Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Dialogatornia - kwalifikacje do warsztatów z pisania dialogów

Dziennik katamorion - podejście trzecie.

Dzienniki regularnego pisania

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » czw 25 paź 2018, 23:10

Ostatni post z poprzedniej strony:

Zamiast pisać na żywioł, co nie jest zbyt rozsądnym podejściem, planuję ostrożnie fabułę. Coś tam się majaczy we mgle. Miejscem akcji będą znane mi miejsca z Anglii, bohaterką będzie polska imigrantka, próbująca ułożyć sobie w tym kraju życie. Kilka postaci nie będzie miało szansy żadnej wypowiedzi, zostaną znalezione martwe. Kto zabił? To oczywiste pytanie nie będzie mieć oczywistej odpowiedzi, o czym przekona się główna bohaterka.
Mam już zarys fabuły, ale tym razem przemyślę go dobrze, żeby znowu nie zejść na fabularne manowce. Zapowiada się przednia zabawa. Kusi mnie, żeby już zacząć pisać poszczególne sceny, ale powstrzymuję się, chociaż machnę chyba kilka opisów miejsc na rozgrzewkę.

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » ndz 28 paź 2018, 14:06

Ech, siedzieć teraz w jakiejś włoskiej kawiarence nad brzegiem morza. Ciepły wiatr, słońce, turkusowe morze. Pyszne espresso. Słońce napierdziela... Czy już mówiłam o słońcu? Tak, te powtórzenia to na pewno efekt smętnej pogody, w której aktualnie nurza się ma dusza...
Ale do rzeczy. Wciąż powstrzymuję się od pisania. Pracuję nad postaciami i fabułą. Ostatnio chciałam napisać opisy miejsc i ... "zepsuł mi się" M* W**d. Prawdopodobnie byłam ich ostatnią subskrybentką. Pożegnanie było bardzo stanowcze. Teraz mam jakiś program wyłowiony w sieci, który, póki co, działa. Ma nawet moją ulubioną czcionkę. Pomyśleć, że za tych kilka lat subskrypcyjnych opłat, mogłabym siedzieć teraz we Włoszech, pić espresso i odganiać bagietkami mewy. Furia, jaka mnie ogarnęła, gdy próbowałam uruchomić zepsuty program, była niepowtarzalnym uczuciem. Prawie tocząc pianę z ust, próbowałam anulować subskrypcję, ale nie było takiej dostępnej opcji. Próbując zapamiętać zdania opisów, które na pewno były najlepszymi zapomnianymi zdaniami w historii literatury, próbowałam być równocześnie kulturalna w trakcie czatu z operatorem. I ta wizja niespełnionych wakacji.... Ech, zabieram się do pisania.

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » czw 01 lis 2018, 00:52

Zarys akcji gotowy. Wszystkie poprzednie plany osadzenia akcji uległy zmianie, miejmy nadzieję, że na korzyśc fabuły i powieści. Jeszcze kilka wątków rozpisze tu i ówdzie i bedę mogła zacząć pisać. Póki co próbuje się wczuć w klimaty kreowanego świata.

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » pt 02 lis 2018, 00:11

Teraz praca nad bohaterami - ci wcześniejsi nie pasują do akcji... A może zmienić akcję pod bohaterów? A może całą fabułę? A może pomysł niedobry... Nic to, marność nad marnościami, rzucam pisanie na ten weekend i jadę do lasu na obóz. Jeśli nie zamarznę, to może dotlenię umysł na tyle, aby nabrać większego impetu.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » pt 02 lis 2018, 00:20

Nie wiem czy dobrze robisz, tekst literacki to nie klocki lego, powinien w umyśle autora stanowić pewną całość.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » pt 02 lis 2018, 03:01

Mi się ta całość dopiero ukazuje po kawałku. Najpierw pojawił się pomysł na zwrot fabularny. Osadziłam fabułę w znanych miejscach. Ale wtedy pojawiła się wizja innego "świata przedstawionego". Pojawił się drugi, główny bohater, który został narratorem. Pojawiły się wyższe stawki. Z każdym dniem coś się zmienia. Chyba dopiero tworzy się ta historia w mojej głowie. Punktem wyjścia jest pewna sytuacja polityczna. Może pierwotny pomysł miał mnie naprowadzić na jej trop? W ten sposób ze swojskiego kryminału zaczął mi się robić polityczny thriller. Sama jestem ciekawa, co z tego wyniknie, miejmy nadzieję, ze więcej pisania niż mojego gadania.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » pt 02 lis 2018, 07:29

No oby, będę trzymał kciuki :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pt 02 lis 2018, 10:47

Łatwo sprawdzić, jak ta metoda działa, po wynikach sprzedaży tego zbioru opowiadań :)
Czasem pomysł ewoluuje, ale fakt - kiedy nie ma nic stałego, to jednak dziwne...

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » pt 02 lis 2018, 15:38

Navajero pisze:Source of the post No oby, będę trzymał kciuki

Dziękuję!
Romecki pisze:Source of the post Łatwo sprawdzić, jak ta metoda działa, po wynikach sprzedaży tego zbioru opowiadań

Nie mam jeszcze żadnej metody! Dopiero kombinuję, aczkolwiek u mnie chyba najlepiej sprawdzi się pisanie luźnej pierwszej wersji, a później obrabianie materiału.
Zbiór opowiadań - owszem, nie sprzedaje się dobrze - sama zapewne też bym nie ryzykowała zakupu opowiadań od nieznanego mi autora. Jednak nie żałuję tego czynu.
Sporo pracy przede mną, aby poprawić warsztat, sporo czasu, aby poprawić napisane powieści. Czas jednak upłynie tak czy siak, a mi to sprawia frajdę.
Romecki pisze:Source of the post Czasem pomysł ewoluuje, ale fakt - kiedy nie ma nic stałego, to jednak dziwne.

Moje wszystkie początkowe pomysły same w sobie są dziwne, staram się je trochę "uczłowieczyć" ;)

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » ndz 11 lis 2018, 21:35

Nowe pomysły odłożyłam na bok, niech się klarują.
Zaczęłam poprawiać powieść pt. "Zdążyć przed czarnym kotem". Rozdział pierwszy już gotowy, liczy sobie 17,5k znaków.

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » pn 17 gru 2018, 17:13

Odkładam na bok nowe plany. Cały czas lawiruję między nimi a niedokończonymi powieściami.
Poukładało mi się trochę w głowie i mam pomysł na naprawę/oszlifowanie ostatnio napisanej powieści. Zostawiam wątek główny, czyniąc go w nowej wersji wątkiem pobocznym. W sobotę napisałam pierwszy rozdział - 7,7k znaków.
Zaczęłam też pisać znowu tzw. poranne strony. Strzelam tam sobie codziennie w stopę, próbując ogarnąć chaos życiowy.
Podsumowując:
- jako cel obrałam sobie napisanie od nowa/przerobienie ostatniej powieści
- wszelkie skoki w bok do innych projektów będą niemile widziane
- chciałabym pisać co najmniej jeden - trzy rozdziały tygodniowo
- wciąż nie mam planu - jedynie ogólny pomysł
- będzie to kolejna niekompletna wersja, którą będę jeszcze poprawiać później, bo czuję że najlepsze pomysły pojawią się w trakcie pisania
- gatunek: thriller (?) - przynajmniej na to wskazuje rozdział numer 1.

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » pn 17 gru 2018, 21:07

Drugi rozdział napisany - 1438 wyrazów; 9,4k znakow.

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » wt 18 gru 2018, 21:05

Rozdział trzeci - 8 stron, 2066 wyrazów, 13,5k znaków.

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » ndz 30 gru 2018, 07:20

Miało nie być innych projektów, ale zapomniałam się i ... napisałam pierwszy w życiu scenariusz do filmu krótkometrażowego .

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » pn 12 sie 2019, 20:57

Dawno mnie nie było na forum. Wciąż jednak żyję i działam. "Nieudaczników" po roku zaniedbywania, usadziłam na półkach Legimi. Jeśli ktoś ma konto, to całość przeczyta tutaj:
https://www.legimi.pl/ebook-nieudacznicy,b365212.html

Miesiąc temu wydałam też "Zdążyć przed czarnym kotem", także można przeczytać w Legimi i póki co, tylko tam.
https://www.legimi.pl/ebook-zdazyc-prze ... 66549.html

Obecnie pracuję nad kolejną powieścią, pt. "Architekt".

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » śr 21 sie 2019, 01:00

Dzisiaj napisałam tylko kilka stron książki, jako pisarz widmo. Ciekawe doświadczenie!
Moja własna książka ma obecnie około 50 stron. Tym razem pliki odpowiadają poszczególnym rozdziałom, więc nie mam pojęcia, ile znaków ma całość. Prawdopodobnie wrzucę "coś mojego" do działu do zweryfikowania :)

Wróć do „Maraton pisarski”