!Głosujemy! Najlepsza Miniatura Listopada !Głosujemy!

Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Przy jakiej muzyce piszecie?

Co nam w duszy (lub nad uchem) gra.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
siso
Pisarz domowy
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: siso » pn 27 cze 2016, 09:20

Ostatni post z poprzedniej strony:

Ostatnio trafiłem na to: https://www.youtube.com/watch?v=oN2Xs-MvxLw

I nie mogę przestać słuchać.

Awatar użytkownika
noetting
Debiutant
Debiutant
Kontaktowanie:

Postautor: noetting » ndz 24 lut 2019, 15:37

Przy muzyce nie mogłabym się skupić w czasie pisania, więc nie słucham wtedy żadnej.

http://zalecka-wojtaszek.pl

Pisanie to czary, woda życia, jak każdy akt twórczy. Woda nic nie kosztuje. Pijcie zatem. Pijcie i nasyćcie pragnienie. - S. King

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Bartosh16 » ndz 24 lut 2019, 16:30

Ogólnie sama melodia, bez słów. Pomaga mi zagłuszyć hałasy i skupić się. Słowa rozpraszają.
Najchętniej włączam Hansa Zimmera, Lisę Gerrard albo jakiś mix epickiej muzyki w stylu "Heart of courage".

"Racja jest jak dupa - każdy ma swoją" - Józef Piłsudski

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Katka
Pisarz domowy

Postautor: Katka » śr 27 mar 2019, 00:20

Zależy do jakiego tekstu. :) Najczęściej włączam Spotify albo ulubioną składankę na YT.
Do opisu walki najbardziej lubię soundtracki z gier (ostatnio najlepiej mi z Wiedźminem 3), do spokojnego klimatu albo do słuchania w dowolnym momencie, czyli najbardziej uniwersalna składanka to "Epic fantasy music", do ostatniego opowiadania w klimacie bardziej mrocznym i kobiecym męczyłam filmik "noir music" na YT. Jak czadowo mi się pisało!
Czasem słucham jazzu, kiedy chcę wprowadzić się w "nonszalancki" nastrój. :D
Zadziwiająco dobrze pisało mi się ostatnio tekst o tematyce religijnej przy Metallice. :twisted:
To tyle zwierzeń, bo aż mi głupio. W gruncie rzeczy to jest na swój sposób intymne.
Muzyka pomaga mi złapać klimat tekstu, ale przede wszystkim oderwać się od otoczenia. Rzadko mam możliwość pracować w samotności i ciszy. ;)

"Moje znaki szczególne
to zachwyt i rozpacz."
W. Szymborska

Awatar użytkownika
paradust
Zarodek pisarza

Postautor: paradust » śr 27 mar 2019, 16:30

Najczęściej piszę w ciszy, lub przy bardzo cichej muzyce (jazz, nieco leciwy rock, czasem muzyka z gier). O dziwo, muzyka puszczana z 'lampiaka' na dobrych słuchawkach kompletnie rozbija mi koncentracje, ale na zwykłych słuchawkach komputerowych jest już OK - pewnie chodzi o zakres dynamiczny. Natomiast muzyka z mojego głośniczka (w kształcie czerwonego ptaszka z Angry Birds) nie wpływa za bardzo na proces twórczy - brzęczy w tle, a mój mózg niczego nie rejestruje. Aha, i często też lubię na słuchawkach zapętlić biały szum - szczególnie, jeśli dokoła panuje hałas.

Ponieważ dziennie robię jakieś 12 kilometrów na nogach, spacerując obmyślam ogromną większość kolejnych zakrętów fabularnych. O dziwo wtedy właśnie muzyka nie dość, że nie rozbija mi koncentracji, to wręcz pomaga myśleć. I tutaj wybór jest często dyktowany zagadnieniami, nad którymi w danej chwili pracuję. Dla przykładu: konstruując psychikę bohaterki mojej pierwszej książki (dziewczyna z rozchwianą psychiką, świeżo po tragedii, po burzliwym wejściu w dorosłość, targana wyrzutami sumienia), obsesyjnie katowałem Cud niepamięci / Play it again / Czas nas uczy pogody Soyki (wersja live). Z drugiej strony opisując przygody głównego bohatera kontynuacji (młody mężczyzna z upośledzonym zmysłem empatii, "dobroduszny" ze świadomego wyboru, prowadzi brutalną walkę z pewną organizacją) tłukę namiętnie "Slither" Velvet Revolver i temu podobne żwawe, wręcz agresywne kawałki. A więc diametralnie różna muzyka, ale i wydarzenia diametralnie różne.

---
“- A pan czy wierzy w duchy? - spytał prelegenta jeden ze słuchaczy.
- Oczywiście, że nie - odparł prelegent, po czym z wolna rozpłynął się w powietrzu.” - A i B Strugaccy

Wróć do „Muzyka”