czym zazwyczaj - a przynajmniej ja się z tym spotkałem niejeden raz - dotacja z MK obejmuje i koszty organizacji, i honorarium dla autora. Ale nie twierdzę, że zawsze, nie wiem.

Awatar użytkownika
mrs.durst1
Debiutant
Debiutant

Spotkania autorskie

Postautor: mrs.durst1 » pt 16 sie 2019, 14:56

Dziękuję Romku, jak zawsze jesteś pomocny :)

P. S. Odebrałeś książkę? :)

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Spotkania autorskie

Postautor: Romecki » pt 16 sie 2019, 15:06

Tak, dziękuję :) nawiasem, jest bardzo ładnie wydana :)

Awatar użytkownika
mrs.durst1
Debiutant
Debiutant

Spotkania autorskie

Postautor: mrs.durst1 » pt 16 sie 2019, 17:27

Romecki pisze:Source of the post Tak, dziękuję :) nawiasem, jest bardzo ładnie wydana :)

Dziękuję :)

Awatar użytkownika
Katka
Pisarz domowy

Spotkania autorskie

Postautor: Katka » pt 30 sie 2019, 18:37

mrs.durst1, trochę odgrzewam wątek, ale nam nadzieję, że do czegoś się to przyda. ;) Od niedawna pracuję w bibliotece i też mnie te kwestie bardzo interesowały. Z tego, co zdążyłam się dowiedzieć, to często zapraszamy autorów bez proponowania honorarium, bo zwyczajnie nie ma na to pieniędzy i żebyśmy je dostali od zwierzchników, to chyba musiałaby przyjechać Tokarczuk... ;( Od pracowników wymaga się działań kulturalnych, nie dając im na to środków. I nie jest przyjemnie proponować autorowi spotkanie za darmo, ale czasami zwyczajnie nie ma innej opcji. Ale właśnie dlatego raczej nikt też nie ma pretensji, jeśli autor odmówi. ;) Inaczej w przypadku, gdy jest projekt i dofinansowanie, to już można a nawet trzeba wymagać honorarium. Tak sądzę. :)

"Moje znaki szczególne
to zachwyt i rozpacz."
W. Szymborska

Awatar użytkownika
mrs.durst1
Debiutant
Debiutant

Spotkania autorskie

Postautor: mrs.durst1 » wt 10 wrz 2019, 14:44

Katka pisze:Source of the post mrs.durst1, trochę odgrzewam wątek, ale nam nadzieję, że do czegoś się to przyda. ;) Od niedawna pracuję w bibliotece i też mnie te kwestie bardzo interesowały. Z tego, co zdążyłam się dowiedzieć, to często zapraszamy autorów bez proponowania honorarium, bo zwyczajnie nie ma na to pieniędzy i żebyśmy je dostali od zwierzchników, to chyba musiałaby przyjechać Tokarczuk... ;( Od pracowników wymaga się działań kulturalnych, nie dając im na to środków. I nie jest przyjemnie proponować autorowi spotkanie za darmo, ale czasami zwyczajnie nie ma innej opcji. Ale właśnie dlatego raczej nikt też nie ma pretensji, jeśli autor odmówi. ;) Inaczej w przypadku, gdy jest projekt i dofinansowanie, to już można a nawet trzeba wymagać honorarium. Tak sądzę. :)

Generalnie ze spotkaniami autorskimi to mam niezłe przeboje. Dostałam chyba z 25 wiadomości w przeciągu 2 miesięcy, wszystko ładnie pięknie owszem, ale za darmo.
Jedna babka z przedszkola to się zdziwiła, że ja w ogóle chcę kasę, a zamiast niej zaproponowała, żebym zostawiła ulotki reklamujące książkę...
W jednej księgarni jest cykl spotkań "współfinansowanych z...", ale jak poszłam na spotkanie, żeby się dogadać to właścicielka uprzedziła, że nie dostanę wynagrodzenia i ogólnie to powinnam się cieszyć, że takie spotkanie mi zaproponowała i że to zaszczyt dla mnie, że się w jej księgarni pojawię.
Usłyszałam jeszcze parę innych rzeczy, po których miałam chec jej powiedzieć, żeby :shhh: :shhh: :shhh: ale dałam już wcześniej słowo, że przyjdę i umieściła informację na fb o spotkaniu tam, więc nie chciałam sobie mieszać.

Awatar użytkownika
Katka
Pisarz domowy

Spotkania autorskie

Postautor: Katka » sob 14 wrz 2019, 18:48

mrs.durst1 pisze:Generalnie ze spotkaniami autorskimi to mam niezłe przeboje. Dostałam chyba z 25 wiadomości w przeciągu 2 miesięcy, wszystko ładnie pięknie owszem, ale za darmo.
Jedna babka z przedszkola to się zdziwiła, że ja w ogóle chcę kasę, a zamiast niej zaproponowała, żebym zostawiła ulotki reklamujące książkę...
W jednej księgarni jest cykl spotkań "współfinansowanych z...", ale jak poszłam na spotkanie, żeby się dogadać to właścicielka uprzedziła, że nie dostanę wynagrodzenia i ogólnie to powinnam się cieszyć, że takie spotkanie mi zaproponowała i że to zaszczyt dla mnie, że się w jej księgarni pojawię.
Usłyszałam jeszcze parę innych rzeczy, po których miałam chec jej powiedzieć, żeby :shhh: :shhh: :shhh: ale dałam już wcześniej słowo, że przyjdę i umieściła informację na fb o spotkaniu tam, więc nie chciałam sobie mieszać.

:shock:
Brzmi to wszystko strasznie.

"Moje znaki szczególne
to zachwyt i rozpacz."
W. Szymborska

Wróć do „Jak wydać książkę w Polsce?”