Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Ależ walka! Co tu się wyprawia!?

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
uniwers
Debiutant
Debiutant
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: uniwers » pt 24 sie 2018, 19:56

Ostatni post z poprzedniej strony:

Thana pisze:Source of the post I ja to wyczuwam tutaj u obu Autorów - takie "Taki właśnie jestem i albo mnie bierzesz, albo nie".

Bardzo prawdopodobne. Nie było narzuconego gatunku ani tematu, więc pociągnęli w rejony, gdzie czują się dobrze.

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » wt 04 wrz 2018, 15:41

Z konieczności wklejam tutaj oceny Bitwy nr 1:

Bitwa nr 1: A v B v C v D
• Zwiń widok

Post autor: ithilhin » pn 19 mar 2018, 21:39

Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Tekst 1:: 4
Tekst 2:: 5
Tekst 3:: 3
Tekst 4:: 3

Kategoria 2. Realizacja tematu
Tekst 2:: 4
Tekst 3:: 4
Tekst 4:: 4

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat 

Kategoria 5. Subiektywne wrażenia
Tekst 2:: 5
Tekst 3:: 3
Tekst 4:: 3

Ekstra punkt! dla:Tekst 2
Za: Klimat

Suma.
Tekst 1:: 20
Tekst 2:: 23
Tekst 3:: 18
Tekst 4:: 18

• Zwiń widok

Post autor: BorsukRaPa » ndz 18 mar 2018, 22:43

Tekst 1: 3
Uzasadnienie: Oglądałem parę filmów. Czytałem trochę więcej książek. Najwięcej wolnego czasu spędzałem chyba grając w gry. Nieważne. Światów zbudowanych w stylistyce "post-apo" widziałem już bardzo dużo. Tak wiem - zrujnowana przyroda, wędrówki przez pustynię i mordercza pogoda... Nudy. Tekst mnie niczym nie zaskoczył ale też nie pozostawił niesmaku. Ot poprawny. Stąd też ocena po środku skali.

Tekst 2: 4
Uzasadnienie: Często jeździłem pociągami. Nocą.

Tekst 3: 2
Uzasadnienie: Podobnie jak w pierwszym tekście - temat wałkowany w nieskończoność. Poprawnie zrealizowany. Zakończenie próbowało mnie zaskoczyć. Nieskutecznie.

Tekst 4: 4
Uzasadnienie: Nie czytałem jeszcze żadnej książki z gatunku "young adult". Może dlatego pomysł wydał mi się świeży. Zakamuflowany monolog plus puenta, która mnie rozbawiła.

Uzasadnienie: Ciężko, żeby opowiadanie w stylu post apokaliptycznym było nie na temat.

Tekst 2: 5
Uzasadnienie: Temat w ogóle nie jest zrealizowany. Pełno tu sugestii i niedomówień. Nic o czym mowa w temacie nie jest powiedziane wprost. Czytelnik ma się sam domyśleć o co chodzi. Pobudza wyobraźnie. Nie wiem co jeszcze mam napisać. Daję 5/5.

Tekst 3: 3
Uzasadnienie: Wypierane wspomnienia z trudnego dzieciństwa. Wyzwaniem byłoby napisać coś nie na temat.

Tekst 4: 1
Uzasadnienie: Na wstępie zaznaczę, że opowiadanie mi się spodobało. Ale za realizację tematu - pała! Chciałem dać więcej, ale nie lubię jak ktoś mnie oszukuje i daje się na tym przyłapać. To przecież jest monolog człowieka, który próbuje uzasadnić swoją zgodę na bylejakość.

Kategoria 3. Błędy
Tekst 1: 0
Tekst 2: 0
Tekst 3: 0
Tekst 4: 0
Uzasadnienie: Nie znalazłem nic co by mnie zakuło w oczy. Jestem ostatnią osobą, która mogła by komuś wytykać błędy.

Kategoria 4. Warsztat 

Uzasadnienie: Nie mam nic przeciwko wszechwiedzącemu narratorowi. Ale narrator mądrala to już dla mnie za dużo. Pisanie o wodzie zamarzającej w wyższych partiach chmur pasuje do reszty tekstu jak pięść do nosa.

Uzasadnienie: Podoba mi się styl. Tekst czyta się przyjemnie. Dużo krótkich zdań. Mało tego! Nie ma tu zatrzęsienia dialogów! Lekko i prosto. Ale nie prostacko jak w większości opowiadań z narracją z pierwszej osoby.

Tekst 3: 4
Uzasadnienie: Warsztat stanowczo za dobry. Być może to kwestia stanu mojego umysłu późnym wieczorem. W każdym razie tekst mnie zmęczył. Może to ta zmiana tempa - zaczyna się spokojnie, z lekką nutką melancholii. A w połowie zaczyna galopować na złamanie karku (i kark ten w rzeczy samej łamie). Tekst opowiada o kimś kto ma problemy z zaakceptowaniem swojej przeszłości ale sam teks wygląda jakby miał zaburzenia obsesyjno - kompulsywne. Dobre. Nawet bardzo. Ale dla mnie to za dużo. Jak na mój gust za blisko tej prozie do liryki.

Tekst 4: 3
Uzasadnienie: Narrator pierwszoosobowy. I prawie całość to dialog/monolog.

Uzasadnienie: Przeciętny teks w stylu post-apo.

Uzasadnienie: Pobudza wyobraźnię do działania. Do tego tematyka podróżnicza / około kolejowa.

Uzasadnienie: Ciężki temat. Ciężki styl. Znowu napiszę, że mnie zmęczył. No i to zakończenie.

Uzasadnienie: Najlepszą częścią było zakończenie. Cała reszta była fundamentem dla dobrej puenty.

Ekstra punkt! dla: 2
Za: Bo pociągi...

Suma.
Tekst 1: 12
Tekst 2: 20
Tekst 3: 11
Tekst 4: 12

• Zwiń widok

Post autor: ravva » sob 17 mar 2018, 20:18

Tekst 1: 4
Uzasadnienie: zawsze mnie fascynowalo tworzenie calkiem nowych światów, bo ja umiem tylko opisać istniejący.
Uzasadnienie: nie poruszyło. film drogi.
Tekst 3: 5
Uzasadnienie: dobre skojarzenie z filmem 'durak'.
Uzasadnienie: personifikacja cienia trąci łopatologią.

Uzasadnienie: dobre nawiązanie wspomnieniami bohaterów
Tekst 2: 3
Uzasadnienie: nie mogę się dopatrzyć 
Uzasadnienie: cień jest, bez dwóch zdań.
Uzasadnienie: obecnośc cienia niekwestionowalna

Kategoria 3. Błędy
Tekst 1: 5
Uzasadnienie: nie zauważylam
Uzasadnienie: brak
Uzasadnienie: nic wielkiego
Uzasadnienie: detale jakieś

Kategoria 4. Warsztat 
Uzasadnienie: technicznie nieźle
Uzasadnienie: świetnie napisane
Uzasadnienie: dobry poziom
Uzasadnienie: dobry średniak

Uzasadnienie: post apo to niedokladnie moja bajka, ale dobrze się czytało. 
Uzasadnienie: dobry text, ale jakby go skądś autor wyrżnął, wydaje się, ze brak tu początku i końca
Uzasadnienie: zamknięte opowiadanie, trochę chaotyczne i w biegu, moze o to chodziło. fajne skojarzenie o naprawianej ścianie.
Uzasadnienie: bardzo doslownie potraktowany temat, który dominuje bohatera. a mógl pozostać w cieniu. 

Ekstra punkt! dla:
Za:

Suma.
Tekst 1:
Podsumowanie:
Tekst 2:
Podsumowanie:
Tekst 3:
Podsumowanie:
Tekst 4:
Podsumowanie:
• Zwiń widok

Post autor: ravva » sob 17 mar 2018, 20:18

Uzasadnienie: zawsze mnie fascynowalo tworzenie calkiem nowych światów, bo ja umiem tylko opisać istniejący.
Uzasadnienie: nie poruszyło. film drogi.
Uzasadnienie: dobre skojarzenie z filmem 'durak'.
Uzasadnienie: personifikacja cienia trąci łopatologią.

Uzasadnienie: dobre nawiązanie wspomnieniami bohaterów
Uzasadnienie: nie mogę się dopatrzyć 
Uzasadnienie: cień jest, bez dwóch zdań.
Uzasadnienie: obecnośc cienia niekwestionowalna

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: nie zauważylam
Uzasadnienie: brak
Uzasadnienie: nic wielkiego
Uzasadnienie: detale jakieś

Kategoria 4. Warsztat 
Uzasadnienie: technicznie nieźle
Uzasadnienie: świetnie napisane
Uzasadnienie: dobry poziom
Uzasadnienie: dobry średniak

Uzasadnienie: post apo to niedokladnie moja bajka, ale dobrze się czytało. 
Uzasadnienie: dobry text, ale jakby go skądś autor wyrżnął, wydaje się, ze brak tu początku i końca
Uzasadnienie: zamknięte opowiadanie, trochę chaotyczne i w biegu, moze o to chodziło. fajne skojarzenie o naprawianej ścianie.
Uzasadnienie: bardzo doslownie potraktowany temat, który dominuje bohatera. a mógl pozostać w cieniu. 

Ekstra punkt! dla:
Za:

Suma.
Tekst 1:
Podsumowanie:
Tekst 2:
Podsumowanie:
Tekst 3:
Podsumowanie:
Tekst 4:
Podsumowanie:

• Zwiń widok

Post autor: Martinius » sob 17 mar 2018, 19:28

Uzasadnienie:
Zwarta miniatura w klimacie postapokaliptycznym, co prawda nie pozbawiona licencia poetica w budowie świata, ale umowność nie powodowała wywrotu oczu. W tej krótkiej formie widać pomysł na odniesienie się do dawnych czasów, które – mimo nowej sytuacji – cieniem kładą się na życiu bohaterów.

Tekst 2: 1
Uzasadnienie: 
Tekst z dziewczynką i wujkiem nie przejawia żadnego pomysłu, poza wrzuceniem piosenki Geppert, która miała (?) służyć jako zamknięcie z voltą... niestety, jeśli ona jest, to zawoalowana całkowicie. Nie widzę też sensu w budowaniu tła dla postaci, jeżeli ono nic nie wnosi do tego, co się dzieje.
Uzasadnienie: Pomysł był, nawet ciekawy, ale jego rozwinięcie to cholernie nieudolna próba rzucania metaforami i porównaniami, które działają jedynie w głowie autora.
Tekst 4: 5
Uzasadnienie: Bardzo przyjemnie ujęty głos wewnętrzny, któremu autor w bardzo kreatywny sposób nadał byt. I to jest fajna miniatura

Mimo zwartości utworu, dopiero końcówka - dialog z puszką - daje poczucie odniesienia się do dawnych lat, ale dzięki temu uderza mocniej w temat.
Uzasadnienie:
Uzasadnienie: Miniatura w żaden sposób nie wskazuje, że chce mówić o „cieniu minionych lat” bo jego (cienia) tam zwyczajnie nie ma.
Uzasadnienie: Przez całkowity brak wyczucia i umiaru autor nie zdołał zawrzeć tam myśli przewodniej, toteż temat uciekł mu, niczym krukowate spłoszone strzałem łamanej, zamarzniętej sznurówki... Ale mimo spłoszenia myśli, coś tam iskrzy pomiędzy początkiem i końcem, więc stwierdzam, że jakaś literacka klamra, klamereczka zaistniała.
Uzasadnienie:
Wewnętrzne „ego” bohatera, które materializuje się jako cień (ale nie istnieje tak naprawdę) pozwoliło w prosty sposób, bez otwarcia i zamknięcia, nakreślić wyraźną linię dawniej-dzisiaj. I wyszło to dobrze.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Nie widzę ważniejszych potknięć.
Uzasadnienie: W kilku miejscach zdania są podzielone przecinkami, gdzie nie powinny, przez co konstrukcja tekstu jest zaburzona, ale to nic wielkiego. Jest przyzwoicie. 
Uzasadnienie: Fatalnie metafory i masa błędów logicznych stworzonych przy tych porównaniach. Jeju, serio liście wachlujące zefirem? Uliczki kołyszące w tramwaju? Ręka, która się waha?
Uzasadnienie: „gromka” i kilka przecinków źle podzieliło zdania. W dwóch miejscach zapis dialogu (kontynuacja) też nie wyszła najlepiej, ale to minimalne rzeczy.

Kategoria 4. Warsztat 
Uzasadnienie:
Ciekawy! Autor zgrabnie tworzy rys sytuacyjny bez uciekania w rozbudowany opis, co do miniatury pasuje. Poza pierwszym zdaniem, gdzie plastyka mnie odrzuciła, w dalszej części jest wielce przyzwoicie, a nawet podobało mi się kilka opisów, w tym puszki z namalowanym kotem!
Uzasadnienie: Autor nie panuje nad formą. Połowa tekstu dotyczy pijaczka i absolutnie nic nie wnosi do tej krótkiej historii. Poza tym, narrator przejmuje sposób bycia pijaczka, co w moim odczuciu jest sporym błędem. Dodatkowo sztampowe wrzucenie przekleństw w celu podkreślenia pochodzenia pijaczka też wydało mnie się bardzo słabym zabiegiem. Dodając do tego fakt, iż tekst prowadzi do nikąd i (poza ciekawą wzmianką o obojętności rodziców dziewczyny) jest o niczym stwierdzam, że w całości autor nie potrafił zapanować nad tym, co tworzy. Jest bardzo słabo.
Tekst 3: 1
Uzasadnienie:
Stwierdzam brak warsztatu. To jest wolna pisanina, słowotok przelany na kartkę, tyle że bez przemyślenia i bez kontroli. 
Uzasadnienie: Bez fajerwerków. Przyzwoicie, zwłaszcza trzymanie zwartości w ryzach, a przy takiej krótkiej formie jest to rzecz kluczowa. Za to przemycenie w „cieniu” puenty na końcu to bardzo dobry i działający zabieg. A to już jest pewna sztuka.

Uzasadnienie:
Podałbym w wątpliwość logiczność postępowania bohaterów. Autor (narrator) dobitnie pokazuje, że praca którą wykonywał Lot i Berneke zazwyczaj nie pozwalała zarobić na podróż – po co więc ją wykonywali? Poza tym, tekst rozwija się z przetrwania i jest za mało miejsca, aby ten wątek kontynuować i autor pobiegł do „finału”, tylko zabrakło klamry spinającej to, co powinno być wg mnie kontynuowane po „finale”.
Uzasadnienie: Bardzo nijakie, bez żadnego błysku i o niczym. Wymęczone pod każdym względem.
Uzasadnienie: Czułem, że czytam swoisty bełkot, ale nie taki nadmuchany przez natchnionego literata, który wie co chce przekazać i jest na to gotowy (aby to uczynić), ale bełkot-słowotok wyrzucony jak na zawołanie. Bardzo słaby tekst, kompletnie pozbawiony charakteru, gdzie myśl przewodnia jest stłamszona metaforami wrzuconymi na siłę.

Uzasadnienie: 
Bez kombinowania autor stworzył dialog, który niemal każdy człowiek w życiu może doświadczyć, widząc swoje ambicie i porównując je do stanu aktualnego. I nie trudził się w tym, zrobił to w sposób lekki i przyjemny, a mimo to końcówka zaskakuje i sprawia, że „cień” pojawił się za mną. Miłe to, dobre!

Ekstra punkt! dla: Tekst 4
Za: Poruszenie mojego cienia – wywołanie go z mroku!

Suma.
Tekst 1: 18
Podsumowanie:
Tekst 2: 8
Podsumowanie:
Tekst 3: 8
Podsumowanie:
Tekst 4: 22
Podsumowanie:

• Zwiń widok

Post autor: Młoda » pt 16 mar 2018, 21:14

Uzasadnienie: Kreatywne podejście do tematu, odniesienie do dzisiejszych realiów versus realia świata przyszłości
Uzasadnienie: Pomysł jest, ale bez szału
Uzasadnienie: Pomysł dość oklepany - wyparcie, tajemnica. Jednak jednocześnie ciekawy 

Uzasadnienie: Pomysł bardzo ciekawy, temat wyczerpany w treści opowiadania

Tekst 1:3
Uzasadnienie: Zabrakło mi nieco polotu w opisach, nieraz musiałam wracać się do porzedniego zdania, żeby złapać klimat.
Tekst 2:4
Uzasadnienie: Dobry styl, wartka akcja, ciekawie się czyta
Uzasadnienie:Podejscie do tematu ciekawe, jednak trochę zbyt rozdmuchane, nad wyraz.
Uzasadnienie: Dobrze poprowadzona narracja, temat został wyczerpany, historia ma swój początek, koniec rozwinięcie - bardzo dobrze zaplanowana narracja

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: troche błędów stylistycznych oraz niedociągnięć w opisach - nie czyta się przez to tekstu płynnie
Uzasadnienie:Nie ma błędów stylistycznych
Uzasadnienie: Dość dużo błędów stylistycznych
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat 
Uzasadnienie: jest po prostu OK - nie świetnie i nie na 5... Ale dobrze!
Uzasadnienie: Poziom na prawdę porządny - czyta się dobrze 
Uzasadnienie: Błedy stylistyczne, autor był ochyba zbyt zachwycony swoim pomysłem i nie skupił się na wykonaniu
Uzasadnienie: 

Uzasadnienie: Pomysł ciekawy, ale zabrakło polotu.
Tekst 2:3
Uzasadnienie: Pomysł mnie nie zachwycił. Nawiązanie do Geppert, mała dziewczynka, pijaczek na stacji w Niemczech - nie przekonuje mnie do końca powiązanie z tematem
Uzasadnienie: Doceniam pomysł, jednak nad wykonaniem trzeba by popracować
Uzasadnienie: Bardz przypadł mi do gudtu jako całość - pomysłowość, historia, dowcip, wykonanie

Ekstra punkt! dla: tekstu 4
Za: kreatywność

Suma.
Tekst 1: 16
Podsumowanie: Temat ciekawy, wykonanie słabsze - historia jakby ucięta, nie za dobrze rozplanowana
Tekst 2: 18 
Podsumowanie: Tekst ciekawy, świetnie napisany ale zabrakło mi czegoś w samej historii
Tekst 3: 13
Podsumowanie: Pomysł mnie nie przekonuje, trochę zbyt wydumany / naiwny. Sam warsztat też niestety wymaga dopracowania. Jednak opowiadanie ciekawe i na dobrym poziomie!
Tekst 4: 25
Podsumowanie: Tekst ciekawy, bardzo dobrze napisany, dowcipny a jednocześnie z przesłaniem. Widać że dobrze i dojrzale rozplanowany.

• Zwiń widok

Post autor: Eldil » czw 15 mar 2018, 22:04

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy 
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat 
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla: A
Za:

Suma.
Tekst 1: 26
Podsumowanie:
Tekst 2: 25
Podsumowanie:
Tekst 3: 20
Podsumowanie:
Tekst 4: 20
Podsumowanie:

• Zwiń widok

Post autor: Rubia » czw 15 mar 2018, 12:36

1. Pomysł i rozwinięcie
A - 4
B - 5
C - 3
D - 4
2. Realizacja tematu
A - 4
B - 5
C - 4
D - 4
3. Błędy
A - 5
B - 5
C - 3
D - 5
4. Warsztat
A - 4
B - 5
C - 3
D - 4
5. Subiektywne wrażenia
A - 3
B - 5
C - 3
D - 3
6. Ekstra punkt - B. Za "katedrę w piżamie". Wyjaśniam: taka jest, bo wzorowano ją na włoskich, gdzie tych paskowanych jest znacznie więcej 
Razem: A - 20, B - 26, C - 17, D - 20 (uprzejmie proszę o sprawdzenie).
Ogólnie - poziom wyrównany we wszystkich kategoriach, chociaż w tekście C dużo jest koślawych metafor i kompozycja też nie najlepsza. O ostatecznej ocenie decydują jednak subiektywne wrażenia. B chwaliłam już w dyskusjach i tutaj zdanie podtrzymuję, 
natomiast co do A i C - cóż, świat postapo i traumy dzieciństwa to idealna sytuacja, żeby rozgrywać "cień minionych lat", a zatem - wybór konwencji bardzo sztampowy, niezależnie od realizacji. To taki samograj, który trudno zepsuć, chociaż też można. W B sytuacja jest nieoczywista, a tym samym zdecydowanie ciekawsza. W D - ten gadający cień mnie drażni. Może gdyby gadał o czym innym... Taki jest łopatologiczny, łobuz.

• Zwiń widok

Post autor: Romecki » czw 15 mar 2018, 11:58

Faraon pisze:Qr Bbpost Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie: Jest w tym coś 
Uzasadnienie: Bardzo dojrzały pomysł, konsekwentne rozwinięcie.
Uzasadnienie: Standard.

Uzasadnienie: Gdyby nie puenta, wpisująca się w pewien szablon, dałbym 5. Ona osłabia efekt, moim zdaniem.
Uzasadnienie: Bardzo, bardzo dobra realizacja.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Jakieś drobiazgi.
Uzasadnienie: Jakieś drobiazgi.
Uzasadnienie: Interpunkcja/
Uzasadnienie: Interpunkcja.

Kategoria 4. Warsztat 
Uzasadnienie: Dobry.
Uzasadnienie: Bardzo dobry
Uzasadnienie: Taki sobie.
Uzasadnienie: Taki sobie. 

Uzasadnienie: Dobry, ale finał mnie rozczarował.
Uzasadnienie: Bardzo mądry, dojrzały tekst. Poziom druku.
Uzasadnienie: Sprawny schemat.
Uzasadnienie: Sprawny schemat.

Ekstra punkt! dla: tekstu 2, czyli B
Za: dojrzałość.

Suma.
Tekst 1: 20
Podsumowanie:
Podsumowanie: Jedyny, który mnie poruszył.
Tekst 3: 16
Podsumowanie:
Tekst 4: 16
Podsumowanie:

Wszystkie teksty sprawnie napisane, poziom całkiem niezły 
• Zwiń widok

Post autor: P.Yonk » czw 15 mar 2018, 09:20

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat 

Ekstra punkt! dla: 1
Za: kunszt

Suma.
Tekst 1: 18
Podsumowanie: ładny obraz, ale z błędami rzeczowymi. Fizyka, biologia - są prawa, których nie przeskoczysz. Ponieważ akcja dzieje się na Ziemii, nadal obowiązują te same prawa.
Tekst 2: 22
Podsumowanie: Mistrzostwo - bezdyskusyjnie. Choć nie lubię takich "klimatów", no i zabrakło mi cienia. Był zbyt subtelny jak dla mnie.
Tekst 3: 14
Podsumowanie: Jednak najsłabszy. Trzeba było nie lirykować... 
Tekst 4: 17
Podsumowanie: Dobry warsztat, poza tym nie wciągnął

• Zwiń widok

Post autor: Margot » śr 14 mar 2018, 19:43

Tekst 1:4
Tekst 3:3
Tekst 4:3

Tekst 3:4
Tekst 4:4

Kategoria 3. Błędy
Tekst 1:5
Tekst 2:5
Tekst 3:5
Tekst 4:5

Kategoria 4. Warsztat 

Ekstra punkt! dla: Tekst 4
Za: zgrabną, zamkniętą kompozycję

Suma.
Tekst 1:19
Tekst 2:19
Tekst 3:19
Tekst 4:19
• Zwiń widok

Post autor: Isabel » śr 14 mar 2018, 17:41

W poszczególnych kategoriach punkty bez uzasadnienia - jedno zbiorcze podsumowanie na końcu

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat 
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla: B
Za: katedry i postać dziewczynki o fajnych, nietypowych i rozwijających zainteresowaniach

Suma.
Tekst 1: 23
Podsumowanie: Nie przepadam za fantastyką, ale tekst sprawnie napisany, podoba mi się w nim melancholia.
Podsumowanie: Troszkę za mało cienia w cieniu  No i jedna sprawa, wydaje mi się, że ociera się o błąd logiczny: dorosły facet z dziewczynką raczej chyba byliby wzięci za ojca z córką.
Tekst 3: 23
Podsumowanie: Najsłabsza część tekstu to dialog z cieniem, najlepsza - sama końcówka, przejmująca.
Tekst 4: 20
Podsumowanie: Tekst w porządku, solidnie wykonana robota, ale niestety bez fajerwerków...
• Zwiń widok

Post autor: Bartosh16 » śr 14 mar 2018, 15:13

Tekst 1: 4. 
Uzasadnienie: post-apo? Fantastyka? To tego zawsze trzeba ruszyć bańką. Doceniam.
Tekst 2: 2. 
Uzasadnienie: obyczaj to dla mnie w każdej bitwie chodzenie na łatwiznę.
Tekst 3: 3.
Uzasadnienie: jak wyżej, ale rozmowa z cieniem trochę ratuje koncept.
Tekst 4: 4.
Uzasadnienie: pomysł ciekawy. Lubię.

Tekst 1: 3.
Uzasadnienie: świat zniszczony, katastrofa w tle, jakiś tam ten cień jest.
Uzasadnienie: gdzie cień?
Tekst 3: 4.
Uzasadnienie: cień prawie że namacalny.
Tekst 4: 5.
Uzasadnienie: aż słychać to zrzędzenie. Zobrazowanie memów z nosaczem pt. "Kurła, kiedyś to było!".

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: dałbym 5, ale częstotliwość padania zaimka zwrotnego w ostatnich dwóch akapitach mnie od tego odwiodła.
Tekst 2: 5.
Uzasadnienie: nie zauważyłem.
Uzasadnienie: w kilku miejscach zabrakło słowa, kontekstu, czegoś.
Tekst 4: 5.
Uzasadnienie: chyba nie było.

Kategoria 4. Warsztat 
Tekst 2: 4.
Uzasadnienie: tutaj postanowiłem docenić wszystkich autorów, ponieważ widać, że każdy z nich potrafi pisać, i jeżeli ktoś odniesie druzgoczące zwycięstwo, to jedynie innymi kategoriami.

Tekst 1: 3.
Uzasadnienie: całkiem sympatyczny tekst.
Uzasadnienie: w tym tekście nie ma nic dla mnie.
Tekst 3: 3.
Uzasadnienie: z tekstem B wygrywa jedynie rozmową z cieniem.
Uzasadnienie: podobał mi się najbardziej.

Ekstra punkt! dla: Tekst 4.
Za: tutaj chyba powinienem wyróżnić tekst, który przypadł mi do gustu w największym stopniu, a więc D.

Suma.
Tekst 1: 18.
Tekst 2: 15.
Tekst 3: 18.
Tekst 4: 23.
Podsumowanie: wszystko już napisałem. Autorom gratuluję bardzo dobrych tekstów, w których nie za bardzo byłoby się do czego przyczepić, gdyby wylądowały w Tuwrzuciu. Życzę powodzenia w dalszych zmaganiach.
• Zwiń widok

Post autor: Luciferia » śr 14 mar 2018, 12:42

Ogólne uzasadnienie oceny i odczuć do każdego tekstu zamieszczę w podsumowaniu. 

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat 

Ekstra punkt! dla: D
Za: Zakończenie. 

Suma.
Tekst 1: 23
Podsumowanie: Lubię takie klimaty, więc tekst najbardziej mi pod tym względem odpowiadał, chętnie bym go przeczytała jako coś dłuższego. Jednak w krótkiej formie troszkę zabrakło mi tła całych wydarzeń. Uważam również, że autor troszeczkę nie wykorzystał potencjału i przydałaby się mocniejsza puenta. 
Tekst 2: 19
Podsumowanie: Mimo, że napisany bardzo dobrze pod względem warsztatowym, mimo tego, że jest ładny, tekst nie przypadł mi do gustu. Być może wynika to z faktu, że nie najlepiej czuję się w klimatach czystej obyczajówki. 
Tekst 3: 18
Podsumowanie: Moim zdaniem zbyt proste podejście do tematu. Również dość oklepane, aczkolwiek podobał mi się motyw z pękającą kamienicą i samodzielnym naprawianiem jej. Było kilka zdań, nad którymi musiałam się dłużej zastanowić i które w mojej opinii były niejasne i niezbyt ładne. 
Tekst 4: 23
Podsumowanie: W przypadku tego tekstu, mimo, że teoretycznie podejście do tematu bitwy podobne jak w przypadku tekstu trzeciego, dosłownie jest tutaj przedstawiony "cień", to jednak autor ugryzł go z troszeczkę innej strony i sprawił, że stał się bardziej interesujący. I na dodatek ta końcówka - zaskakująca i mocna. Jedyny problem jaki mam z tym tekstem i jednocześnie z końcówką, to fakt, że przecież bohater cały czas poruszał się w świecie, gdzie były jakieś źródła światła, więc czemu akurat jego cień pojawił się wtedy, w tamtym konkretnym momencie. Ale to już jest moje czepialstwo.

• Zwiń widok

Post autor: Kruger » śr 14 mar 2018, 11:24

Uzasadnienie: Niezły pomysł, fajne wypełnienie, brak wyrazistej puenty
Uzasadnienie: Kreatywnie słabo, choć obrazki dworcowe ładne, plus za Nabokova
Uzasadnienie: sam zamysł do mnie nie trafia a poza tym - pomysł za szeroki na tak wąskie ramy
Uzasadnienie: fabularnie najlepszy z uwagi na ładną i zaskakująca puentę i w ogóle ciekawy surrealistyczny pomysł

Uzasadnienie: niezła, ale trochę oczywista
Uzasadnienie: najsłabsza ocierająca się o: brak realizacji tematu
Uzasadnienie: realizacja solidna
Uzasadnienie: realizacja przewrotnie dosłowna, zabawna, najlepsza

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: nic szczególnego nie zauważyłem
Uzasadnienie: trochę kuleje interpunkcja

Kategoria 4. Warsztat 
Uzasadnienie: średnia ocena - warsztat bardzo przyzwoity ale do wygładzenia po odleżeniu
Uzasadnienie: średnia ocena - warsztat bardzo przyzwoity ale do wygładzenia po odleżeniu

Tekst 1: 2
Uzasadnienie: bo przyzwoicie choć mojej d... nie urwało
Uzasadnienie: bo całkiem całkiem, całkiem wciągnęło
Tekst 3: 0
Uzasadnienie: bo się najmniej podobało
Uzasadnienie: bo się najbardziej podobało

Ekstra punkt! dla: 4 (D)
Za: realizację tematu i puentę.

Suma.
Tekst 1: 16
Podsumowanie: solidnie choć kompozycyjnie mało zamknięte, pomysł niewykorzystany
Tekst 2: 15
Podsumowanie: solidnie acz realizacja tematu najsłabsza
Tekst 3: 12
Podsumowanie: nieźle, ale forma ściskała pomysł jak gorset
Tekst 4: 24
Podsumowanie: mankament to brak fajerwerków językowych, najlepszy tekst kreatywnie i kompozycyjnie (solidna puenta).
• Zwiń widok

Post autor: ancepa » śr 14 mar 2018, 00:10

Uzasadnienie: Lubię fantastykę, lubię postapokalipsę.
Uzasadnienie: Motyw podróży, obyczaj, ciekawa relacja z Małą. Sporo niedopowiedzeń.
Uzasadnienie: Miałam wrażenie schematyczności i jakoś nie przekonało mnie zakończenie.
Uzasadnienie: Mimo ciekawego zakończenia, tekst wydawał mi się dość jednostajny, bez żadnego napięcia.

Uzasadnienie: Pomysł zagrał, realizacja w porządku.
Uzasadnienie: Cień minionych lat na drugim planie, na pierwszym zdecydowanie architektura i relacja z dziewczynką.
Uzasadnienie: Realizacja tematu bardzo dosłowna.
Uzasadnienie: Realizacja tematu bardzo dosłowna.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Nie zauważyłam.
Uzasadnienie: "macchiato zanurzonym w ciastku", "do starej szopy tulącej nocą dzieci". Nawet nie wiem czy to naprawdę błędy czy nietrafione figury gramatyczne. 
Uzasadnienie: Drobne, literówka "gromka" zamiast "kromka".

Kategoria 4. Warsztat 
Uzasadnienie: Styl ok. Dobrze się czytało.
Uzasadnienie: Zbyt dużo metafor, poetyckości. Dla mnie przekombinowane. 

Uzasadnienie: Zawsze można by się do czegoś przyczepić, ale podobało mi się mimo wszystko.
Pozostałe teksty też mi się podobały.

Ekstra punkt! dla: Tekstu nr 1 czyli A.
Za: susz z igreków

Suma.
Tekst 3: 17
Tekst 4: 19
• Zwiń widok

Post autor: Escort » wt 13 mar 2018, 20:51

Tekst 2: 2

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat 

Ekstra punkt! dla: tekst nr 4
Za: lekkość i ciekawe rozwinięcie.

Suma.
Tekst 1: 18 pkt

Tekst 2: 15 pkt

Tekst 3: 19 pkt

Tekst 4: 19 pkt

• Zwiń widok

Post autor: Sarah » wt 13 mar 2018, 14:33

Tekst 4:4

Kategoria 3. Błędy
Tekst 1:5
Tekst 3:5
Tekst 4:5

Kategoria 4. Warsztat 

Ekstra punkt! dla: B
Za: Katedrę w paski i Geppert.

Suma.
Tekst 1:21
Tekst 2:26
Tekst 3:20
Tekst 4:18

• Zwiń widok

Post autor: Misieq79 » pn 12 mar 2018, 23:08

Uzasadnienie: Kawałek postapo. Ot, co. Tylko jakby wyrwany z większego fragmentu. 
Uzasadnienie: Kawałek obyczaju. Ot, co. Tylko jakby wyrwany z większego fragmentu. 
Uzasadnienie: Pomysł na 4 ale bardzo ładnie ubrany w słowa. Miejscami kulawe, o czym niżej.
Uzasadnienie: Po prostu OK.

Tekst 1: 1
Uzasadnienie: Rakieta i puszka. 
Uzasadnienie: Jakoś brak połączenia cienia z narratorem. Nie widzę związku z Geppert i w pysk strzeleniem. 
Uzasadnienie: W pełni.
Uzasadnienie: W pełni.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Dłobiazgi
Uzasadnienie: Dłobiazgi
Uzasadnienie: Przecinki zrzucane z samolotu. Kawa maczana w ciastku. 
Uzasadnienie: Gromka 

Kategoria 4. Warsztat 
Uzasadnienie: W tak małej formie - trochę za dużo opisu świata, co niewiele do fabuły wnosi. Sam świat budzi zbyt wiele pytań "a dlaczego..." i wydaje się niespójny. Brak wyraźnego zamknięcia.
Uzasadnienie: Ładnie i sprawnie napisany. Minus za wzmiankę o Lolicie - absolutnie nic nie wnosi i robi wrażenie jakby Autor/ka musiał/a coś dorzucić żeby dobić do 5k. Też brak wyraźnego zamknięcia. 
Uzasadnienie: Potknięcia, całkiem sporo. Jakisioza. Miejscami przypadkowy dobór słów. Nie będę wymieniał wszystkich bo a) siła ich i b) to nie weryfka.
Uzasadnienie: W porządku. 

Uzasadnienie: Przeczytałem bez bólu. I tylko tyle. Najsłabsze z całej czwórki.
Uzasadnienie: Kawał dobrej roboty, minus za kompozycję (jw) i słabe nawiązanie do tematu
Uzasadnienie: Aż głupio postawić znak równości B=C, bo warsztatowo stoi gorzej, ale nadrabia zawartością. Węszę surówkę.
Uzasadnienie: Autor/ka idzie po linii małego oporu, ale czyni to ciekawie i z jajem.

Ekstra punkt! dla: C
Za: Na zachętę.

Suma.
Tekst 1: 14
Tekst 2: 18
Tekst 3: 20+1
Tekst 4: 22
• Zwiń widok

Post autor: Godhand » pn 12 mar 2018, 19:08

Uzasadnienie: Pomysł fajny, ale na takim dystansie znaków – samobójstwo. Nie da się w takim limicie pokazać tego świata, można wyświetlić tylko slajdy, co zresztą Autor bardzo umiejętnie zrobił, ale to za mało.

Uzasadnienie: Pomysł niby nic, ale kreatywność… Miód.

Uzasadnienie: Zupełnie nic mi nie zrobił do pewnego momentu. Końcówka mocna.

Uzasadnienie: Zupełnie nic mi nie zrobił.

Uzasadnienie: Są cienie lat minionych, oj są. Troszkę łopatologicznie są, a troszkę ich nie ma – bo puenta stwierdza, że wiele się stało, ale nic nie zmieniło.

Uzasadnienie: Żadnych. A właściwie takie, że głowa boli (o tym w uzasadnieniu końcowym).

Uzasadnienie: Jest. Ciekawa w dodatku.

Uzasadnienie: Jest.

Kategoria 3. Błędy

Uzasadnienie: Nic, co bardzo by przeszkadzało.

Kategoria 4. Warsztat 

Uzasadnienie: Świetne pierwsze zdanie, plus kilka innych perełek. Dialogi kiepskie.

Uzasadnienie: Dla mnie magia. Bez sztucznego zadęcia, bez efekciarstwa, bez eksperymentów na żywych organizmach. Perfekcja i solidność.

Uzasadnienie: Niezły, „odrzuciła mnie piskiem i metalem” trafia do mnie na jakimś dziwnym poziomie. Fajne.

Uzasadnienie: Poprawny, to chyba odpowiednie słowo.

Uzasadnienie: Najtrudniejszy tekst do oceny. Podoba mi się, jest ciekawy, slajdy kolorowe i wciągające ale… będące tylko tłem, bo na więcej nie ma miejsca z racji objętości tekstu. I ta puenta, imho słaba. 

Uzasadnienie: Całkowicie zakochałem się w tym tekście.

Uzasadnienie: Jest solidny, ma ciekawe mocno wybrzmiewające zakończenie.

Uzasadnienie: Jak to się mówi „nie jestem targetem”. Nie mam mu nic do zarzucenia, jednak jabłka przeciwników jakieś czerwieńsze.

Ekstra punkt! dla: Tekstu pierwszego.
Za: Otwarcie i odważny rozmach Autora.

Suma:

Tekst 1: 21
Podsumowanie: Należy docenić rozmach i odwagę. Tak szaleć z tłem na takim limicie. Ładne te obrazki, ale jednak jako pilot serialu, nie samodzielny byt. Dialogi mi nie podeszły, puenta też. Całość jednak wabi kolorytem 

Tekst 2: 24
Podsumowanie: Złapał mnie ten tekst, przeczołgał, sponiewierał i wypluł lepszego. Świetne jest to, że to niby nic, ot scenka rodzajowa z dworca. Z jaką mocą trzeba tekst o takiej fabule napisać, żeby tak poszatkowało czytelnika? A ile tu cieni jeśli się puści wodze wyobraźni! Może Mała jest tak naprawdę dzieckiem bohatera? A może bohater miał kiedyś sam problem z alkoholem? A może Mała jest jego cieniem, z młodych lat? Fascynacje wydaje się mają podobne. Tak czy inaczej – w pas się kłaniam. To jedyny tekst, który coś mi zrobił i który intensywnie odczułem. Jestem fanem.

Tekst 3: 20
Podsumowanie: Fajny. Całość dialogu, w środkowej części, według mnie osłabiła ten tekst. Dwa lub trzy świetnie skomponowane zdania. Końcówka mocna.

Tekst 4: 17
Podsumowanie: Przepraszam Cię Autorze, bo mam wrażenie, że skrzywdziłem trochę ten tekst w ocenach. Jest solidny, nie ma błędów, jest konsekwentny i zaplanowany. Całkiem niezły. Jednak na tle pozostałych zrobił na mnie najmniejsze wrażenie.

Ocenianie czterech tekstów jest dużo trudniejsze niż dwóch.
Brawa dla Autorów!

G.
• Zwiń widok

Post autor: Swoja Basn » ndz 11 mar 2018, 16:51

Wow, szanuję za to, że każde opowiadanie jest tak różne od innych i ma własny styl. Bardzo niebanalne teksty.
Uzasadnienie: Tekst kipi ponurymi emocjami, beznadzieją, brzmi mega wiarygodnie. Jestem w trakcie najnowszego sezonu pewnego serialu, w którym panuje podobny klimat i podoba mi się jak bardzo odmienne są sposoby na zarobek, posiłki, podziwiam wyobraźnię. 
Uzasadnienie: Wzruszająca relacja wujka z bratanicą, fajne hobby bratanicy. Czegoś mi jednak tutaj zabrakło, nie wiem czego. Może czegoś więcej o bohaterze i bratanicy. Fragment z pijaczkiem wydał mi się dość tendencyjny i wyszedł przed szereg.
Uzasadnienie: Ciężki klimat, plus za dramatyczny koniec, ale pomysł o którym trudno mi powiedzieć coś nieoklepanego. Raczej nie przepadam za tematami przemocy w rodzinie.
Uzasadnienie: Ciekawy pomysł, element psikusa, fajna kreacja pierwszego cienia. Aczkolwiek czemu cień bohatera nie pojawiał się za czasów nie-jego cienia?:D Przecież było miejsce i wcześniejsze światła. Nie odejmuję za to, tak tylko mnie to zastanawia.

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Może to przez późną porę, ale nie widzę żadnych błędów, widać, że wszyscy autorzy są solidni.
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat 
Uzasadnienie: Oceniam subiektywnie, lekkie pióro, tekst płynie, każde zdanie przykuwa uwagę i fajne metafory.
Uzasadnienie: Fajna narracja w czasie teraźniejszym, też tak chcę umieć. Wyższa szkoła jazdy dla mnie.
Uzasadnienie: Doceniam kunszt pisarski, ale pióro dla mnie za ciężkie, parę razy odjeżdżały mi myśli. Może to dziwne, ale miałam odczucia, jakbym czytała poezję.
Uzasadnienie: Lekko i szybko się czyta. Fajne dialogi.

Uzasadnienie: Chętnie przeczytałabym całą powieść z tego uniwersum. 
Uzasadnienie: Fajny byłby film z tego. Przypomniał mi się klimat z Gifted
Uzasadnienie: Niełatwa fabuła, odważna
Uzasadnienie: Polubiłam drażniącego cienia, na szczęście nie drażnił zbyt długo

Ekstra punkt! dla: Tekstu 1
Za: każdy wymieniony posiłek

A teraz nie wiem czy dobrze policzę
Suma.
Podsumowanie: 
Podsumowanie:
Tekst 3: 21
Tekst 4: 24

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » wt 04 wrz 2018, 15:41

Bitwa JvS (Finał)

Pomysł i rozwinięcie:
J W tym tekście szczególne wrażenie zrobił na mnie pomysł, natomiast zupełnie nie pasowało mi rozwinięcie. Doceniam jednak podjęte ryzyko: na tym etapie (finał) wybranie prawdziwej, tragicznej historii, i związanych z tym ograniczeń fabularnych, wymagało dużej odwagi i wiary we własne możliwości. Brawo! Z drugiej strony autor zachował się trochę jak sprytny odpustowy magik: mając zgrabny i prosty patyczek (pomysł) przesadził z owijaniem całości słodką watą słów. W efekcie powstał piękny, ale zbytnio przesłodzony obrazek. Mimo tego 4 punkty.

S Znów miałem wrażenie nadmiaru: za dużo bohaterów, za dużo gadżetów, za duże skomplikowanie prostej historyjki. Przez cały tekst drażniły mnie nawiązania do przeszłości (Kazik, jakieś myszy i gnojówki, Motörhead), które zupełnie nie pasują do tej superprzyszłości (to tak, jakby w obecnych czasach mówić językiem znanym z Bogurodzicy). Czarę goryczy przelało to końcowe mruganie do czytelnika (wiesz, puchar...) Za ten cały przesyt tylko 2 punkty.

Błędy
Tu nie przyznaję żadnych punktów, albo przyznaję tekstom największą liczbę. Teksty są ogarnięte i tyle.

Warsztat
J Na poziomie samego klejenia zdań: bardzo ładnie. Świetnie wyobrażony klimat nocnego lotu bombowcem, wszystko elegancko odmalowane, sugestywne, z emocjami i ze szczegółami technicznymi. Gorzej z kompozycją (zbyt długa ekspozycja, przyklejony epilog (w finale wymagamy czegoś więcej)). 4 punkty.

S Jest średnio, bez spektakularnych wpadek i bez szczególnych zachwytów. Po przeczytaniu pozostaje wrażenie bezładności kompozycyjnej. Tylko 2 punkty.

Subiektywne wrażenia
J Ładna miniaturka. Dlatego tylko 3 punkty.
S Chociaż cała para poszła w gwizdek, to w pamięci pozostaje tylko psyknięcie jak przy otwarciu puszki piwa 1 punkt.

Extra 1 punkt:
J (za widok nocnej zniszczonej Warszawy)

Podsumowanie
J: 12 punktów
S: 5 punktów

Zwycięża J

Zaskoczył mnie końcowy wynik, przypomina ciężki nokaut, a przecież obaj fighterzy, chociaż mocno poobijani, to jednak o własnych siłach zeszli z ringu. W czasie pierwszego czytania nie miałem wrażenia tak dużej różnicy między tekstami. Podobnie w drugim i trzecim. Dopiero przyjrzenie się szczegółom sprawiło, że powstał taki rozstrzał punktów. Tłumaczę to sobie zmęczeniem zawodników tym długim turniejem. Po prostu: zadecydowała dyspozycja dnia. S zadał więcej ciosów, był bardziej aktywny przez całą walkę, miał dobrą agresywną taktykę, ale w końcowej rundzie zabrakło mu sił. J przez cały czas metodycznie rozbijał przeciwnika, nie zadawał mocnych ciosów, ale trafiał celniej, miał plan na tę walkę i dobrze wykorzystał własne umiejętności. W innym dniu ten pojedynek mógł wyglądać zupełnie inaczej.

Wielkie brawa dla obu zawodników!

Jarek,

poniżej ocena bitwy finałowej.

Pozdrawiam,
Ada

Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Tekst J: 5
Uzasadnienie: Podoba mi się, że autor podjął się tego tematu. Trafił tym do mnie. Choć nie ma jakichś eksplozji wyobraźni czy dzikiej akcji, to w ludzkich zachowaniach, w emocjach, w opisach dzieje się dość. Cieszę się, że autor/ka nie szukał/a na siłę jakichś ubarwień.
Tekst S: 4
Uzasadnienie: A tu jest eksplozja wyobraźni. Może aż za duża? Rozsadziła statek i chyba trochę uciekła poza ramy opowiadania. Świat jest świetny - opisany klimatycznie i z werwą, zarysowani ciekawi bohaterowie... Tylko fabuła mi w tym trochę za bardzo pognała i zakończenie trochę nie udźwignęło klimatu reszty.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Jakieś drobiazgi wpadły, ale nie dość istotne, by cały punkt za to poleciał (a ułamki zaokrąglam w górę ;) ).
Tekst S: 5

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Piękny język, świetnie budujący klimat, korespondujący z realiami, z treścią, z emocjami. Czyta się świetnie.
Uzasadnienie: Barwny, ciekawy język. Momentami, jak dla mnie, zbyt chaotyczny, trochę za bardzo naładowany specyficznymi określeniami. Za to poleciał punkt.

Kategoria 5. Subiektywne wrażenia
Tekst J: 4
Uzasadnienie: Opowiadanie jest pięknie napisane i oparte na ciekawym pomyśle. Za co punkt poleciał? Początek, choć doceniałam za temat i język, to trochę mnie usypiał. Czegoś mi w nim odrobinę brakowało.
Uzasadnienie: Tu trochę na odwrót. Początek mega wciągający, a koniec odrobinę mnie zawiódł. Naprawdę odrobinę. Ale na tym poziomie liczą się niuanse.

Ekstra punkt! (myślałam nad nim cholernie długo, bo dla obu tekstów miałabym za co, ale jednak...) dla: J
Za: Posadzenie mnie, nie ogarniającej w ogóle lotnictwa, w Liberatorze. Za to, że autor/ka nie zgubił/a czytelnika zalewając go terminami, równocześnie z nich nie rezygnując i po prostu pokazując (takiej mi) coś nowego. Tekst jest świetnie wyważony.

Suma.
Tekst J: 20
Tekst S: 17
Podsumowanie: Moi drodzy, czapki z głów! Świetna bitwa, zdecydowanie godna finału.

FINAŁ = Bitwa nr 20: J v S
: ndz 19 sie 2018, 11:15
autor: gebilis
Tekst J
1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność trochę sieczka, obrazy lużno powiązane, ale mimo to trzyma przy ekranie czytelnika od pierwszej po ostatnią literę (jak ktoś lubi tę tematykę :) ) 5

3. Błędy 5
4. Warsztat 5
5. Subiektywne wrażenia po za tym, że lubię tę tematykę? Dość sprawnie napisane nie ma się czego przyczepić... może trochę miałkie – ale cóż limit znaków mocno ogranicza głębsze pisanie i jak autor zdołał zapisać w tym emocje i nie było dłużyzn – 5

i ewentualnie 1 punktu dla wybranego tekstu jako:
6. Ekstra punkt! 1

Suma:21

Tekst S
1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność " jaj nie urywa" należy tu posłużyć się cytatem z opowiadania
i ta hiszpańska inkwizycja – widać zabrakło pomysłu... 3

3. Błędy coś by się znalazło: "Najemniczka naparła na ramię Skopolca." "Teraz już mogła atakować obowiązki. " :( - 3
4. Warsztat 4
5. Subiektywne wrażenia takie bez płciowe, mimo różnorodności bohaterów 3

6. Ekstra punkt! (niezależnie od powyższych ocen przyznaj 1 dodatkowy punkt - za element, który Cię urzekł/Twojemu zwycięzcy - albo nie przyznawaj nikomu; nie można dać każdemu po jednym) za wrażenia 0

Suma: 13
: ndz 19 sie 2018, 15:35
autor: Romecki
Faraon pisze:Source of the post Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie:
Tekst S: 3
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie: finał zwichrowany, słabo wynikający z całości tekstu, nadmierny patos
Uzasadnienie: tekst płaski jak decha, Parowski by napisał, że to "rozrywkowiec". Tekst nie na finał.

Ekstra punkt! dla: nikogo
Za:

Suma.
Tekst J: 17
Podsumowanie:
Tekst S: 14
Podsumowanie:
Oba teksty słabe jak na finał, jak na możliwości autorów.
: wt 21 sie 2018, 17:59
autor: Isabel
Tekst J: 3
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Za:

Suma.
Tekst J: 16
Podsumowanie: Trochę za rozwlekle, miejscami za sennie; za to językowo - świetnie :)
Tekst S: 19
Podsumowanie: Niby nie moje klimaty i tematy, a fajne to :)
: wt 21 sie 2018, 19:27
autor: dorapa
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla:J
Za: Emocje

Suma.
Tekst J: 21
Podsumowanie:
Podsumowanie:
: śr 22 sie 2018, 13:17
autor: Godhand
Uzasadnienie: Nie porwał, nie bolało (nie wybaczę tylko Autorowi, że nie wpadł na pomysł, aby startujące samoloty były oznaczone literami półfinalistów. Nie musiał ale byłoby fajnie : )
Uzasadnienie: Nie porwał, nie bolało.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Są, drobiazgi.
Uzasadnienie: Jak wyżej.

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Brak zarzutów.
Uzasadnienie: Jeden zarzut - przeciągnięte, moim zdaniem.

Uzasadnienie: Podobało się, ale Autora stać na dużo więcej.
Uzasadnienie: Podobało się, ale mniej niż tekst przeciwnika, a Autora stać na dużo więcej.

Za:

Suma.

Tekst S: 15

Podsumowanie zbiorcze:

Autorzy są zmęczeni. Obaj. Te teksty pewnie bardziej podobały się w początkowej fazie turnieju, ale nie da się wyrzucić z mózgu pamięci choćby o bardzo dobrym "Cesarzu", czy doskonałej "Metamorfozie Narcyza" w wykonaniu J. Nie da się zapomnieć o brawurowej wyobraźni i świetnie napisanej przez S "Sonacie Księżycowej". Obaj Autorzy pokazali bardzo duże umiejętności w tym turnieju (a jeśli chodzi o S, to do tego momentu miałem wrażenie, że każdy jego tekst jest lepszy od poprzedniego), udowodnili, że kiedy są w formie to mało kto może stawać z nimi w szranki. Dzięki temu znaleźli się tutaj, w finale.
I padli pewnie ze zmęczenia, bo jest średnio.
: śr 22 sie 2018, 16:36
autor: P.Yonk
Uzasadnienie: ...żeby jeszcze puchar tu zmieścić? Szacun.
Uzasadnienie: KonStelacja pomysłów.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Nie widział.

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Oj, majstersztyk.
Uzasadnienie: Troszeczkę słabiej od przeciwnika, ale też słabiej od tekstu z poprzedniej bitwy. Mimo to szacunek pełen.

Uzasadnienie: Odniosłem wrażenie, że każdy element tekstu, opisy, dialogi - wszystko jest perfekcyjnie pod kontrolą. Do tego przeczuwam ciężki risercz.
Uzasadnienie: Zagubiłem się w liczbie nazw własnych, jakichś retrospekcji w środku akcji.

Ekstra punkt! dla: J
Za: Perfekcjonizm i ciężką pracę przed.
Nie, żeby S próżnował, lecz takie sf nie wymaga wielkiej pracy w riserczu, tylko potężnej wyobraźni.

Suma.
Podsumowanie: Perfekcjonizm
Tekst S: 18
Podsumowanie: Wyobraźnia. Filmy anime z tego robić.
: czw 23 sie 2018, 11:06
autor: Kruger
Uzasadnienie: Dużo patosu. Pomysł się ratuje tym, że główną rolę dano pilotowi z RPA, gdyby miał ją Polak, patos byłby nie do przełknięcia.
Uzasadnienie: Kapkę ujmuję, bo odnoszę wrażenie, że pomysł przerasta limit, upchnięty w limicie traci na atrakcyjności.

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Ładniejszy, zgrabniejszy.
Uzasadnienie: Nieco chropawy.

Uzasadnienie: Minusy za powstanie, za patos, za pewne oderwanie od realności, brak strachu (vide Paragraf 22).
Uzasadnienie: Niezłe, choć nieco ściśnięte.

Ekstra punkt! dla: S
Za: S-F

Suma.

: czw 23 sie 2018, 13:42
autor: Aktegev

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat

Uzasadnienie:
Mam wrażenie, że brak tematu i/lub gatunku nie posłużył Autorom – w moim odczuciu napisali w turnieju lepsze teksty – ale i tak gratulacje za dotarcie do finału! Maxy w kategorii za pomysł i rozwinięcie, ponieważ brak tematu i/lub gatunku nie służy również oceniającemu, a teksty w tej kwestii dość rozbieżne.
Tekst J: Warsztatowo tekst z pewnego poziomu nie schodzi, trochę jednak pokręcę nosem, bo jak dla mnie czegoś za wiele – znaków (epilog) i samolotów ;) Niemniej jest to opowieść, której tematyka i wydźwięk bardziej mnie pociąga i dlatego subiektywnie odbieram ją lepiej.
Tekst S: Jest fantastycznie i jest barwnie (choć nie tak jak w półfinale), jednak pogubiłam się nieco w tym bogactwie na początku tekstu, stąd ten punkcik mniej.

Ekstra punkt! Tekst J za opis Polaków w kantynie – zwyczajnie mnie ujął.

Suma:
: czw 23 sie 2018, 23:04
autor: ancepa
Tekst J:4
Tekst S:4

Kategoria 3. Błędy
Tekst J:5
Tekst S:5

Kategoria 4. Warsztat
Tekst J:5
Tekst S:5

Tekst J:4
Tekst S:3

Ekstra punkt! dla:nikogo
Za:

Suma.
Tekst J:18
Tekst S:17
: czw 23 sie 2018, 23:39
autor: malika
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Nie zauważyłam
Uzasadnienie: Było kilka literówek, co najmniej jedno zdanie mi nie "brzmiało", ale nie jestem w stanie określić dokładnie dlaczego (brak czasu głównie...)

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie: -1 za zbyt dużo i za szybko, przez co tekst wydał mi się stłoczony i nieco stłamszony, jego tempo nie pozostawiało czasu na "budowanie" obrazu ani odkrywanie tego, co autor chciał ukryć. A poza tym, za szybko się domyśliłam o co idzie... a tak nie lubię ;)

Uzasadnienie:
Uzasadnienie: Ten puchar dla mnie mocno od czapy tam wepchnięty...

Za: Gęsią skórkę i wrażenie, że niemal czuję swąd spalenizny. Udało Ci się przenieść mnie do kabiny pilotów i rozpalić obrazy w wyobraźni, a przyznam, że nie jestem fanem literatury wojennej.

Suma.
Podsumowanie:
Tekst S: 16
Podsumowanie:
: pt 24 sie 2018, 08:16
autor: BorsukRaPa

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat

Ekstra punkt! dla: nd
Za: nd

Suma.
: pt 24 sie 2018, 12:40
autor: SkySlayer
TEKST J

1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność - pomysł jest bezpieczny, standardowy. I nie stwierdzam tego jako minus tego tekstu - po prostu jeśli uznać 5 punktów jako wynik dla pomysłu zaskakującego i kreatywnego, to w tym przypadku muszę dać coś po środku skali. Walorem pomysłu jest na pewno dodatkowe "upamiętnienie" historii wojennej. 3 punkty.
2. Realizacja tematu w jednym i drugim tekście pojawia się słowo-klucz, więc daję po prostu po 5 punktów.
3. Błędy - nie stwierdzono 5 punktów
4. Warsztat - czyta się płynnie, choć z początku przeszkadzała mi szybka, rwana narracja w momentach, w których nie ma akcji sensu stricte, ale są informacje. Nie sposób jednak odmówić autorowi umiejętności oddawania dynamizmu wtedy, gdy jest on oczekiwany. Dialogi też w porządku. Ogólnie mówiąc: po warsztacie wyraźnie widać, że autor dotarł do właściwego momentu konkursu. Na wcześniejszych etapach dałbym za to komplet punktów, ale w przypadku finału chyba muszę "wsłuchać" się w ewentualne zgrzyty i wątpliwości, jakie miałem, dlatego daję 4 punkty.
5. Subiektywne wrażenia/odczucia - ciężko jest mi oceniać teksty, w których dużo użytych fachowych informacji muszę brać po prostu na wiarę. Jeśli czytelnik nie zna tematu i terminów (w tym przypadku lotnictwo), żonglowanie terminami i ciekawostkami jest świetnym sposobem na "urobienie" go, o ile się nie przesadza. Nie dążę w tej wypowiedzi do stwierdzenia, że tutaj jest to przesadzone - wszystko jest na swoim miejscu i sprawdzając niektóre informacje i terminy można przy okazji się czegoś nauczyć. Podobają mi się opisy samych lotów, są na tyle dobrze napisane, że czuć panujące wśród załogi napięcie, strach. Jest w nich coś magicznego! 4 punkty.

RAZEM: 21 punktów

TEKST S

1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność - mam tu duży dylemat. Jeśli chodzi o samą konstrukcję pomysłu... nie mam tutaj niczego nowego, czego nie można było przez ostatnie kilka lat przeczytać w magazynach fantastycznych. Sam miks elementów może mieć inne proporcje i inaczej rozłożony ciężar historii, ale nie zmienia to faktu, że - jak dla mnie - jest to dość miły, rozpoznawalny, dający poczucie deja vu miks, pełen odniesień do popkultury (przynajmniej ja je widzę - jak czytam "Wielki Admirał" to od razu myślę "Tharwn", zresztą w samym tekście wprost jest mowa o Gwiezdnych Wojnach; Deskolotki - Powrót do przyszłości? Porywacze ciał... "Inwazja porywaczy ciał". Kosmici wykorzystujący koszmary swoich ofiar? Takie jakby ugrzecznione "TO" Kinga w klimatach kosmicznych... (...czyli również takie trochę "Stukostrachy" :D). Dlaczego o tym wszystkim piszę? Wcale nie mam pretensji do tekstów fantastycznych o to, że zawierają od dawna powtarzalne elementy. Pewnie sam takie coś kiedyś napisałem lub napiszę. Problem jak dla mnie pojawia się wtedy, gdy nie przysłania tego całkowity wydźwięk tekstu, jakiś jego element, ewentualnie wybuchowy styl autora. Właśnie wtedy zapominamy o tym, że fantastyka często opowiada nam w kółko to samo. Czy tutaj tak jest? Hmmm... (o tym poniżej). Jeżeli pierwszemu tekstowi dałem 3 punkty (w których jeden można uznać za punkt przyznany za walor historyczny, taki malutki literacki pomnik dla bohaterów) to temu tekstowi muszę dać 2 punkty, ponieważ nie wyróżnia się niczym jako krótkie opowiadanie sf, nie ma jakiegoś dodatkowego waloru (takiego, jak w przypadku tekstu pierwszego wspomniane już przeze mnie kilka razy aspekty historyczne itp.). 2 punkty
2. Realizacja tematu - 5 punktów
3. Błędy - nic nie zauważyłem 5 punktów
4. Warsztat - poprawnie, sprawnie, dynamicznie - ale nie tak plastycznie i klimatycznie jak w tekście pierwszym. Dlatego muszę dać troszkę mniej - 3 punkty
5. Subiektywne wrażenia/odczucia. Tekst zabawny. Jak zacząłem czytać, to pomyślałem - ech, niedobrze, czytam głównie fantastykę, więc może będę za delikatny, mniej obiektywny - ale dalsza lektura mnie z tego wyleczyła. Styl jest jak najbardziej poprawny (jest to tekst na poziomie różnych kosmicznych historii z SFFiH, jeśli to coś komuś mówi), ale mnogość dziwności w zestawieniu z bardzo szybką akcją i wplecionymi w to oczkami do czytelnika... no, szczerze mówiąc, męczyło mnie to trochę w trakcie lektury. W tekście pierwszym miałem o wiele więcej wolnej przestrzeni, by się wygodnie w historii "rozsiąść" i podchwycić atmosferę i sens. Tutaj troszkę dostałem w twarz rękawicą wspomaganą Bractwa Stali ;) Nie jestem do końca pewien, czy wszystko zrozumiałem. Z drugiej strony: również jest to tekst, po którym widać, że mamy do czynienia z finalistą z krwi i kości. Trochę rzeczy mi tutaj nie podeszło, ale nie zmienia to faktu, że oba opowiadania są naprawdę dobrze napisane i mają coś do zaoferowania. Punktowo ta historia wypadnie u mnie troszkę gorzej, ale życzę dobrze obu autorom - niech wygra najlepszy. 3 punkty

RAZEM: 18 punktów

PS moim prywatnym faworytem w konkursie pozostaje już niezaprzeczalnie zawodnik E (porównując odczucia przy lekturze jego/jej tekstów - cały czas wyprzedza u mnie konkurencję). Cytując pewnego bardzo aktywnego komentatora (i uczestnika!) - chyba założę zawodnikowi E fanklub :)
: pt 24 sie 2018, 17:55
autor: Sarah

Kategoria 3. Błędy
Tekst J : 5
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat

Za: Muskuły wojny. Benzyna dla metalowego potwora. Benzedryna dla jego mięsnej wkładki.

Suma.

Oba teksty uważam za dobre. Bliżej mi jednak do J - choć sam tekst jest trudniejszy w odbiorze niż S.
Ale za tą pieczołowitość w budowaniu nastroju, za drobiazgowość i za to" coś" wygrywa u mnie J.

: pt 24 sie 2018, 18:02
autor: Escort
Tekst J: 2
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Tekst J: 2
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla: S
Za: klimat.

Suma.
Tekst J: 10
Podsumowanie:
Tekst S: 20
Podsumowanie:
: pt 24 sie 2018, 23:20
autor: Rubia
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie: sztampa

Za: niebanalność

Suma.
Podsumowanie:
Tekst S: 15
Podsumowanie:
: sob 25 sie 2018, 08:35
autor: Łasic
Uzasadnienie: Pomysł interesujący, sprawnie zrealizowany, ale po prostu sprawnie i poprawnie, brak fajerwerków.
Uzasadnienie: Całkem oryginalny jak dla mnie, choć bardzo rzadko sięgam po lektury tego gatunku. Jednak, jeśli już sięgam, to oczekuję właśnie czegoś takiego.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Nic nie rzuciło się w oczy.
Uzasadnienie: Też niczego nie zauważyłam

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Poprawny, ale tylko poprawny. Tekst o takiej tematyce powinien mi zrobić z mózgu galaretę, a nie zrobił. Dobrze napisany, ale jakby z dystansem. Dystans narratora do opisanych zdarzeń byłby bardziej na miejscu w przypadku narracji pierwszoosobowej. Zabrakło dynamiki.
Uzasadnienie: Bardzo dobre tempo, bardzo dobry rytm.

Uzasadnienie: Niestety, nic mnie nie poruszyło. Od lektury oczekuję wrażeń, emocji. Zwłaszcza, kiedy tematyka dotyczy wojny. Czy chodzi o prawdziwe wydarzenia, czy zmyślone, to musi być dramat. Emocjonalna sieczka. Tekst po prostu gładko się czytało, nie było mi szkoda odejśćod komputera, żeby zrobić sobie kawę.
Uzasadnienie: Tak jak wcześniej - dynamika. Łatwo rozpoznawalne, wyraziste postacie. To nie jest mój ulubiony gatunek, zdecydowanie, a jednak połknęłam haczyk.
Ekstra punkt! dla:
Za:
Suma.
Podsumowanie: Kilka słów dla J: Po pierwsze, gratuluję. To nie był łatwy konkurs, imć Faraon wyjątkowo się o to postarał. Udział w finale to nie bagatelka, więc jest powód do dumy. Tekst ogólnie mi się podobał, ale na tym szczeblu to niestety za mało. Podkreślę jeszcze raz - w żadnym wypadku nie jest zły, po prostu dla mnie tekst S był lepszy.

Tekst S: 20
Podsumowanie: Kilka słów dla S: Wymieniłam wszystkie czynniki, które wpłynęły na ogólną ocenę. Nie gustuję w tych klimatach, mimo to przeczytałam z dużą przyjemnością. Nie wiem na ile moje oceny wpłyną na ostateczny wynik, ale to Tobie będę kibicować. Gratuluję.
: sob 25 sie 2018, 20:34
autor: Margot
Kategoria 3. Błędy
Kategoria 4. Warsztat
Ekstra punkt! dla:S
Suma.
: sob 25 sie 2018, 23:58
autor: Młoda
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla:
Za:

Suma.
Podsumowanie:
Podsumowanie:

Uzasadnienie: Ideał. Tak prosto i tak pięknie!
Uzasadnienie: Rozwinięcie jest tak imponujące, że nie mam pojęcia, jaki pomysł jest rozwijany, ale niespecjalnie mi to przeszkadza.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Są. Niestety są. Typowe duperele, które się standardowo poprawia w redakcji. Pisownia „nie” z imiesłowami. Łącznik w „barwach biało-czerwonych”. Raz się podmiot zgubił i wyszło, że papieros (z ręką na temblaku) nalewał trunek.
Uzasadnienie: Są. Na przykład taki: „nie przestawając przy tym gadać”. Albo frazeologia: „Właśnie dostała od Zena namiar czegoś, co wyglądało jak puchar.” Namiar na coś, nie namiar czegoś. To oczywiście drobiazgi, ale są.

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: W opisach Autor zbyt często i zbyt blisko siebie stosuje te same chwyty, na przykład „poblask w oczach”. Sytuacje się powtarzają, to jasne, ale ich opisy można trochę zróżnicować.
Uzasadnienie: Zdarzają się miejsca, w których Autor zdecydowanie przekombinował. Na przykład tu: „Wrażenie, że człowiek umarł w środku, a życie straciło sens, więc nie zostaje nic innego, jak rzucić medycynę i siać wokół śmierć”. Ponieważ umarł, to życie nie ma sensu, więc idzie siać śmierć. Albo tu: „Maszyna wyrwała z „Konstelacji” szary kielich, zdeformowany i osmalony – i przerobiła go na surówkę”. Na co? Serio, nie można było takiego ważnego kielicha na coś ciekawszego przerobić? Natomiast dialogi - rewelacja!

Tekst J: 5!!!
Uzasadnienie: A cóż można powiedzieć, kiedy po przeczytaniu w gardle ściska i uśmiechasz się przez łzy?
Uzasadnienie: Hera, koka, hasz, LSD. Dobre, ale tutaj za dużo wszystkiego naraz i za szybko.

Za: Za precyzyjny strzał w samo serce. Za równowagę między słowami a milczeniem. Za piękno i grozę idące, ramię w ramię, obok siebie.

Suma.
Tekst J: 18
Podsumowanie: Redaktor potrzebny. I więcej nic.
Podsumowanie: Oj, z całą pewnością znajdą się chętni na taką pomyloną (to komplement!) książkę. Szukać wydawcy należy, proszę Autora!

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » wt 04 wrz 2018, 18:14

Dalej nie widzę części ocen. Np w 19tce pokazuje 1 odpowiedź jako ostatnią osobę BorsukRaPa, a w temacie jest jedna strona ocen i ostatni Misiek

Added in 2 minutes 59 seconds:
I 19 i 20 dalej wiszą jako nieprzeczytane, nawet po kliknięciu "Oznacz jako przeczytane" w dziale i f5

ichigo ichie

Opowieść o sushi - blog kulinarny

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » wt 04 wrz 2018, 18:50

Jason pisze:Source of the post Dalej nie widzę części ocen. Np w 19tce pokazuje 1 odpowiedź jako ostatnią osobę BorsukRaPa, a w temacie jest jedna strona ocen i ostatni Misiek

Dlatego wkleiłem wszystkie tutaj.
Jason pisze:Source of the post I 19 i 20 dalej wiszą jako nieprzeczytane, nawet po kliknięciu "Oznacz jako przeczytane" w dziale i f5

Hm, mam do sprawdzania użytkownika Test i on ma wszystkie przeczytane. U kogoś jeszcze występuje problem?

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » wt 04 wrz 2018, 18:57

Faraon pisze:Source of the post
Dlatego wkleiłem wszystkie tutaj.

Dzięki, teraz widzę. Dwa posty się scaliły i nie widziałem, że razem z bitwą 1, jest 19tka. Przegapiłem przy kilkunastu ekranach.

ichigo ichie

Opowieść o sushi - blog kulinarny

Awatar użytkownika
P.Yonk
WModerator
WModerator

Postautor: P.Yonk » wt 04 wrz 2018, 22:09

No wzięło mnie trochę, dlatego tak wiercę :P

Niektórzy, doświadczeni, ocenili mój liryk z pierwszej dość łagodnie. Za to Martinius młotem kilka razy – już pierwsze uderzenie zabiło, ale dla pewności – potem osinowym kołkiem przebił serce, wyciął, zakopał i posypał wapnem :P Dzięki :twisted:

Na pocieszenie mogę jedynie zauważyć, że tekst Thany z tej samej bitwy, także ocenił nisko. :D

Dobra, już się słowem nie odezwę ;)

"Im więcej ćwiczę, tym więcej mam szczęścia"
"Jem kamienie. Mają smak zębów."

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » śr 05 wrz 2018, 08:51

Brzydko wcześniej wkleiłem (w jednym poście oceny dwóch bitew). Naprawiam błąd.
*

Bitwa nr 19: B v E
: śr 15 sie 2018, 00:22
autor: Sarah
Tekst B: 5
Tekst E: 3

Kategoria 2. Realizacja tematu

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat

Ekstra punkt! dla B
Za : magiczny dar opowiadania

Suma.
Tekst B: 26
Podsumowanie:
Tekst E: 15
Podsumowanie:

Bardzo Cię przepraszam, Autorze o literce E.
Twój tekst nie zasługuje na 15 punktów.
Wybacz mi proszę. Ale Twoje opowiadanie stanęło w szranki z kimś, kogo docenić chcę i muszę, bo inaczej sumienie mnie zagryzie nocą.
Pokazać to mogę jedynie poprzez system ocen.
B - chylę czoła. Jestem pełna podziwu.
Żałuję, że nie ma Cię w finale.
Twoje opowiadanie, tak plastyczne, soczyste, jednocześnie lekkie i poważne - zapamiętam na długo.
Za Twój dystans do świata, za pokorę, za humor z lekka sarkastyczny, za cudowne obserwacje i konkretne skojarzenia - dziękuję.
Dziękuję, że podzieliłeś się tym wszystkim ze mną.
: śr 15 sie 2018, 06:41
autor: gebilis
Tekst B
1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność może i jakiś zamysł jest, ale ja go nie znalazłam 1
2. Realizacja tematu brak 1
3. Błędy błędy stylistyczne: "Macie tak pisać, żeby mi się!", – "Scott. Francis Scott Fitzgerald – odpowiedział machinalnie starszy Mag." machinalny «wykonany bez udziału świadomości i woli» - 1
4. Warsztat poprawny 2
5. Subiektywne wrażenia może i autor miał jakiś cel pisząc ten tekst, ale dla mnie jako czytelniczki był to tylko bełkot 1

6. Ekstra punkt! 0

Suma: 6

Tekst E
1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność dobre zawiążznie akcji i jej rozwinięcie 5
2. Realizacja tematu (wypełnienie warunków pojedynku) 5
3. Błędy 5
4. Warsztat nieznam "języka ludzi gór", ze słownikiem też mi nie chciało się szukać= ale nigdzie nie jęknęłam, nie przystanęłam, czyli wszystko gra 5
5. Subiektywne wrażenia może początek wybił mnie z rytmu zachwytu, ale potem jak u Hitchcocka – napięcie tylko w górę 5
6. Ekstra punkt! (niezależnie od powyższych ocen przyznaj 1 dodatkowy punkt - za element, który Cię urzekł/Twojemu zwycięzcy - albo nie przyznawaj nikomu; nie można dać każdemu po jednym) za wrażenia 1

Suma: 26
: śr 15 sie 2018, 13:09
autor: Bartosh16
Jak dobrze, żem nie brał udziału, bobym sobie wstydu narobił :D Oba teksty świetne, oba osądzę obiektywnie, a potem zliczę punkty i obaczym, kto wygrał bitwę, która miała wygrać się sama.

Uzasadnienie: bardziej kreatywny.
Tekst E: 4.
Uzasadnienie: mimo wszystko.

Tekst B: 3.
Uzasadnienie: mało bitwy, mało zwycięstwa. Tekst przemiły, ale daleko od tematu IMO.
Tekst E: 5.
Uzasadnienie: ta puenta, to creme de la creme całego opowiadania, nadaje mu sens i zostawia z bananem na twarzy.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: brak.
Tekst E: 5
Uzasadnienie: fabuła porwała, nie zauważyłem.

Kategoria 4. Warsztat
Tekst B: 5.
Uzasadnienie: nie mam słów.
Uzasadnienie: jak wyżej.

Tekst B: 3.
Uzasadnienie: nie lubię takich tekstów. Tak zwyczajnie.
Uzasadnienie: Cóż...

Ekstra punkt! dla: E.
Za: przy rozmowie o widmie Brockenu obsrałem zbroję (proszę nie gwiazdkować).

Suma.
Tekst B: 21.
Podsumowanie: pomysłowy, ale jak wspominałem wyżej, nie lubię gatunku.
Tekst E: 25.
Podsumowanie: przyjemnie się czytało. Mam nadzieję na więcej, kiedyś.
: śr 15 sie 2018, 13:15
autor: Escort
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Tekst E: 4
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Tekst B: 4
Uzasadnienie:
Tekst E: 2
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla:
Za:

Suma.
Tekst B: 24
Podsumowanie:
Tekst E: 18
Podsumowanie:
: czw 16 sie 2018, 09:06
autor: Kruger
Tekst B: 3

Tekst B: 1

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat

Ekstra punkt! dla: E

Suma.
Tekst B: 17

Tekst E: 25
: czw 16 sie 2018, 10:29
autor: Jason
Uzasadnienie: Jeśli ten tekst jakiś jest, to właśnie kreatywny i pomysłowy
Uzasadnienie: deus ex machina, fizyczne duchy

Tekst B: 2
Uzasadnienie: Unik
Uzasadnienie: Przynajmniej próbował

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: B robi z tekstem dokładnie to co chce. Nie jest to coś czego oczekuję i co lubię, ale to nie kategoria, w której oceniam swoje preferencje ;)
Uzasadnienie: Głównie przeszkadza mi przegadanie tego tekstu, a przeskoczenie do innej konwencji w końcówce mnie nie kupiło.

Uzasadnienie: To nie jest tekst w stylu który mi się podoba, ale mimo to przeczytałem go jednym ciągiem i z zaciekawieniem.
Tekst E: 2
Uzasadnienie: Przysypiałem, a szkoda, bo tekst tej długości, pisany klasycznie, mógł wygrać mnie fabułą.

Ekstra punkt! dla: B
Za: Miłe skojarzenia z początkiem mojego pobytu na Wery. Przy czym nie chodzi mi o te bezpośrednie odniesienia do naszego forum, ale raczej o emocje i wspomnienia dyskusji o teorii literatury, rozmów o tekstach np. z Walk Mocy i wiele innych. To było inspirujące i trochę tej inspiracji (motywacji?) poczułem po lekturze.

Suma.
Tekst B: 23
Podsumowanie: Wygrał
Tekst E: 16
Podsumowanie: To jest naprawdę dobre opowiadanie. Ale gdy porównam z Babel 2.0, to widzę co najwyżej przeciętniaka.
: pt 17 sie 2018, 09:41
autor: Romecki
Faraon pisze:Source of the post Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Za:

Suma.
Tekst B: 22
Podsumowanie:
Tekst E: 26
Podsumowanie:
: pt 17 sie 2018, 11:04
autor: Aktegev

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat

Uzasadnienie:
Tekst B: Myślę, że żadne inne uzasadnienie poza „bo mi się” nie ma tu racji bytu ;)
Tekst E: Jest opowieść i są góry, a góry zawsze mają dla mnie cząstkę magii.

Ekstra punkt! nikt

Suma:
Tekst B: 18
Tekst E: 22
: sob 18 sie 2018, 15:53
autor: Eldil
Uzasadnienie: pomysł dobry, ale nie rozwinął się w fabułę.
Uzasadnienie:

Uzasadnienie: B wygra (wygra się samo), nawet jeśli napisze nie na temat i z fochami na czytelników? Być może, ale dla mnie to nie jest realizacja tematu.
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie: mniej punktów nie ze względu na słaby tekst, tylko w porównaniu do B.

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Za: pierwsze mocne wrażenie jakie sprawia opowiadanie. Mimo, że dalej tym bardziej rozczarowuje.

Suma.
Tekst B: 21
Podsumowanie:
Podsumowanie:[/quote]

Na początku lektury byłem pewien, że dam B 26 pkt. i entuzjastyczne komentarze. B pokazał w tym tekście jakim jest mistrzem - i po mistrzowsku spartolił tekst, nie dbając o fabułę i sens całości.
: sob 18 sie 2018, 19:24
autor: Isabel
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Za: odwagę. I trwającą wciąż historię Laury i jej wujka.

Suma.
Tekst B: 22
Podsumowanie: Dobre – i wygraną bitwę, chociaż bardzo subtelnie, ale jednak widziałam :) I szkoda tylko, że to już...
Tekst E: 20
Podsumowanie: Przegadane, niestety; krótszy tekst byłby bardziej poruszający. No i mnie, niestety, górami się nie kupi :P
: ndz 19 sie 2018, 11:53
autor: Chii
Uzasadnienie: pomysł ciekawy, ale trochę wydmuszka - skoro wieża jest najważniejsza, po co mam czytać o czyjejś nic nie znaczącej podróży? Straciłam zainteresowanie w połowie. Gdyby pójść w stronę Terrence'a Malicka i wymieszać wieżę z całą tą symboliką ze zwyczajną historią rodzinną? Pewnie nie w stylu autora, ale dałoby ciekawszy efekt. Chodzi mi o to, żeby podróż była znaczącą dla mnie jako dla czytelnika i dla samej postaci.
Uzasadnienie: taka tam prosta historia o górach, duchach i pokonywaniu siebie, rozprawianiem się z przeszłością. Ni mnie to ziębi, ni grzeje. Co gorsza, wiedziałam o czym to będzie już pod koniec pierwszej części. Plus, że trzymało napięcie.

Uzasadnienie: jest, ale chyba przerósł autora, o czym sam autor zresztą wie
Uzasadnienie: jestem trochę rozczarowana zakończeniem, za proste

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: poza kilkoma przecinkami :P było ok
Uzasadnienie: "ot, zwyczajna rzecz – przewodnik i jego towarzyszka. Tylko że przewodnika nie było." - to ile było tych widm? 1 czy 2? Ponieważ autor chyba zapomniał w dalszej części o tym, co napisał, to jest to dla mnie błąd logiczny.

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: dobrze, ale bez szału
Uzasadnienie: dobrze, ale bez szału

Uzasadnienie: czyżby tu sobie ktoś żarciki stroił z mojego tekstu? Czyżby tym żartownisiem był Eldil? Zaczynało się dobrze, kończyło się dobrze, tylko ten środek jakiś taki... im dalej w las, tym mniej drzew, poplątanie stylistyk jest ok, ale mnie nie porwało. Zapamiętałam naleśniki, a chyba jednak powinnam zapamiętać coś innego. Chaos.
Uzasadnienie: porządna opowieść o górach z elementami, które można było pociągnąć, a które zaginęły gdzieś kompletnie, zakończenie ładne, acz trochę rozczarowujące. Kobieta pracująca w redakcji dobrego magazynu o sztuce uczy WOK-u w gimnazjum/podstawówce? Mało prawdopodobne. 1. Za moich czasów WOK był w liceum. 2. Pracując w fajnym magazynie o sztuce można pracować raczej w ASP niż w podstawówce. 3. To się nie klei. :P Wkurzyło mnie też to, że kobieta jest wątłą idiotką, którą prowadzi silny i doświadczony mężczyzna. Tekst na pewno nie przełamuje stereotypów tylko je utrwala.

Za: napięcie i klimat, i za góry

Suma.
Podsumowanie: doceniam za szaleństwo i to, że autor jest stuknięty - masz moje serce, autorze - ale jednocześnie to nie jest jeszcze poziom ogarnięcia, który przyprawiłby mnie o opadniętą szczękę. Spryt jak najbardziej na plus, ale brakuje jeszcze jakiejś precyzji, która wysadzałaby mózg. Poziom jak najbardziej wydawniczy.
Podsumowanie: porządny tekst, o czymś, ale trochę za łatwe to coś. Poziom też wydawniczy. Odnoszę jednak wrażenie, że ten tekst był mniej pisany na kolanie niż tekst B. Było bardzo dużo prostych rozwiązań - za prostych. Tekst mógłby wyskoczyć na wyższy poziom, gdyby autor trochę więcej i głębiej pomyślał.
: pn 20 sie 2018, 00:35
autor: Rubia
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat

Ekstra punkt! dla:B
Za: zgrabne połączenie powagi i drwiny

Suma.
Tekst B: 25
Tekst E: 19
: pn 20 sie 2018, 22:21
autor: Misieq79
Uzasadnienie: Wysoko
Uzasadnienie: Niżej ale też nad wyimaginowaną poprzeczką

Uzasadnienie: I tu jest klops, bo trudno mi uchwycić oś fabuły. Autor/ka prze konsekwentnie, acz nie wiem do czego.
Uzasadnienie: Aż się dziwię że stawiam znak równości, ale nie potrafię inaczej.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: To już nie ten poziom by rżnąć po przecinkach.

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Już nie pierwszy raz w TOPA uznaję wyższość Sztuki nad Rzemiosłem. Nawet jeśli to kawał dobrego rzemiosła.

Uzasadnienie: ...a jednak nie ogarnąłem.
Uzasadnienie: Film drogi. Ładny. Ale film drogi. Podobnie jak J w finale, mam nadzieję że to Autora/ki nie urazi.

Ekstra punkt! dla: 0
Za: Nie dziś.

Suma.
Tekst E: 20
Por una cabeza

: wt 21 sie 2018, 20:33
autor: Margot

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat

Za: Świetny pomysł

Suma.
Tekst B: 25
Tekst E: 17
: wt 21 sie 2018, 20:35
autor: Młoda
Tekst B:3
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Tekst B: 0
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla:
Za:

Suma.
Podsumowanie:
Tekst E: 25
Podsumowanie:
: wt 21 sie 2018, 22:38
autor: ancepa
Tekst E:5

Tekst E:4

Kategoria 3. Błędy
Tekst B:4

Kategoria 4. Warsztat
Tekst B:5

Tekst E:4

Suma.
Tekst B:18
Tekst E:23
: wt 21 sie 2018, 23:08
autor: BorsukRaPa
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie: Autorowi nazbierało się chyba pretensji do krytyków i postanowił na zakończenie odpłacić czytelnikom za swoje krzywdy. Udało się. Krótki tekst, ale zmęczył mnie niemiłosiernie.
Uzasadnienie: Byłoby 5 ale rozbijania butelek w górach nie daruję :)

Za: bo Tatry. I ładnie opisane.

Suma.
Tekst B: 16
Podsumowanie: Jestem czytelnikiem i moja prawda jest najmojsza! Bo moja jest tylko prawda, i to święta prawda! Już to słyszałem (Dzień Świra). Nie lubię tekstów pisanych pod publiczkę - a nawiązania do forum są tu trochę zbyt wyraźne. #kiedy burzenie czwartej ściany wejdzie zbyt mocno.
Podsumowanie: Połączenie czegoś, czego nie znoszę (paranormalne zjawiska) z czymś co uwielbiam (górskie historie). Oszczędne opisy, płynna narracja. Do tego przemycenie przemyśleń na temat odbioru sztuki w sposób nienachalny i nie psujący przyjemności z czytania. Dla mnie zwycięzca tego pojedynku.

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Za: Dreszcz i rozglądanie się dookoła w trakcie czytania.

Suma.
Podsumowanie:
Tekst E: 26
Podsumowanie:

Post autor: uniwers » wt 21 sie 2018, 20:32

Uzasadnienie: Punkty za wkład pracy, którego najprawdopodobniej nie widzę. Za wysoki poziom "meta". Niewiele z tego chwytam.
Uzasadnienie: Idą i idą, i idą, i idą, jest widmo (wróg), jest zwrot akcji, ale wszystko jest jakieś takie bez emocji.

Uzasadnienie: Ten jeden punkt za ryzykowną decyzję.
Uzasadnienie: Wybitnie średnio z nawiązaniem do tematu.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Tu jak zawsze max - nie ma się czego przyczepić.
Uzasadnienie: Praktycznie nie ma się czego czepić.

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Punkty obcięte za kompozycję, która się rozjeżdża. O czym jest ten tekst?
Uzasadnienie: Jest sensowna fabuła, tylko dialogi jakieś takie sztuczne.

Uzasadnienie: Sieczka bez fabuły.
Uzasadnienie: Szału nie ma, ale jest to w 100% opowiadanie. Punkty obcięte za nudę.

Ekstra punkt! dla: -
Za: -

Suma.
Tekst B: 13
Podsumowanie: Podejście do tematu bitwy na granicy z olewactwem. Brak fabuły. Czarowanie scenkami, plastyczne opisy i rewelacyjny styl to w moich oczach za mało, żeby wygrać.
Tekst E: 18
Podsumowanie: Szału nie ma. Oraz: Tatry już były, to może teraz w Karkonosze? ;)
Post autor: Begied21 » wt 21 sie 2018, 20:19

Tekst B: 5/5
Uzasadnienie: Niespodziewane ujęcie tematu - wiele wątków połączonych w 1.
Tekst E: 5/5
Uzasadnienie: Niezły tekst, choć trochę długi.

Tekst B: 3/5
Uzasadnienie: Dla mnie nie na temat trochę, co nie znaczy, że bardzo źle.
Uzasadnienie: Wszystko samo się podsumowuje.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Autor sprawnie posługuje się językiem, bez wątpienia.
Tekst E: 4/5
Uzasadnienie: Dość długie.

Tekst B: 4/5
Uzasadnienie:
Tekst E: 4/5
Uzasadnienie:

Za: nic

Suma.
Podsumowanie:
Podsumowanie:
Post autor: SkySlayer » wt 21 sie 2018, 20:00

TEKST B:

1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność - daję 5 punktówza kreatywność, bo widać ją gołym okiem...
2. Realizacja tematu - ...tylko nie jestem pewien, czy wiem, co z tego wszystkiego wynika i na ile to realizuje zadany temat. Pewnie to kwestia stricte indywidualna, może jestem zmęczony, ale wolę czytać tekst, a nie go z wysiłkiem dekodować. 3 punkty
3. Błędy - nic nie zauważyłem. 5 punktów
4. Warsztat - czyta się świetnie, lekko. Na poziomie tempa, "chwytliwości" dialogów, opisów itp. lektura w tym przypadku to przyjemność. Problem mam z tym, co powyżej. 5 punktów
5. Subiektywne wrażenia/odczucia - nie wiem, dlaczego, ale mam poczucie przeczytania tekstu, w ramach którego uczestnik będący na tak wysokiej pozycji konkursie nagle siada, zapala fajkę i oddaje walkę przeciwnikowi. Błysk stylu, błysk erudycji i... tyle. Nie jestem pewien, czy w tych ostatnich bitwach chciałem przeczytać słowa takie jak "Temat jest brzydki, więc wybaczcie, niech się bitwa rozgrywa sama, beze mnie. Ja Wam napiszę coś innego, dobrze?". Na tym etapie pragnąłbym mieć naprawdę poważny dylemat, jak te punkty rozłożyć.2 punkty
6. Ekstra punkt! - nie przyznaję ;)

RAZEM: 20 punktów

TEKST E:
1. 5 punktów - góry jako "coś więcej" użyte nie wprost w stosunku do tematu. Niestandardowe. Nie wiem, czemu, ale zacząłem myśleć, że E to Tomasz Przewoźnik :D
2. 5 punktów! Nie stwierdzono nadmiernego dziwactwa jak i przeciwległych mu: lenistwa i łopatologii. Temat mierzenia się z górami (oraz z życiem) bardzo fajnie tutaj "chwycił".
3. 5 punktów
4. 5 punktów - dialogi, opisy... Panie, te opisy! Klimaty swojskie, a momentami jak jakiś świat fantasy! Uwielbiam, gdy rzeczywistość jest opisywana w taki sposób przekraczający ramy gatunkowe. To oznacza, że autor potrafi uchwycić i oddać niezwykłość codzienności. I nie piszę tu teraz o widmach, piszę o samych górach. I bez tematu widma w trakcie lektury czuć ciarki na plecach a jednocześnie zachwyt, czyli tę mieszankę emocji, które się w takim miejscu przeżywa; a ja przecież siedzę tylko przed ekranem monitora i popijam kawę! Aż mi się przypomniało świetne "Dopóki nie zgasną gwiazdy" Patykiewicza ;)
5. 5 punktów - radość z lektury i kolejny raz utwierdzam się w przekonaniu, że E to mój faworyt i nie mogę się doczekać, aż się wyda, kto to do ciężkiej cholerki jest ;)
6. ekstra punkt przyznany! Żeby przyklepać zwycięstwo (mam nadzieję) w tej bitwie.

RAZEM: 26 punktów

Obrazek
Post autor: Godhand » wt 21 sie 2018, 19:17

Uzasadnienie: Świetne podejście do tematu, wielopoziomowość tekstu, nawiązania, bajka po prostu.
Uzasadnienie: Fajnie, ale tutaj każdy poległby z B.

Uzasadnienie: Tutaj były rozbieżne zdania, ale dla mnie zagranie "to ja się odsuwam od tematu, niech bitwa wygra się sama" jest jego najpełniejszą realizacją.
Uzasadnienie: Ładnie, ale znów nie dość ładnie.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Nie zauważyłem.
Uzasadnienie: Nie zauważyłem.

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Dla mnie ideał. A otwarcie i zamknięcie zasługuje na 6.
Uzasadnienie: Warsztat ogólny na 5, ale Autor strasznie przeciągnął ten tekst, a to też umiejętność warsztatowa, i tu -2 bo bardzo to opowiadanie na tym straciło.

Uzasadnienie: Miazga i kokosowe wióry.
Uzasadnienie: Podobało się i nużyło jednocześnie.

Za: Niesamowity talent do malowania słowami.

Suma.
Tekst B: 25+1
Podsumowanie:
Tekst E: 19
Podsumowanie:
Post autor: dorapa » wt 21 sie 2018, 19:00

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla:B
Za:Ironię

Suma.
Tekst B: 26
Podsumowanie:
Tekst E: 24
Podsumowanie:
Post autor: P.Yonk » wt 21 sie 2018, 13:21

Uzasadnienie: Nie wiem jak to ocenić, bo pomysł ogólnie przypadł mi do gustu - wieża magów - to mój smak. Ale czy na pewno na temat? Z drugiej strony "Bitwa, która wygrała samą siebie" - więc czy trzeba na temat?
Uzasadnienie: No jest bitwa, nawet kilka.

Uzasadnienie: Smacznie. Nie to zamawiałem, ale też dobre.
Uzasadnienie: Nie do końca załapałem gdzie tu bitwa. Niby są wewnętrzne i zewnętrzne (bo z górami) zmagania. Ale całość odebrałem jak ostatnie burze, niby coś zagrzmi, niby się zbiera, kotłuje, zawieje jakby pogrożenie pięścią, a potem bokiem przechodzi, nim się człowiek obejrzy. Za mało strachu przed, więc niewiele błyskało na koniec.
No niby wygrała się sama. Ale nie było tak do końca, bo zmarły kolega się pojawił i pomógł. No to już nie sama.

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Mistrzowski.

Uzasadnienie: Płynnie, miękko. Jestem targetem - nawet dla tego czegoś, co dalekie było od poprzednich bitew. To taki stan, który pamiętam z dzieciństwa. To na prawdę subiektywne wrażenia wygrały.
Uzasadnienie: Nie jestem do końca targetem.

Za: Bo musiałbym obojgu.

Suma.
Tekst B: 24

Mimo mistrzostwa, tych tekstów nie zapamiętam. Może sama "wieża magów" będzie się jeszcze jakimś echem emocjonalnym odbijać, ale nie tekst.
Post autor: Jacek Skowroński » wt 21 sie 2018, 08:15

Pozdrowienia z zaświatów!
A teraz tak:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Widywałem więcej błędów w książkach, czasopismach oraz instrukcjach obsługi zwłaszcza.

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Według starego nudziarza – jak wyżej.

Uzasadnienie: Subiektywne, więc w sumie znaczy niewiele. Lub wszystko. Nie przejmujcie się tym za bardzo.

Za: Dreszcz, który gdzieś w połowie przeszedł mi po kręgosłupie. Trzeba rzucić kawę na rzecz czegoś obojętniejszego dla układu nerwowego.
Suma.
Tekst B: 18
Tekst E: 23

Wróć do „Turniej o Puchar Administratora 2018”