Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Kontynuacje książek dawno zmarłych pisarzy

O wszystkim co z literaturą związane.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
PannaLawenda
Pisarz domowy
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: PannaLawenda » pt 25 lis 2016, 15:50

Ostatni post z poprzedniej strony:

Dura lex, sed lex...
Poczucie sprawiedliwości i po prostu ludzka przyzwoitość to inna sprawa. Ale jak pisałam choć do kontynuacji nie powinno się uzyskiwać a priori zgody autora, to i tak zwykle narusza autorskie prawa osobiste, więc sprowadza się i tak do tego, że zignorowanie autora/ jego spadkobierców wiąże się z widmem sali sądowej :D

Radość pisania.
Możność utrwalania.
Zemsta ręki śmiertelnej.

W. Szymborska

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pt 25 lis 2016, 15:59

Ciekawe rzeczy piszesz, ale moim zdaniem nie masz racji, że np. kontynuacja Wędrowycza byłaby legalna dziś, a nie siedemdziesiąt lat po śmierci Andrzeja :)
Masz jakieś konkretne podstawy prawne swoich poglądów?

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
PannaLawenda
Pisarz domowy

Postautor: PannaLawenda » pt 25 lis 2016, 17:09

Romek Pawlak pisze:Source of the post nie masz racji, że np. kontynuacja Wędrowycza byłaby legalna dziś, a nie siedemdziesiąt lat po śmierci Andrzeja

Może nie zrozumiałeś mnie dobrze - kontynuacja jakiegokolwiek utworu może naruszać osobiste prawa autorskie , które nigdy nie wygasną, nawet jeżeli utwór wejdzie do domeny publicznej, bo prawa te są nieograniczone czasowo - art. 16 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dziś, czy siedemdziesiąt lat po śmierci autora kontynuacja naruszająca te prawa będzie tak samo "nielegalna". Ochrony tych praw mogą dochodzić autor za życia, lub po jego śmierci małżonek, zstępni, rodzice, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa. Po wejściu utworu do domeny publicznej wygasają wyłącznie prawa majątkowe.

Mi chodziło tylko o to, że w zasadzie do wydania takiej kontynuacji nie trzeba uzyskiwać zgody autora, bo nie wynika to z ustawy (bo nie jest to utwór zależny, jak na przykład tłumaczenie czy adaptacja - vide art. 2 ust. 2 ustawy). Co nie zmienia faktu, iż osoba wydająca kontynuację naruszającą te prawa musi liczyć się z ochroną swoich praw przez autora - a więc niejako po wydaniu :). Sam brak wymogu zgody nie stanowi warunku dopuszczalności pod kątem prawnym.

Radość pisania.
Możność utrwalania.
Zemsta ręki śmiertelnej.

W. Szymborska

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » pt 25 lis 2016, 17:11

Jak ja nie lubię prawników :P

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pt 25 lis 2016, 17:14

Ale łączysz dwie różne sytuacje:
- nieżyjący autor, prawa w domenie publicznej
- żyjący autor, prawa do tekstu posiada jakiś wydawca lub sam autor.

To są DWIE CAŁKOWICIE ODMIENNE sytuacje, w tej drugiej w grę wchodzą wcale nie tylko prawa do nazwiska, także majątkowe. I nie tylko autora - także wydawcy, o ile tak stanowi umowa.
Widziałaś kiedyś taką prawdziwą umowę wydawniczą? :) Tam często jest określone prawo np. do postaci, uniwersum, etc.

No nie masz racji.. Nic osobistego, ale nie masz :) tylko w zakresie nieżyjących od ponad 70 lat autorów masz tę rację :)

Edit: zatem do kontynuacji dzieła żyjącego autora trzeba mieć jego zgodę lub wydawcy :)

"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Czarna Nina
Pisarz domowy

Postautor: Czarna Nina » pt 25 lis 2016, 17:39

To jest absurd i ja takiej książki - napisanej przez inną osobę, jako kontynuację dzieła lubianego przeze mnie autora, bym nie kupiła. Wielu znanych pisarzy ma charakterystyczny styl pisania i chyba ciężko byłoby go podrobić, a powieść napisana innym stylem, ale mająca tych samych bohaterów, co pierwowzór to takie hmm... fanfiction, a fanfiction to dla mnie bękart literatury.

Kto czyta książki - żyje podwójnie. Umberto Eco

Awatar użytkownika
PannaLawenda
Pisarz domowy

Postautor: PannaLawenda » pt 25 lis 2016, 18:24

Romek Pawlak pisze:Source of the post zatem do kontynuacji dzieła żyjącego autora trzeba mieć jego zgodę lub wydawcy

Pozwolę sobie się nie zgodzić :)

Bo choćby nie wiadomo jaką umowę autor zawarł autor z wydawcą to nadal kontynuacja napisana przez X nie będzie utworem zależnym, do którego trzeba mieć zgodę. Moim zdaniem będzie niezależnym utworem, mimo że naruszającym prawa autora. A tylko do wydania utworu zależnego wymagana jest zgoda.

Wydanie kontynuacji będzie oczywistą przesłanką do roszczeń zarówno ze strony autora, jak i wydawcy. Autor mógłby powołać się na osobiste prawa autorskie, które są nieograniczone w czasie i niepodlegające zbyciu czy zrzeczeniu - art. 16 ustawy. I żadna umowa tego nie zmieni.
Wydawca zaś będzie mógł dochodzić praw majątkowych w zależności od kształtu przeniesionych na niego praw/udzielonych licencji.

Kontynuacja tak czy siak będzie, jak to mówisz „nielegalna”, bo i tak będzie naruszała prawo, ale clue problemu stanowi powód owej nielegalności – to czy niezgodność z prawem będzie polegała po prostu na braku formalnej zgody czy na naruszeniu osobistych praw majątkowych.
Ale ok :D Zawsze są spory w doktrynie :D :D :D

Czarna Nina, Zgadzam się :) Dla mnie żerowanie na czyimś dorobku i sukcesie to zwykłe chamstwo. Również nie kupiłabym czegoś takiego.

Radość pisania.
Możność utrwalania.
Zemsta ręki śmiertelnej.

W. Szymborska

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pt 25 lis 2016, 19:42

Ale wiesz, gdyby było jak mówisz, mielibyśmy na rynku nie sporadycznie pojawiające się kontynuacje dzieł Sienkiewicza czy Prusa, tylko np. sto powieści o wiedźminie :) przecież kto by się certolił, gdyby to było możliwe :) i wydawcy bez skrupułów też by się znaleźli, a potem na drodze sądowej próbowali iść tokiem Twego rozumowania :)

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » pt 25 lis 2016, 20:17

Mamy kontynuację Pana Wołodyjowskiego :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
PannaLawenda
Pisarz domowy

Postautor: PannaLawenda » pt 25 lis 2016, 20:20

Romek Pawlak, Otóż nie :D
Nawet jeśli pojawiałoby się sto kontynuacji wiedźmina to i tak moim zdaniem sądy musiałyby wydawać wyroki na korzyść autorów, bo ja stoję nadal na stanowisku, że wydanie kontynuacji przez inną osobę nie jest zgodne z prawem :)

Raczej żaden autor czy wydawca nie przepuściłby takiego naruszenia i dochodziłby swoich praw. Więc o tym, że nie mamy stu powieści o wiedźminie to wynik moim zdaniem czystej ekonomiki - po prostu nie ma sensu publikować czegoś, co i tak zostanie wycofane na skutek roszczeń autora. Do tego dochodzą koszty procesu i takie tam, więc wydawanie fan fiction to raczej kosztowna i mało efektywna zabawa, która raczej skończy się wycofaniem ze sprzedaży nakładu i wysokim odszkodowaniem. Wątpię, że ktokolwiek chciałby się na to decydować i ładować w wątpliwy interes pieniądze :D Stąd też wyłącznie oportunistyczne próby wydania kontynuacji zmarłych autorów, gdzie mniejsze prawdopodobieństwo problemów (prawa majątkowe do utworu wygasły + np. brak spadkobierców, którzy mogliby się powołać na prawa osobiste).

Radość pisania.
Możność utrwalania.
Zemsta ręki śmiertelnej.

W. Szymborska

Awatar użytkownika
RebelMac
Pisarz osiedlowy

Postautor: RebelMac » ndz 27 lis 2016, 13:45

PannaLawenda pisze:Source of the post Romek Pawlak, Otóż nie :D
Nawet jeśli pojawiałoby się sto kontynuacji wiedźmina to i tak moim zdaniem sądy musiałyby wydawać wyroki na korzyść autorów, bo ja stoję nadal na stanowisku, że wydanie kontynuacji przez inną osobę nie jest zgodne z prawem :)

Już są powieści ze świata Wiedźmina na rynku. Piszą Rosjanie. Są komiksy. No i jest właśnie kontynuacja w postaci gier. W pierwszej części Wedźmina CRPGa, Geralta zabierają ciężko rannego do Kaer Morhen po tym jak został dźgnięty widłami. Czyli nie odwiedził Avalonu z Yen, oczywiście według twórców gry, która z prozą nie ma nic wspólnego.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » ndz 27 lis 2016, 13:49

Błagam, trzymajmy się pewnej wiedzy :) Rosjanie nie przestrzegają praw autorskich "i co nam zrobicie" :) ale nawet tam Sapkowski, a ściślej jego wydawca, dawał zgodę na opowiadania ze świata wiedźmińskiego, w Polsce wydał to Solaris.
W Polsce wszystko jest na licencjach, nie ma "dzikich" kontynuacji czy korzystania z uniwersum.

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 3

Postautor: Andrzej Pilipiuk » wt 29 lis 2016, 10:25

MaciejŚlużyński pisze:Source of the post To się dzieje na naszych oczach...

http://www.matras.pl/corka-wokulskiego.html

nic nowego szczerze powiedziawszy - jest taka książeczka "staroświecki sklep"
Wydano ją w 1938 roku na 80-tą rocznicę istnienia firmy Wedel.

najpierw zorganizowano konkurs literacki na opowiadanie zwiazane z firmą lub jej sklepem firmowym.
potem zebrano khm... co się dało - czytaj kilkanąście najlepszych u-tfu!-orów - takich gdzie obok litrów wazeliny pływały jeszcze jakieś wartości literackie.

dano do zilustrowania naprawę wysokiej klasy grafikom i wydano - w nakładzie 1000 szt. numerowanych da pracowników i kontrahentów.

zdObyłem to cudo za całe 70 zł!!!
podziwiajcie MISZCZA ANTYHWARYCZNYCH ŁOFÓF!!!;)
*

ano jest tam opowiadanko jak stary Wokulski w sklepie formowym Wedla przez szybe wypatrzył mocno już przywiędła Łęcką jak czekoladki kupuje...

Awatar użytkownika
Eviva
Pisarz
Pisarz

Postautor: Eviva » czw 31 sie 2017, 11:20

Należałoby najpierw zadać sobie pytanie: dlaczego dana książka czy dany pisarz to dziś klasyk? Bo o wartości książki czasem decyduje treść. Bardzo często za to czasy, w których powstała.
Mam pytanie, i to zupełnie poważne: załóżmy, że Emil Zola nie stworzył nigdy "Nany" ani w ogóle cyklu "Les Rougon-Macquart". Zaś obecnie wstał z grobu, napisał wspomnianą powieść jota w jotę tym samym stylem i poszedł z nią do wydawców. Jaki byłby elekt? Stawiam dolary przeciw orzeszkom ziemnym, że wyleciałby za drzwi razem ze swym wielkopomnym dziełem.
Co więc nadaje tym książkom taką wartość? Czasy, w których powstały. Wyłącznie. Bo język, którym są napisane, bywa ciężki, a sposób prowadzenia akcji często irytująco skrótowy. A jednak są to klasyki. Gdyby wszakże dziś ktoś chciał kontynuować cykl Zoli w tym samym duchu, byłoby to nie do zniesienia.

Nie mówię, żem jest geniusz, lecz i nie dupa
Też bym napisał "Dziady", gdybym się uparł..
.

K.I.Gałczyński

Pisarz jest pisarzem, ponieważ pisze. Bynajmniej nie dlatego, że ma legitymację

Michaił Bułhakow

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » czw 31 sie 2017, 11:27

To eksperyment pozbawiony sensu, bo wtedy Zola był oryginalny, dziś byłby wtórny :) więc nie, nie czasy, tylko treść. Ale oczywiście w kontekście - każde dzieło ma swój kontekst, nie da się go z niego wyrwać :)

Wróć do „Dyskusje o literaturze”