Obrazek Weryfikatorium

NAJLEPSZA MINIATURA STYCZNIA 2020 - Stare kino (tribble)

Obrazek
Najlepsza Miniatura Miesiąca
Awatar użytkownika
Eldil
Dusza pisarza
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Eldil » wt 21 sty 2020, 08:29

Stare kino

– Nie kręć się, buciki muszę ci wytrzeć. No stój spokojnie.

– Nie chcę. Puszczaj!

– A jak puszczę, znowu będziesz chodził po błocku?

– Tak.

– Nic z tego. Kupię drugą smycz i będę cię ciągnął jak Puszka, daleko od kałuż.

– Głupi jesteś.

– A ty chodzisz do przedszkola.

– A ty jesteś drzewo.

– Co to znaczy, że jestem drzewo?

– Głupi.

– Mama nas słucha i pomyśli, że się nie lubimy.

– No ja cię nie lubię.

– Fatalnie. Czekaj, jeszcze paluszki ci powycieram, smoluchu. Ale na ręce chcesz?

– Tak.

Obraz na ekranie zatrząsł się i skierował ku błotnistej ziemi. Starszy mężczyzna nie czekał, aż nagranie się skończy. Przewinął film do początku. Zanim usiadł, cofnął się o kilka kroków i pocałował powietrze. To było dziwaczne, niepotrzebne, ale przecież w miejscu, gdzie zawisł jego całus, byłoby ramię osoby za kamerą. Nie potrafił wczuć się w dawną scenę rodzinną bez tego gestu. Siedział na brzegu fotela, co dopełniało iluzji. Tu powinna być parkowa ławeczka, pozbawiona oparcia. Nie oglądał już nagrania, czuł je całym sobą, był tam, pięćdziesiąt lat wcześniej. Patrzył na siebie – śmiesznego dzieciaka. Zniecierpliwiony machnął ręką, jakby nakazując swojej młodszej wersji przesunąć się, nie zasłaniać Kubusia. Sapnął zezłoszczony, kiedy obraz wypełniły oblepione butki. Obrócił się, tam gdzie za kamerą powinna stać Hela, by niemo poskarżyć się – on znowu wlazł w błoto. Drgnął przestraszony; dopiero teraz zdał sobie sprawę, że nie jest sam.

– Ale jak... myślałem... powinieneś...

– Coś się zmieniło od tamtego czasu? – Szpakowaty intruz wskazał na ekran, gdzie para bohaterów od pół wieku toczyła ten sam dialog. Staruszek otrząsnął się z zaskoczenia i odpowiedział złośliwie:

– W kwestii tego, czy mnie lubisz, czy na temat brania cię na ręce?

– Drzewo jesteś, tato. Chodź, jeszcze się nagadamy. Mama woła na obiad.

.

"Zatem zadajmy sobie pytanie: po którym tekście oczy krwawią? To jest właśnie tekst Eldila". Chii, walentynki 2020.

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Stare kino (tribble)

Postautor: ithi » wt 21 sty 2020, 08:49

Bardzo dobre, Eldilu. Wyraźna, przejmująca scena.

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Stare kino (tribble)

Postautor: Romecki » wt 21 sty 2020, 09:34

No, niezłe jest :)

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Miras
Pisarz domowy

Stare kino (tribble)

Postautor: Miras » wt 21 sty 2020, 10:27

Bardzo fajne. Bardzo. Wygląda na scenę z odwiedzin rodziców, może podczas ostatnich świąt.
Mam jednak dwie uwagi, nie do poprawności tekstu (gdzie mi tam...), tylko do scenek. Po pierwsze, ja jako ojciec (i to niejednokrotny) zawsze byłem zachwycony jak mały syn coś próbował, broił, właził w błoto, kałuże, na drzewo. Coś takiego jak "nieme poskarżenie się", że kilkuletni syn znowu wlazł w błoto nie istniało (nie było też oficjalnej akceptacji, ale w duszy mi grało). A druga sprawa to ostatnie zdanie - ja bym ojcu nie powiedział na stare lata, że jest głupi (chyba, że to taki jakby dowcip rodzinny).

Awatar użytkownika
Pattie
Kmiotek

Stare kino (tribble)

Postautor: Pattie » śr 22 sty 2020, 11:12

Urocza historia. Ładnie pokazane, jak to ludzie nie chcą zapomnieć przeszłości i wciąż do niej wracają z coraz to większym sentymentem. Super się czyta.

Awatar użytkownika
Wrotycz
Pisarz domowy

Stare kino (tribble)

Postautor: Wrotycz » sob 25 sty 2020, 15:45

Eldil pisze:Source of the post Patrzył na siebie – śmiesznego dzieciaka.

Eldil pisze:Source of the post Staruszek otrząsnął się z zaskoczenia i odpowiedział złośliwie:
– W kwestii tego, czy mnie lubisz, czy na temat brania cię na ręce?

Pogubiłam się. Nieoczekiwany przybysz, Kubuś, jest już dorosłym dzieckiem staruszka, okey, ale dlaczego tenże staruszek oglądając "stare kino" widzi siebie jako śmiesznego dzieciaka, a nie ojca?
To tylko takie określenie niedojrzałości młodego taty?
Pewnie tak.

Awatar użytkownika
Feder9
Pisarz domowy

Stare kino (tribble)

Postautor: Feder9 » sob 25 sty 2020, 20:55

fajny djalog, całość fajna, się czyta to...

Lao Che - Bajka o misiu

Wraz z emocjami mięknie miecz ( pióro ) - nieznany

Awatar użytkownika
Eldil
Dusza pisarza

Postautor: Eldil » ndz 09 lut 2020, 13:23

Miras pisze:Source of the post jako ojciec (i to niejednokrotny) zawsze byłem zachwycony jak mały syn coś próbował, broił, właził w błoto, kałuże, na drzewo. Coś takiego jak "nieme poskarżenie się", że kilkuletni syn znowu wlazł w błoto nie istniało (nie było też oficjalnej akceptacji, ale w duszy mi grało). A druga sprawa to ostatnie zdanie - ja bym ojcu nie powiedział na stare lata, że jest głupi

Brawo! :)

Wrotycz pisze:Source of the post Pogubiłam się. Nieoczekiwany przybysz, Kubuś, jest już dorosłym dzieckiem staruszka, okey, ale dlaczego tenże staruszek oglądając "stare kino" widzi siebie jako śmiesznego dzieciaka, a nie ojca?
To tylko takie określenie niedojrzałości młodego taty?
Pewnie tak.

Ma syna po pięćdziesiątce - i zapewne wciąż uważa go za młokosa ;) Jak taki dziadeczek będzie patrzył na dwudziesto(kilku)latka?

Dziękuję ithi, Romecki, Miras, Pattie, Wrotycz, Feder9, za komentarze i uwagi. I dziękuję jedenastu osobom głosującym na ten tekst :) A także tym, którzy głosowali na inne teksty, sprawiając, że styczniowa rywalizacja była bardzo dynamiczna, a rezultat do końca niepewny, a przez to tym ciekawszy :)

"Zatem zadajmy sobie pytanie: po którym tekście oczy krwawią? To jest właśnie tekst Eldila". Chii, walentynki 2020.

Awatar użytkownika
Wrotycz
Pisarz domowy

Postautor: Wrotycz » ndz 09 lut 2020, 22:39

Eldil pisze:Source of the post Ma syna po pięćdziesiątce - i zapewne wciąż uważa go za młokosa ;) Jak taki dziadeczek będzie patrzył na dwudziesto(kilku)latka?

Ona - Ja dwudziestoletnia - była bardziej poważną niż ja teraz, a sporo czasu minęło:)
Ale okey, dzięki za potwierdzenie przypuszczenia. I jeszcze raz :clap: za zwycięstwo.

Wróć do „Najlepsza Miniatura Miesiąca”