Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Dialogatornia - kwalifikacje do warsztatów z pisania dialogów

Podróż w głąb Ziemi

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Mrs Alistair
Dusza pisarza
OSTRZEŻENIA: 0

Podróż w głąb Ziemi

Postautor: Mrs Alistair » śr 03 lut 2016, 23:08

Do kapsuły wchodzi dziewięć osób. Każdy siada w wygodnym fotelu i otrzymuje specjalne okulary.Najpierw wyruszamy specjalnym tunelem. Czuję powiew wiatru, zapach ozonu, ciepło i zimno.
Potem oglądamy stację kosmiczną i roboty poruszające się nieopodal. Pędzimy z niewyobrażalną prędkością. Poruszają się fotele do przodu i do tyłu, w bok w zależności od kierunku jazdy. O mało nie wpadamy na jakąś kosmiczną bryłę.
Z daleka obserwujemy dinozaury, spacerujące po ogromnych połaciach lądu, niespodziane wybuchy i pożary.
W powietrzu wśród chmur mijamy samoloty, z których niektóre prawie wpadają na siebie. Drobne kropelki dżdżu na policzkach. Huk. Zapach spalenizny. To koniec. Mam lekki niedosyt wrażeń.
5D, najmłodsze dziecko kina zaprasza na następny seans.

Awatar użytkownika
Natasza
Zasłużony
Zasłużony
Kontaktowanie:

Postautor: Natasza » czw 04 lut 2016, 08:13

Zabrakło z(a)mysłu literackości - w konstrukcji fabuły, języku, wyrazie artystycznym.
To sprawozdanie z wycieczki, notka, kartka z dziennika

Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt.(Wittgenstein w połowie rozumiany)

Awatar użytkownika
brat_ruina
Legenda pisarstwa
OSTRZEŻENIA: 2

Re: Podróż w głąb Ziemi

Postautor: brat_ruina » czw 04 lut 2016, 10:44

Aloe pisze:Do kapsuły wchodzi dziewięć osób.

Wczoraj w nocy na zmęczeniu to przeczytalem. Przeczytalem, że dziewięć osób wchodzi do kapusty. Taki błąd czytelniczy, jednakże ta kapusta bardzej mi pasuje jak kapsuła.
I podróż przez liście do głąba:)

Jeszcze raz odwróciłam głowę, by zobaczyć, jak lafirynda odchodzi dumnym krokiem, plaskając głośno pośladkami

Ja sam przeczytałem już ok. 8 000 książek

http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... 5_pop4.pdf
http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... 6_druk.pdf
http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... tu_ABC.pdf

Awatar użytkownika
djas
Pisarz osiedlowy
Kontaktowanie:

Postautor: djas » czw 04 lut 2016, 10:51

Całkiem fajny pomysł. Gdyby w tekst wpiąć choćby odrobinę - Natasza to doskonale ujęła - literackości, można nieźle wkręcić czytelnika. I nawet można to zrobić utrzymując formę miniatury. A tak dostaliśmy zlepek zdań niespójnych gramatycznie.

Aloe pisze:Do kapsuły wchodzi dziewięć osób. Każdy siada w wygodnym fotelu i otrzymuje specjalne okulary.Najpierw wyruszamy specjalnym tunelem. Czuję powiew wiatru, zapach ozonu, ciepło i zimno.

Zobacz tu piszesz w trzeciej osobie - oni (czyli patrzysz z boku), potem my ruszamy, a ja czuję (czyli jesteś w tej dziewiątce). Niby wszystko się zgadza, ale już na początku wywołujesz straszny chaos u odbiorcy i nie przestajesz do końca.

No i styl! Zawsze wszystkim (i sobie) radzę - czytajcie na głos, co napisaliście. Spróbuj posłuchać co napisałaś, będzie Ci łatwiej zrobić autokorektę. I przykład:

Aloe pisze:Poruszają się fotele do przodu i do tyłu, w bok w zależności od kierunku jazdy.

Poruszają się fotele? Nie lepiej "fotele poruszają się"?...

Rzucasz obrazami, dźwiękami, ale one są zrozumiałe tylko dla Ciebie. Jeśli chcesz się podzielić czymś z czytelnikiem, daj mu szansę dowiedzieć się, co twój bohater odczuwa.

30% dobrego tekstu to pomysł. Na nim można mając talent dołożyć kolejne 30%, a reszta to ciężka praca. U Ciebie pomysł był, o talencie nie napiszę, bo trzeba mieć spory, żeby dał o sobie znać w tak krótkiej formie, ale pracy nie włożyłaś w to za grosz...

Dariusz S. Jasiński

Awatar użytkownika
Mrs Alistair
Dusza pisarza

Postautor: Mrs Alistair » sob 13 lut 2016, 21:37

Natasza, poszukuję teraz ascetycznej formy. Nużą mnie kwieciste opisy.

Djas, wzięłam sobie do serca powyższe uwagi. Zrozumiałam, że zabrakło dookreśleń czyli precyzji wypowiedzi. Pewnie, że to jest bardzo trudne. Mam nadzieję, że uda mi się poprawić tę wprawkę i naciągnąć do przyzwoitego poziomu.

Pan_ruina, a może to był sen?

Dziękuję za wszystkie komentarze.

[ Dodano: Sob 13 Lut, 2016 ]
pan_ruina pisze:
Aloe pisze:Do kapsuły wchodzi dziewięć osób.

Wczoraj w nocy na zmęczeniu to przeczytalem. Przeczytalem, że dziewięć osób wchodzi do kapusty. Taki błąd czytelniczy, jednakże ta kapusta bardzej mi pasuje jak kapsuła.
I podróż przez liście do głąba:)

Według życzenia :lol:

Podróż w głąb ziemi

Zieleń. Pachnie smakowicie. Wdzieram się na powierzchnię. Rozsiadam się wygodnie na liściu. Z rozkoszą wysuwam narząd gębowy. Zżera mnie ciekawość. Co się kryje za zieloną granicą? Wygryzam nieduży otwór i wpadam coraz niżej. Jakby jaśniej. Czuję niedosyt. Wydłubuję następny otwór i kolejny. Rany! Zielony się skończył!Zanurzam się niespodzianie w ciemną miękką masę. Fuj! Okropne. Nic nie widzę. Mamo, ratuj!

Awatar użytkownika
jakubzoltowski12
Szkolny pisarzyna
OSTRZEŻENIA: 1

Podróż w głąb Ziemi

Postautor: jakubzoltowski12 » śr 13 kwie 2016, 20:19

"Podróż w głąb Ziemi" - cos takiego juz bylo , brak zamyslu literackiego , nudna narracja, styl troche dziecinny ;)

Awatar użytkownika
Mrs Alistair
Dusza pisarza

Podróż w głąb Ziemi

Postautor: Mrs Alistair » pt 15 kwie 2016, 19:43

jakubzoltowski12 pisze:Source of the post "Podróż w głąb Ziemi" - cos takiego juz bylo , brak zamyslu literackiego , nudna narracja, styl troche dziecinny ;)

A inteligencji się podobało:D

Pisać może każdy, ale nie każdy może być pisarzem
Katarzyna Bonda

Awatar użytkownika
Tygrysek1712
Kmiotek

Podróż w głąb Ziemi

Postautor: Tygrysek1712 » śr 31 sie 2016, 15:09

Tekst trochę za krótki i mało rozbudowany. Czułam niedosyt, ale bardzo mi się spodobał pomysł na taka podróż.

Awatar użytkownika
Smoke
Pisarz pokoleń

Podróż w głąb Ziemi

Postautor: Smoke » pn 14 lis 2016, 01:23

Aloe pisze:Source of the post Najpierw wyruszamy specjalnym tunelem.
specjalnym czyli jakim? to takie nijakie jak wyraz `fajny`. z kontekstu jasno wynika, że ów tunel nie może być jakiś taki przypadkowy

Aloe pisze:Source of the post Czuję powiew wiatru, zapach ozonu, ciepło i zimno.
ciepło i zimno to się czuje w wagonie przewozów regionalnych, gdy okno jest bezszczelne, a grzejnik pod siedzeniem topi buty. chodziło Ci zapewne, że naprzemian czy coś? czytelnik oczekuje jednak od lektury wrażeń/informacji/przeżyć/faktów itp. itd. jeśli chce sobie pozgadywać, to sięga po krzyżówkę, ew. kryminał

Aloe pisze:Source of the post Pędzimy z niewyobrażalną prędkością.
no właśnie jako czytelnik też sobie tego nie wyobrażam

Aloe pisze:Source of the post Poruszają się fotele do przodu i do tyłu, w bok w zależności od kierunku jazdy.
zrobiłaś mi dzień :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: jak to było? Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu. drewno niesamowite- to już lepiej byłoby jakieś porównanie choćby z rodeo wstawić :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Aloe pisze:Source of the post Z daleka obserwujemy dinozaury, spacerujące po ogromnych połaciach lądu, niespodziane wybuchy i pożary.
jeśli napiszę, że to zdanie jest drewniane - wszyscy (prawie) zrozumieją i przytakną. tak samo masz robić opisy - by było jasno i konkretnie, słowem: obrazowo, albo przynajmniej sensownie i logicznie

Aloe pisze:Source of the post W powietrzu wśród chmur mijamy samoloty, z których niektóre prawie wpadają na siebie.
z których niektóre - bez komentarza.

Aloe pisze:Source of the post Mam lekki niedosyt wrażeń.
wykaż się empatią i postaw się w sytuacji czytelnika

ogólnie jest źle, bardzo źle - brakuje jakichkolwiek walorów beletrystycznych, nieporadność i nieudolność na każdym kroku. text przypomina jakiś sto razy wałkowany skecz z utyskiwaniem starej baby, że młodzi to dziś tylko w tablety i internety wpatrzone. a szkoda, bo taka scenka to świetna okazja do wykazania się polotem, do soczystego obrazowania, do zmian obrazów jak w kalejdoskopie - tu nie ma nic z tych rzeczy - żadna szansa nie jest wyzyskana, wszystkie zmarnowane.

ocena końcowa: 0/10

Awatar użytkownika
Mrs Alistair
Dusza pisarza

Podróż w głąb Ziemi

Postautor: Mrs Alistair » pn 14 lis 2016, 10:26

Smoke, kłania się konstruktywna krytyka. :D Tutaj zaprezentowałeś tylko kickboksing zapomnianej zabawki, która niechcący się napatoczyła. Inni dawno dokonali oceny i zdążyli już o tym zapomnieć.
Zgadzam się z Tobą, że tekst można skonstruować inaczej i w taki sposób, żeby przed oczami czytelnika przewijały się kolejne obrazy.
Czyżbyś oglądał skecz z damą z Napierstkowa? :)

Katarzyna Bonda

Awatar użytkownika
Smoke
Pisarz pokoleń

Podróż w głąb Ziemi

Postautor: Smoke » pn 14 lis 2016, 12:06

Aloe pisze:Source of the post Tutaj zaprezentowałeś tylko kickboksing zapomnianej zabawki, która niechcący się napatoczyła.

O! O, to już jest coś. Już jest jakiś obraz, sytuacja, postać i jej działanie - udało Ci się coś wreszcie stworzyć, szkoda tylko, że spóźniłaś się i zamiast w tekście, zrobiłaś to w komentarzu oceniającym komentującego. 10/10 :mrgreen:

Awatar użytkownika
RebelMac
Pisarz osiedlowy

Podróż w głąb Ziemi

Postautor: RebelMac » pn 14 lis 2016, 14:06

No niestety słabe to jest. O niczym. Sprawozdanie z wycieczki do nowoczesnego kina. Stacja kosmiczna i bryła wewnątrz ziemi? Roboty? Dinozaury jeszcze rozumiem - ukłon do klasyka. Samoloty wpadają na siebie? To jak one latają - jak wariaty? :) I końcówka. Huk, zapach spalenizny - jakiś wypadek? Słabe.

Awatar użytkownika
Mrs Alistair
Dusza pisarza

Podróż w głąb Ziemi

Postautor: Mrs Alistair » wt 15 lis 2016, 08:57

RebelMac pisze:Source of the post No niestety słabe to jest. O niczym.

Dzięki za opinię, nawet za taką, która nic nowego nie wniosła :D

Katarzyna Bonda

Awatar użytkownika
lektury
Zarodek pisarza
Kontaktowanie:

Podróż w głąb Ziemi

Postautor: lektury » śr 16 lis 2016, 23:47

Przez powtórzenie na początku mój mózg dodpisywał sobie w każdym zdaniu odmianę słowa "specjalny". Ja jestem na nie.

Wróć do „Archiwum Miniatur”